Listerine ve Beyaz Sirke İle Saç Bitleri ve Sirkeler Nasıl Yok Edilir?

Saçtaki sirke ve bitler genellikle zararsızdır, ancak elbette görmezden gelinecek bir şey de değildir. Anne ve babaların gösterdiği tüm çabalara rağmen her yıl milyonlarca çocukta saç biti ve sirke görülmektedir. Saç bitleri kaşıntı ve saç derisinde acıya yol açabilir. Hatta sürekli kaşımaya bağlı olarak başka enfeksiyonlara da yol açabilir. Peki evde doğal yöntemlerle bit nasıl temizlenir? Bu yazımızda evde uygulayabileceğiniz bir yöntemden bahsedeceğiz.

Saç Biti Temizlemek İçin Malzemeler

Listerin Ağız Yıkama Suyu

Listerin saç bitleri ve sirkeler için toksik mahiyetteki alkol içermektedir. Listerin içindeki benzil alkolün saç bitlerini yok etmedeki etkisi araştırmalarla gösterilmiştir.

Listerin
Listerin

2010 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre sürekli bit şampuanı kullanmak bir süre sonra bitlerin şampuana karşı direnç kazanmasına neden olmaktadır.

Araştırmacılar %5 benzil alkol losyonunun bitleri hiçbir dirence yol açmadan yok ettiğini göstermiştir. Araştırmada benzil alkol losyonu kullanan katılımcılarda sekizinci günden itibaren %91.2 oranında bitler yok olmuştur.

Beyaz Sirke

Sirkedeki asetik asitin bitlerin saça tutunmasını sağlayan yapışkan maddeyi yok ederek saçtan tarağa düşmelerini kolaylaştırdığı bilinmektedir.

1999 yılında yapılan bir araştırmaya göre %5 asetik asit içeren ürünler ve asit şampuanları (pH 4.5 ila 5.5) bit tarağı ile birlikte kullanıldığında bit ve sirkeleri yok etmek için etkili olmaktadır.

Beyaz Sirke
Beyaz Sirke

Diğer Malzemeler

  • Duş bonesi veya plastik torba,
  • Bit tarağı,
  • Şampuan (normal)

Evde bit nasıl temizlenir?

1. Adım

Listerine ağız yıkama suyunu ile çocuğun saçlarını tamamen ıslatın. Saçları toplayın ve bone ya da plastik torba ile sarın. En az 1 saat bekletin. Bu sırada çocuğunuz evde diğer işleriyle ilgilenebilir. Bonenin veya torbanın sabit olduğundan ve yerinden çıkmadığından emin olunuz.

İşlem öncesinde saç biti nedeniyle kaşıntı problemi varsa çocuğunuz bir miktar yanma hissedebilir. Ancak bu tehlikeli değildir. Listerine içindeki alkol, ökaliptol, timol, mentol ve metil salisilat saç bitleri için toksik olsa da insanlar için güvenlidir.

2. Adım

Boneyi dikkatli bir şekilde çıkarın. Saç aralarını dikkatlice incelediğinizde birçok ölü bit göreceksiniz. Saçı iyice durulayın.

3. Adım

Eşit miktarda beyaz sirke ve suyu büyükçe bir kapta karıştırın. Bu suyu kullanarak saça ve saç derisine masaj uygulayın. Saçı tekrar bone veya plastik torba ile sarın. 1 saat bekleyin. (Sirke çocuğunuzun başında kızarıklık veya tahrişe neden olursa biraz daha fazla su ekleyerek seyreltebilirsiniz).

4. Adım

Saçı durulayın. Normal bir şekilde şampuanla yıkayın. Bu işlemler saçın daha gür ve parlak görünmesini de sağlayacaktır.

5. Adım

Bit tarağı kullanarak ölü bit ve sirkeleri tarayın. Beyaz sirke, dişi bitlerin yumurtalarını sabitlemek için kullandığı yapışkan maddeyi yok ederek kolaylıkla saçtan dökülmesini sağlar.

Bit Tarağı
Bit Tarağı

Çocuğa bit bulaşmaması için ne yapılmalı?

Bitler Listerine ağız yıkama suyunun içindeki nane aromasından hiç hoşlanmazlar.

Küçük bir sprey şişeye Listerine dökün ve içine su ekleyin. Bu karışımı çocuğunuzun saçına okula gitmeden önce püskürtün. Bu işlem çocuğa bit bulaşmaması için etkili olacaktır.

Bitleri temizledikten sonra çocuğunuzun nevresim ve yastık kılıflarını değiştirin ve sıcak suyla yıkayın.

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Saç Rengini Açmak İçin Doğal Yöntemler, Doğal Saç Açıcı Bitkiler

Hiçbir kimyasal kullanmadan, evde doğal yollarla saç rengini açmak için ne yapabileceğinizi merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Hepimizin bildiği...

Saçı Hızlı Uzatmanın Yolları – Çok Etkili 11 Yöntem

Saçı hızlıca uzatmak için mucizevi bir yöntem olmasa da genel sağlığınız ve genetik faktörler saçın uzama hızı üzerinde...

Kuru saç derisi problemine ne iyi gelir? Kuru Saç Derisine Bitkisel Çözüm

Birçok kişi kuru saç derisi problemi ile karşı karşıya kalmaktadır. Ancak saç derisini nemlendirmek ve kuru saç derisi...

Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler ve Yağlar

Saç dökülmesi hemen hemen herkesin korkulu rüyası. Hem kadınlarda hem de erkeklerde saç dökülmesi dış görüntüyle ilgili kaygılar...