Omega 3 Faydaları – Omega-3 ne işe yarar? Neye iyi gelir?

0
268
omega 3 faydaları ne işe yarar neye iyi gelir

Omega 3 vücudunuz için hayati öneme sahiptir. Omega 3 faydaları hakkında yapılmış yüzlerce araştırma bulunmaktadır. Bu yazımızda omega 3 faydaları hakkında detaylı bir liste sunacağız.

Omega 3 Faydaları

1 Omega 3 Depresyon ve Anksiyeteye İyi Gelir

depresyonDepresyon dünyada en yaygın görülen mental rahatsızlıklardan biridir. Depresyon belirtileri arasında genel üzüntü, uyuşukluk ve hayata karşı genel ilgi kaybı yer almaktadır.

Anksiyete de sürekli kaygı ve endişe hali ile tanımlanan yaygın bir bozukluktur.

İlginçtir ki, Omega 3 faydaları hakkında yapılan araştırmalar düzenli olarak Omega 3 tüketen kişilerde depresyon riskinin daha düşük olduğunu göstermiştir.

Dahası depresyon veya anksiyete yaşayan kişiler Omega 3 tüketmeye başladıklarında belirtilerde azalma görülmektedir.

Üç tür Omega 3 bulunmaktadır: ALA, EPA ve DHA. Bu üçü içerisinde depresyon konusunda en yararlı olan EPA Omega 3 yağ asitleridir.

Hatta Omega 3 faydaları hakkında yapılan bir araştırmada EPA Omega 3 yağ asitlerinin yaygın bir antidepresan ilaç kadar etkili olduğu bildirilmiştir.

2 Göz Sağlığı İçin Omega 3

göz içi muayenesiBir Omega 3 yağ asidi türü olan DHA gözdeki retinanın önemli bileşenlerinden biridir. Vücutta yeterince DHA bulunmadığında görme problemleri ortaya çıkmaya başlar. Bu nedenle Omega 3 faydaları göz sağlığı için önem taşımaktadır.

İlginç bir şekilde yeterli miktarda Omega 3 tüketen kişilerde sarı nokta hastalığı (maküler dejenerasyon) riskinin daha düşük olduğu belirtilmektedir. Sarı nokta hastalığı dünyada kalıcı göz hasarı ve körlüğe yol açan en yaygın göz hastalıklarından biridir.

3 Omega 3 Hamilelikte ve Çocukluk Döneminde Beyin Sağlığına İyi Gelir

hamilelik gebelik pregnancyOmega 3 faydaları özellikle çocuklarda ve bebeklerde beyin gelişimi ve büyüme için çok önemlidir. DHA beyindeki çoklu doymamış yağ asitlerinin yaklaşık %40’ını, gözdeki retinanın ise yaklaşık %60’ını oluşturur.

Bu nedenle DHA takviyeli mama ile beslenen bebeklerde görme kapasitesi DHA takviyesiz mama ile beslenen bebeklere göre daha yüksek olmaktadır.

beyin sağlığıHamilelikte Omega 3 tüketmek çocuk için çeşitli faydalara sahiptir. Hamilelikte tüketildiğinde bebek için Omega 3 faydaları şunlardır:

 • Daha yüksek zeka,
 • İletişim becerileri ve sosyal becerilerin daha iyi olması,
 • Davranış problemlerinin daha az olması,
 • Gelişim geriliği riskinin azalması,
 • Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, otizm ve serebral palsi riskinin daha az olması.

4 Omega 3 Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

kalp sağlığı heart healthKalp krizi ve felç dünyada en fazla ölüme neden olan faktörler arasında yer almaktadır. Onlarca yıl önce yapılan araştırmalarda fazla balık tüketen halklarda kalp hastalığı ve felç oranının daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Sonraki yıllarda Omega 3 faydaları üzerine yapılan araştırmalarda bu durumun Omega 3 tüketimi sayesinde olduğu ortaya konulmuştur.

O zamandan beri Omega 3 faydaları yapılan onlarca araştırmada kalp sağlığı için çok yararlı olduğu vurgulanmıştır. Kalp sağlığı için Omega 3 faydaları şunlardır:

 • Trigliseritler: Omega 3 yağ asitleri trigliseritlerde yaklaşık %15 ila %30 azalma sağlayabilmektedir.
 • Tansiyon: Omega 3 yüksek tansiyon hastalarında tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilir.
 • İyi Kolesterol (HDL): Omega 3 faydaları HDL iyi kolesterolün yükseltilmesi için de geçerlidir.
 • Kan Pıhtılaşması: Omega 3 yağ asitleri plateletlerin kümelenmesini engellemeye yardımcı olabilir. Böylece kan pıhtılaşması riski azalır.
 • Plak: Omega 3 faydaları damar sağlığı için de söz konusudur. Damarların yumuşak kalmasını ve hasar görmemesini sağlayan Omega 3 yağ asitleri damarları tıkayan ve sertleştiren plak oluşumunu engellemeye yardımcı olur.
 • Enflamasyon: Omega 3 yağ asitleri vücutta iltihaplanma durumunda salgılanan maddelerin üretimini azaltır.

iyi kötü kolesterol hdl ldlBazı kişilerde Omega 3 kötü kolesterolü de düşürebilmektedir. Ancak Kötü kolesterolün düşürülmesinde Omega 3 faydaları hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Kalp sağlığı için Omega 3 faydaları konusundaki tüm bu bilgilere rağmen Omega 3 takviyesi kullanmanın kalp krizi ve felç riskini azalttığına dair kesin bir kanıt bulunmamaktadır. Yapılan birçok çalışmada Omega 3 takviyesinin kalp krizi riskini azaltmadığı belirtilmiştir.

5 Omega 3 ve Çocuklarda Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu

balık tüketimi çocukDikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu çocuklarda dikkatsizlik, hiperaktivite ve dürtüsellik ile tanımlanan bir davranış bozukluğudur. Omega 3 faydaları hakkında yapılan bazı araştırmalarda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu görülen çocuklarda Omega 3 düzeyinin sağlıklı yaşıtlarına göre daha düşük olduğu tespit edilmiştir.

Dahası Omega 3 takviyesi kullanmanın çocuklarda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu belirtilerini azaltmaya yardımcı olduğu da ortaya konmuştur. Omega 3 yağ asitleri dikkatsizlik, hiperaktivite, dürtüsellik, sürekli hareketlilik ve asabiyet gibi belirtilerin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Omega 3 faydaları hakkında yapılan en güncel araştırmalar çocuklarda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tedavisi sürecinde balık yağı takviyelerinin çok önemli olduğunu belirtmektedir.

6 Omega 3 ve Metabolik Sendrom

fazla kilo obeziteMetabolik sendrom çeşitli sorunların bir birleşimini ifade eder. Metabolik sendrom dahilinde obezite yüksek tansiyon, insülin direnci, trigliserit yüksekliği ve iyi kolesterol düşüklüğü görülebilmektedir.

Metabolik sendrom kalp hastalığı ve diyabet dahil birçok hastalık riskini yükselttiğinden kamu sağlığı için önemli bir endişe kaynağıdır.

Metabolik sendrom hastalarında insülin direncinin düşmesi, enflamasyon ve kalp hastalığı risk faktörlerinin azaltılması Omega 3 faydaları arasında yer almaktadır.

7 Omega 3 ve Enflamasyon

Enflamasyon vücuttaki enfeksiyon ve hasara verilen doğal bir tepkidir. Ancak sağlığınız için hayati önem taşımaktadır.

Bununla birlikte bazı kişilerde herhangi bir enfeksiyon veya yaralanma olmadan uzun süreli enflamasyon görülebilir. Buna kronik enflamasyon adı verilir.

Uzun vadeli enflamasyon kalp hastalığı ve kanser gibi birçok kronik hastalık riskini yükseltmektedir.

Omega 3 faydaları arasında enflamasyon ile bağlantılı olduğu bilinen eikozanoidler ve sitokinler gibi moleküllerin üretiminin azalması da yer almaktadır. Yapılan araştırmalarda Omega 3 tüketiminin artmasıyla enflamasyonun azaldığı bildirilmiştir.

8 Omega 3 ve Otoimmun Hastalıkları

Otoimmun hastalıklarında bağışıklık sistemi sağlıklı hücreleri yanlışlıkla yabancı hücre olarak algılar ve onlara saldırmaya başlar.

Örneğin otoimmun hastalıkları arasında yer alan Tip 1 diyabet hastalığında bağışıklık sistemi pankreasta insülin üreten hücrelere saldırır.

Omega 3 bu hastalıklarla mücadele edebilir ve özellikle çocukluk döneminde önem taşımaktadır.

Omega 3 faydaları hakkında yapılan araştırmalarda Omega 3 tüketimi ile 1 yaşına kadar tip 1 diyabet, otoimmun diyabet ve çoklu skleroz riskinde azalma görülmektedir.

Ayrıca Omega 3 lupus (deri veremi), romatoid artirit, ülseratif kolit, Crohn hastalığı ve sedef gibi hastalıkların tedavisine destek olur.

9 Omega 3 Mental Hastalıkları Hafifletir

Omega 3 düzeyinin düşük olması kişilerde psikiyatrik bozukluk riskini yükseltmektedir. Omega 3 faydaları hakkında yapılan araştırmalarda şizofreni ve bipolar bozukluk hastalarında Omega 3 takviyesi ile hastalıkta hafifleme görüldüğü belirtilmiştir.

Omega 3 takviyesi ile şiddet davranışında da azalma görülmektedir.

10 Omega 3 Yaşa Bağlı Mental Gerileme ve Alzaymır Hastalığını Hafifletir

unutkanlık hafıza kaybı alzheimerYaşlanmanın en kaçınılmaz sonuçlarından biri beyin fonksiyonunda bir azalma gerçekleşmesidir. Omega 3 faydaları hakkında yapılan çeşitli araştırmalarda yaşa bağlı zihinsel azalma ve Alzaymır riskinin omega 3 ile azaltılabileceği belirtilmiştir.

İlaveten yapılan bir araştırmada sıklıkla yağlı balık tüketen kişilerde beyinde gri madde miktarı daha yüksektir. Gri madde beyinde bilgiyi, hafızayı ve duyguları yöneten dokuya verilen isimdir.

11 Omega 3 Kanser Riskini Azaltır

meme kanseri breast cancerKanser dünyada en yaygın görülen ve her yıl milyonlarca kişinin ölümüne yol açan ciddi bir hastalıktır. Omega 3 faydaları hakkında yapılan araştırmalarda belirli kanser türlerinde hastalık riskinin Omega 3 takviyesi ile azaltılabileceği belirtilmiştir.

Örneğin en çok Omega-3 tüketen kişilerde yapılan bir araştırma kalın bağırsak kanseri riskinin %55 daha düşük olduğunu ortaya koymuştur.

Ayrıca Omega 3 tüketimi ile erkeklerde prostat kanseri ve kadınlarda meme kanseri riski azalmaktadır (Ancak bazı çalışmalarda böyle bir ilişki bulunamadığı da belirtilmektedir).

12 Omega 3 Çocuklarda Astım Riskini Azaltır

astım hastalığıAstım öksürük, nefes darlığı ve hırıltı ile beliren bir kronik akciğer hastalığıdır.

Şiddetli astım krizleri oldukça tehlikeli olabilir. Astım krizleri akciğerlerdeki enflamasyon ve havayollarındaki şişmeden kaynaklanmaktadır.

Omega 3 faydaları üzerine yapılan araştırmalarda çocuklarda ve genç yetişkinlerde astım riskinin Omega 3 tüketimi ile azaltılabileceği belirtilmiştir.

13 Omega 3 ve Karaciğer Yağlanması

Alkolik olmayan karaciğer yağlanması düşündüğünüzden çok daha yaygındır. Özellikle kronik karaciğer hastalığının en yaygın nedenlerinden biri olan obezite ile birlikte daha da yaygınlaşmıştır.

Omega 3 yağ asitleri alkolik olmayan karaciğer yağlanması görülen kişilerde enflamasyon ve yağlanmayı azaltmaya yardımcı olur.

14 Omega 3 İle Kemik ve Eklem Sağlığı

ayak kemik röntgen doktorKemik erimesi ve artirit iskelet sistemini etkileyen yaygın hastalıklardır. Omega 3 faydaları hakkında yapılan araştırmalarda Omega 3 tüketimi sonucunda kemiklerdeki kalsiyum miktarının arttığı ve kemik erimesi riskinin azaldığı belirtilmiştir.

Omega 3 artirit tedavisine de destek olmaktadır. Omega 3 takviyesi kullanan hastalarda eklem ağrısında azalma, kavrama gücünde artış görülmektedir.

15 Adet Sancısı İçin Omega 3

adet sancısıAdet sancısı karnın alt tarafında, leğen kemiği bölgesinde başlar, sırtın alt tarafına ve kasık bölgesine doğru yayılır. Kadınlarda adet sancısı yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir.

Omega 3 faydaları hakkında yapılan araştırmalarda düzenli olarak Omega 3 tüketen kadınlarda adet sancısının daha az olduğu görülmüştür.

Hatta yapılan bir araştırmada Omega 3 takviyesinin adet sancısını hafifletmede ağrı kesicilerden daha etkili olduğu belirtilmiştir.

16 Omega 3 Uyku Kalitesini Arttırır

düzenli uykuSağlıklı uyku vücudun birçok fonksiyonu için önemlidir. Uyku bozuklukları obezite, diyabet ve depresyon gibi çok çeşitli hastalıklara yol açmaktadır.

Omega 3 yağ asitlerinin miktarının düşük olması çocuklarda ve yetişkinlerde obstrüktif uyku apnesi problemlerine yol açmaktadır.

DHA oranın düşük olması sonucunda ise uykuya dalmaya yardımcı olan melatonin hormonu düşmektedir.

Yetişkinler ve çocuklarla yapılan araştırmalarda uyku süresinin uzaması ve uyku kalitesinin artması Omega 3 faydaları arasında sıralanmıştır.

17 Cilt Sağlığı İçin Omega 3

cilt bakımıDHA cildin önemli bileşenlerinden biridir. Cildin büyük bölümünü oluşturan hücre zarlarının sağlığı için DHA önemlidir.

Hücre zarlarının sağlıklı olması cildin yumuşak, nemli, esnek ve gergin olmasını sağlar.

Diğer bir Omega 3 türü olan EPA da cilde oldukça faydalıdır:

 • Yağ üretimini yönetir ve cildin nemini korumasını sağlar,
 • Kıl köklerinde keratin birikmesini önler,
 • Cildin erken yaşlanma riskini düşürür.

Omega 3 faydaları arasında sayabileceğimiz bir diğer husus ise cildin güneş hasarından korunmasıdır. EPA güneş sonrasında ciltteki kolajeni yok eden maddelerin salgılanmasını engeller.

kalp

Siz de Omega 3 faydaları konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Yararlanılan Kaynaklar

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here