Mide Yanması Canınızı Sıkmasın: Evde Doğal Bitkisel Çözümler Burada

Doğal antasitler mide yanması ve asit reflü belirtilerini çabucak ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ev yapımı antasitler mide yanması, boğaz ağrısı ve ağızda acı tat oluşumuna neden olan mide asidini dengelemeye yardımcı olmaktadır. Mide yanmasına iyi gelen bitkiler ve yiyecekler arasında yemek sodası, elma sirkesi, aloe vera suyu ve kalsiyum yer almaktadır. “Mide yanmasına ne iyi gelir?” başlıklı bu yazımızda mide yanmasına iyi gelen yiyecekler, mide yanmasına iyi gelen bitkiler ve mide yanmasına bitkisel çözüm önerileri hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Mide yanması ve asit reflü yaşıyorsanız mide asidini dengeleme konusunda yardımcı olacak belirli yiyecekler ve bitkiler bulunmaktadır. Örneğin lifli yiyecekler, narenciye haricindeki meyveler ve muz mide yanması nedenlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca göğüste yanma hissi sıklıkla yaşanıyorsa uzak durulması gereken belirli yiyecekler bulunmaktadır. Mide yanması yapan yiyecekler arasında domates, yağlı yiyecekler, baharatlı yiyecekler ve kahve bulunmaktadır.

Mide yanması genellikle mide asidinin özofagusa çıkmasına neden olan yaşam tarzı faktörlerinden kaynaklanmaktadır. Yukarı, boğaza doğru çıkan mide asidi kronik öksürüğe, karnın üst tarafında yanma ve boğazda bir şey takılmış hissine yol açabilir.

Asit Reflü Mide Yanması nedir?

Asit reflü genellikle halk arasında mide yanması olarak bilinir ve göğüs kemiğinin arkasında bir yanma hissi ortaya çıkarır. Zaman zaman yaşanan mide yanması normal bir durumdur ve genel nüfusun yaklaşık %20’sinde görülmektedir.

Mide Yanması
Mide Yanması

Mide yanması mide içindeki asidik suyun özofagusa çıkması nedeniyle ortaya çıkar. Mide asidinin bu şekilde yukarı doğru çıkması mide girişinin düzgün bir şekilde kapanmaması nedeniyle oluşmaktadır. Bu asit özofagusta yangıya sebep olur ve asit sıvısı zaman içerisinde özofagus duvarına zarar verebilir.

Asit reflü mide yanması belirtileri nelerdir?

Mide yanması belirtileri arasında en yaygın olanı göğüs bölgesinde yanma hissedilmesidir. Ancak asit reflü ve mide yanması aşağıdaki belirtileri de ortaya çıkarabilir:

 • Ağızda ve boğazın arkasında acı tat.
 • Boğazda bir şey kalmış gibi hissetme
 • Yutma zorluğu
 • Yiyeceklerin ağıza gelmesi veya kusma
 • Mide bulantısı
 • Sesin çatallanması ve sürekli boğaz ağrısı

Antasit ne demek?

Doğal antasitler mide yanması belirtileri riskini azaltmak için mide asidini dengelerler.

Mide yanması yaşayan kişiler genellikle mide yanması belirtileri riskini azaltmak için antasit kullanma yoluna gitmektedir. Ancak ticari olarak satılan bu antasitlerin belirli yan etkileri bulunmaktadır. Bazı antasitler ishal, kabızlık ve mide bulantısı gibi sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu nedenle doğal antasitlerin neler olduğunu öğrenmek oldukça önemlidir.

Antasitler
Antasitler

Doğal antasitler ne işe yarar?

Mide yanmasına bitkisel çözüm niteliği taşıyan bazı doğal antasitler problemi ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

Örneğin doğal antasitlerin mide asidini dengelemesi, özofagusa çıkan mide asidi miktarının azalmasını sağlayacaktır. Bu da göğüs ağrısı, ağızda acı tat gibi mide yanması belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Mide Yanmasına İyi Gelen Doğal Antasitler

Mide yanması problemini tedavi etmek için kullanabileceğiniz doğal antasitler nelerdir? İşte kolaylıkla ulaşabileceğiniz birkaç doğal antasit:

Yoğurt

Doğal yoğurt sindirim sağlığını koruyan sağlıklı bakteriler taşır. Uzmanlar doğal yoğurttaki faydalı enzimlerin bağırsak mikroflorasını iyileştirmeye yardımcı olduğunu belirtmektedir. Aynı zamanda yoğurt mide yanması tedavisinde önem taşıyan kalsiyum da içerir.

Yemek Sodası

Yemek sodası mide yanması belirtileri riskini azaltmaya yardımcı olan test edilip onaylanmış bir yöntemdir. Yemek sodası mide yanmasını önlemek için mide asidini etkili bir şekilde dengelemektedir.

Zencefil

Zencefil sindirimi kolaylaştıran ve hazımsızlığı azaltan, böylece mide yanmasına iyi gelen bitkiler arasındadır. Uzmanlara göre zencefil yüzlerce yıldır mide problemlerini tedavi etmekte kullanılagelmiştir.

zencefil
zencefil

Aloe Vera

Mide yanmasına iyi gelen bitkiler arasında bir diğeri aloe veradır. Aloe vera suyu yalnızca yemek borusundaki tahrişi azaltmakla kalmaz, sindirimi de iyileştirir ve midenin daha iyi çalışmasını sağlar.

Elma Sirkesi

Mide yanmasına iyi gelen yiyecekler arasında elma sirkesi özel bir yer edinmiştir. Elma sirkesi probiyotik içerir ve düzenli olarak elma sirkesi içilmesinin mide yanmasına iyi gelen doğal çözümler arasında olduğu kanıtlanmıştır.

Mide Yanmasına İyi Gelen Doğal ve Bitkisel Çözümler

Şimdi gelin antasit etkisiyle mide yanmasına iyi gelen bitkiler ve yiyeceklere detaylı olarak bakalım. Aşağıda bu doğal çözümlerin mide yanmasını nasıl tedavi ettiğine dair bilimsel çalışmalar da bulacaksınız.

Yemek Sodalı Su

Yemek sodası (sodyum bikarbonat) mide asidini dengeleyen ucuz ve doğal bir çözümdür. Yemek sodalı içecekler yemekten sonra midede yanma hissini durdurmaya yardımcı olur. Ayrıca boğazda bir şey kalmış gibi hissetmenizi de önler.

Yemek Sodası
Yemek Sodası

Amerikan Ulusal Tıp Kütüphanesi tarafından yayınlanan bir rapora göre de yemek sodası mide yanması tedavisinde kullanılmaktadır. Yemek sodalı su içmek vücutta alkali etki yapmaktadır. Yemek sodası mide ekşimesi ve hazımsızlık problemlerine de iyi gelmektedir.

Yemek sodasını mide yanmasına iyi gelen doğal bir çözüm olarak kullanmak istiyorsanız unutmamanız gereken şey bunu uzun süre devam ettirmemek gerektiğidir. Çok fazla yemek sodası içmek vücutta sodyum düzeyini yükseltebilir ve kullandığınız diğer ilaçlarla da etkileşime geçebilir.

Mide yanması için yemek sodası nasıl kullanılır?

 1. Yarım çay kaşığı yemek sodasını büyük bir bardak suyun içerisine karıştırın.
 2. Mide asidinin pH düzyini yükseltmek ve özofagusu tahriş etmesini önlemek için bu suyu yemekten sonra için.
 3. 24 saat içerisinde içtiğiniz yemek sodası miktarı toplam 3 çay kaşığını geçmemelidir. 60 yaşın üzerindeki kişiler 24 saatlik zaman dilimi içerisinde en fazla 1.5 çay kaşığı yemek sodası içmelidir.
 4. Mide yanması için yemek sodası uzun süre kullanılmamalıdır.

Probiyotikler

Probiyotik takviyelerinin sindirim sistemi sağlığını geliştirdiği ve mide yanması belirtileri riskini azalttığı bilimsel olarak gösterilmiştir.

Probiyotik
Probiyotik

Doğal yoğurt, kefir ve Alman usulü lahana turşusu sauerkraut gibi yiyecekler doğal fermente yiyeceklerdir. Bu yiyecekler huzursuz bağırsak sendromu, ishal gibi sindirim sorunlarını hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

Cleveland Clinic uzmanları probiyotiklerin mide yanması belirtileri riskini de azalttığını belirtmektedir.

Kalsiyum

Kalsiyum asit reflü veya mide yanması nedeniyle ortaya çıkan göğüste yanma hissine iyi gelen doğal çözümlerden bir diğeridir. Aynı zamanda kalsiyum reçetesiz olarak da edinilebilecek antasitler arasındadır.

Kalsiyum
Kalsiyum

Digestive Diseases and Sciences dergisinde yayınlanan bir araştırmada kalsiyumun mide yanmasına iyi gelen çözümler arasında olduğu belirtilmiştir. İlgili araştırmalarda kalsiyum karbonat çiğnemenin mide asidini dengelediği ve mide asidinin özofagusa çıkışını önlediği belirtilmiştir. Kalsiyumun mide asidinin yukarı çıkmasına yol açan kası sıkılaştırdığı tespit edilmiştir.

Mide yanması için kalsiyum nasıl kullanılır?

Bazı kişiler bir bardak suyun içerisinde çözdürülen 250 mg kalsiyum sitrat kullanmaktadır. Her yemekten sonra ve yatmadan önce bir bardak suyun içerisine kalsiyum sitrat karıştırarak içebilirsiniz. Bu ertesi sabah mide yanmasıyla uyanma riskini azaltacaktır.

Kalsiyum Yönünden Zengin Yiyecekler
Kalsiyum Yönünden Zengin Yiyecekler

Aloe Vera

Aloe vera mide yanması ve tahriş belirtileri için üzerinde birçok araştırma yapılmış doğal bir çözümdür. Yapılan araştırmalar aloe veranın mide yanmasına iyi gelen bitkiler arasında olduğunu göstermiştir. Aloe vera suyu sindirim sisteminde iltihap önleyici bir etki yapar ve mide asidinin tahriş edici etkisini azaltır.

Geleneksel Çin Tıbbı Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre aloe vera mide yanması, kusma, yiyeceklerin ağza gelmesi, geğirme ve diğer mide yanması belirtilerini durdurmaya yardımcı olmaktadır. Sabahları ve akşam yatmadan önce aloe vera şurubu içen deneklerde 4 hafta sonrasında mide yanması belirtilerinde iyileşme görülmüştür. Araştırmacılar aloe vera bitkisinin asit reflü hastalığında etkili bir çözüm olduğunu belirtmiştir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi sindirime yardımcı olan faydalı bakteriler içerdiğinden mide yanmasına iyi gelen yiyecekler arasında yerini almıştır.

Elma sirkesinin iyileştirici özellikleri hakkında yapılan bir araştırmada elma sirkesinin yemekten sonra göğüste yanma hissini iyileştirdiği tespit edilmiştir. Yemekten sonra elma sirkesi içen kişilerde mide yanması belirtilerinin azaldığı görülmüştür. Ayrıca elma sirkesi geleneksel antasit ilaçlara cevap vermeyen reflü hastaları için de doğal bir alternatif olacaktır.

Mide yanması için elma sirkesi nasıl kullanılır?

 1. 1 veya 2 yemek kaşığı elma sirkesini büyük bir bardak suyun içerisine karıştırın.
 2. Bu suyu yemekten önce veya sabahları kalktığınızda için.
 3. Mide yanmasını azaltmak için her gün iki bardak elma sirkeli su içebilirsiniz.

Birçok kişi başlangıçta elma sirkesinin tadına alışmakta zorlanmaktadır. Hazırladığınız suyun tadını iyileştirmek için içerisine bal ekleyebilirsiniz.

Mide Asidine İyi Gelen Yiyecekler

İlaç kullanmadan mide yanmasını tedavi etmenin bir diğer yolu da mide yanmasına iyi gelen yiyecekler tüketmektir. Belirli yiyecekler mide yanmasını iyileştirmeye, gazı önlemeye ve mide ekşimesini durdurmaya yardımcı olmaktadır.

Uluslararası Fonksiyonel Gastrointestinal Hastalıklar Derneği araştırmacıları mide yanmasına iyi gelen yiyecekler hakkında şu bilgileri vermektedir:

 • Muz, elma, kavun ve armut gibi asitsiz, ancak lif oranı yüksek meyveler.
 • Izgarada pişirilmiş veya buğulanmış yağsız protein kaynakları
 • Tam tahıl veya yulaf gibi lif oranı yüksek kompleks karbonhidratlar.

Yapılan bilimsel araştırmalar lif oranı yüksek yiyeceklerin mide asidine faydalı olduğunu ve mide yanmasını önlediğini tespit etmiştir. Bilim adamları lif oranı yüksek yiyeceklerin mide asidi miktarını azalttığını ortaya koymuştur.

Mide Yanması Nasıl Önlenir?

Mide yanması problemi yaşayan kişilerde mide asidinin özofagusa çıkmasının önlenmesi önem kazanmaktadır.

Kaçınmanız Gereken Yiyecekler

Mide yanması belirtilerini engellemek için mideyi tahriş eden ve asit üretimini arttıran yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir.

Mide yanması yapan yiyecekler şunlar olabilir:

 • Asitli meyveler ve domates
 • Soğan ve sarımsak
 • Baharatlı yiyecekler
 • Yağlı yiyecekler
 • Kafeinli içecekler
 • Alkol

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Beslenme düzeninizde yapacağınız değişikliklerin yanı sıra hayatınızda olumlu değişiklikler yaparak da mide yanmasını engelleyebilirsiniz. Birçok uzman yaşam tarzında yapılacak değişikliklerin mide yanmasını azaltmanın en etkili yolu olduğu konusunda hemfikirdir.

Alkol Tüketimi
Alkol Tüketimi
 • Fazla kilolu iseniz kilo verin ve sağlıklı kilonuzu koruyun.
 • Yatmadan 3 saat öncesinde yeme içmeyi kesin.
 • Alkolden uzak durun.
 • Sigarayı bırakın.
 • Otururken veya ayakta dururken postürünüzü koruyun.
 • Mideniz dolu iken spor yapmayın.

Az Ama Sık Yemek Yemek

Kaburga altında ağrı, sürekli boğaz ağrısı, ağızda acı tat gibi mide yanması belirtileri riskini ortadan kaldırmak için gün boyunca küçük ama sık öğünlerle beslenebilirsiniz.

sağlıklı beslenme
sağlıklı beslenme

Cleveland Clinic uzmanları midedeki baskıyı azaltmak için gün içerisinde küçük ama sık öğünlerle beslenilmesini önermektedir. Bu alışkanlık yeterli vitamin, mineral ve besin maddelerinin de alınmasına yardımcı olur.

Süt mide yanmasına iyi gelir mi?

Mide yanması söz konusu olduğunda birçok kişi “süt mide yanmasına iyi gelir mi?” sorusunu sormaktadır.

Uzmanlara göre süt mide asidinin bastırılması için geçici bir çözümdür. Süt midede antasit etki yapabilir ve göğüste yanma hissi problemini geçici olarak durdurabilir. Süt kemik sağlığı ve kas gelişimi için önemli olan kalsiyum kaynağıdır. Ancak sütün içerisindeki yağ mide yanmasını arttıran bir etki de yapabilir.

Mide yanmasına iyi gelen yiyecekler arasında doğal bir antasit olarak süt içmek istiyorsanız öğün aralarında yağsız süt tercih edebilirsiniz. Ancak içilen süt miktarı abartılı olmamalıdır. Bu durum mide yanmasını arttırabilir.

Hamilelikte Mide Yanması ve Reflü

Hamilelik döneminde mide kasları ekstra baskı altındadır ve bu nedenle mide yanması problemleri artabilir.

Hamilelikte mide yanması problemi için uzmanlar şu önerileri sunmaktadır:

 • Yatağınızın baş kısmını biraz yükseltin. Bu şekilde mide üzerindeki baskı azalacak ve ertesi sabah mide yanması yaşama ihtimali azalacaktır.
 • Uyurken solunuza dönün. Bu şekilde mide asidinin yukarı çıkması zorlaşacaktır.
 • Yemekten sonra eğilme gibi hareketler yapmayın.
 • Mide yanmasını ve midenin ürettiği asit miktarını arttıran yiyeceklerden uzak durun.
 • Sakız çiğnemek de hamilelikte mide yanmasına iyi gelmektedir.

Hamilelikte mide yanmasına iyi gelen şeyler hakkında detaylı yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Mide yanması için doktora gidilmeli mi?

Bu yazımızda bahsettiğimiz önlem ve çözümlerden yararlanarak mide yanması problemini azaltabilirsiniz. Ancak mide yanması kronik bir problem haline geldiyse doktora gidilmelidir. Doktorunuz mide yanması belirtilerini yönetmek için belirli ilaçlar kullanmanızı önerebilir.

Doktor Muayenesi
Doktor Muayenesi

Aşağıdaki durumlarda mutlaka doktora gidilmelidir:

 • Katı yiyecekleri veya ilaçları yutmakta zorlanıyorsanız,
 • Mide yanması belirtileri ile birlikte açıklanamayan kilo kaybı varsa.
 • Boğazda sürekli bir şey takılmış hissi yaşanıyorsa.
 • Doğal veya ilaç şeklindeki antasitler kullanıldıktan sonra 2 hafta içerisinde mide yanması geçmediyse,
 • Göğüs ağrısı ile birlikte sol kola yayılan bir ağrı hissediliyorsa,
 • Aşırı mide ağrısı veya mide fesadı belirtileri varsa,
 • Mide yanması şiddeti ve sıklığı artıyorsa doktora gidilmelidir.

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Tanya Nedir? Tenya Belirtileri – Tenya Nasıl Düşürülür?

Teya insanlarda ve hayvanlarda görülen bir tür parazit enfeksiyonudur. Tenya yassı kurt veya yassı bağırsak paraziti olarak da...

Mide Ülseri nedir? Tedavisi, Ameliyatı, İlaçları, Doğal ve Bitkisel Çözümler

Gastrik ülser olarak da bilinen mide ülseri mide duvarında ağrılı yaralar olmasıdır. Mide ülseri bir tür peptik ülser...

Yemekten Sonra Mide Bulantısı Ciddi Bir Hastalığın Belirtisi Olabilir mi?

Yemekten sonra mide bulantısı öğünlerinizi endişe verici hale getirebilir. Elbette günün diğer zamanlarında da mide bulantısı yaşamanız mümkündür....

Karın Guruldaması Canınızı mı Sıkıyor? Karın Neden Guruldar?

Karın guruldaması gün içerisinde herhangi bir anda ortaya çıkan bir semptomdur. Karın guruldaması genellikle sindirim ile ilgilidir, ancak...