Saç Derisinde Sivilceye Doğal ve Bitkisel Çözümler. Kafa Derisinde Sivilce Neden Olur?

Yüzde veya vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi saç derisinde sivilce de yaygın bir cilt problemidir. Bu can sıkıcı sorun hem gençlerde hem yaşlılarda görülebilmektedir. Bu yazımızda saç derisinde sivilce nedenleri ve saç derisinde sivilceye iyi gelen şeyler hakkında bilgi vereceğiz.

Tıpkı yüzümüzdeki gibi, saç derimizdeki gözenekler de saç derisi yüzeyine yağ (sebum) salgılar. Saç derisinde zaten bulunmakta olan bakteriler ölü cilt hücreleri ve sebum ile bir araya geldiğinde gözenekler tıkanır ve sivilceye neden olur.

Saç derisinde sivilce nedenleri çok çeşitli olabilmektedir: hormonal değişiklikler (özellikle ergenlik ve adet dönemlerinde), sağlıksız beslenme, alerjik reaksiyon, hijyen yetersizliği, nemli koşullarda yaşam, kirlilik, belirli kimyasallara ve yağlara maruz kalma ve sıkı şapkalar giyilmesi gibi.

Stres, yorgunluk ve depresyon da saç derisinde sivilce nedenleri arasındadır.

Saç derisinin büyük bölümünün saçla kaplı olması nedeniyle saç derisinde sivilce hemen fark edilmeyebilir. Ancak yine de acı ve rahatsızlık yaradır ve saç bakımını zorlaştırır. Hatta saçları taramak bile acı verebilir.

Diğer saç derisinde sivilce belirtileri arasında enflamasyon ve kaşınma yer almaktadır. Saç derisinde sivilce tedavi edilmediği takdirde özellikle stafilokok bakterisinin neden olduğu saç folekülü enfeksiyonu anlamına gelen folikülit (kıl kökü iltihabı) durumuna yol açabilmektedir.

Saç derisinde oluşan sivilceler vücudun diğer bölgelerinde çıkan sivilcelere kıyasla daha hassas ve acılıdır. Saç derisinin saçla kaplı olması da saç derisinde sivilce tedavisi için bir dezavantajdır.

Bu can sıkıcı problemden kurtulmak için hijyenik bakıma özen göstermelisiniz. Ek olarak iyileşme sürecini hızlandıracak doğal çözümler ve basit ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

Saç derisinde sivilce çok ağrılıysa veya iyileşme belirtisi göstermiyorsa doğru teşhis ve tedavi için bir dermatoloğa başvurunuz. Zaman zaman bu amaçla antibiyotik kullanılabilmektedir.

Bu yazımızda saç derisinde sivilceden kurtulmanın 10 etkili yolundan söz edeceğiz.

1. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı saç derisinde sivilce ve diğer problemler için etkili bir çözümdür. Çay ağacı yağı gözenekleri açarak sivilcenin hızlı kurumasını sağlayan bir antiseptiktir.

Ayrıca çay ağacı yağı sivilceye neden olan bakteriyi öldürür, kızarıklığı ve kaşıntıyı azaltır.

Aşağıdaki hazırlama yöntemlerinden birini kullanabilirsiniz:

 • 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağının içine en fazla 5 damla çay ağacı yağı damlatın. Bu yağ ile saç derinize masaj yapın. 1-2 saat sonra yıkayın. Bu işlemi her gün tekrarlayın.
 • Alternatif olarak düzenli şekilde kullandığınız şampuanın içine 2-3 damla çay ağacı yağı ekleyebilirsiniz. Bu şekilde kullanırken şampuanı saçınızda birkaç dakika bekleterek kullanınız.
 • Bir diğer seçenek ise nemli bir pamuğun üzerine 1-2 damla çay ağacı yağı damlatmak ve bu pamuk ile sivilcenin üzerine masaj yapmaktır. Bu şekilde birkaç saat bekletin ve soğuk suyla yıkayın. Günde 1-2 kez bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Not: Bazı kişiler çay ağacı yağına alerjik reaksiyon gösterebilir. Bu nedenle çay ağacı yağı kullanmadan önce mutlaka alerji denemesi yapınız.

2. Zerdeçal

Zerdeçal saç derisinde sivilce tedavisi için uygulanan mükemmel bir doğal içeriktir. Zerdeçalda bulunan curcumin isimli bileşen antibakteriyel, antioksidan ve antienflamatuvar özellikler taşımaktadır.

Zerdeçal saç derisinde sivilce oluşumuna yol açan bakterilerin gelişimin önler. Ayrıca sivilcenin acısını ve iz bırakmasını da engeller.

 • Yarım çay kaşığı organik Hindistan cevizi yağının içerisine yarım çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyerek macun kıvamında bir karışım elde edin. Etkilenen bölgeye sürün. 1 saat bekleyin ve şampuanınızla yıkayın. Her gün bu işlemi tekrarlayın.
 • Ayrıca günde iki kere zerdeçal gıda takviyesi ürünü alabilirsiniz. Gıda takviyesi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.

3. Elma Sirkesi

Elma sirkesi de saç derisinde sivilce ile mücadele etmenin etkin yollarından biridir. Elma sirkesinin antibakteriyel ve antiseptik özellikleri saç foliküllerini sivilceye yol açan bakterilerden arındırır. Ayrıca daha fazla sivilce çıkmasını engellemek için saç derisinin pH dengesini korur.

elma sirkesi
elma sirkesi
 • Bir miktar elma sirkesinin içerisine eşit miktarda ılık su koyun. Bu karışımdan yeterli miktarda elde edip şampuandan arındırdığınız saçınıza dökün. 5-7 dakika bekleyin. Saçınızı tekrar durulayın. Bu işlemi her şampuan kullanımınızda tekrarlayabilirsiniz.
 • Alternatif olarak 1 çay kaşığı ham, süzülmemiş elma sirkesini ile 1 bardak suyu karıştırın ve bu karışımı her gün için.

Not: Su ile seyreltilmemiş elma sirkesini doğrudan saçınıza uygulamayın.

4. Aloe Vera

Saç derisinde sivilce oluşumunu azaltmak ve engellemek için bilinen bir diğer popüler içerik aloe veradır. Sivilceye neden olan bakterileri öldürmeye, enfeksiyonu önlemeye, enflamasyonu azaltmaya ve iyileşmesini sağlamaya yardımcı olur. Saç derisinin pH dengesini korumaya yardımcı olur.

Aloe Vera
Aloe Vera

Kimyasal ve Farmasötik Araştırmaları Dergisi tarafından 2010 yılında yayınlanan bir araştırma aloeveranın antienflamatuvar, antibakteriyel, anestezik, antiseptik ve antimikrobiyal özelliklerini vurgulamaktadır. Cilt ve saç için yararlı olduğu gibi saç derisi için de yararlıdır.

 • Bir parça aloevera yaprağını kesin. Bu jeli saç derisinde sivilce olan bölgeye doğrudan uygulayın. Günde iki kere tekrarlayın.
 • Alternatif olarak yarım bardak aloe-vera jeli ile yarım limon suyunu karıştırın. Nemli saç derisine uygulayın. 30 dakika bekleyin, ılık suyla durulayın. Birkaç gün boyunca tekrarlayın.

5. Hint Leylağı

Neem olarak bilinen hint leylağı tüm sivilce türlerini iyileştirmede oldukça etkilidir. Hint leylağı içerisindeki antiseptik ve antibiyotik özellikler sayesinde sivilcenin hızlı kurumasına yardımcı olur.

Ayrıca kaşıntı, ağrı ve iltihap belirtilerini azaltmada etkilidir.

Asya Pasifik Tropik Biyotıp Dergisi tarafından 2013 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre hint leylağı sivilce, sedef, egzama, saçkıran ve siğil gibi kronik cilt hastalıklarını iyileştirmede etkilidir.

Sonuç alıncaya kadar aşağıdaki seçeneklerden birini uygulayabilirsiniz:

 • Bir avuç dolusu hint leylağı yaprağını 10 dakika süreyle 2 bardak suyun içerisinde kaynatın. Yaprakları alın ve ezerek macun kıvamına getirin. Bu macunu sivilce üzerine uygulayın. 30 dakika bekleyin ve yaprakları yıkadığınız suyla durulayın. Son olarak saçınızı normal ılık su ile durulayın.
 • 5 damla hint leylağını 1 çay kaşığı organik Hindistan cevizi yağı içerisine ekleyin. Bu karışım ile sivilce üzerine masaj yapın ve gece boyu bekletin. Ertesi sabah saçınızı yıkayın.

6. Domates Suyu

Domates içerisindeki salisilik asit sayesinde saç derisinde sivilce dahil tüm sivilce türlerini iyileştirmek için mükemmel bir kaynaktır. Salisilik asit sivilcenin kurumasına yardımcı olur.

domates suyu
domates suyu

Domates aynı zamanda saç derisinde sivilce oluşumuna yol açan sebum üretimini azaltır, saç derisinin pH dengesini korur.

 • Saç derisinde sivilce olan bölgeye taze domates suyu uygulayın. 10 dakika bekleyin ve ılık suyla yıkayın. Birkaç gün boyunca günde bir kez uygulayın.
 • Bir diğer seçenek ise 1 yemek kaşığı domates suyu ile birkaç damla limon suyunu karıştırın, içine yarım yemek kaşığı bal ekleyin. Bu karışıma pamuk batırın ve saç derisinde sivilce üzerine uygulayın. 5 dakika bekleyin ve ılık suyla yıkayın. Bu işlemi birkaç gün boyunca günde bir kez uygulayabilirsiniz.

7. Bal

Bal, saç derisinde sivilce oluşumuna yol açan bakterilerin gelişimini engelleyen antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir. Ayrıca kızarıklık ve ağrıyı da azaltır.

 • Sivilce olan bölgeye bir miktar bal sürün. 10 dakika bekleyin ve ılık suyla durulayın. Birkaç gün boyunca günde iki kere uygulayabilirsiniz.
 • 2 yemek kaşığı bal ile 1 çay kaşığı tarçını karıştırın. Parmaklarınızı kullanarak saç derisinde sivilce üzerine sürün. 20 dakika bekleyin ve ılık suyla durulayın. Bu işlemi günde bir kez yapın.

8. Sarımsak

Saç derisinde sivilce tedavisinde etkili olan bir diğer madde sarımsaktır. Sarımsak, bakteriyel enfeksiyonun saç derisinde neden olduğu sivilceleri tedavi eden antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Sarımsak
Sarımsak

Sarımsak iltihabı azaltır, ağrıyı azaltır ve iyileşme sürecini hızlandırır.

 • 4-6 adet soyulmuş sarımsağı 5 dakika süreyle 3 bardak surda kaynatın. Üzerini kapatın ve soğumaya bırakın. Sarımsakları suyun içerisinden çıkarın ve bu suyla saçınızı durulayın. 10 dakika bekleyin ve temiz suyla yıkayın. Bu işlemi her gün yapın.
 • Alternatif olarak ezilmiş sarımsak veya birkaç damla sarımsak yağını sivilce üzerine günde 2/3 kez uygulayabilirsiniz.
 • Saç derisinde sivilceyi engellemek için sarımsağı günlük olarak yemeye çalışın.

9. Betel Bitkisi Yaprakları

Betel bitkisi yaprakları yüzde ve saç derisinde sivilce tedavisi dahil olmak üzere çeşitli cilt sorunlarında başvurulan bir bitkidir. Betel bitkisi yaprakları sivilceyi iyileştiren ve önleyen antimikrobiyal ve antiseptik özelliklere sahiptir.

Uluslararası İlaç Bilimleri ve Araştırmaları Dergisi’nde 2011 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre betel bitkisi yapraklarındaki etanol özü bakteri öldürücü özelliklere sahiptir.

 • Bir miktar betel bitkisi yaprağını ezerek macun kıvamına getirin. Bu macunu sivilce üzerine sürün. 30 dakika bekleyin ve soğuk suyla yıkayın. İşlemi her gün tekrarlayın.
 • Bir adet betel bitkisi yaprağının üzerine hint yağı sürün ve yaprağı sivilce üzerine yerleştirin. Ertesi sabaha kadar bekleyin. Her gün tekrarlayın.
 • 2-3 bardak su içerisinde 2-5 adet betel bitkisi yaprağını kaynatın. Süzün ve soğumaya bırakın. Bu suyu saçınızın durulanmasında kullanın.

10. Saç Derisi Hijyeni

Saç derisinde sivilce gibi akne sorunlarını tedavi etmek ve önlemek için saçınızın ve saç derinizin hijyenine oldukça dikkat etmelisiniz.

 • Her şeyden önce saçınızda aşırı yağ birikimini önlemek için düzenli olarak yıkayın. Saç derisinde sivilce oluşumuyla mücadele eden salisilik asit içeren şampuanlar kullanmaya çalışın.
 • Taraklarınızı, fırçalarınızı, bigudileri, maşaları, düzleştiricileri ve tokalarınızı düzenli olarak sabunlu suyla temizleyin. Ayrıca şapka ve berelerinizi düzenli olarak yıkayın.
 • Başınız çok fazla terliyorsa her gece yüzünüzü, saçınızı ve saç derinizi yıkayın.
 • Saçınızı yıkarken birkaç dakika boyunca saç derisine masaj yapın. Bu masaj kir ve ter artıklarını temizler, kan dolaşımını hızlandırır.
 • Saç derisinde sivilce ile mücadele ederken wax, jöle, mousse ve saç spreyi gibi yağlı ürünlerden uzak durun. Bu ürünler saç derisi gözeneklerin tıkar.
 • Saçları yağlı olan kişiler saç kremini daha az kullanmalıdır. Saç kremi saçın yağlanmasını arttırır.
 • Saç derisinde sivilce iyileştikten sonraki birkaç hafta boyunca saç kremi kullanmayın.
 • Saç kremi kullanıyorsanız ürünü yalnızca saç uçlarınızda kullanın ve saç kökleri ile saç derisine temas ettirmeyin.
 • Saç derisinde sivilce varken saçınızı traş ettirmeyin.
 • Saç derisindeki sivilceyi sıkmayın veya kaşımayın. Bu enfeksiyona neden olur.
 • Vücudunuzdan toksinleri atmanıza yardımcı olacak detoks içecekleri için.
 • Yağlı, kızarmış ve baharatlı yiyeceklerden kaçının.

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Saç Rengini Açmak İçin Doğal Yöntemler, Doğal Saç Açıcı Bitkiler

Hiçbir kimyasal kullanmadan, evde doğal yollarla saç rengini açmak için ne yapabileceğinizi merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Hepimizin bildiği...

Listerine ve Beyaz Sirke İle Saç Bitleri ve Sirkeler Nasıl Yok Edilir?

Saçtaki sirke ve bitler genellikle zararsızdır, ancak elbette görmezden gelinecek bir şey de değildir. Anne ve babaların gösterdiği...

Saçı Hızlı Uzatmanın Yolları – Çok Etkili 11 Yöntem

Saçı hızlıca uzatmak için mucizevi bir yöntem olmasa da genel sağlığınız ve genetik faktörler saçın uzama hızı üzerinde...

Kuru saç derisi problemine ne iyi gelir? Kuru Saç Derisine Bitkisel Çözüm

Birçok kişi kuru saç derisi problemi ile karşı karşıya kalmaktadır. Ancak saç derisini nemlendirmek ve kuru saç derisi...