Omuzda sivilce nasıl geçer? Omuzdaki sivilcelere ne iyi gelir?

0
14982
Omuzda sivilce neden olur? Nasıl geçer? Omuzdaki sivilcelere ne iyi gelir?

Sivilcelerin sadece yüzümüzde çıkmadığını hepimiz biliyoruz. Sivilce omuzlar da dahil olmak üzere vücudun birçok bölgesinde çıkabilir. Omuzda sivilce erkeklerde daha yaygın görülen bir sorundur. Bu yazımızda omuzdaki sivilcelere iyi gelen doğal ve bitkisel çözümlerden bahsedeceğiz.

Tıpkı yüzümüzde çıkan sivilceler gibi omuzda sivilce problemi de ölü cilt hücrelerinin, fazla yağın (sebum) ve diğer kir artıklarının omuzdaki gözenekleri tıkaması nedeniyle ortaya çıkar. Ayrıca bakteriler de bu gözeneklere girerek sivilceye sebep olabilir.

Omuzdaki gözenekler vücudun diğer bölgelerine göre daha büyük olduğundan sivilcelerin de boyutu büyür ve omuzda sivilce ağrılı bir şekilde çıkar. Ayrıca kızarıklık ve şişme gibi başka belirtiler de ortaya çıkabilir.

Omuzda sivilce neden olur?

Omuzda sivilce problemi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Omuzda sivilce çıkmasının nedenleri

 • vücuttaki hormonal değişiklikler,
 • antrenman sırasında dar giysiler giymek,
 • sıcak ve nemli yerlerde yaşamak,
 • polikistik over sendromu,
 • yağlı kozmetik ürünler kullanmak,
 • kalitesiz cilt bakım ürünleri
 • ve belirli ilaçlar olabilir.

Obez kişiler, şeker hasaları ve bağışıklık sistemi zayıf olanlarda da omuzda sivilce daha sık görülmektedir.

Omuzda sivilce tedavisi aslında sanıldığı kadar zor değildir. Omuzda sivilce problemini gidermek için uygulayabileceğiniz birçok doğal ve bitkisel çözüm bulunmaktadır.

1 Doğru Cilt Bakımı

Omuzda sivilce problemi yaşıyorsanız bu doğru bir cilt bakımı uygulamadığınızın göstergesi olabilir. bu nedenle omuzda sivilce problemini engellemek için doğru bir cilt bakımı rutini izlemelisiniz.

Cilt hijyenini korumak için atmanız gereken ilk adım düzenli olarak duş almaktır. Bunu yaparken ciltte biriken fazla kir ve yağı temizlemek için hafif bir temizleyici kullanınız.

Duş alırken saçınızdaki kremi iyice durulayın. Durulama işleminden sonra cildinize değen saç kremini temizlemek için sırtınızı lifle ovalayın.

Egzersiz yaptıktan sonra vücuttaki ter ve yağın cilt gözeneklerini tıkamasını engellemek için vakit kaybetmeden duşa girin.

Haftada bir kere omuzunuzdaki ölü cilt hücrelerini temizlemek için peeling uygulayın ve gözenekleri açın.

Bakım ürünlerini dikkatli kullanın. Yağlı cilt bakım ürünleri kullanmayın. Bunlar cilt gözeneklerini tıkayabilir.

2 Sıcak Kompres

Sıcak kompres hızlı bir şekilde omuzda sivilce probleminden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Sıcaklık gözenekleri tıkayan bakterileri ve iltihabı temizleyecek, böylece iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Ayrıca sıcak kompres ağrı ve inflamasyonu da azaltmaya yardımcı olacaktır.

Omuzda sivilce problemini tedavi etmek için sıcak kompres uygulamasında sivilcenin yerine bağlı olarak çevrenizdeki kişilerin yardımına ihtiyaç duyabilirsiniz.

 1. 1 çay kaşığı tuzu 2 su bardağı sıcak suya ekleyin.
 2. Suyun içerisine bir bez batırın ve suyunu sıkın.
 3. 10 dakika boyunca bezi sivilce üzerinde bekletin.
 4. Bez soğuduğunda işlemi tekrarlayabilirsiniz.
 5. Bu işlemi günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

3 Elma Sirkesi

Laktik asit ve malik asit ile dolu olan elma sirkesi omuzda sivilce problemi için etkili, doğal bir çözümdür. Asidik yapısı sayesinde ciltteki ölü derinin atılmasına, cildin pH dengesinin kurulmasına yardımcı olur.

Elma sirkesinin antibakteriyel ve antiseptik özellikleri bu tahriş edici cilt problemiyle başa çıkmada çok yardımcı olacaktır.

elma sirkesi

 • Bir miktar doğal elma sirkesini suyun içerisine 1/3 oranında karıştırın. Bu karışımı omuzda sivilce olan bölgeye sürün. 15 dakika bekleyerek ılık suyla durulayın. Bu işlemi günde 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz.
 • 1-2 çay kaşığı doğal elma sirkesini bir bardak suyun içerisine ekleyin ve iyileşme sürecini hızlandırmak için bu karışımı için.

4 Yulaf

Yulaf sivilce tedavisinde oldukça etkilidir. Yulaf ölü cilt hücrelerini temizlemeye ve cilt dokusunu iyileştirmeye yardımcı olur. İltihap önleyici özellikleri sayesinde yulaf ağrı ve inflamasyonu da azaltır.

 • Küvetinizi doldurun ve içerisine 1 bardak yulaf tozu ekleyin. Suyun içine girerek 15 dakika bekleyin. Duştan sonra cildinize hafif bir nemlendirici uygulayabilirsiniz.
 • Alternatif olarak 1 yemek kaşığı yulaf tozu, 1 yemek kaşığı yulaf tozu ve 1 çay kaşığı zerdeçalı karıştırın ve karışımı omuzlarınıza sürün. Kurumasını bekleyin ve 5 dakika boyunca dairesel hareketlerle ovalayarak cildinizden çıkarın. Bu işlemi haftada 1 kere uygulayabilirsiniz.

5 Çay Ağacı Yağı

çay ağacı yağı tea tree oilÇay ağacı yağının sivilce tedavisindeki faydaları görmezden gelinemeyecek kadar önemlidir.

Çay ağacı yağı antibakteriyel, antiseptik ve anti-inflamatuvar özelliklere sahiptir. Omuzda sivilce problemine yol açan bakterileri temizlemeye yardımcı olur. Ayrıca kızarıklık ve ağrı gibi sivilce belirtilerini de azaltır.

Indian Journal of Dermatology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre %5 çay ağacı yağının topikal olarak uygulanması akne vulgaris tedavisinde etkin bir yöntemdir.

 • Bir parça pamuğun üzerine 1 veya 2 damla çay ağacı yağı damlatın ve sivilceli bölgeyi silin. 1 saat bekleyin ve soğuk suyla yıkayın. Bu işlemi günde iki kere tekrarlayın.
 • Alternatif olarak 1 çay kaşığı balın içerisine birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin. Karıştırarak sivilce üzerine sürün. 15-20 dakika bekleyin ve suyla yıkayın. Bu işlemi günde bir veya iki kere tekrarlayın.

Dikkat: Çay ağacı yağını uygulamadan önce cildinizin küçük bir bölgesinde test etmeniz tavsiye edilir.

6 Zerdeçal

zerdeçal zerdeçallı suZerdeçal omuzda sivilce problemi dahil birçok cilt sorununun tedavisinde etkili bir bitkisel çözümdür.

Zerdeçal sivilceye neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Doğal bir antiseptik olan zerdeçal omuzda sivilce olan bölgede enfeksiyon gelişmesini de önler.

2016 yılında Phytotherapy Research dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre de zerdeçal birçok cilt probleminin tedavisinde etkilidir.

 1. 1 çay kaşığı zerdeçal ile az miktarda su ya da Hindistan cevizini karıştırın ve macun kıvamına getirin.
 2. Omuzda sivilce görülen bölgeye sürün.
 3. Yaklaşık 1 saat bekleyin.
 4. Ilık suyla durulayın.
 5. Birkaç gün boyunca bu işlemi günde bir veya iki kere tekrarlayın.

7 Aloe Vera

Aloe veranın sayısız faydalarına ek olarak omuzda sivilce problemindeki faydalarından da söz edebiliriz. Aloe vera doğal bir astringenttir ve sivilceyi kurutmaya yardımcı olur.

aloe vera jeli

Aloe vera omuzda sivilce problemiyle mücadele eden antimikrobiyel ve anti-inflamatuvar özelliklere sahiptir.

2014 yılında Asian Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan bir araştırmada aloe veranın sivilce tedavisindeki etkinliği gösterilmiştir.

 1. Bir parça aloe vera yaprağını alın ve içerisindeki taze jeli çıkarın.
 2. Kolayca uygulayabilmek için jeli iyice karıştırın ve yumuşamasını sağlayın.
 3. Jeli omuzda sivilce olan bölgeye sürün.
 4. Kurumasını bekleyin ve ılık suyla durulayın.
 5. Sivilce iyileşene kadar bu işlemi günde 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz.

8 Yemek Sodası

yemek sodası baking sodaYemek sodası antiseptik ve anti-inflamatuvar özellikleri olan doğal bir peeling maddesidir. Bu özellikleri sayesinde yemek sodası omuzda sivilce problemini iyileştirmeye yardımcı olur.

Ayrıca yemek sodası omuzda sivilce problemine yol açan bakterilerin yayılmasını önleyecektir.

 • Bir miktar yemek sodası ile suyu karıştırarak pürüzsüz bir karışım elde edin. Bu karışımı omuzlarınıza sürün ve yaklaşık 5-10 dakika kadar bekleyin. Ilık suyla durulayın. Bu işlemi günde 1 kere tekrarlayabilirsiniz.
 • Alternatif olarak 2 çay kaşığı yemek sodası ile 1 çay kaşığı tarçını karıştırın. İçerisine yarım çay kaşığı limon suyu ve 5 çay kaşığı bal ekleyin. Bu karışımı omuzda sivilce olan bölgeye sürün. Karışım kuruyana kadar bekleyin ve ılık suyla durulayın. Bu işlemi günde 1 kere tekrarlayabilirsiniz.

9 Doğru Giysiler Giyin

Omuzda sivilce probleminden kurtulmak için giysilerinizi dikkatli seçmelisiniz. Sert ve kalın kumaştan yapılmış kumaşlar cildinizi tahriş ederek omuzda sivilce problemini arttırabilir.

Omuzda sivilce problemi yaşıyorsanız pamuklu veya ipek kumaştan hafif giysiler giymelisiniz. Ayrıca sivilcenin iyileşme süresi boyunca dar giysilerden kaçınınız. Dar giysiler cildi tahriş ederek sivilcenin iyileşmesini engelleyebilir.

Ayrıca giysilerinizi yıkarken cildi tahriş etmeyen kaliteli temizlik ürünleri kullanınız. Giysilerinizi yıkarken kaliteli bir yumuşatıcı da kullanınız.

10 Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenme çeşitli cilt problemlerini önlemede önemli bir yere sahiptir.

lifli besinlerBeslenme konusunda atmanız gereken ilk adım glisemik indeksi düşük tam tahıllar, mercimek, meyve ve sebzelerle beslenmektir.

Ayrıca inflamasyonu azaltma özelliğine sahip yiyecekleri daha fazla tüketmelisiniz. Çinko, A vitamini, E vitamini ve antioksidan yönünden zengin yiyecekler iltihabı önleme özelliğine sahiptir.

Bu nedenle portakal, havuç, kayısı, tatlı patates, ıspanak, yeşil yapraklı sebzeler, domates, turna yemişi, tam tahıllı ekmek, esmer pirinç, kinoa, hindi, kabak çekirdeği, fasulye, bezelye, mercimek, yağlı balıklar ve kuruyemişler daha fazla tüketilmelidir.

Ayrıca yağlı ve baharatlı yiyeceklerden kaçının. Bunlar omuzda sivilce problemini kötüleştirebilir.

Omuzda Sivilce Problemi Hakkında Ek İpuçları

 • Dişlerinizi fırçalamak için kullandığınız beyaz diş macununu günde 2-3 kere omuzda sivilce olan bölgeye sürebilirsiniz.
 • Problemi ortadan kaldırmak için doktorunuza danışarak bira mayası veya çinko takviyesi alabilirsiniz.
 • Güneşli mevsimlerde dışarı çıkarken en az 30 faktörlü güneş koruma kremi kullanın.
 • Sırt çantası taşıyorsanız omuzda sivilce problemi ortadan kalkana kadar omuzunuza baskı yapmaması için sırtınıza çanta takmayınız.
 • Sivilce üzerine baskı yapmamak için bir süre sırt üstü yatmayın.
 • Evcil hayvanlarınızla birlikte uyumayın.
 • Nevresim takımlarınızı, battaniyelerinizi ve uyurken giydiğiniz giysileri sıklıkla yıkayın.
 • Duş alırken sabun, şampuan gibi ürünlerin tam olarak durulandığından emin olun.

 

Kaynaklar:

 


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here