Prematüre Bebeklerde Retinopati (ROP) ve Şaşılık

0
424
Prematüre Bebeklerde Retinopati (ROP) ve Şaşılık
Prematüre Bebeklerde Retinopati (ROP) ve Şaşılık

Prematüre bebeklerde göz problemleri gibi sağlık sorunları daha yaygın görülmektedir. Bu yazımızda prematüre bebeklerde retinopati (prematüre bebeklerde ROP) ve şaşılık sorunlarının tedavisi hakkında bilgi vereceğiz.

Prematüre Bebeklerde Retinopati (ROP)

Retinopati (ROP) yalnızca prematüre bebeklerde görülen bir göz sorunudur. Genellikle her iki gözü de etkiler ve bebeklerde görme kaybının temel nedenleri arasındadır. 1500 gr. Civarında doğan ve 31 haftadan erken dünyaya gelen prematüre bebeklerde retinopati (ROP) yaygın görülmektedir. Prematüre bebeklerde retinopati (ROP) vakalarının büyük çoğunluğu hafif vakalardır ve tedavi gerektirmez. Ancak bazı prematüre bebeklerde retinopati (ROP) önlem alınmadığı takdirde görme kaybına hatta körlüğe neden olabilir.

Prematüre Bebeklerde Retinopati (ROP) Nedir?

Bebeğinizin gözleri 16. Haftada oluşmaya başlar. En hızlı gelişme ise hamileliğin son 12 haftasında kaydedilir. Uzmanlar prematüre bebeklerde bu son 3 aylık gelişimin gerçekleşmemesi nedeniyle retinopati (ROP) ortaya çıktığını düşünmektedir. Retinopatiye (ROP) yol açan diğer faktörler arasında kansızlık (anemi), nefes problemleri, kan nakli ve sağlık durumunun kötü olması yer almaktadır. Prematüre bebeklerde retinopati (ROP) gözdeki kan damarlarının anormal büyümesine ve retinaya doğru yayılmasına neden olur. Bu yeni kan damarları hassastır ve göze kan sızmasına neden olur. Bir yara dokusu gelişebilir ve retinayı gözün arka kısmından çekerek görme kaybına neden olabilir.

Prematüre Bebeklerde Retinopati (ROP) Nasıl Anlaşılır?

Göz muayenesi prematüre bebeklerde retinopati (ROP) teşhisinin tek yoludur. Bebeğiniz prematüre bir bebek ise muayene yapılıp yapılmayacağını doktorunuza sorabilirsiniz. 30 haftadan önce ve 1500 gramdan düşük doğan bebeklerde tarama gerekmektedir. Bebeğinizin göz muayenesinden geçmesi gerekiyorsa bunun zamanını doktorunuza sorabilirsiniz. Doğumdan sonraki 4-9 hafta arası muayenenin yapıldığı haftalardır. Ancak bu durum bebeğinizin ne zaman doğduğuna göre değişecektir. Doktorunuz herhangi bir retinopati belirtisi görmezse daha sonra izleme kontrolü yapılması gerekmez.

Prematüre Bebeklerde Retinopati (ROP) Tedavisi

Prematüre bebeklerde retinopati (ROP) hastalığı tedavisi beş aşamadan oluşur. Bir retina uzmanı retinopati (ROP) görülen bebeği muayene edecek ve retinopatinin ne zaman izleneceğini ve tedavi edileceğini tespit eder. Tedavi kapsamında şunlar yapılabilir:

 • Kriyoterapi (dondurma) veya fotokoagülasyon (lazer tedavisi) ile kan damarlarının büyümesi durdurularak retinanın gözün arkasında sabit durması sağlanır.
 • Skleral çökertme tedavisi kapsamında doktor bebeğin gözünün etrafına bir bant yerleştirir. Bu gözü içe doğru iterek retinanın yerinde durmasını sağlar. Birkaç ay veya birkaç hafta içerisinde bu bant çıkarılır.
 • Vitrektomi daha kapsamlı bir cerrahi müdahaledir. Doktor tuzlu bir solüsyon ile birlikte bebeğin gözünün içerisine cama benzer bir sıvı yerleştirir. Daha sonra gözün içerisindeki yaralı dokuyu temizler. Bu retinanın rahat bir şekilde yerinde durmasını sağlar.
 • Gözün içerisine yerleştirilen ilaçlar ile ilgili araştırmalar devam etmektedir. Uzmanlar yetişkinlerde yaşa bağlı sarı nokta hastalığında kullanılan ilaçların prematüre bebeklerde retinopati (ROP) tedavisinde kullanılıp kullanılmayacağını tespit etmeye çalışmaktadır.

Prematüre bebeklerde retinopati (ROP) tedavisi erken başlatıldığı takdirde merkezi görme korunabilir. Yani çocuğunuz önünü görebilir, okuyabilir, renkleri ayırt edebilir ve araç kullanabilir. Bu prosedürlerin bazılarında yan görme kaybı yaşanabilmektedir.

Prematüre Bebeklerde Retinopati (ROP) Komplikasyonları

Retinopati (ROP) görülen prematüre bebeklerde daha sonra

 • Miyop (yakını görememe)
 • Şaşılık (gözlerde hiza problemi)
 • Ambliyopi (görme yitimi)
 • Glukoma
 • Retina yırtılması

gibi problemler görülme olasılığı artmaktadır.

Bebeğiniz uzmanın tavsiye ettiği aralıklarla kontrolden geçecektir. Doktor bu komplikasyonları erken tespit ettiği takdirde herhangi bir görme kaybı olmadan bunları tedavi edebilir.

Prematüre Bebeklerde Şaşılık

Az sayıda da olsa bazı premütüre bebeklerde şaşılık problemi görülebilmektedir. Şaşılık gözlerin hizalı bir şekilde durmaması sorunudur. İnfantil ezotropi prematüre bebeklerde görülen bir şaşılık türüdür. Gözü çevreleyen ve kontrol eden kaslar uyumlu bir şekilde çalışmadığında bebeğin gözleri ayrı yerlere bakıyormuş gibi görünür. Doktorlar bunun premütere bebeklerde beynin göz kaslarını kontrol etmeye yetecek şekilde gelişmemiş olmasından kaynaklandığını düşünmektedir. Prematüre bebeklerde şaşılık nedenleri arasında başka faktörler de bulunmaktadır:

 • Beyinde su, beyinde kanama, epilepsi bozukluğu, serebral palsi ve benzeri beyin veya sinir problemleri
 • Retinopati (ROP) kaynaklı retina hasarı
 • Göz yakınındaki deri altında kan damarlarının toplanması (doktorunuz hemanjiom muayenesi gerçekleştirecektir)
 • Beyin veya göz tümörleri
 • Katarakt veya göz zedelenmesi
 • Gelişim geriliği
 • Genetik bozukluklar

Bebeğinizde bunlardan herhangi biri var ise pediatri oftalmoloğu ile görüşmeniz gerekmektedir. Bebeğinizin gözlerinde bir şaşılık fark ederseniz bunu doktorunuzla paylaşınız.

Prematüre Bebeklerde Şaşılık Komplikasyonları

Prematüre bebeklerde şaşılık durumunda gözlerin farklı alanlara odaklanması nedeniyle beyin iki farklı görüntü alır. Beyin bunu telafi etmek için bir gözden gelen görüntüyü görmezden gelerek daha güçlü olan göze öncelik verir. Bu bebekte derinlik algısını etkileyebilir. ayrıca ambliyopi veya göz tembelliğine yol açabilir. Bu şaşı gözün iyi bir görüş geliştirememesi ve hatta görme kaybına uğraması anlamına gelir. Şaşılık görülen bebeklerin yaklaşık üçte birinde ambliyopi gelişmektedir.

Prematüre Bebeklerde Şaşılık Tedavisi

Bebeğinizde ambliyopi varsa doktorunuz önce onu tedavi etmek isteyecektir. Bu kapsamda güçlü olan göz kapatılacak ve beynin daha zayıf gözden gelen görüntüleri kullanması sağlanacaktır. Bunun için görmeyi engelleyen göz bantları veya göz damlaları kullanılabilir. Bu tedavi şaşı gözü güçlendirecek ve daha iyi görmesini sağlayacaktır. Bebeğiniz göz bandından hoşlanmayabilir ancak maalesef bunu kullanması gerekmektedir. Ambliyopi zamanında tedavi edilmezse kalıcı olabilir.

Görme stabil hale geldiğinde göz çevresini saran kasların onarımı için ameliyat gerçekleştirilebilir. Bebeğin bu kadar erken bir yaşta ameliyat olması ebeveynler için üzüntü verici olsa da prematüre bebeklerde şaşılık tedavisi 2 yaşından önce yapılırsa uzun vadede iyileşme sağlanmaktadır.

Ameliyat sonrasında çocuğunuzun gözlük kullanması gerekebilir. Aksi takdirde şaşılık geri dönebilir. Bu konuda doktorunuzun tavsiyelerine uyunuz.


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here