Pilates ile zayıflamak mümkün mü? Pilates zayıflatır mı?

Pilates düşük etkili egzersizler arasında popüler bir egzersiz türüdür. Kuvvetlenmek, kas kütlesini arttırmak ve postürü düzeltmek için son derece etkilidir. Pilates yapmak sağlığınız için yararlıdır ve sağlıklı kilonuzu korumanıza yardımcı olur. Peki pilates kilo verdirir mi? Pilates yapmak zayıflatır mı? Bu yazımızda sık sorulan bu soruların cevaplarını arayacağız.

Evet, pilates yapmak koşu veya yüzme gibi diğer kardiyo egzersizleri kadar kilo verme konusunda etkili olmayabilir. Bunun nedeni kardiyo egzersizlerine kıyasla geleneksel mat Plates hareketleri esnasında daha az yağ yakımının gerçekleşmesidir.

pilates
pilates

Ancak pilates sınıflarına düzenli olarak katılarak fitness rutininize bağlı kalma düzeyinizi arttırabilirsiniz. Ayrıca pilates yapmak daha sağlıklı bir yaşam biçiminiz olmasını sağlayacaktır.

Amacınız kilo vermek ise pilates ile birlikte sağlıklı beslenme ve diğer egzersiz türlerini bir araya getirmek etkili olacaktır. Pilates, kuvvet egzersizleri, yürüyüş, koşu, yüzme veya bisiklet gibi kardiyo egzersizleri bir araya getirilerek daha güçlü bir etki sağlanabilir.

Peki pilates ile nasıl kilo verilir? “Pilates kilo verdirir mi?” sorusunun daha ayrıntılı cevabı için yazımızı okumaya devam ediniz.

Pilates ile Zayıflamak: Bilimsel araştırmalar ne diyor?

Pilates ile zayıflamak üzerine yapılan araştırmalarda elde edilen sonuçlar biraz karmaşık görünmektedir. 2017 yılında aşırı kilolu veya obez olan 30-50 yaş arasındaki 37 kadın üzerinde 8 hafta boyunca yapılan araştırmalarda Pilates yapmanın:

  • Kilo vermek,
  • Beden kitle indeksinin düşmesi,
  • Bel bölgesinin şekillenmesi,
  • Karın ve kalça genişliğinin azaltılması konularında etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
pilates
pilates

Diğer yandan pilates yapmak beden kitlesinde (toplam kilodan yağ miktarının çıkarılmasıyla hesaplanır) herhangi bir değişiklik olmamıştır.

2015 yılında yapılan bir diğer araştırmada 59-66 yaş arasındaki menapoz sonrası dönemde bulunan kadınlar gözlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre 12 haftalık pilates uygulaması sonucunda vücut kompozisyonunda herhangi bir değişiklik görülmemiştir.

Bununla birlikte katılımcılarda karın, kol ve bacak kuvvetinde ciddi artış görülmüştür. Deneye katılan kadınların beslenme düzeninde herhangi bir değişiklik yapılmaması nedeniyle kilo vermenin gerçekleşmediği düşünülmektedir.

2015 yılında yapılan bir araştırmada Pilates yapmanın kronik sırt ağrısı ve diğer rehabilitasyon uygulamalarında etkili olabileceği belirtilmiştir (Bu tür rahatsızlıkları bulunan kişiler doktorun müsaadesi olmadan Pilates yapmamalıdır).

Pilates kaç kalori yakar?

pilates reformer
pilates reformer

Pilatesin yaktığı kalori sayısı mevcut ağırlığınıza, mat pilates veya reformer pilates mi yaptığınıza ve pilates hareketlerinin zorluğuna göre değişkenlik gösterecektir.

Ortalama 70 kilo bir kişi 50 dakikalık başlangıç düzeyi mat Pilates sonrasında yaklaşık 175 kalori yakacaktır. İleri düzey sınıflarda yaklaşık 254 kalori yakılmaktadır.

Bununla birlikte reformer Pilates sınıfında veya kalp atış hızını yükselten Pilates hareketlerinde daha fazla kalori yakılmaktadır.

Pilates ne sıklıkla yapılmalı?

Pilates yapmaya yeni başladıysanız yararlı olması için haftada 2-3 kere pilates yapabilirsiniz. Reformer Pilates, Pilates+box veya Pilates+Yoga gibi çeşitli Pilates sınıflarına katılmayı da deneyebilirsiniz. Bu sınıflarda geleneksel mat pilates uygulamasına göre daha fazla kalori yakılmaktadır.

Pilates ile zayıflamak istiyorsanız bu pilates türlerini birkaç hafta boyunca karışık olarak takip edebilirsiniz. Bununla birlikte ağırlık çalışmaları ve kardiyo egzersizleri ile desteklemeniz yararlı olacaktır.

Pilates ile zayıflamak için ek olarak kardiyo egzersizleri ve kuvvet idmanları yapmak ve sağlıklı beslenmek kaslarınızı şekillendirmek ve kilo vermek için etkili olacaktır.

Pilates etkisi nedir?

“Pilates etkisi” pilates yaparak postür, kas kuvveti ve karın bölgesinin şekillenmesi gibi etkilerin elde edilmesidir. Bu etkinin sonucunda kilo vermiş gibi bir görünüm kazanabilirsiniz. Bunun nedeni kas kütlesinin artması veya kasların kuvvetlenmesi nedeniyle, hiç kilo verilmese bile daha fit bir görünüm kazanılmasıdır.

Pilates ile Zayıflamak

Pilates düşük etkili egzersizler arasında yer almaktadır. Kilo vermekten ziyade kasları kuvvetlendirmek, karın bölgesini şekillendirmek ve postürü düzeltmek için yararlı olacaktır.

Sırt ağrısı veya diğer yaralanmalarla yüz yüze gelen kişilerde iyileşme süreci Pilates ile hızlandırılabilir.

Pilates ile zayıflamak istiyorsanız pilatesi sağlıklı yaşam planınızla bütünleştirmeniz gerekir. pilates yapmak, sağlıklı beslenmek ve sağlıklı bir yaşam sürmek en iyi sonuçları almanıza yardımcı olur.

 

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Çok Etkili Kalça Büyütme Egzersizleri

Doğal bir şekilde şekilli kalçalar ne yazık ki çok az kadının şansıdır. Bu yüzden kalça büyütme egzersizleri size...

Selülitleri Yok Eden Egzersizler ve Hareketler

Selülit cildinizi portakal kabuğu gibi pürüzlü ve çukurlu gösteren bir problemdir. Selülitin nedeni cilt yüzeyinin altındaki yağ hücrelerinin...

Spordan Önce ve Sonra Yenmesi Gereken Yiyecekler

Spordan önce ve sonra doğru beslenerek yaptığınız sporu en iyi hale getirmek mi istiyorsunuz? O halde makalemizi okumaya...

Yüzmek kaç kalori yakar? Yüzmenin Faydaları Nelerdir?

Hiç terlemeden 400-500 kalori yakmak mümkün mü? Söz konusu yüzme ise, evet! Sadece yarım saat yüzerek bile yüzlerce...