Neden Kilo Veremiyorum? Kilo Vermeyi Engelleyen Faktörler

Yediklerinize dikkat ediyorsunuz, kilo aldıran yiyeceklerden uzak duruyorsunuz, ama yine de kilo veremiyor musunuz? Diyete son vermeden önce bir kez daha düşünün. Bu yazımız, diyet yapmama rağmen kilo veremiyorum diyenler için.

 Kahvaltı Yapmamak

Kahvaltı yapmamak kilo vermeyi engelleyebilir. Günün bu ilk öğününü atladığınızda, bu sizin aleyhinize olacaktır. Kahvaltı yapmamak günün ilerleyen saatlerinde daha fazla acıkmaya ve öğle yemeğinde fazla yemeye neden olacaktır.

Öğün Atlamak
Öğün Atlamak

Kilo veremiyorum diyenlerdenseniz uyandıktan sonra 1 saat içerisinde kahvaltı yapmaya özen gösterin. Yüksek düzeyde lif içeren, protein deposu bir kahvaltı sizi en az 4-5 saat tok tutacaktır. Tam buğday ekmeği ile birlikte 1-2 yumurta, peynir, zeytin, mevsim yeşillikleri, yoğurt kahvaltı için iyi tercihlerdir.

Gece Yemek Yemek

Kilo veremiyorum diyen kişilerin bazılarında gece yemek yeme alışkanlığı görülmektedir. Gece geç saatlerde yapılan öğünler kilo verme planınızı alt üst edebilir. Gece yemek yemek vücut ısınızı, kan şekerinizi ve insülininizi yükselterek yağ yakmanızı zorlaştırabilir. Yatmadan en az 4-5 saat önce yemek yemeyi bırakmalısınız.

Akşam yemeğini erken bir saatte yiyorsanız, akşam yemeğinden 2-3 saat sonra küçük bir ara öğün yapabilirsiniz. Gece yapacağınız bu ara öğün sırasında dikkatinizi televizyon veya bilgisayardan uzak tutun. Yapılan araştırmalar televizyon izlerken veya bilgisayar kullanırken yapılan ana ve ara öğünlerde daha fazla yendiğini göstermektedir. Ayrıca dondurma, patates cipsi gibi zararlı yiyecekler de en fazla bu saatlerde yenmektedir.

Stres Altında Olmak

Stres kilo vermeyi engeller mi? Bu kesinlikle mümkündür. Stres yüksek kalorili, yağlı yiyeceklere olan eğiliminizi yükseltebilir. Ayrıca stresli dönemlerde vücut daha fazla yağ depolama eğilimindedir.

Stres
Stres

Stresi azaltmak için egzersiz yapmak veya her gece uyumadan önce meditasyon yapmak yararlı olacaktır.

Cinsiyet

Söz konusu olan kilo verememek ise cinsiyet büyük fark yaratabilir. Yapılan bir araştırmaya göre erkeklerin kilo vermesi kadınlara göre daha kolaydır. Ancak kadınlar uzun vadede daha fazla başarı olasılığına sahiptir.

Cinsiyet, kilonun nereden verildiği konusunda da fark yaratmaktadır. Erkekler ilk önce göbek bölgesindeki yağlardan kilo verirken, kadınların göbek bölgesinden kilo vermesi daha geç gerçekleşir.

Kalori Yakmak Kişiden Kişiye Değişir mi?

Bu mümkündür. Yağ yakma hızınız metabolizmanıza, yani vücudunuzun devamlılığını sağlayan kimyasal reaksiyonlara bağlıdır.

Yavaş bir metabolizmanız varsa bu genlerden kaynaklanabilir. Ayrıca yağsız kas kütleniz yetersiz olabilir. Yağsız kas kütlesi fazla olan kişiler, vücut yağı yüzdesi fazla olan kişilere göre daha fazla kalori yakmaktadır.

Kilo Vermeyi Engelleyen Diğer Unsurlar

Yaşlanmak kilo vermeyi engeller mi?

Her 10 yılda metabolizmanız %2-%8 oranında yavaşlar. Bu kas kütlesinin azalmasından kaynaklanabilir.

Çok Az Yemek

Bu kulağa tuhaf gelebilir, ancak gerçektir. Öğün atlamak veya çok düşük kalorili diyetler yapmak kalori yakmayı daha da zorlaştırmaktadır.

Metabolizmanızı hızlandırmak mı istiyorsunuz? Yağsız kas kütlenizi güçlendirmek için ağırlık kaldırabilirsiniz. Ayrıca aşırı düşük kalori içeren diyetlerden de uzak durmalısınız.

Yetersiz Uyku ve Kilo Verememek

Yetersiz uyku kilo vermeyi zorlaştırmaktadır. Yeterince uyumadığınızda metabolizmnız yavaşlar ve istediğiniz hızda kalori yakmanız mümkün olmaz.

uykusuzluk
uykusuzluk

Yeterince uyumadığınızda daha az enerjik hissedebilirsiniz. Bu da egzersiz yapmayı zorlaştırır.

Yorgun hissettiğinizde şeker gibi sağlıksız yiyecekleri meyve gibi sağlıklı yiyeceklere tercih etme olasılığınız yükselir. Yapılan bir araştırmada göre yeterli düzeyde uyumayan kişilerin, yeterli düzeyde uyuyan kişilere göre günde ortalama 300 kalori daha fazla yediği tespit edilmiştir.

Kilo Veremiyorum! Bu genetik mi?

Bu mümkündür. Bazı kişiler diğerlerine göre daha kolay yağ yakar. Bu özellik kişiye genler yoluyla aktarılmış olabilir.

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Emzirmek Kaç Kalori Yakar? Emzirirken Kilo Vermek Mümkün mü?

Bebeğinizi doğumdan itibaren en az 12 ay boyunca emzirmenin faydaları sayılamayacak kadar çoktur. Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemi,...

Göbek Eritmek İçin Elma Sirkesi Kürü Tarifini Mutlaka Deneyin

Elma sirkesi son yılların gözde besinlerinden biridir. Kalp hastaları, enfeksiyon hastaları, cilt veya saç problemleri yaşayanlar ve daha...

Dikkat! Göbek Yapan Yiyecekler Sağlığınızı Tehdit Ediyor!

Kadınlarda ve erkeklerde göbek çeşitli kronik sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yazımızda göbek neden olur? sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız....

Ghrelin Hormonu Nedir? Ghrelin Açlık Hormonu Görevi Nedir?

Ghrelin bağırsakta üretilen bir hormondur. “Açlık hormonu” veya “lenomorelin” olarak da bilinmektedir. Ghrelin hormonu kan dolaşımı yoluyla beyine...