Neden Kilo Veremiyorum?

0
313
Neden Kilo Veremiyorum? Kilo Verememe Nedenleri.
Diyet yaptığınız halde kilo veremiyorsanız, belirli alışkanlıklarınızı gözden geçirebilirsiniz.

Kilo Verememe Nedenleri

Yediklerinize dikkat ediyorsunuz, kilo aldıran yiyeceklerden uzak duruyorsunuz, ama yine de kilo veremiyor musunuz? Diyete son vermeden önce bir kez daha düşünün. Kilo verememe başka alışkanlıklarınızdan kaynaklanıyor olabilir. Bu yazımız, diyet yapmama rağmen kilo veremiyorum diyenler için.

Kahvaltı Yapmamak

Kahvaltı yapmamak kilo vermeyi engelleyebilir. Günün bu ilk öğününü atladığınızda, bu sizin aleyhinize olacaktır. Kahvaltı yapmamak günün ilerleyen saatlerinde daha fazla acıkmaya ve öğle yemeğinde fazla yemeye neden olacaktır.

Uyandıktan sonra 1 saat içerisinde kahvaltı yapmaya özen gösterin. Yüksek düzeyde lif içeren, protein deposu bir kahvaltı sizi en az 4-5 saat tok tutacaktır. Tam buğday ekmeği ile birlikte 1-2 yumurta, peynir, zeytin, mevsim yeşillikleri, yoğurt kahvaltı için iyi tercihlerdir.

Gece Yemek Yemek

Gece yemek yemek kilo verme planınızı alt üst edebilir. Gece yemek yemek vücut ısınızı, kan şekerinizi ve insülininizi yükselterek yağ yakmanızı zorlaştırabilir. Yatmadan en az 4-5 saat önce yemek yemeyi bırakmalısınız.

Akşam yemeğini erken bir saatte yiyorsanız, akşam yemeğinden 2-3 saat sonra küçük bir ara öğün yapabilirsiniz. Gece yapacağınız bu ara öğün sırasında dikkatinizi televizyon veya bilgisayardan uzak tutun. Yapılan araştırmalar televizyon izlerken veya bilgisayar kullanırken yapılan ana ve ara öğünlerde daha fazla yendiğini göstermektedir. Ayrıca dondurma, patates cipsi gibi zararlı yiyecekler de en fazla bu saatlerde yenmektedir. Son olarak gece yemek yemek sindirim ve bağırsak sorunlarına da yol açarak kilo vermeyi zorlaştırır.

Stres Altında Olmak

Stres kilo vermeyi engeller mi? Bu kesinlikle mümkündür. Stres yüksek kalorili, yağlı yiyeceklere olan eğiliminizi yükseltebilir. Ayrıca stresli dönemlerde vücut daha fazla yağ depolama eğilimindedir.

Stresi azaltmak için egzersiz yapmak veya her gece uyumadan önce meditasyon yapmak yararlı olacaktır.

Cinsiyet

Söz konusu olan kilo verme ise cinsiyet büyük fark yaratabilir. Bilimsel olarak cinsiyetin kilo verememe sorununa yol açtığı gösterilmiştir. Yapılan bir araştırmaya göre erkeklerin kilo vermesi kadınlara göre daha kolaydır. Ancak kadınlar uzun vadede daha fazla başarı olasılığına sahiptir.

Cinsiyet, kilonun nereden verildiği konusunda da fark yaratmaktadır. Erkekler ilk önce göbek bölgesindeki yağlardan kilo verirken, kadınların göbek bölgesinden kilo vermesi daha geç gerçekleşir.

Kalori Yakmak Kişiden Kişiye Değişir mi?

Bu mümkündür. Yağ yakma hızınız metabolizmanıza, yani vücudunuzun devamlılığını sağlayan kimyasal reaksiyonlara bağlıdır.

Yavaş bir metabolizmanız varsa bu genlerden kaynaklanabilir. Ayrıca yağsız kas kütleniz yetersiz olabilir. Yağsız kas kütlesi fazla olan kişiler, vücut yağı yüzdesi fazla olan kişilere göre daha fazla kalori yakmaktadır.

Kilo Vermeyi Engelleyen Diğer Unsurlar

Yaşlanmak

Her 10 yılda metabolizmanız %2-%8 oranında yavaşlar. Bu kas kütlesinin azalmasından kaynaklanabilir.

Çok Az Yemek

Bu kulağa tuhaf gelebilir, ancak gerçektir. Öğün atlamak veya çok düşük kalorili diyetler yapmak kalori yakmayı daha da zorlaştırmaktadır.

Metabolizmanızı hızlandırmak mı istiyorsunuz? Yağsız kas kütlenizi güçlendirmek için ağırlık kaldırabilirsiniz. Ayrıca aşırı düşük kalori içeren diyetlerden de uzak durmalısınız.

Yetersiz Uyku

Yetersiz uyku kilo verememe sebebidir, en azından kilo vermeyi zorlaştırır. Yeterince uyumadığınızda metabolizmanız yavaşlar ve istediğiniz hızda kalori yakmanız mümkün olmaz.

Yeterince uyumadığınızda daha az enerjik hissedebilirsiniz. Bu da egzersiz yapmayı zorlaştırır.

Yorgun hissettiğinizde şeker gibi sağlıksız yiyecekleri meyve gibi sağlıklı yiyeceklere tercih etme olasılığınız yükselir. Yapılan bir araştırmada göre yeterli düzeyde uyumayan kişilerin, yeterli düzeyde uyuyan kişilere göre günde ortalama 300 kalori daha fazla yediği tespit edilmiştir.

Kilo Vermenin Genlerle İlgisi Var mı?

Bu mümkündür. Bazı kişiler diğerlerine göre daha kolay yağ yakar. Bu özellik kişiye genler yoluyla aktarılmış olabilir.


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here