Saç Çıkaran Maske 5 Maske Tarifi – Her Evde Olan Doğal Malzemelerle!

Ev yapımı saç çıkaran maske tarifleri saçı besleyici malzemeler içermektedir. Ev yapımı saç çıkaran maske tarifleri saç tipine göre de ayarlanabilmektedir. Hint yağı, avokado yağı ve Hindistan cevizi yağı gibi doğal yağlar saçı nemlendirerek göz alıcı bir parlaklık kazandırır. Saç çıkaran maske tariflerinde bulunan yağlar saçın uzamasını da hızlandırmaktadır. Bu yazımızda size 5 doğal saç çıkaran maske tarifi vereceğiz. Soğan, sarımsak, elma sirkesi ve temel yağlar gibi kolaylıkla edinebileceğiniz malzemelerle hazırlanan bu saç çıkaran maskeleri saçınızın uzamasını hızlandıracaktır.

Bu doğal malzemeler yüzlerce yıldır saç çıkarmak için kullanılmaktadır. Hormon bozuklukları, besin yetersizlikleri, aşırı stres, kilo vermek, saç bakım ürünlerindeki kimyasallar veya bazı sağlık sorunları nedeniyle zaman içerisinde saçın uzaması durabilir. Saç incelenebilir ve hatta saç dökülmesi başlayabilir. Bu gibi durumlarda da aşağıda vereceğimiz saç çıkaran maske tarifleri çok işinize yarayacaktır.

Saç Çıkaran Maske 1: Saç Çıkaran Yağ Maskesi

Saç çıkaran yağ maskesi saçınızı besleyen ve saçın hızlı uzamasını sağlayan çeşitli yağlar içermektedir. Doğal yağların birçoğu saç derisinde kaşıntı sorununu da gideren antimikrobiyel özellikler taşımaktadır. İçeriğindeki yağ asitleri ile saçı derinden nemlendirmekte ve kırıkları önlemektedir. Saç çıkaran yağ maskesi tarifinde ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır:

Malzemeler

1. Hint Yağı

Bu saç çıkaran maske tarifinde kullandığınız hint yağı yalnızca saçınıza göz alıcı bir görünüm kazandırmakla kalmayacak, saçın incelmesini de önleyecektir. Journal of Ethnopharmacology dergisinde yayınlanan bir araştırmada hint yağının prostaglandin D2 madesini önleyen özellikler taşıdığı belirtilmiştir. Bu özellik erkeklerde kellik ve saç dökülmesini de önlemektedir.

Hint yağı
Hint yağı

Ayrıca yapılan araştırmalar hint yağının antimikrobiyel ve antioksidan özelliklerini ortaya koymuştur. Bu nedenle hint yağı içeren saç çıkaran maskeler yağ asitleri sayesinde saç derisinde kaşıntı ve kepek problemini de gidermeye yardımcı olacaktır.

2. Biberiye Yağı

Saç çıkaran maske tarifimizin ikinci malzemesi biberiye yağıdır. Biberiye yağı saçın hızlı uzaması için yardımcı olan yağlar arasındadır. SKINMed dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre biberiye yağı saç dökülmesi tedavisi ilaçlarında kullanılan minoksidil kadar etkili bir yağdır. Ayrıca minoksidil kullanımında görülen saç derisinde kaşıntı gibi yan etkiler biberiye yağında bulunmamaktadır.

Phytotherapy Research dergisine göre biberiye yağı erkeklerde kellik ve saç dökülmesine neden olan belirli hormonları da engelleyerek saçın hızlı uzamasını sağlamaktadır.

3. Nane Yağı

Saç çıkaran maske tarifimizin diğer malzemesi nane yağıdır. Nane yağı da saçın hızlı uzaması için yardımcı olacaktır. Toxicological Research dergisinde yayınlanan bir araştırmada nane yağının saçın kalınlığını ve saç folikülü sayısını arttırdığı tespit edilmiştir.

4. Avokado Yağı

Bu saç çıkaran maske tarifine yukarıdaki malzemelere ek olarak avokado yağı da ekleyeceğiz. Avokado yağı A ve E vitamini ve antioksidan yönünden zengin bir yağdır. Hasar görmüş saçları onarır, kırıkları önler ve saçı güçlendirir.

Saç Çıkaran Maske Yapılışı

 1. 1 yemek kaşığı hint yağı, 1 yemek kaşığı avokado yağı, 2-3 damla nane yağı ve 2-3 damla biberiye yağını karıştırın.
 2. Elde ettiğiniz karışımı saç derinize masaj yaparak uygulayın. Masaj yapmak kan dolaşımını hızlandıracaktır.
 3. Birkaç dakika masaj yaptıktan sonra 2-3 saat bekleyerek saç çıkaran maske karışımının etkisini göstermesini bekleyin.
 4. Saçınızı her zaman kullandığınız şampuan ile yıkayın.
 5. Saçın hızlı uzaması ve kalınlaşması için bu maskeyi haftada 1 veya 2 kere uygulayabilirsiniz.

Ayrıca bu saç çıkaran maske tarifi içerisinde kabak çekirdeği yağı da ekleyerek etkisini arttırabilirsiniz. Yapılan bir araştırma kabak çekirdeği yemenin de saçın hızlı uzamasına yardımcı olduğunu göstermektedir. Araştırmada günde 400 mg kabak çekirdeği yağı takviyesi kullanan erkeklerde saç uzamasının daha hızlı olduğu tespit edilmiştir. Araştırmacılar kabak çekirdeğinin alternatif bir saç dökülmesi tedavisi olduğunu belirtmiştir.

Saç Çıkaran Maske 2: Hindistan Cevizi Yağı İle Saç Çıkaran Maske

Organik Hindistan cevizi yağı saça son derece faydalıdır. Hindistan cevizi yağı saç köklerine derinden nüfuz ederek saçı besler ve saç dökülmesini önler. Diğer temel yağlarla birlikte kullanıldığında Hindistan cevizi yağı maskesi saç derisi ve saç sağlığını iyileştirir.

Malzemeler

1. Hindistan Cevizi Yağı

Journal of Ethnobiology and Ethnomedicine dergisinde yayınlanan bir raporda Hindistan cevizi yağının saçın hızlı uzaması için yüzyıllardır kullanıldığı belirtilmiştir. Journal of Cosmetic Science dergisine göre Hindistan cevizi yağı hasar görmüş saçları onarmak ve protein kaybını önlemek için kullanılabilir. Araştırmacılar Hindistan cevizi yağının saç sağlığını iyileştiren dikkat çekici özelliklere sahip olduğunu belirtmektedir. Hindistan cevizi yağı hasar görmüş veya görmemiş saçlar üzerinde etkilidir ve tek başına bile saç maskesi olarak kullanılabilir. Detaylı bilgi için Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

2. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağının antimikrobiyel özellikleri saç derisinde kaşıntı ve kepek problemine yol açan mantarları önlemeye yardımcı olur. Journal of the American Academy of Dermatology dergisine göre %5 çay ağacı yağı içeren şampuanlar kepek ve saçlarda yağlanma problemini azaltmaya yardımcı olur.

çay ağacı yağı
çay ağacı yağı

Yapılan araştırmalar çay ağacı yağının saç dökülmesi tedavisinde kullanılan ürünlerin etkinliğini arttırdığını göstermiştir. Örneğin minoksidil ile birlikte birkaç damla çay ağacı yağı kullanmak erkeklerde kellik problemini önlemeye yardımcı olur. ayrıca çay ağacı yağı enfeksiyonlu organizmaların saç derisine yayılmasını da önler.

Çay ağacı yağı saçın hızlı uzamasını engelleyen saç derisi problemlerinin tedavisinde de kulanılabilir. Örneğin saç foliküllerindeki enflamasyon saçın uzamasını önler ve saç tellerinin zayıflaması sonucunu doğurur. Malessezia fungi nedeniyle ortaya çıkan mantar enfeksiyonları saç derisinde yer yer dökülmelere neden olmaktadır.

3. Saç Çıkaran Maske Yapılışı

 1. 2-3 damla çay ağacı yağı ile 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırın.
 2. Elde ettiğiniz karışımı küçük miktarlarda saç derinize sürün ve masaj yaparak uygulayın.
 3. Tüm saç derisini kaplayana kadar devam edin.
 4. Saçınızın beslenmesi ve mantar enfeksiyonlarının yok olması için saç çıkaran maske karışımını en az 30 dakika saçınızda bekletin.
 5. Saçınızı normal bir şekilde yıkayın.
 6. Hindistan cevizi yağı ve çay ağacı yağı karışımını haftada 1-2 kere saçınıza uygulayabilirsiniz.

Bu ev yapımı Hindistan cevizi yağı ve çay ağacı yağlı saç çıkaran maske seboreik dermatit, saçkıran veya saç diplerinin enfeksiyon kapması gibi nedenlerle oluşan saç dökülmesi problemini gidermek için de son derece etkilidir.

Bu saç çıkaran maske tarifini erkeklerde kellik tedavisinde kullanmak istiyorsanız çay ağacı yağı yerine 2-3 damla biberiye yağı kullanabilirsiniz.

Saç Çıkaran Maske 3: Soğan Suyu İle Saç Çıkaran Maske

Soğan suyu kulağa pek iştah açıcı gelmiyor olabilir, ancak soğan saçın hızlı uzaması için birçok yararlı özellik taşımaktadır. Soğandaki sülfür içeriği saç foliküllerini uyarır ve mantar enfeksiyonları nedeniyle oluşan saç derisi problemlerini gidermeye yardımcı olur.

Bu saç çıkaran maske tarifinde saç tellerini beslemek ve soğanın ağır kokusunu bastırmak için bal da kullanacağız. Özellikle saç derisi hassas olan kişilerde bal yararlı olacaktır.

Malzemeler

1. Soğan

Soğanın saç çıkaran özellikleri üzerine yapılan araştırmalar soğanın erkeklerde kellik ve saç dökülmesi problemini gidermeye yardımcı olduğunu belirtmektedir. Journal of Dermatology dergisinde yapılan bir araştırmada soğan suyu kellik belirtileri görülen yetişkinlerde saç derisine uygulanmıştır. 2 ay boyunca günde 2 kere saça uygulanması sonucunda soğan suyu kullanılan grupta saç çıktığı gözlenmiştir.

2. Bal

Bu saç çıkaran maske tarifine saç derisini beslemek ve enfeksiyonu gidermek için bal da eklenmelidir. 2016 yılında yapılan bir araştırmada balın birçok dermatolojik sorunu tedavi ettiği belirtilmiştir. Balın ciltte tedavi edici uygulamaları arasında dermatit tedavisi ve mantar enfeksiyonu tedavisi de yer almaktadır.

Soğan Suyu İle Saç Uzatan Maske Yapılışı

 1. 2 orta boy soğanı rendeleyin ve bir mutfak robotu ya da katı meyve sıkacağı yardımıyla suyunu çıkarın.
 2. Soğan suyunu tüm saç derinize uygulayın ve saç foliküllerine nüfuz etmesi için saç derisine masaj yapın.
 3. 15 dakika boyunca bekleyin.
 4. Durulayın ve her zamanki gibi şampuanlayın.
 5. En iyi sonuçları almak için bu işlemi her gün tekrarlayabilirsiniz.

Hassas bir cildiniz varsa ¼ bardak soğan suyu içerisine 1 yemek kaşığı bal ekleyip karıştırın. Yukarıdaki gibi saç derinize uyguayın. Bu saç çıkaran maske tarifini saçınızda bir gece bekleterek de kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken saçınıza bir bone takarak uyumaktır. Ancak bu saç çıkaran maske tarifini ilk uygulamaya başlayanların kısa sürelerle uygulaması, daha sonra giderek süreyi uzatması önerilmektedir.

Alternatif olarak bal yerine aloe vera jeli kullanarak saçın dokusunu ve kalınlığını arttırabilirsiniz. Aloe vera A, C ve E vitamini, anti-enflamatuvar özellikler ve antiseptik aktiviteye sahip olan birçok besleyici özellik taşımaktadır.

Saç Çıkaran Maske 4: Sarımsak Maskesi

Sarımsak saç derisindeki enfeksiyonlardan kurtulmaya ve kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olur. sarımsak saç çıkaran doğal bir malzemedir. İçeriğindeki sülfür ve selenyum saçı güçlendirir.

Malzemeler

Sarımsak

Sarımsağın faydaları hakkında yapılan araştırmalar sarımsağın kellik belirtilerini azalttığını göstermektedir. 2007 yılında yapılan bir araştırmada %5 sarımsak jelinin saç dökülmesi yaşanan yerlere uygulandığında saçların yeniden uzamasına yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

Sarımsak
Sarımsak

Sarımsaklı Saç Çıkaran Maske Yapılışı

Bu saç çıkaran maske tarifi hazırlandıktan sonra bir süre bekletilmelidir. Bu şekilde sarımsağın zeytinyağına nüfuz etmesi sağlanmalıdır. Maske hazırlanırken her 1 yemek kaşığı zeytinyağı için 1 diş sarımsak kullanılmalıdır.

 1. 5 diş sarımsağı ezin ve üstüne 5 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin (oda sıcaklığında)
 2. Sarımsağın zeytinyağına nüfuz etmesi için karışımı ağzı kapalı bir cam kaba koyup 2 hafta boyunca buzdolabında bekletin.
 3. Daha sonra yağı süzün.
 4. Bu yağdan bir yemek kaşığı alarak tüm saç derinizi kaplayacak şekilde saçınıza uygulayın.
 5. En az 20 dakika bekleyin.
 6. Saçınızı her zamanki gibi yıkayın ve durulayın.
 7. Bu işlemi haftada 2 kere uygulayarak saç derisi sağlığınızı koruyabilir ve yeni saç çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Bu şekilde sarımsağın zeytinyağına nüfuz etmesiyle hazırlanan karışım sarımsak yağından farklıdır. Sarımsak yağı son derece güçlü bir yağdır ve uygun şekilde kullanılmazsa saç derisinde ve saçlarda tahrişe neden olabilir. Bu nedenle saç çıkaran maske hazırlarken sarımsak yağı kullanılmamalıdır. Sarımsak yağı yerine yukarıda bahsedilen zeytinyağı ve sarımsak infüzyonu karışımı kullanılmalıdır. Ayrıca bu saç çıkaran maske hazırlanırken mutlaka her 1 yemek kaşığı zeytinyağı için 1 diş sarımsak kullanılmalıdır.

Dilerseniz etkisini arttırmak için karışımın içerisine birkaç damla biberiye yağı veya nane yağı ekleyebilirsiniz. Her 1 yemek kaşığı zeytinyağı için 2-3 damla bu yağlardan ekleyebilirsiniz. Ancak bu yağlar 2 haftalık bekleme süresinden sonra eklenmelidir.

Saç Çıkaran Maske 5: Elma Sirkesi Maskesi

Elma sirkesi saç derisini mikroplardan koruyan ve saça göz alıcı bir parlaklık kazandıran doğal besinlerden biridir. Örneğin elma sirkesi kepek ve kaşıntıya yol açan saç derisi mantarını gidermeye yardımcı olur.

elma sirkesi
elma sirkesi

Saçı yıkadıktan sonra elma sirkesi uygulamak folikülit, impetigo, seboreik dermatit, sedef ve saçkıran gibi iltihaplı saç derisi problemlerini tedavi etmeye yardımcı olacaktır.

Örneğin Annals of Dermatology dergisinde yayınlanan araştırmaya göre elma sirkesinin asidik yapısı dermatit ve egzama belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Elma sirkesinin saç çıkarma özelliği üzerine henüz fazla araştırma bulunmasa da elma sirkesinin antimikrobiyel özellikleri saç derisi sağlığını koruyarak dökülmeyi yavaşlatacaktır.

Bununla birlikte elma sirkesi doğal bir eksfoliyatördür. Yani elma sirkesi saç derisindeki ölü hücreleri temizler ve cilt enfeksiyonlarının gelişmesini önler.

Elma sirkesini doğal bir saç bakım ürünü olarak kullanmak istiyorsanız içerisine biberiye yağı veya nane yağı ekleyerek saç derinize uygulayabilirsiniz.

Elma sirkesi gözlerle temas ettirilmeden kullanılmalıdır.

Elma sirkesi ile saç çıkaran maske nasıl yapılır?

 1. Bir sprey şişe içerisine 2 yemek kaşığı elma sirkesi ile 1 bardak su ekleyin.
 2. 10-15 damla biberiye yağı veya nane yağı ekleyin.
 3. İyice karıştırın.
 4. Saçınızı normal bir şekilde şampuanlayın ve durulayın.
 5. Spreyi saçlarınıza püskürtün.
 6. 5 dakika bekleyin.
 7. Saçınızı tekrar durulayın ve kurutun.

Bu işlemi yaptıktan sonra saçınıza tekrar saç kremi uygulamanıza gerek yoktur. Elma sirkesi doğal olarak elektriklenmeyi önleyecektir. Saçınız kuruduğunda elma sirkesinin kokusu da yok olacaktır. Bu işlemi haftada 1 veya 2 kere tekrarlayabilirsiniz.

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Saç Rengini Açmak İçin Doğal Yöntemler, Doğal Saç Açıcı Bitkiler

Hiçbir kimyasal kullanmadan, evde doğal yollarla saç rengini açmak için ne yapabileceğinizi merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Hepimizin bildiği...

Listerine ve Beyaz Sirke İle Saç Bitleri ve Sirkeler Nasıl Yok Edilir?

Saçtaki sirke ve bitler genellikle zararsızdır, ancak elbette görmezden gelinecek bir şey de değildir. Anne ve babaların gösterdiği...

Saçı Hızlı Uzatmanın Yolları – Çok Etkili 11 Yöntem

Saçı hızlıca uzatmak için mucizevi bir yöntem olmasa da genel sağlığınız ve genetik faktörler saçın uzama hızı üzerinde...

Kuru saç derisi problemine ne iyi gelir? Kuru Saç Derisine Bitkisel Çözüm

Birçok kişi kuru saç derisi problemi ile karşı karşıya kalmaktadır. Ancak saç derisini nemlendirmek ve kuru saç derisi...