Papayanın Faydaları: Papaya meyvesi ve papaya çekirdekleri neye iyi gelir?

0
284
papayanın faydaları papaya meyvesi çekirdekleri

Papaya meyvesi sağlığa bir çok faydası olan antioksidanlar, vitaminler ve mineraller ile doludur. papaya meyvesi yemek bağışıklık sistemini güçlendirir ve sindirim sağlığına iyi gelir. Ayrıca gözlere iyi gelir, kolesterolü düşürür ve cildi güzelleştirir. Ayrıca papaya meyvesi C, E ve A vitaminlerini bol miktarda içerir. Bu yazımızda papayanın faydaları ve papaya çekirdeği hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Aynı şekilde papaya çekirdeği de bağırsak kurtlarını öldürmek, bakteriyel enfeksiyonlarla mücadele etmek ve böbrekleri korumak için yardımcı olacaktır.

papaya çekirdeğiPapayanın faydaları kısaca şöyle özetlenebilir:

 • Sindirim sistemini korur.
 • Antioksidanlarla doludur.
 • Bağışıklığı güçlendirir,
 • Vücutta enflamasyonu giderir,
 • Kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur,
 • Cildi güzelleştirir,
 • Yaraların çabuk iyileşmesini sağlar,
 • Kemikleri güçlendirir,
 • Gözlere iyi gelir,
 • Diyabet belirtilerini azaltır,
 • Kırmızı kan hücrelerini (RBC) arttırır,
 • Kanseri önlemeye yardımcı olur.

Papayanın faydaları hakkında daha detaylı bilgiler için yazımızı okumaya devam edin.

Papaya meyvesi nedir?

Papaya meyvesi (carica papaya) büyük armut şekilli, tropikal iklimlerde yetişen bir meyvedir. Papaya etli bir meyvedir ve sarıdan kırmızıya kadar çok çeşitli renklerde olabilir.

papaya Papaya meyvesi genellikle parlak turuncu renktedir ve tadı kavuna benzemektedir. Olgunlaşmış papaya meyvesi hafif tatlımsı bir kokuya sahiptir. Papayanın kokusu yok ise henüz olgunlaşmamıştır. Çok ağır bir tatlı kokusu varsa fazla olgunlaşmış olduğu söylenebilir.

Papaya çekirdekleri de yenmektedir. Papayanın siyah çekirdekleri bazen acı bir tat verebilir.

Papaya çok çeşitli şekilerde kullanılabilir. Taze papaya tüketebileceğiniz gibi papaya meyvesini salatalara ve lezzetli smoothielerinize ekleyebilirsiniz. Papaya hafif yumuşayıp kırmızımsı turuncu bir renk aldığında yenmeye hazır demektir.

Papaya Besin Değerleri: Papaya kaç kalori?

Papaya meyvesi C vitamini yönünden zengindir ve bu nedenle son derece yararlıdır. Bir bardak ezilmiş papaya meyvesi (140 gram) günlük alınması gereken C vitamini miktarının yaklaşık %230’unu içermektedir.

papayaPapaya meyvesi yüksek A vitamini oranı sayesinde A vitamini eksikliklerine de iyi gelir.

A ve C vitaminleri güçlü antioksidanlardır. Bu sayede kanser ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıklara neden olan serbest radikalleri yok etmeye yardımcı olur.

100 gram papaya yaklaşık 43 kalori civarındadır. Bir küçük papaya (150 gram) yaklaşık 68 kalori içermektedir. Büyük boy bir papaya meyvesi (780 gram) yaklaşık 336 kalori içerir.

Amerikan Tarım Bakanlığı 100 gram papayanın besin değerleri için şu bilgileri vermektedir:

 • 60 mg C vitamini
 • 950 IU A vitamini (günlük alınması gereken miktarın %22’si )
 • 37 mcg folat (günlük alınması gereken miktarın %10’u)
 • 24 mg kalsiyum
 • 257 mg potasyum
 • 10 mg magnezyum
 • 25 mg omega-3 yağ asitleri
 • 7 g diyet lifi (günlük alınması gereken miktarın %7’si)

Papaya meyvesi ve papaya ekstraktı tıbbi faydalar içeren önemli bileşenlere sahiptir. Örneğin papaya meyvesi içindeki papain adlı bileşen sayesinde sindirim sağlığını korur ve kanser önleyici özelliklere sahiptir.

Papayanın Faydaları: Papaya meyvesi neye iyi gelir?

Şimdi gelin papayanın faydaları hakkında yapılan bilimsel araştırmaları kısaca özetleyelim.

1 Papaya Sindirimi Kolaylaştırır

kabızlık constipation sindirimPapaya meyvesi ve papaya çekirdeği sindirim sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Papayameyvesi sağlıklı sindirim ve kabızlığın önlenmesi için önemlidir. Papain adlı enzim sayesinde sindirime yardımcı olur. Yüksek vitamin ve besin içeriği sayesinde sağlığı korur.

Papayanın faydaları hakkında yapılan bir araştırmada katılımcılara 40 gün boyunca günde 20 ml papaya ekstraktı verilmiştir. Araştırmacılara göre papaya ekstraktı kullanan katılımcılarda mide yanması, gaz, kabızlık ve şişkinlik daha az görülmüştür.

2 Papaya Antioksidan Yönünden Zengindir

Papayanın faydaları arasında en önemlilerinden biri yüksek antioksidan içeriğidir. Antioksidanlar hem papaya meyvesi hem de papaya çekirdeklerinde bol miktarda bulunur.

yeşil papayaYapılan araştırmalarda sağlık için son derece faydalı olan karotenoidlerin önemi vurgulanmıştır. Karotenoidler göz sağlığı ve kanserin önlenmesi için önemlidir. Papaya, domates ve havuçtaki karotenoid miktarlarının karşılaştırıldığı bir araştırmada papaya içindeki karotenoidlerin diğer meyvelere göre çok daha kolay emildiği ortaya konmuştur.

Ayrıca papaya likopen adı verilen antioksidanı da içermektedir. Papaya meyvesi tüketmek oksidatif stresi azaltarak kronik hastalıklara karşı korur.

3 Papaya ve Bağışıklık Sistemi

bağışıklık sistemiBağışıklık sistemini güçlendirmesi papayanın faydaları arasında bir diğeridir. Yapılan bir deneyde papaya meyvesi tüketiminin bağışıklık hücresi fonksiyonunu arttırdığı gösterilmiştir. Araştırmacılara göre papaya meyvesi tüketmek bağışıklık sisteminde önemli bir role sahip olan beyaz kan hücrelerinin sayısının artmasını sağlamaktadır.

Fareler üzerinde yapılan bir deneyde papaya ekstraktı ile bağışıklık sisteminin güçlendiği tespit edilmiştir. Örneğin araştırmacılar papaya meyvesi ile glutatyon düzeyinin arttığını göstermiştir. Glutatyon bağışıklık sistemini güçlendiren önemli bir antioksidandır.

4 Papaya ve Antienflamatuvar Özellikleri

Papaya meyvesi enflamasyonu azaltan özellikleri ile kronik hastalıkları önler. Genel olarak meyve ve sebze tüketmek vücuttaki enflamasyonu ve iltihabı azaltmaktadır. Ancak papaya meyvesi tüketmek bu konuda çok daha etkilidir.

Papayanın faydaları üzerine çalışma yapan araştırmacılar papayanın vücutta anti-enflamatuvar etkisi olan belirli hücreleri uyardığını tespit etmiştir.

5 Papaya Kalp Hastalıklarını Önler

kalp çarpıntısıPapayanın faydaları arasında bir diğeri kalp ve damar sağlığını korumasıdır. Ergenler üzerinde yapılan bir araştırmada papayanın içindeki bileşenlerin kalp ve damar sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu tespit edilmiştir. Araştırmaya göre papaya içindeki likopen gibi antioksidanlar kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olmaktadır.

Fareler üzerinde yapılan deneyler papaya meyvesi özlerinin kanda tansiyonu düşüren ve oksidatif stresi azaltan yararlı enzimlerin sayısını arttırdığını göstermiştir. Bu sonuçlara göre papaya meyvesi kalp ve damar sağlığı üzerinde genel olarak olumlu bir etkiye sahiptir.

Papayanın faydaları üzerine yapılan bir diğer çalışmada da papaya suyu içmenin tansiyonu ciddi oranda düşürdüğü gösterilmiştir.

6 Papayanın Cilde Faydaları

cilt bakımıPapaya meyvesi içindeki yüksek düzeyde antioksidan ve vitaminler onu harika bir cilt bakım ürünü haline getirmektedir. örneğin papaya meyvesi birçok cilt bakımı kreminde kullanılan A, C ve E vitaminlerinin tamamını içermektedir.

Dermatologlara göre papaya likopen ve beta-karoten içerir. Bu antioksidanları içeren meyve ve sebzeleri tüketmek ciltteki kolajen üretimini arttırmaktadır.

Papayanın faydaları üzerine 2016 yılında yapılan bir araştırmada fermente papaya ekstraktı takviyesinin cildin esnekliğini arttırdığı belirtilmiştir. Araştırmada cildin daha fazla nem kazandığı ve kırışıklık görünümünün azaldığı ifade edilmiştir. Diğer antioksidan takviyeleri ile kıyaslandığında papaya takviyeleri daha etkilidir.

7 Yaraların Hızlı İyileşmesi İçin Papaya

yara kesik sıyrıkPapayanın cilde faydaları yaraların da daha hızlı iyileşmesini sağlamaktadır. Papaya simopapain ve papain adlı enzimleri sayesinde cildin daha hızlı iyileşmesini sağlar. Hatta papaya günümüzde üretilen yanık kremlerinin en temel bileşenlerinden biridir.

Papaya yaraların hızlı iyileşmesini sağlayan birçok antioksidan içermektedir. Ayrıca papayanın faydaları hakkında yapılan bir araştırmada papaya meyvesi ve çekirdeklerinin antibakteriyel özellikleri vurgulanmıştır. Papaya püresi ve öğütülmüş papaya çekirdekleri açık yaralara uygulandığında bakteriyel enfeksiyonları önlemektedir. Ayrıca araştırmacılar papaya içeren karışımların uygulanmasıyla kronik cilt ülserinin tedavi edilebileceğini belirtmiştir.

8 Papaya Meyvesi Kemikleri Güçlendirir

ayak kemik röntgen doktorPapaya meyvesi kemikleri güçlendirerek kemik erimesini önlemeye yardımcı olur.

2017 yılında 3000 yetişkin erkek ve kadın üzerinde yapılan bir araştırmada meyve ve sebze yönünden zengin beslenen kişilerde kemik sağlığı incelenmiştir. Araştırmacılara göre papaya, narenciye meyveleri, elma, muz ve mango kemik sağlığını korumada en güçlü meyvelerdir.

9 Papaya Meyvesi ve Göz Sağlığı

göz muayenesiPapaya meyvesi lutein, beta-karoten ve A vitamini içeriği sayesinde gözlere iyi gelir. Tüm bu oksidanların özellikle ileri yaşlarda göz sağlığı üzerinde etkili olduğu bilinmektedir.

İleri yaşlarda göz sağlığını korumak için gerekli besinler üzerine yapılan bir araştırmada araştırmacılar papaya meyvesi ve çekirdeklerinin göz sağlığını koruyan antioksidanlar içerdiğini tespit etmiştir. Araştırmacılara göre sebze ve papaya meyvesi gibi meyveler yönünden zengin beslenmek maküler dejenerasyonu (görme kaybına neden olan bir göz hastalığı) önlemeye yardımcı olmaktadır.

Clinical Interventions in Aging dergisinde yayınlanan bir araştırmada papaya yaşa bağlı göz hastalıklarını önleyen önemli besinlere sahiptir. Göz açısından papayanın faydaları içindeki C vitamini, omega-3 yağ asitleri, beta-karoten, çinko ve zeaksantin maddelerinden kaynaklanmaktadır.

10 Diyabet Belirtileri İçin Papaya Meyvesi

Papaya meyvesi diyabet (şeker hastalığı) belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Fareler üzerinde yapılan bir araştırmada papaya yaprağı ekstraktı karışımları ile kan şekerinin düştüğü görülmüştür. Araştırmaya göre papaya ekstraktı kolesterolü düşürmekte ve diyabet hastalarında antioksidan düzeyini yükseltmektedir.

11 Kırmızı Kan Hücreleri Üzerindeki Etkisi

Papaya yapraklarından elde edilen özler kan üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve kırmızı kan hücresi sayısını arttırır.

Papayanın faydaları üzerine yapılan araştırmalarda taze papaya yaprağı ekstraktının fareler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmaya göre 3 haftalık bir dönemde papaya platelet ve kırmızı kan hücresi sayısını arttırmıştır.

12 Kanser Önleyici Özellikleri

Papaya meyvesi kanser önleyici özelliklere sahiptir ve belirli kanser türlerinin tedavisine yardımcı olabilir.

meme kanseri breast cancerÖrneğin 2017 yılında papayanın faydaları hakkında yapılan bir araştırmada papaya ekstraktı ile meme kanserinin yayılmasının önlendiği belirtilmiştir. Bazı vakalarda papaya ekstraktı kanserli hücreleri öldürmüştür.

Laboratuvar deneyleri papaya meyvesi içinden çıkarılan pektin (çözülebilir besin lifi) maddesinin kanser önleyici özellikleri olduğunu göstermiştir.

Papaya meyvesi özellikle kanser tedavisinin ilk aşamalarında kullanılmalıdır. Ayrıca birçok uzman antioksidan yönünden zengin meyve ve sebzelerin çeşitli kanser türlerine karşı koruduğunu belirtmektedir.

Papaya Çekirdeğinin Faydaları: Papaya çekirdeği yenir mi?

Papaya meyvesi kesildiğinde içerisinde oldukça çekici ve lezzetli görünen papaya çekirdekleri görülür.

Papaya çekirdekleri yağ ve protein yönünden zengin, bol kalsiyum, magnezyum ve fosfor içermektedir. Bu nedenle papaya meyvesi yediğinizde çekirdekleri atılmamalıdır.

Papaya çekirdekleri biberimsi bir kokuya sahiptir. Doğrudan yenilebileceği gibi salatalara ve diğer yemeklere eklenebilir. İsterseniz papaya çekirdekleri ile bir smoothie hazırlayabilirsiniz.

1 Papaya Çekirdekleri Bağırsak Kurtlarını Temizler

bağırsak kurdu parazitiPapaya çekirdekleri geleneksel olarak bağırsak kurtlarını temizlemek için kullanılmaktadır.

Papayanın faydaları hakkında yapılan bir araştırmada papaya çekirdeklerinin insanlarda parazit tedavisinde etkili olduğu belirtilmiştir. Bağırsak kurdu taşıyan çocuklarda 7 gün boyunca günlük 20 ml papaya çekirdeği ekstraktı kullanılmıştır. 7 gün sonunda çocukların %71’inde bağırsak kurdu kalmadığı görülmüştür.

2 Papaya Çekirdekleri ve Gastrik Ülser

Papaya çekirdekleri mide duvarını koruyan özellikleri sayesinde mide ülseri tedavisinde yararlıdır.

2015 yılında papayanın faydaları hakkında fareler üzerinde yapılan bir araştırmada papaya çekirdekleri mide ülseri için kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre papaya çekirdeği ekstraktı ile mide ülseri %84 oranında azalmıştır. Papaya çekirdeği ekstraktı midede mukus üretimini arttırır ve mide asidini azaltır.

3 Bakteriyel Enfeksiyonlar

bakterilerPapaya çekirdeği ekstraktı antibakteriyel etkiye sahiptir ve çeşitli bakteriyel enfğeksiyonlarla mücadele edebilir.

Papayanın faydaları üzerine 2014 yılında yapılan bir araştırmada papaya çekirdeklerinin belirli bakteriyel patojenleri öldürdüğü tespit edilmiştir. Örneğin papaya ekstraktı Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, E. coli, ve Salmonella typhi gibi bakteri zincirlerine karşı etkilidir.

4 Papaya Çekirdekleri Böbrekleri Korur

Papaya meyvesi ve papaya çekirdeklerinin antioksidan etkisi böbrekleri korumaya yardımcı olur. Fareler üzerinde yapılan bir araştırmada papaya çekirdeği ekstraktının böbrek fonksiyonunu koruduğu tespit edilmiştir. Yapılan 8 günlük deneyden sonra kan tahlilleri papaya çekirdeklerinin böbrek hasarını engellediğini göstermiştir.

5 Mantar Engelleyici Özellikleri

Papaya çekirdeği ekstraktı vücuttaki mantar enfeksiyonlarını yok etmeye yardımcı olur. Özellikle Candida albicans ve diğer mantar türlerinin yok edilmesinde papaya çekirdekleri etkilidir.

Candida enfeksiyonları bağırsaktaki faydalı bakterilerde oluşan dengesizlik nedeniyle ortaya çıkar. Vajinal pamukçuk, ağızda pamukçuk ve genital bölgede kaşıntı mantar enfeksiyonu belirtileri arasındadır.

kalp

Siz de papayanın faydaları konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Yararlanılan Kaynaklar
 1. https://nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/1985/2
 2. https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/09226
 3. https://www.emedicinehealth.com/papain/vitamins-supplements.htm
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26935541
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5042337/
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23524622
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23931131
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12134711
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25526570
 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3984819/
 11. http://psasir.upm.edu.my/id/eprint/21831/
 12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3508853/
 13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21520494
 14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16280438
 15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12368412
 16. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3918262/
 17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10861964
 18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583891/
 19. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26998011
 20. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15040064
 21. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S030541799900056X
 22. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5207626/
 23. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3693724/
 24. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3551835/
 25. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23998013
 26. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29023013
 27. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5707353/
 28. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3039795/
 29. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17472487
 30. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25418890
 31. https://www.researchgate.net/publication/272985982_Antibacterial_Activity_of_Seed_and_Leaf_Extract_of_Carica_Papaya_var_Pusa_dwarf_Linn
 32. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4480493/
 33. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3374564/

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here