Okaliptüs Yağının Faydaları Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

Avustralya’nın yerli okaliptüs ağacından elde edilen okaliptüs yağı en popüler temel yağlar arasındadır. Ağacın oval şekilli yaprakları kurutulur, ezilir ve yağı çıkarılır. Okaliptüs yağı renksiz, güçlü, tatlı ve odunsu bir kokuya sahip bir yağdır. Okaliptüs yağı iyileştirici özellikleri sayesinde dünya çapında tıbbi amaçlarla kullanılmaktadır. Bu yazımızda okaliptüs yağının faydaları hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Okaliptüs yağı içeriğindeki sineol madesi sayesinde birçok tıbbi fayda sunmaktadır. Bu doğal madde bağışıklık güçlendirici, antiseptik, dezenfektan, balgam söktürücü, antioksidan, anti-inflamatuvar ve iyileştirici özelliklere sahiptir.

Okaliptüs yağı buhar banyosunda kullanılan kremlerde, reçetesiz satılan öksürük ve nezle ilaçlarında, boğaz spreylerinde ve topikal ağrı kesicilerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

İşte okaliptüs yağının faydaları:

1. Nezle ve Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Okaliptüs yağı nezle ve burun tıkanıklığı tedavisinde antiviral ve antibakteriyel iyileştirici özelliklere sahiptir.

Alternative Medicine Review dergisinde okaliptüs yağının faydaları hakkında 2010 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre okaliptüs yağı ve temel bileşeni olan 1,8-sineol maddesi birçok bakteri, virüs ve mantara karşı antimikrobiyel etkiye sahiptir.

burun akıntısı tıkanıklığı
burun akıntısı tıkanıklığı

Okaliptüs yağının güçlü aromasını solumak balgamı söker ve grip ve nezle hastalıklarında ortaya çıkan burun tıkanıklığı problemini giderir.

Ayrıca okaliptüs yağı bağışıklık sistemini uyarıcı, anti-inflamatuvar, antioksidan, analjezik ve spazmolitik özellikleri sayesinde nezle ve nezleyle bağlantılı çeşitli semptomların giderilmesine yardımcı olur.

 • Bir kaseye sıcak su doldurun. İçerisine 10-15 damla okaliptüs yağı ekleyin. Başınızın üzerine bir havluyu çadır gibi kapatın ve suyun buharını 5-10 saniye boyunca soluyun. Bunu günde 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz.
 • Geceleri bir difüzör içerisine birkaç damla okaliptüs yağı ekleyerek gece boyunca soluyabilirsiniz. Bu daha rahat uyumanıza da yardımcı olacaktır.

2. Öksürük Tedavisi

Öksürüğü tedavi etmesi okaliptüs yağının faydaları arasında yer almaktadır. Okaliptüs yağının etken maddesi olan okaliptol öksürüğü giderebilir. Birçok reçetesiz öksürük ilacı aktif madde olarak okaliptüs yağı içermektedir. Viks ürünleri de diğer öksürük giderici malzemelerle birlikte yüzde 1.2 oranında okaliptüs yağı içermektedir.

öksürük
öksürük

Okaliptüs yağı öksürüğün yanı sıra astım, bronşit, kronik obstuktif akciğer hastalığı, zatürre ve hatta tüberküloz gibi solunum yolları hastalıklarının tedavisinde de oldukça faydalıdır.

Chinese Journal Zhongguo Zhong Yao Za Zhi dergisinde okaliptüs yağının faydaları hakkında 2004 yılında yayınlanan bir araştırmada okaliptüs yağının farelerde lipopolisakkaritten kaynaklanan kronik bronşit üzerinde anti-inflamatuvar etkisinin olduğu ve hava yollarının mukusla tıkanmasını engellediği tespit edilmiştir.

 • Okaliptüs yağının faydaları özellikle buhar banyosu yapılırken ortaya çıkmaktadır. Bir miktar sıcak suyun içerisine birkaç damla okaliptüs yağı ekleyin. Başınızı bir havlu ile kapatın ve buharı birkaç dakika boyunca soluyun. Bu işlemi günde birkaç kere tekrarlayabilirsiniz.
 • Alternatif olarak 1 yemek kaşığı organik Hindistan cevizi yağı içerisine 2 damla okaliptüs yağı ve 2 damla nane yağı ekleyin. Günde birkaç kere bu karışımı kullanarak göğüs bölgesine masaj yapabilirsiniz.

3. Eklem ve Kas Ağrılarını Hafifletmesi

Okaliptüs yağının faydaları analjezik ve anti-inflamatuvar özellikleri sayesinde kas ve eklem ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur.

American Journal of Physical Medicine and Rehabilitation dergisinde okaliptüs yağının faydaları üzerine 1991 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre okaliptüs yağı ağrı kesici etki yapan önemli fizyolojik etkilere sahiptir ve sporcularda pasif ısınma yöntemi olarak kullanılabilmektedir.

eklem ağrısı
eklem ağrısı

Okaliptüs yağının faydaları hakkında 2003 yılında yapılan bir diğer araştırmaya göre de yeni nesil analjezik ve anti-inflamatuvar ilaçların okaliptüs yağı kullanılarak hazırlanması etkili olacaktır.

 1. 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı içerisine 2-3 damla okaliptüs yağı ekleyin.
 2. Bu karışımı ağrıyan bölgelere 5-10 dakika masaj yaparak uygulayın.
 3. Bu işlemi günde 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz.

4. Baş Ağrısı Tedavisi

Okaliptüs yağının faydaları yaygın bir problem olan baş ağrısı için de geçerlidir. Özellikle sinüslerin iltihaplanmasından kaynaklanan sinüs ağrısı konusunda okaliptüs yağı son derece etkilidir.

Okaliptüs yağı tıkalı sinüslerin açılmasına yardımcı olarak baş ağrısını hafifletir. Okaliptüs yağı son derece etkili bir analjezik ve ağrı kesicidir.

baş ağrısı
baş ağrısı

Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine Reports dergisinde okaliptüs yağı üzerine 2013 yılında yayınlanan bir araştırmada da okaliptüs yağı solumanın ağrı kesici ve anti-inflamatuvar etkisi vurgulanmıştır.

 • Bir kase kaynar suyun içerisine birkaç damla okaliptüs yağı ekleyin. Başınızı bir havlu ile kapatıp buharı soluyun. 5-10 dakika boyunca solumaya devam edin. Bu işlemi günde 2-3 kere tekrar edebilirsiniz.
 • Ayrıca okaliptüs yağı ile Hindistan cevizi yağını karıştırıp başınıza masaj yapmak için kullanabilirsiniz.

5. Ağız ve Diş Sağlığı

Okaliptüs yağının faydaları ağız ve diş sağlığında da kendisini göstermektedir. Okaliptüs yağı sahip olduğu antimikrobiyel özellikler sayesinde çürük, jinjivit ve hatta plak hasarı gibi diş problemlerinin giderilmesine yardımcı olur. Naneli kokusu ağız kokusunu önler ve ağzınızın taze bir kokuya sahip olmasını sağlar.

Ağız ve Diş Sağlığı
Ağız ve Diş Sağlığı

Okaliptüs yağının faydaları ile ilgili 2015 yılında yayınlanan bir araştırmada okaliptüs yağı gibi temel yağların çeşitli ağız hastalıklarında önleyici veya terapötik madde olarak kullanılabileceği belirtilmiştir.

 1. 2 damla okaliptüs yağını bir bardak ılık suya ekleyin.
 2. Bu suyla her gün ağzınızı çalkalayın.

Okaliptüs yağı toksik etki yapabileceğinden kesinlikle yutulmamalıdır.

6. Saç Bitleri

Saç biti ve saç derisinde kaşıntı problemlerinde okaliptüs yağı kullanabilirsiniz.

Doğal bir böcek ilacı olan okaliptüs yağı bitleri ve sirkeleri öldürmeye yardımcı olur. Eczanelerde satılan bit ve sirke ilaçları da çoğunlukla okaliptüs yağı içermektedir.

2017 yılında Australasian Journal of Dermatology dergisinde 2017 yılında okaliptüs yağının faydaları hakkında yayınlanan bir araştırmaya göre okaliptüs yağı saç bitlerinin temizlenmesinde en az ticari ilaçlar kadar etkilidir.

 1. Düzenli olarak kullandığınız şampuanın içerisine birkaç damla okaliptüs yağı ekleyin. Örneğin 30 mililitrelik şampuan içerisine 3 mililitre okaliptüs yağı ekleyebilirsiniz.
 2. Bu şampuanı kullanarak saçınızı köpürtün.
 3. Saçınıza bir plastik bone kapatarak 10 dakika bekletin.
 4. Boneyi çıkarın, saçınızı durulayın ve kurulayın.
 5. Saçınızı bir bit tarağı ile tarayarak ölü bitleri ve sirkeleri temizleyin.
 6. Bu işlemi haftada en az 3 kere tekrarlayın.

7. Yaraları İyileştirir

Avustralya’da yara ve enfeksiyonların temizlenmesinde okaliptüs yağı yaygın olarak kullanılmaktadır. Hatta küçük yaraların, kesiklerin ve sıyrıkların tedavi edilmesi için okaliptüs yağı birçok ilk yardım çantasında bile bulunmaktadır.

yara ve kesikler
yara ve kesikler

Okaliptüs yağının faydaları özellikle iltihabı gidermesi ve yaranın iyileşmesini hızlandırması açısından geçerlidir. Ayrıca okaliptüs yağı doğal bir ağrı kesicidir.

 • Birkaç damla okalitpüs yağını 1 yemek kaşığı doğal elma sirkesinin içine ekleyin. Yara üzerine nazikçe sürün. 15 dakika bekledikten sonra durulayın.
 • Alternatif olarak okaliptüs yağı içeren kremleri alıp yara üzerine uygulayabilirsiniz.

8. Çıban Tedavisi

Vücudunuzda çıkan çıbanları okaliptüs yağı ile tedavi edebilirsiniz.

Okaliptüs yağının faydaları arasındaki antibakteriyel özellikler çıbana yol açan dirençli bakterileri öldürmeye yardımcı olarak problemi kökünden giderir. Ayrıca iyileşme sürecine yardımcı olur, enfeksiyonun ilerlemesini ve yayılmasını önler.

 • Küçük bir parça pamuk kullanarak okaliptüs yağı doğrudan çıban üzerine sürülür. 10 dakika bekleyin ve ılık suyla durulayın. Bu işlemi günde 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz.
 • Alternatif olarak 3-4 damla okaliptüs yağı ile 1 yemek kaşığı suyu karıştırın. Çıban üzerine sürün. Kurumasını bekleyin ve durulayın. Bu işlemi günde 2 kere tekrarlayabilirsiniz.

9. Saç Derisinde Kaşıntı

Okaliptüs yağı kepek ve diğer saç derisi problemlerine karşı mücadele etmek için yardımcınız olacaktır. Okaliptüs yağının faydaları arasındaki mantar önleyici özellikler enfeksiyonla savaşır ve saç derisinde kaşıntıya yol açan kalıntıları temizler.

 • 2 yemek kaşığı beyaz sirke ile 1 çay kaşığı okaliptüs yağını 4 bardak suya ekleyin. Bu karışımı saçınıza dökün ve 5 dakika bekleyin. Daha sonra saçınızı her zamanki gibi şampuanlayın. Bu işlemi haftada 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz.
 • Bir diğer seçenek de 4-5 damla okaliptüs yağı ile 3 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırmaktır. Bu karışım ile saçınıza ve saç derinize masaj yapın. 30 dakika bekleyin ve durulayın. Bu işlemi haftada 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz.

10. Doğal Böcek İlacı

Okaliptüs yağı doğal bir böcek ilacı olarak kullanılabilir. Okaliptüs yağının ağır kokusu böcekleri ve sinekleri çevrenizden uzaklaştırır. Okaliptüs yağı çocukların ve evcil hayvanların bulunduğu ortamlarda gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Ancak yutulmamalıdır.

 • Bir sprey şişe içerisine yarım bardak ılık su ve 20-25 damla okaliptüs yağı ekleyin. İyice karıştırın. Bu spreyi böceklerin bulunduğu yerlere sıkabilirsiniz.

Okaliptüs Yağı İle İlgili Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Diğer tüm yağlarda olduğu gibi okaliptüs yağı da kullanılmadan önce küçük bir bölgede alerjiye karşı test edilmelidir.
 • Okaliptüs yağı ve bu yağı içeren ürünler 6 yaş altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 • Felç riski bulunanlar, karaciğer veya böbrek hastaları ve düşük tansiyonu olan kişiler okaliptüs yağı kullanmadan önce doktora danışmalıdır.
 • Hamile ve emziren kadınlar okaliptüs yağı kullanmamalıdır.
 • Okaliptüs yağı ile ağız ve diş bakımı yapılırken yağ kesinlikle yutulmamalıdır.

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Depresyona İyi Gelen Yağlar ve Yağ Terapileri

Birçok insanı etkileyen anksiyete ve depresyon tedavisinde doktor kontrolünde kullanılan ilaçlara ek olarak bitkisel çözümlerden faydalanılabilir. Bazı durumlarda...

Arnika bitkisinin faydaları nelerdir? Arnika bitkisi neye iyi gelir?

Arnika bitkisi bitkiler arasında en faydalı olanlardan biridir. Arnika bitkisinin faydaları özellikle homeopatik tıpta kendini göstermektedir. Bu yazımızda...

Çemen Otu Nedir? Çemen Otunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Çemen otu Asya ve Akdeniz boyunca yemeklerde kullanılan lezzetli bir bitkidir. Doğal tedavi edici özellikleriyle de popüler hale...

Evde Gül Suyu Yapımı Kolay Tarif

Gülsuyu yatıştırıcı ve dengeleyici özellikleri sayesinde her cilt tipine yönelik güzellik iksirlerinin vazgeçilmez malzemelerinden biridir. Bu yazımızda evde...