Migrene ne iyi gelir? Migren Baş Ağrısını Azaltan Doğal Çözümler

0
3877
Migrene ne iyi gelir? Migreni azaltmak için doğal bitkisel çözüm

Migren, başın bir veya her iki tarafında hissedilen güçlü, zonklama şeklindeki bağ ağrısıdır. Vücutta serotonin adı verilen kimyasalın miktarındaki değişmeler migren baş ağrılarının nedenleri arasında ilk sırada gelmektedir. Bu yazımızda "migrene ne iyi gelir?" sorusunu cevaplandırarak migrene iyi gelen bazı doğal-bitkisel çözümler hakkında bilgi vereceğiz. Ayrıca migreni azaltmak için başvurabileceğiniz bazı pratik önlemlerden söz edeceğiz.

Serotonin düzeyleri yükseldiğinde, kan damarları büzüşür. Serotonin düzeyleri düşdüğünde ise kan damarları şişer. Bu şişme ağrı ve diğer problemlere yol açar.

Kadınlarda migren baş ağrıları 2 kat daha sık görülmektedir. Migren baş ağrılarının ilk başlangıcı genellikle çocukluk çağı ile 35 yaş arasında olmaktadır. Çoğunlukla migren baş ağrılarının 10-14 yaş arasında başladığı bilinmektedir. Nadir durumlarda da olsa 40 yaşından sonra ortaya çıkabilir. Kadınlarda migren baş ağrılarının menapoz döneminde başlaması çok nadir görülen bir durumdur.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2016 yılında yayınldığı bir rapora göre dünya çapında 18-65 yaş arasındaki yetişkin bireylerin dörtte üçü baş ağrısı yaşamaktadır. Bu yetişkinlerin %30’unda baş ağrıları migrenden kaynaklanmaktadır.

Şiddetli baş ağrısı yanında migren belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Işığa ve sese hassasiyet,
 • Bulanık görme,
 • Görsel aura,
 • Mide bulantısı,
 • Kusma
 • Halsizlik

Migren baş ağrıları ile yaşamak zor olabilir. Migrene iyi gelen şeyler arasında ilaçlar yaygın olarak kullanılsa da, bazı sağlıklı alışkanlıklar kazanarak ve basit doğal-bitkisel çözümlerle migren baş ağrıları kontrol altına alınabilir.

1. Soğuk Kompres Kullanmak

soğuk kompres baş ağrısıMigrene iyi gelen şeyler arasında ilk sırada soğuk kompres yer almaktadır. Migren baş ağrıları yaşıyorsanız baş ve/veya boyun bölgesine soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Buz uyuşturucu bir etkiye sahip olduğundan ağrıyı hafifletebilir.

2006 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre soğuk kompres tek başına migren baş ağrısına iyi gelmektedir.

Migren baş ağrısı için soğuk kompres uygulaması şu şekilde yapılmalıdır:

 1. Birkaç buz parçasını temiz bir havlunun içerisine koyun.
 2. Havluyu sararak şakak kemiklerine, alın bölgesine ve/veya boynunuza 10-15 dakika boyunca koyun.
 3. Bu işlemi ihtiyaç duydukça tekrarlayabilirsiniz.

Dikkat: Buzu doğrudan teninize değdirmeyiniz.

2. Zencefil Çayı İçmek

zencefil çayı ginger teaZencefil migren dahil birçok sağlık sorunundan kaynaklanan baş ağrısını hafifletebilir.

2014 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre zencefilin migren baş ağrısının şiddetini ve süresini azaltma konusundaki etkisi migren tedavisinde reçeteli olarak kullanılan sumatriptan ilacının etkisi kadar güçlüdür.

Migrene iyi gelen zencefil çayını gün boyunca 2-3 bardak içebilirsiniz. Zencefil çayı hazırlamak için:

 1. 1 yemek kaşığı öğütülmüş zencefili 1.5 bardak suyun içerisine ekleyin.
 2. Suyu kaynatın, üzerini örtün ve 5 dakika demlenmeye bırakın.
 3. Çayı süzün, biraz bal ve limon ekleyerek için.

3. Migrene İyi Gelen Masajlar

Yaklaşan bir migreni önlemek için masaj terapisinden de yararlanabilirsiniz.

Migren masajı beyine gönderilen ağrı sinyallerini etkileyerek migren baş ağrısını azaltmaya yardımcı olur. Migren masajı serotonin aktivitesini de arttırır ve belirli serotonin reseptörlerini uyararak migren baş ağrılarının sıklığını ve şiddetini azaltmaya yardımcı olur.

Migren masajı uyku kalitesini iyileştirir, stresi azaltır. 2006 yılında Davranışsal Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre migren masajı terapisi, migren tedavisinde etkin bir uygulamadır.

 1. Alnınıza biraz zeytinyağı sürün.
 2. Parmaklarınızı kullanarak alın ve şakak bölgesine dairesel hareketlerle masaj yapın.
 3. Masajı en az 10-15 dakika boyunca yapın.
 4. Migren masajı ihtiyaç duydukça uygulanabilir.

4. Magnezyum Alımının Arttırılması

Magnezyum migrene iyi gelen şeyler arasında yer almaktadır. Özellikle kadınlarda adet döneminde görülen baş ağrıları ve magnezyum eksikliği görülen kişilerdeki migren belirtileri için magnezyum alımının arttırılması etkili olmaktadır.

Headache dergisinde 2001 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre 1 gram intravenöz magnezyum sülfat migren ağrısının geçirilmesinde etkili, güvenli ve iyi tolere edilebilen bir uygulamadır.

magnezyum nelerde bulunur? Magnezyum içeren yiyecekler, besinler, gıdalar, meyveler.

2013 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre ise her gün magnezyum takviyesi kullanmak adet döneminde görülen migren baş ağrısını önlemede etkili olmaktadır.

2014 yılında Journal of Neural Transmission dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre ise migren hastalarının yaklaşık yarısında magnezyum eksikliği bulunmakta ve bu kişiler için magnezyum takviyesi tedaviye destek olmaktadır.

 • Magnezyum içeren yiyecekler doğal olarak, günlük şekilde alınmalıdır. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, kabak çekirdeği, badem, uskumru, ton balığı, yoğurt, siyah fasulye, mercimek, avokado, incir, muz ve bitter çikolata magnezyum içeren yiyecekler arasındadır.
 • Ayrıca magnezyum takviyesi kullanılabilir. Alınması gereken doz için doktora danışılmalıdır.

Magnezyum içeren yiyeceklerin detaylı bir listesi için buraya tıklayabilirsniz.

5. Migrene İyi Gelen Akupunktur / Akupresür Uygulamaları

Gerek akupunktur, gerekse de akupresür uygulamaları migrene iyi gelen uygulamalar arasında yer almaktadır.

Akupunktur tekniğinde ağrı ve diğer belirtileri azaltmak için vücuttaki belirli noktalara baskı uygulamak üzere iğneler kullanılır. Akupresür uygulamasında ise bu baskı parmaklar yoluyla uygulanmaktadır.

2012 yılında CMAJ’da yayınlanan bir araştırmaya göre akupunktur uygulamaları migren tedavisi kapsamında profilaktik ilaç tedavisi kadar etkili olmaktadır. Akupunktur güvenli, uzun süre etki eden ve uygun maliyetli bir yöntemdir.

2014 yılında Pain Management Nursing dergisinde yayınlanan bir diğer araştırmaya göre ise akupresür uygulamaları çeşitli ağrılarda ağrının azaltılması için etkili bir yöntemdir.

Baş ağrısı için baskı uygulanması gereken akupunktur noktaları aşağıdaki görselde gösterilmiştir.

6. Kahve İçmek

Bir fincan kahve migreni azaltmak için bazen tek ihtiyacınız olan şeydir. Kahvedeki kafein kan damarlarını kısıtlar ve ağrıya neden olan belirli reseptörleri engeller. Hatta bazı migren ilaçlarında kafein bulunmaktadır.

Peki migreni azaltmak için ne kadar kahve içmek gerekir? Kahve söz konusu olduğunda her zaman ihtiyatlı olmak gerekir. Çok fazla kahve tüketimi başlı başına migren ağrılarına neden olabilir. Ayrıca kahve içilmediğinde baş ağrısının tekrar ortaya çıkması gibi bir etki yaratabilir. Bu nedenle migren ağrısı yaşayan kişiler günde 1 veya 2 bardak kahve içerek faydasını görebilirler.

7. Migrene Neden Olan Yiyeceklerden Uzak Durmak

Çeşitli yiyecek ve içeceklerin migreni tetiklediği bilinmektedir. Yapılan araştırmalara göre migrene neden olan yiyecekler şunlardır:

 • Sosis, ısıl işlem görmüş diğer etler,
 • Çikolata,
 • Çedar, parmessan gibi belirli peynir türleri.
 • Monosodyum glutamat (MSG) içeren yiyecekler,
 • Dondurma veya buzlu içecekler
 • İşlenmiş gıdalar
 • Salamura yiyecekler,
 • Fasulye,
 • Kurutulmuş meyveler,
 • Yayık ayranı, ekşi krema ve yoğurt gibi kültüre edilmiş süt ürünleri,
 • Yumurta,
 • Aspartam gibi yapay tatlandırıcılar.

8. Öğün Atlamamak

Migreni engellemek ve migreni azaltmak için düzenli aralıklarla yemek yenmelidir. Burada önemli olan uzun saatler aç kalmaktan kaçınılmasıdır. Düzenli beslenmek migreni azaltmak için etkili bir yöntemdir.

Kan şekerindeki dalgalanmalar migren ağrısına neden olabilmektedir.

2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre uzun saatler aç kalmak migreni tetikleyen unsurlar arasında en yaygın olanlardan biridir. Uzun saatler aç kalmaktan kaçınarak migrenin sıklığı azaltılabilir ve hastaların yaşam kalitesi iyileştirilebilir.

Bu nedenle her gün aynı saatte yemek yemeye gayret etmelisiniz. Her öğünde kan şekeri düzeyini kontrol altına almanızı sağlayacak sağlıklı besinler tüketiniz. Ayrıca gün içerisinde bol su içiniz.

9. Düzenli Uyku

düzenli uykuDüzenli ve iyi uyku genel sağlığınız için önemli olmakla birlikte migren hastalarının yaşam kalitesinin arttırılmasında da etkilidir.

Uyku bozuklukları migren ile ilgili proteinlerde değişikliklere yol açarak migren ağrısına yol açabilir. Uykusuzluk hormon ve stres düzeylerinizi de etkileyecektir, ki bunların her ikisi de migreni tetikleyen faktörler arasındadır.

Bu nedenle her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmak migreni azaltmak için etkili bir önlemdir. Ayrıca her gün 7-8 saat uyunmalıdır.

İyi uyumak için sakin bir odada, ışıkları kapatarak ve dış ortam faktörlerinden etkilenmeyeceğiniz bir şekilde uyumalısınız.

Uyumadan bir saat öncesinde cep telefonu, televizyon gibi materyalleri kullanmayı bırakmak daha kolay ve iyi uyumanıza yardımcı olacaktır.

10. Migren Günlüğü Tutmak

günlük tutmakMigren ağrıları herkeste farklı sebeplerle ortaya çıkabilir. Bu nedenle migrene neden olan şeylerden uzak durmak migren ağrılarını azaltmak ve yaşam kalitenizi iyileştirmek için son derece önemlidir.

Migren günlüğü tutarak hangi durumlarda migren ağrısı yaşadığınızı daha kolay tespit edebilirsiniz. Migren ağrısı başlangıç zamanı, o sırada ne yaptığınız, ağrının ne sürdüğü ve ağrının ne yaparak hafifletildiği bu günlüğe yazılmalıdır.

Migren ağrısının nedeni şunlar olabilir:

 • Ağır kokular
 • Alkol
 • Parlak ışıklar
 • Yüksek ses
 • Hava durumundaki değişiklikler
 • Aşırı yorgunluk
 • Depresyon
 • Uyku bozukluğu
 • Öğün atlamak veya uzun saatler aç kalmak,
 • Regl dönemi
 • Doğum kontrol ilaçları
 • Kafein bağımlılığı
 • Ağır antrenmanlar

Migrene Ne İyi Gelir: Ek İpuçları

 • Az miktarda alkol aldıktan sonra bile çok fazla etkileniyorsanız, alkolü tamamen bırakmalısınız.
 • Sigara içmek migren ağrısına neden olabilir. Sigarayı bırakmak migreni ve migren ağrısının şiddetini azaltacaktır.
 • Stres vücudunuzun nörolojik sistemi etkileyen ve migreni tetikleyen hormonlar üretmesine neden olabilir. Bu nedenle stresi azaltmaya çalışmalısınız.
 • Her gün en az 30 dakika egzersiz yapın.
 • Riboflavin (B2 Vitamini) takviyesi kullanma konusunda doktorunuzla görüşünüz.
 • Öksürük otu bitkisinin de migren ağrısına iyi geldiği bilinmektedir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here