Mide Yanması Neden Olur? Mide Yanması Belirtileri

1
2612
mide yanması neden olur?

Pizzanızdan bir ısırık aldığınızda, sindirim sisteminiz hemen faaliyete geçer. Midenizdeki asitler yemeği parçalamak için hazırda bekler. Ancak bazı durumlarda bu asitler rayından çıkarak göğse doğru bir yanma hissi uyandırır. Mide yanması son derece yaygın bir durumdur. Bu yazımızda mide yanması nedir, mide yanması belirtileri, mide yanması yapan yiyecekler ve içecekler, mide yanması neden olur gibi soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Mide Yanması Nedir?

Mide yanması mide asidi nedeniyle ösofagusta oluşan irritasyondur. Bu üst karında veya göğüs kemiğinin altında yanma hissi uyandırabilir.

mide yanması heartburnYerçekiminin de etkisiyle, ösofagusun alt sfinkteri adı verilen (LES) kaslar mide asidinin midede kalmasını sağlar. LES, ösofagusun mideyle buluştuğu yerde yer alır, göğüs kafesinin altında merkezin biraz solunda. Normal şartlarda yiyeceğin mideye girişini sağlamak için açılır, geğirmeyi sağlar ve tekrar kapanır. Ancak LES çok sıklıkla açılırsa ve yeterince sıkı bir şekilde kapanmazsa, mide asidi ösofagusa geri gelebilir veya sızabilir. Bu da yanma hissine neden olur.

Daha iyi anlaşılması için ısırdığınız pizzanın vücudunuzda izlediği yolu takip edelim. Lokmayı yuttuğunuzda yiyecek özofagustan midenize doğru ilerler. Özofagusun alt sfinkteri adı verilen kaslar açılarak yiyeceğin mideye girmesine izin verir. Normalde daha sonra bu kasın tekrar kapanarak mide asidinin özofagusa çıkmasını engellemesi gerekir.

Mide Yanması
Mide Yanması

Bazı kişilerde mide ile özofagus arasındaki bu sfinkter gerektiği gibi çalışmaz. Mide asidinin özofagusa çıkmasını engelleyemez (buna asit reflü denir). Bu kişide ağrı ve tahrişe neden olur. Ancak mide yanması sadece asit reflüden kaynaklanmaz. Başka şeyler de asit reflüye neden olabilir.

Mide Yanması Neden Olur?
Mide Yanması Neden Olur?

GERD Hastalığı – Asit Reflü Belirtileri

Asit reflü hastalığının en bilinen belirtisi mide yanmasıdır. Mide yanması genellikle yemeklerden sonra başlar ve saatlerce sürebilir. Mide yanmasının verdiği rahatsızlık kişinin yatması veya uzanmasıyla daha da kötüleşebilir. Asit reflü hastalığının diğer belirtileri arasında boğazda acı tat, yutma zorluğu, yiyeceklerin göğüste veya boğazda kaldığı hissi yer almaktadır. Asit reflü kronik öksürük veya astım krizlerine de yol açabilir.

Nadir görülen mide yanması tehlikeli değildir, ancak kronik mide yanması veya gastroözofajeal reflü hastalığı (GERD hastalığı) bazen ciddi problemlere yol açabilir. Asit reflü hastalığı tedavi edilmezse iltihap, ülser ve mide yaralanmasına neden olabilir. Ayrıca asit reflü özofagus duvarında da değişikliklere yol açar. Barrett özofagusu (aşağıdaki fotoğrafta) olarak bilinen bu değişiklikler özofageal kanser riskini arttırır.

(Mide yanmasının tedavi edilmemesi halinde ortaya çıkabilecek tehlikelerle ilgili yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz)

Mide Yanması Neden Olur?

Mide yanmasının nedenleri arasında en önemlisi ösofagusun alt sfinkterinin (LES) olması gerektiği kadar sıkı bir şekilde kapanmamasıdır. Bunun iki nedeni vardır: midede çok fazla yiyeceğin olması (aşırı yeme) veya midede çok fazla baskının olması (obezite, hamilelik veya kabızlık). Domates, turunçgiller, sarımsak, soğan, çikolata, kahve, alkol, kafeinli ürünler ve nane gibi yiyecekler genellikle LES’i gevşetir. Yüksek oranda yağ içeren yiyecekler ve belirli ilaçlar da mide yanmasına neden olabilir. Stres ve yetersiz uyku asit üretimini arttırarak mide yanmasına neden olabilir. Sigara kullanımı da LES’i gevşeterek mide yanmasına neden olmaktadır.

Mide Yanmasının Belirtileri Nelerdir?

mide yanması heartburnMide yanmasının belirtileri kişiden kişiye değişmekle beraber genellikle bazı ortak noktalar bulunmaktadır.

 • Yemekten sonra ortaya çıkan ve birkaç dakika ila birkaç saat arası süreyle devam eden, göğüs kemiğinin hemen arkasında hissedilen yanma,
 • Öne eğilme, yere uzanma veya yeme sonrasında göğüs ağrısı. (Göğüs ağrısı mide yanmasından daha ciddi durumların semptomları arasında yer aldığından açıklanamayan göğüs ağrısı durumunda derhal doktora gidilmelidir).
 • Boğazda yanma. Boğazın arka kısmında acı, ağrılı, asitli veya tuzlu bir sıvı tadı alma.
 • Yutma zorluğu,
 • Göğsün orta kısmında veya boğazda bir “yapışkanlık” hissi
 • Mide yanması şiddetli öksürük, boğaz ağrısı veya kronik ses kısılmasına neden olabilir.

Mide yanmasının belirtileri genellikle hekimin mide yanması teşhisi koyması için yeterlidir. Ancak doktorunuz problemin şiddetine göre veya tedaviyi izlemek amacıyla özel testler uygulayabilir. Ayrıca şiddetli asit reflü veya kilo kaybı gibi olağan dışı belirtiler görüldüğünde özel testler gerekebilir.

Mide yanması mı, yoksa kalp krizi mi?

Göğüs ağrısı, hastanelerin acil kliniğine başvuru sebepleri arasında en yaygın olanıdır. Bu hastalardan bir kısmı mide yanması geçirirken, bir kısmı da kalp krizi geçiriyor olabilir.

kalp çarpıntısıGenellikle kalp krizi nedeniyle oluşan göğüs ağrısı ile mide yanması nedeniyle oluşan göğüs ağrısının birbirinden ayırt edilmesi zordur. Hastanın kalp krizi geçirmekte olduğunu tespit etmek için sofistike medikal testler gereklidir. Her iki durumun da genellikle ileri yaştaki ve fazla kilolu kişilerde ortaya çıkması bu ikisinin birbirinden ayrılmasını daha da zorlaştırmaktadır.

Mide yanmasının belirtileri arasında şunlar da yer alır:

 • Göğüs kemiğinin veya kaburgaların hemen altındaki keskin yanma hissi,
 • Genellikle omuzlara, boyuna veya kollara yayılmayan ağrı,
 • Genellikle yemeklerden sonra sırt üstü yatma, egzersiz veya anksiyete esnasında baş gösteren ağrı,
 • Antasitlere çabucak tepki veren belirtiler,
 • Nadiren soğuk terleme

Bunun yanı sıra şiddetli kalp krizinin belirtileri şunlardır:

 • Daralma hissi veya genellikle göğsün orta kısmında basınç ve ağrı hissetme,
 • Göğsün etrafında sıkı bir kemer varmış hissi,
 • Ani göğüs ağrısı ve gittikçe kötüleşen basınç,
 • Baş dönmesi,
 • Ağrının omuzlara, boyuna, çeneye veya kollara yayılması,
 • Nefes darlığı,
 • Soğuk terleme,
 • Muhtemel bayılma hissi

Beş dakikadan uzun süren bir ağrı veya yukarıdaki kalp krizi belirtilerinden birinin görülmesi halinde derhal hastaneye gidiniz. Belirtilerinizin mide yanması veya kalp krizinden hangisini işaret ettiğinden emin değilseniz derhal hastaneye gidiniz.

Mide Yanması Kimlerde Görülür?

Mide yanması herkeste görülebilir, ancak bazı yaşam tarzı faktörleri özofagusun alt sfinkterinin çalışma biçimini ve midenin ürettiği asit miktarını etkiler. Örneğin fazla kilolu kişiler, öğünlerde çok yiyen kişiler, çok dar giysiler giyen kişiler ve sigara kullananlarda mide yanması daha çok görülür. Ayrıca mide yanması hamile kadınlarda oldukça yaygın olarak görülür. (Çocuklarda mide yanması hakkındaki yazımız için buraya tıklayabilirsiniz)

Gece Mide Yanması Neden Olur?

Gecenin bir yarısı boğazınızda acı bir tat ve öksürükle mi uyanıyorsunuz? Bu gece reflüsü olabilir ve tehlikeli olabilmektedir. Gece reflüsü özofagus hasarı riskini yükseltmektedir. Bunun nedeni yatarken mide asidinin özofagusta daha fazla kalmasıdır. Mide asidini nötrleştiren tükürükleri uyurken daha az miktarda yutmamız da asidin verdiği hasarı arttırabilir.

Mide Yanması Nasıl Engellenir?

sağlıklı düzenli dengeli beslenmeGünlük hayatınızda bir takım değişiklikler yaparak mide yanmasını engelleyebilirsiniz. Öncelikle öğünlerde yediğiniz yiyecek miktarını azaltın. Uyumadan en az 4-5 saat önce yemek yemeyi tamamen bırakın. Gece yemek yemekten kaçının. Yatar pozisyonda iken midenizde yiyeceklerin olması mide yanması gibi reflü semptomlarını tetikleyecektir.

Mide Yanması Yapan Yiyecekler

Bazı yiyecekler mideye ek asit getirerek veya özofagusun alt sfinkterini gevşeterek mide yanması riskini arttırmaktadır. Mide yanmasına sebep olan yiyecekleri tespit etmeye çalışın. Genellikle domates, soğan, sarımsak, çikolata, nane, yağlı yiyecekler, narenciye meyveleri mide yanmasını tetikleyebilir. Ayrıca baharatlı yiyecekler de mide yanmasına neden olabilir.

Mide Yanması Yapan İçecekler

sağlıklı beslenme fast food asitli içeceklerBelirli içecekler de mide yanmasına neden olur. Çay, kahve, soda, alkol, domates suyu ve portakal suyunun mide yanması riskini arttırdığı bilinmektedir. Ancak mide yanması belirtileri ve mide yanması yapan yiyecekler ve içecekler kişiden kişiye değişiklik gösterir. Dolayısıyla saydığımız tüm bu yiyecek ve içeceklerin sizde mide yanmasına neden olup olmadığını takip etmelisiniz. Mide yanmasına neden olmayan yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız mecburi değildir.

Egzersiz Rutininizi Değiştirin

mat pilates egzersizEgzersiz yapmak karındaki basıncı arttırarak asit reflü riskini arttırabilir. Bazı egzersizler sindirmin doğal akışını tersine çevirerek mide yanması riskini arttırır. Baş üzerinde durmak, baş aşağı durulan yoga pozisyonları bunlara örnektir. Ayrıca mekik de mide yanmasına neden olabilir.

Ayrıca karın bölgesine baskı yapan sıkı ve dar pantolonlardan ve üst giyim ürünlerinden uzak durun. Fazla kilonuz varsa kilo verin.

Hamilelikte Mide Yanması

hamilelikte mide yanmasıHamile kadınların yarısından fazlası özellikle hamileliğin ikinci ve üçüncü dönemlerinde şiddetli mide yanması yaşamaktadır. Hamilelikte hormon düzeylerinin değişmesi ve karındaki baskının artması reflü ve mide yanması riskini arttırmaktadır. Yaşam tarzında yapılacak küçük değişikliklerle hafif mide yanması önlenebilir. Örneğin baharatlı yiyeceklerden kaçınmak ve yemekten sonra hemen yatmamak buna örnektir. Ancak bu çözümler işe yaramıyorsa hamilelikte mide yanması için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Hamilelikte mide yanmasına iyi gelen öneriler için buraya tıklayınız.

 

Mide Yanması İle İlgili Diğer Yazılar:


Paylaş

1 Yorum

 1. S.aleyküm 38 yaşındayım karın bölgemde genelde kırank oluyor olduğum gibi kıvranıp kalıyorum birde çoğu zaman kusmalara maruz kalıyorum özelikle menemen yemeği salata turşusu domates çorba yani demem şuki lütfen bir cevap yazın bana neden ve ne hastası olabilir im

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here