Nexium İlacı Kullanımı ve Nexium’un Yan Etkileri

1
7227
Nexium ilacı kullanımı ve Nexium'un yan etkileri

Nexium (esomeprazol) midede üretilen asit miktarını azaltan bir proton pompa inhibitörüdür.

Nexium ne için kullanılır?

Nexium gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) tedavisinde ve Zollinger-Ellison sendromu gibi aşırı mide asidi üretimine neden olan diğer hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca eroziv özofajit (mide asidinin özofagusa hasar vermesi) hastalığında da kullanılabilir.

İlaç, helicobacter pylori (H. Pylori) adı verilen bakteriyle ya da steroid olmayan anti-enflamatuvar ilaçların kullanımı nedeniyle oluşan enfeksiyonun neden olduğu gastrik ülser tedavisinde de verilebilir.

Nexium mide yanması semptomlarının hemen iyileşmesi için kullanılmaz.

Nexium Hakkında Önemli Bilgiler

İlacın etiketinde ve prospektüsünde yer alan tüm talimatlara uyunuz. Sahip olduğunuz diğer hastalıklar, alerjiler ve kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuza bilgi veriniz.

Nexium Kullanmadan Önce

Esomeprazole ya da benzeri ilaçlar olan lansoprazol (Prevacid), omeprazol (Prilosec, Zegerid), pantoprazol (Protonix) ya da rabeprazol (AcipHex) gibi ilaçlara alerjiniz varsa ilacı kullanmayınız.

Mide yanması genellikle kalp krizinin ilk belirtileriyle karıştırılabilmektedir. Göğüs ağrısı veya göğüste ağırlaşma hissi, kollara veya omuzlara yayılan ağrı, mide bulantısı, terleme ve genel hastalık hissi durumunda acil tıbbi yardım alınız.

Bu ilacın kullanımının sizin için güvenli olup olmadığına karar vermek için

Nexium gibi proton pompa inhibitörlerini kullanmak kalça, bilek veya omurga kemiğinde kırılma riskini arttırabilir. Özellikle bu ilacı uzun süreli olarak, yüksek dozda kullananlar ile 50 yaş ve üstünde kullananlarda bu belirtiler ortaya çıkmaktadır. İlacın doğrudan kemik kırılmasına yol açıp açmadığı bilinmemektedir.

Hamilelikte Nexium Kullanımı

Hamilelikte Nexium kullanımı ile bağlantılı olarak Nexium’un doğmamış bebeğe zarar verip vermediği bilinmemektedir. Bu nedenle ilaç kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Ayrıca ilacı kullandığınız dönemde hamilelik düşünüyorsanız bu konuda doktorunuza bilgi veriniz.

Esomeprazolün anne sütüne geçip geçmediği ya da emzirilen bebeğe zarar verip vermediği de bilinmemektedir. Emzirme dönemindeyseniz doktorunuza bilgi veriniz.

Nexium Ne Kadar ve Ne Zaman Alınmalı?

İlaç tam olarak etiketinde yazıldığı kadar ya da doktorunuzun söylediği miktarda alınmalıdır. İlaç belirtilenden daha fazla veya daha az miktarlarda ya da doktorunuzun söylediğinden daha uzun süreyle kullanılmamalıdır.

Bu ilaç genellikle 4 ila 8 hafta süreyle kullanılmaktadır. Ek süre için kullanılması gerektiğinde doktorunuz ikinci aşamada tekrar ilacı önerebilir.

Nexium Nasıl Kullanılır?

İlacı ezmeyiniz ve çiğnemeyiniz. Her bir doz tam bir bardak suyla alınmalıdır.

İlaç yemekten en az 1 saat önce alınmalıdır.

Nexium nazogastrik bir tüp yoluyla verilebilir. Bu durumda kapsülü açınız ve içerisindeki ilacı 60 mililitrelik bir şırıngaya çekiniz. İçerisine 50 mililitre su ekleyiniz. Karışımı iyice çalkalayınız. Şırınganın ucunda ilaç granülü kalmamasına özen gösteriniz. Şınıgayı nazogastrik tüpe takınız ve içindeki karışımı tüpe boşaltınız. Daha sonra tüpe biraz daha su ekleyerek karışımın aşağı inmesini sağlayınız.

İlaç yalnızca belirtilen süreyle kullanılmalıdır. Tedavi tam olarak bitmeden de semptomlar azalabilir.

Nexium’u 3 yıldan fazla süreyle kullanan kişilerde B12 vitamini eksikliği görülebilir. Bu durum ile ilgili doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

İlacı aldığınız süreçte semptomlarınız iyileşmiyorsa veya daha da kötüleşiyorsa bu konuda doktorunuza bilgi veriniz.

Nexium ilacı nem ve ısı olmayan oda sıcaklığında tutulmalıdır.

Nexium zamanında alınmazsa ne olur?

İlacınızı zamanında almadıysanız hatırladığınızda ilacınızı alabilirsiniz. Ancak bir sonraki ilaç saatiniz yaklaştıysa kaçırdığınız ilacı almayınız.

Nexium Kullanırken Dikkat Edilecekler

İlaç yeni bir enfeksiyon belirtisi olan ishale yol açabilir. Kanlı veya sulu ishal görüldüğünde derhal doktora başvurulmalıdır. Bu durumda doktora danışılmadan ishal ilacı kullanılmamalıdır.

Nexium’un Yan Etkileri

İlacın kullanımına bağlı olarak kabarcık, nefes alamama, yüzde, dudaklarda, dilde veya boğazda şişme gibi alerjik reaksiyonlar ortaya çıktığında derhal ambulans çağırınız.

Nexium’un yan etkileri şunlardır (Bu yan etkiler görüldüğünde doktora başvurunuz):

 • Şiddetli mide ağrısı, kanlı veya sulu ishal,
 • Eklem ağrısı veya şişmesi ile birlikte ateş, ellerde şişme, yanaklarda cilt reaksiyonları
 • Böbrek problemleri (normalden sık idrara çıkma, kanlı idrar, şişme, hızlı kilo alımı vb.)
 • Magnezyum eksikliği belirtileri (baş dönmesi, zihin bulanıklığı, kalbin hızlı veya düzensiz artması, el titremeleri, ani kas hareketleri, asabiyet, kas tutulmaları, ellerde ve ayaklarda kas spazmları, öksürük veya boğulma hissi.

Nexium’un diğer yan etkileri şunlardır:

 • Baş ağrısı, baş dönmesi,
 • Hafif düzeyde ishal,
 • Mide bulantısı, mide ağrısı, gaz, kabızlık,
 • Ağız kuruluğu

Nexium'un yan etkileri bu listede yazılmamış başka şeyleri de içerebilir.

Nexium diğer ilaçlarla kullanılabilir mi?

Bu ilacı kullanmadan önce, kullandığınız tüm ilaçlar hakkında doktorunuza bilgi veriniz. Aşağıdaki ilaçları kullanıyorsanız tedaviyi derhal durdurmalısınız:

 • silostazol;
 • klopidogrel;
 • diazepam;
 • digoksin;
 • erlotinib;
 • demir içeren ilaçlar (ferröz fumarat, ferröz glukonat, ferröz sülfat, ve diğerleri)
 • metotreksat;
 • misofenolat mofetil;
 • rifampin;
 • Kılıç otu;
 • takrolimus;
 • warfarin (Coumadin, Jantoven);
 • mantar ilaçları - ketokonazole, vorikonazole; ya da
 • HIV/AIDS ilaçları - atazanavir, nelfinavir, saquinavir.

Nexium'un burada listelenmeyen başka ilaçlarla etkileşime girmesi söz konusu olabilir Kullandığınız tüm ilaçlar hakkında doktorunuza bilgi veriniz. Reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler, gıda takviyeleri ve bitkisel ürünler buna dahildir. Doktorunuza danışmadan hiçbir ilaca başlamayınız.

kalp

Siz de Nexium konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

1 Yorum

 1. ben 2016 yılından belli Nexium,meteospasmy,dicetel,cipralex kullanıyorum.Bunları bırakmak istedim fayda etmiyor diye ilk önce 10 mg cipralex i 10 gün 5,mg düşürdüm..Sonra bıraktım,dicetel ve meteospasmy 7 gün içinde bıraktım.En son mide koruyucu nexium kaldı onuda dün bıraktım ama midem dünden belli çok kötü ağrı yanma var felaket...Bıraktığım için mi oldu acaba ve ne yapmalıyım 🙁

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here