Sabahları Ağız Kokusu Neden Olur? Sabah Uyanınca Ağız Kokusu Tedavisi

0
452
sabahları ağız kokusu neden olur

Sabahları ağız kokusu güne başlarken canınızı sıkan durumlardan biridir. Bununla birlikte sabah ağız kokusu son derece yaygın bir durumdur. Neyse ki sabah uyanınca ağız kokusu önlenebilir bir durumdur. Bu yazımızda “Sabahları ağız kokusu neden olur? Nasıl geçer?” gibi soruları cevaplandırmaya çalışacağız.

Sabahları ağız kokusu neden olur?

Sabahları ağız kokusu çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Ancak sabahları ağız kokusunun nedeni çoğunlukla ağız kuruluğu ya da ağız hijyenine dikkat etmemektir.

1 Ağız Kuruluğu

ağız kuruluğu

Ağız hijyenine dikkat ettiğiniz halde sabahları ağız kokusu problemi yaşıyorsanız bunun nedeni ağız kuruluğu olabilir. Ağız içindeki salyalar ağız kokusuna yol açan bakterileri öldürmekle sorumludur. Uyuduğumuzda salya üretimi önemli ölçüde azalır. Belirli ilaçlar da ağız kuruluğuna yol açarak sabahları ağız kokusu yapabilir.

2 Ağız Hijyenine Dikkat Etmemek

Sabahları ağız kokusunun nedeni ağız hijyenine dikkat etmemek olabilir. Ağzımızın içi bakterilerin gelişimi için elverişli bir ortamdır. Düzenli diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak gibi alışkanlıklar ihmal edilirse yiyecekler dişlerin ve dilin boşluklarında, diş aralarında ve diş etinde kalıntılar bırakır.

diş fırçalamak

Gece boyunca ağızdaki bakteriler bu yiyecekleri parçalamakla meşgul olur. Bu da sabah uyanınca ağız kokusu hissedilmesine yol açacaktır.

Ağız hijyenine dikkat edilmemesi sonucunda ortaya çıkan diş hastalıkları da sabah uyanınca ağız kokusu problemine yol açar. Diş etlerini etkileyen peridontal hastalıklar dişlerin altındaki boşluklarda enfeksiyonlara yol açarak ağır ve güçlü bir ağız kokusuna yol açar. Genellikle jinjivit ile başlayan peridontal hastalıklar diş hekimi tarafından tedavi edilmelidir.

3 Belirli Yiyecekler

Vücudunuza giren yiyecekler sabahları ağız kokusu problemi ile yakından ilişkilidir. Sarımsak veya soğan gibi ağır kokulu yiyeceklerden sonra dişlerinizi fırçalasanız bile ertesi sabah ağız kokusu ile uyanabilirsiniz.

4 Tütün Ürünleri

Tüm tütün ürünleri, özellikle de sigara, sabah uyanınca ağız kokusu problemi ile yakından ilişkilidir. Sigara içmek ağız kuruluğuna yol açar, diş eti hastalıkları riskini arttırır. Buna sigara dumanının kokusunu da eklediğinizde sabah ağız kokusu problemi yaşamanız kaçınılmaz olacaktır.

5 Reflü

Asit reflü hastaları geceleri uyurken mide asidinin özofagustan yukarı çıkması nedeniyle sabahları ağız kokusu problemiyle karşılaşabilirler.

Sabahları Ağız Kokusu Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıldır

  • Çoğunlukla ağız ve diş sağlığına özen göstermek ve belirli yaşam tarzı değişiklikleri gerçekleştirmek sabahları ağız kokusu problemini tedavi etmek için yeterli olacaktır.
  • diş fırçalamakİstikrarlı bir şekilde ağız hijyenini korumak sabah uyanınca ağız kokusu problemini gidermenin en hızlı yolu olacaktır. Gece yatmadan hemen önce dişlerinizi fırçalayın. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra bir şey yiyip içmeyin. Bunu yaparsanız yiyeceklerin gece boyu ağzınızda kalmasına neden olabilirsiniz. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra diş ipi ve antiseptik ağız yıkama suyu kullanmayı unutmayın.
  • Diş tedaviniz kapsamında bir tür sabitleyici veya ortodondik aparat kullanıyorsanız bunu her gün temizleyiniz. Sigara içiyorsanız derhal bırakmak da sabahları ağız kokusu problemini gidermeye yardımcı olur.
  • Sabahları ağız kokusu problemini gidermenin bir diğer yolu ise şekersiz sakız çiğnemektir. Şeker ağızdaki bakterilerin üremesine yardımcı olur. Bu nedenle şekersiz sakız tercih edilmelidir.
  • Sabahları ağız kokusu peridontal hastalıkladan kaynaklanıyorsa diş hekiminiz tedavi uygulayacaktır. Özellikle diş ve diş etlerindeki plakların temizlenmesi sabah uyanınca ağız kokusu problemini gidermeye yardımcı olur.
  • Reflü hastalığından kaynaklanan ağız kokusu problemlerinde doktorunuz gece uyumadan önce içmeniz için bir tür asit dengeleyici ilaç verebilir.

Sabah Uyanınca Ağız Kokusu Nasıl Engellenir?

diş ipi

  • Özellikle gece yatmadan önce bol su için. Bu alışkanlık gece ağız kuruluğu durumunu azaltarak sabah uyanınca ağız kokusu problemini gidermeye yardımcı olur.
  • Akşam saatlerinde sarımsak veya soğan gibi yiyecekler tüketmemeye çalışın. Akşamdan itibaren kahve içmeyi bırakın. Genel olarak sağlıklı beslenmek de sabahları ağız kokusu problemini azaltmaya yardımcı olur.
  • Sigarayı bırakmak sabahları ağız kokusu problemini gidermek için büyük bir adım olacaktır.
  • Yatmadan önce dişlerinizi en az 2 dakika boyunca fırçalayın. Kalan bakterileri öldürmek için antiseptik ağız yıkama suyu kullanmayı unutmayın.

Sabah uyanınca ağız kokusu için bu yazıda bahsedilen çözüm yolları işe yaramazsa ilk fırsatta diş hekiminizi ziyaret ediniz.

kalp

Siz de sabah uyanınca ağız kokusu konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here