Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler ve Yağlar

Saç dökülmesi hemen hemen herkesin korkulu rüyası. Hem kadınlarda hem de erkeklerde saç dökülmesi dış görüntüyle ilgili kaygılar yaratmaktadır. Kozmetik ürünlerinin içerdiği kimyasallar da saç dökülmesini arttırabilmektedir. Bu yazımızda ise bu kozmetik ürünler yerine saç dökülmesine bitkisel çözüm önerilerinden bahsedeceğiz. Saç dökülmesine iyi gelen bitkiler

 • lavanta,
 • ebegümeci (hibiskus),
 • Bektaşi üzümü,
 • nim ağacı,
 • aloe vera,
 • biberiye,
 • hint fesleğeni,
 • nane ve
 • adaçayı olarak kabul edilmektedir.

Saç dökülmesi çok çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Duygusal veya fiziksel stres, yeni bir ilaca başlamak otoimmun hastalıkları, yetersiz beslenme, aşırı sigara tüketimi, saç bakım ürünlerinin aşırı kullanımı, saç bakımının yeterince yapılmaması, sağlıksız beslenme, tiroit sorunları, kansızlık, hamilelik ve kemoterapi saç dökülmesine yol açan faktörler arasındadır.

saç dökülmesine iyi gelen bitkiler
saç dökülmesine iyi gelen bitkiler

Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkisel Çözüm Önerileri

Saç dökülmesini önlemek için sert kimyasallar içeren ürünler yerine aşağıda sıralayacağımız saç dökülmesine iyi gelen bitkiler ve karışımlardan yararlanabilirsiniz. Saç dökülmesine iyi gelen bitkiler daha güvenli, daha az maliyetli ve çok daha sağlıklıdır.

1. Aloe Vera

Aloe veranın cilde faydaları herkesçe biliniyor. Peki aloe vera bitkisinin saç dökülmesine iyi gelen bitkiler arasında olduğunu biliyor muydunuz?

Aloe vera saç derisine kan akışını hızlandırarak gerekli besinlerin saç foliküllerine ulaşmasını sağlar. Aloe vera içerdiği A, C ve E vitaminleri ile hücre yenilenmesine katkı sağlar, hücrelerin sağlıklı büyümesine ve saçın parlamasına yardımcı olur.

2010 yılında saç dökülmesine iyi gelen bitkiler ile ilgili Chemical and Pharmaceutical Research dergisinde yayınlanan bir araştırmada aloe vera bitkisindeki enzimlerin saç derisini birçok hastalığa karşı koruduğu ve böylece saçın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağladığı belirtilmiştir.

Aloe Vera
Aloe Vera

Aloe vera bitkisi saç dökülmesine yol açan kepeğe dahi iyi gelmektedir. 1999 yılında yayınlanan bir araştırmada aloe vera bitkisinin kepek nedeniyle oluşan saç derisi enflamasyonu tedavisinde etkili olduğu belirtilmiştir.

 1. Bir adet aloe vera yaprağını kesin ve içindeki jeli nazikçe çıkarın.
 2. Çıkardığınız aloe vera jelini saç derisine uygulayın.
 3. Birkaç dakika boyunca masaj yapın.
 4. Jeli saçınızda birkaç saat bekletin.
 5. Hafif bir şampuanla yıkayın.
 6. Bu işlemi haftada 2 kere tekrarlayabilirsiniz.

2. Biberiye

Biberiye de saç dökülmesine iyi gelen bitkiler arasındadır. Biberiye saç derisine kan akışını hızlandırarak saç foliküllerine gerekli besinlerin ulaşmasına yardımcı olur ve saçın uzamasını hızlandırır.

biberiye
biberiye

1998 yılında Archives of Dermatology dergisinde yayınlanan bir araştırmada biberiye aromaterapisinin saçkıran tedavisinde etkili olduğu belirtilmiştir. Ayrıca antibakteriyel özellikleri sayesinde biberiye saçı temizlemekte, saç derisinde kaşıntı ve kepeği önlemektedir.

 • Bir avuç dolusu taze biberiyeyi 2-3 bardak sıcak suyun içerisinde 15 dakika kadar bekletin. Daha sonra süzün ve suyun soğumasını bekleyin. Bu suyu haftada bir kez durulama suyu olarak kullanabilirsiniz.
 • Alternatif olarak 2 yemek kaşığı ılık zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı içerisine birkaç damla biberiye yağı ekleyin. Bu yağ karışımı ile saç derisine masaj yapın. 45 dakika-1 saat kadar bekleyin ve yıkayın. Bu işlemi haftada 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz. Dilerseniz düzenli olarak kullandığınız şampuan içerisine birkaç damla biberiye yağı ekleyebilirsiniz.

3. Hibiskus

Saç dökülmesiyle mücadele eden ve saçın uzamasını hızlandıran A ve C vitaminleri ile aminoasitler içeren hibiskus da saç dökülmesine iyi gelen bitkiler arasındadır. Ayrıca hibiskus saçın beyazlamasını geciktirerek saçlardaki donuk görünümü yok eder.

2003 yılında Journal of Ethnopharmacology dergisinde yayınlanan bir araştırmada hibiskus yapraklarının hibiskus çiçeğine göre saç dökülmesinde daha etkili olduğu belirtilmiştir.

hibiskus çayı
hibiskus çayı

2013 yılında Egyptian Dermatology Online Journal dergisinde yayınlanan bir diğer araştırmaya göre hibiskus yapraklarının etanolik ekstraktı erkek farelerde saçkıran tedavisinde etkili olmuştur. Bu nedenle hibiskus bitkisinin gelecekte erkeklerde saçkıran problemine karşı etkin olarak kullanılacağı tahmin edilmektedir.

 1. 10 adet hibiskus yaprağı ve çiçeğini 2 bardak sızma zeytinyağı içerisine ekleyin.
 2. Yağın rengi siyaha dönene kadar ısıtın.
 3. Yağı süzün ve soğumaya bırakın.
 4. Bu yağı yatmadan önce masaj yaparak saçınıza uygulayın.
 5. Sabah kalktığınızda saçınızı yıkayın.
 6. Bu işlemi haftada 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz.

4. Hint Bektaşi Üzümü

Amla olarak da bilinen hint Bektaşi üzümü uzun zamandır şampuanlarda ve saç uzatan yağlarda kullanılmaktadır. Hint Bektaşi üzümü saç dökülmesine iyi gelen C vitamini ve diğer mineraller yönünden zengindir. Saç köklerini güçlendirir ve saçı parlatır.

2009 yılında Journal of Chemical and Pharmaceutical Reseacrh dergisinde yayınlanan bir araştırmada araştırmacılar hint Bektaşi üzümünün saç sağlığını iyileştirdiğini ve diğer yağlara göre daha etkili olduğunu ortaya koymuştur.

hint bektaşi üzümü
hint bektaşi üzümü

Bir diğer araştırmada da hint Bektaşi üzümünün saç dökülmesi ve pigmentasyonunda kullanılan geleneksel maskelerin içerisine saç toniği olarak eklenebileceği belirtilmiştir.

 • Hint Bektaşi üzümü yağı ile haftada birkaç kez saçınıza masaj yaparak saçınızı güçlendirebilirsiniz. Yağı durulamadan önce saçınızda en az 40 dakika bekletiniz.
 • Alternatif olarak eşit miktarda hint Bektaşi üzümü posası ile limon suyunu karıştırın. Bu karışım ile saç derinize ve saçınıza masaj yapın. Birkaç saat beklettikten sonra şampuanlayıp durulayın. Bu işlemi haftada bir kere tekrarlayabilirsiniz.

5. Nim Ağacı

Hint leylağı olarak da bilinen nim ağacı saç derisine kan akışını hızlandırıp saç uzamasına yardımcı olduğundan saç dökülmesine iyi gelen bitkiler arasında kabul edilmektedir. Nim ağacı saçı kalınlaştırmak ve erken beyazlamasını önlemek için de kullanılmaktadır.

Ayrıca nim ağacı saç derisinde kaşıntı ve kepek problemini tedavi eden antibakteriyel ve mantar önleyici özellikler taşımaktadır.

nim ağacı
nim ağacı
 • 1 avuç dolusu nim ağacı yaprağını 10 dakika boyunca 4 bardak suda kaynatın. Soğumasını bekleyin ve süzün. Saçınızı hafif bir şampuanla yıkayın ve durulamadıktan sonra en son saçınıza bu suyu dökün. Tekrar durulamayın. Bu işlemi saçınızı her yıkadığınızda yapabilirsiniz.
 • Alternatif olarak birkaç yemek kaşığı zeytinyağı ile 1-2 yemek kaşığı nim ağacı yağını karıştırın. Bu karışım ile dairesel hareketlerle saç derisine masaj yapın. 1 saat bekleyin ve şampuanlayın. Bu işlemi haftada 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz.

6. Lavanta

Saç dökülmesine iyi gelen bitkiler arasında bir diğeri lavantadır. Lavanta saçın uzamasını hızlandırır ve kelliği azaltır. Ayrıca lavanta saç derisindeki enfeksiyonlara karşı etkinliği ile bilinen antibakteriyel özelliklere sahiptir. Kepeği önler ve saç derisinin dökülmesini engeller.

lavanta saç
lavanta saç
 • 4-5 damla lavanta yağı ile 2 yemek kaşığı taşıyıcı yağı karıştırın. Doğrudan saç derinize uygulayın. Şampuanlamadan önce 20-30 dakika bekleyin. Bu işlemi haftada 2-3 kere tekrarlayın.
 • Ayrıca düzenli olarak kullandığınız şampuan, saç kremi ve diğer saç bakım ürünlerinin içerisine birkaç damla lavanta yağı ekleyebilirsiniz.

7. Nane

Nane de saç dökülmesine iyi gelen bitkiler arasındadır. Saç derisine kan akışını hızlandırır, saç foliküllerini uyarır ve saçın uzamasını sağlar. Ancak nane bitkisi yerine nane yağı kullanılması daha etkili olmaktadır.

nane
nane

2014 yılında Toxicological Research dergisinde yayınlanan bir araştırmada nane yağının hızlı bir anajen aşama başlattığı ve saç uzaması tedavisinde kullanılabileceği belirtilmiştir.

 • 5 damla nane yağı ile 2 yemek kaşığı zeytinyağı veya hindistancevizi yağını karıştırın. Bu karışım ile saç derinize masaj yapın. 20 dakika bekleyin. Şampuanlayın. Bu işlemi haftada 2 kere tekrarlayabilirsiniz.
 • Alternatif olarak düzenli kullandığınız şampuan içerisine 2-3 damla nane yağı ekleyebilirsiniz.

8. Adaçayı

Söz konusu saç bakımı ise, saç dökülmesine iyi gelen bitkiler arasında adaçayını saymamak olmaz. B, A ve C vitaminleri, potasyum ve kalsiyum yönünden zengin olan adaçayı saç dökülmesi problemini önler ve saçın uzamasını hızlandırır.

adaçayı
adaçayı

Ayrıca adaçayı östrojen dengesini kurarak saç foliküllerinin güçlenmesini sağlar. Kadınlarda saç dökülmesi problemine yol açan saç derisi enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur.

 1. Bir yemek kaşığı zeytinyağını ısıtın.
 2. İçerisine adaçayı, biberiye ve lavanta yağlarının her birinden 4-5 damla ekleyin.
 3. Bu karışım ile saç derinize masaj yapın.
 4. Ertesi sabah saçınızı şampuanlayın.
 5. Bu işlemi haftada 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz.

9. Hint Fesleğeni

Hint fesleğeni de saç dökülmesine iyi gelen bitkiler listesindedir. Hint fesleğeni ile saç derisine masaj yapmak kan dolaşımını hızlandırır. Hint fesleğeni saç sağlığı için faydalı olan öjenol ve magnezyum içermektedir.

hint fesleğeni
hint fesleğeni
 1. Bir avuç dolusu hint fesleğeni yaprağını güneşte kurutun.
 2. Öğüterek toz haline getirin.
 3. Bu tozdan 2-3 kaşık alarak önceden ısıtılmış zeytinyağı içerisine ekleyin.
 4. Yağı bir bez yardımıyla süzün.
 5. Bu yağ ile saç derisine en az 10 dakika masaj yapın.
 6. 30 dakika bekleyin.
 7. Şampuanlayın.
 8. Bu işlemi haftada 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz.

10. Isırgan Otu

Isırgan otunun saç dökülmesine iyi gelen bitkiler arasında olduğu yaygın olarak kabul edilmektedir. Isırgan otu testosteron hormonlarının dihidrotestosteron hormonuna dönüşmesini engeller. Bu dönüşüm erkeklerde saç dökülmesi probleminin en temel nedenlerinden biridir.

ısırgan otu
ısırgan otuısırgan otu
 1. Bir avuç dolusu ısırgan otu yaprağını 1 bardak zeytinyağı içerisine ekleyin.
 2. Ağzını sıkıca kapatarak 3 hafta bekletin.
 3. 3 hafta sonra bu karışım ile saç derisine masaj yapabilirsiniz.
Bu Yazının Kaynakları
 1. Hair loss. Ringworm | American Academy of Dermatology. https://www.aad.org/public/diseases/hair-and-scalp-problems/hair-loss.
 2. Aloe vera : A Potential Herb and its Medicinal Importance. Journal of Chemical and Pharmaceutical Research. http://www.jocpr.com/articles/aloe-vera–a-potential-herb-and-its-medicinal-importance.pdf.
 3. A double-blind, placebo-controlled trial of an Aloe vera (A. barbadensis) emulsion in the treatment of seborrheic dermatitis. Taylor & Francis. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/09546639909055904.
 4. Randomized trial of aromatherapy. Successful treatment for alopecia areata. Archives of Dermatology. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9828867. Published November 1998.
 5. Promotion of hair growth by Rosmarinus officinali. Phytotherapy Research. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22517595. Published February 2013.
 6. Rosemary oil vs minoxidil 2% for the treatment of androgenetic alopecia: a randomized comparative trial. Skinmed. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25842469.
 7. In vivo and in vitro evaluation of hair growth potential of Hibiscus rosa-sinensis Linn. Egyptian Journal of Medical Human Genetics. http://www.edoj.org.eg/vol009/0902/005/01.htm. Published August 13, 2003.
 8. Effect of ethanolic fraction of Hibiscus rosa sinensis l., leaves in androgenic alopecia. Egyptian Dermatology Online Journal. http://www.edoj.org.eg/vol009/0902/005/01.htm.
 9. Preparation, evaluation and hair growth stimulating activity of herbal hair oil. Journal of Chemical and Pharmaceutical Research. http://www.jocpr.com/articles/preparation-evaluation-and-hair-growth-stimulating-activity-of-herbal-hair-oil.pdf.
 10. Preclinical and Clinical Studies Demonstrate That the Proprietary Herbal Extract DA-5512 Effectively Stimulates Hair Growth and Promotes Hair Health. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5429933/. Published 2017.
 11. Hair Growth-Promoting Effects of Lavender Oil in C57BL/6 Mice. Toxicological Research. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4843973/. Published April 2016.
 12. Peppermint Oil Promotes Hair Growth without Toxic Signs. Toxicological Research. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4289931/. Published December 2014.

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Kuru saç derisi problemine ne iyi gelir? Kuru Saç Derisine Bitkisel Çözüm

Birçok kişi kuru saç derisi problemi ile karşı karşıya kalmaktadır. Ancak saç derisini nemlendirmek ve kuru saç derisi...

Saç Uzatan Yağlar Hangileri? Saç Uzatan Yağ Maskesi Tarifleri

Söz konusu saç uzatma olunca yağ masajı bir gereklilik haline gelmektedir. Bu yazımızda saç uzatan yağlar ve bu...

Saç Dökülmesini Durduran Yiyecekler Nelerdir?

Sağlıklı beslenme saçların sağlıklı olması için son derece önemlidir. Özellikle saç dökülmesi, yıpranmış saç ve saçların yavaş uzaması...

Saç Derisinde Sivilceye Doğal ve Bitkisel Çözümler. Kafa Derisinde Sivilce Neden Olur?

Yüzde veya vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi saç derisinde sivilce de yaygın bir cilt problemidir. Bu can sıkıcı...