Saç Dökülmesini Durduran Yiyecekler Nelerdir?

Sağlıklı beslenme saçların sağlıklı olması için son derece önemlidir. Özellikle saç dökülmesi, yıpranmış saç ve saçların yavaş uzaması gibi sorunlar yaşayan kişilerin bu konuda bilgilenmesi önem taşımaktadır. Bu yazımızda saç dökülmesini durduran yiyecekler hakkında bilgi vereceğiz.

Saç hızlı büyüyen bir dokudur ve beslenme biçiminiz saç uzamasında büyük farklılıklar yaratabilir. Saçların sağlıklı bir şekilde uzaması için A, C, E, B5, B6 ve B12, demir, çinko, protein, temel yağlar, sülfür ve germanyum yönünden zengin gıdalarla beslenmeniz gerekmektedir.

Saç bakım ürünlerine bolca para harcıyor olabilirsiniz. Ancak saç dökülmesini durdurmak ve saçınızın görünümünü iyileştirmek için yapabileceğiniz en iyi şey yediklerinize dikkat etmektir.

Saç Dökülmesini Durduran Yiyecekler

Yumurta

Saç dökülmesini durduran yiyecekler arasında ilk sırada sayılması gereken yiyecek yumurtadır. Protein saçın temel bileşenlerinden biridir. Bu nedenle saçlarınızın sağlıklı olması için protein temelli yiyeceklerle beslenmelisiniz. Yumurta proteine ek olarak saç dökülmesini durdurmak için önem arz eden biyotin ve diğer B vitaminlerini de içermektedir. Yumurtada bulunan proteinin en kaliteli proteinlerden biri olduğu ve saçın uzaması ve güçlenmesi için mükemmel bir yapıda bulunduğu bilinmektedir.

Yumurta
Yumurta

En iyi faydayı görmek için yumurtanın hem beyazını hem sarısını yemelisiniz. Özellikle yumurtanın beyazı proteinin vücutta emiliminin sağlanmasına yardımcı olan bir protein içermektedir. Her gün en az bir yumurta yemeye çalışın. Yumurtayı haşlanmış şekilde veya az pişmiş omlet şeklinde tüketebilirsiniz.

Somon Balığı

Somon beyin, kan damarları, cilt ve saç için yararlı olan yağlı bir balık türüdür. Somon balığı saçın uzamasını hızlandıran Omega-3 yağ asitleri içermektedir.

somon
somon

Somon balığı ek olarak bol miktarda protein, B vitamini (B12 dahil) ve diğer vitamin ve mineralleri içerir. Tüm bu besin maddeleri saçın uzaması, saç kuruması, aşırı saç dökülmesi ve benzeri saç problemleri için temel öneme sahiptir. Bu nedenle saç dökülmesini durduran yiyecekler arasında sayılmalıdır.

Saç dökülmesini durdurmak için haftada en az 2 gün somon balığı tüketin. Somon balığını ızgara, tütsülenmiş veya fırınlanmış olarak tüketebilirsiniz. Saç dökülmesini durdurmak için tüketebileceğiniz diğer yağlı balıklar arasında ringa balığı, sardalya, alabalık ve uskumru yer almaktadır.

Kırmızı Et

Vücudun kaliteli saç üretmesi için proteine ihtiyacı vardır. Kırmızı et bol miktarda protein, B vitamini, demir ve çinko içermektedir. Bu özellikleriyle saç dökülmesini durduran yiyecekler listesine dahil olmaktadır.

Saçınızın sağlığı için haftada en az 1-2 gün kırmızı et tüketmelisiniz. Kırmızı eti çorbalarınızda, salatalarınızda, sebze yemeklerinde veya ana yemek olarak tüketebilirsiniz.

Not: Yüksek kolesterolünüz varsa diğer protein kaynaklarını tercih ediniz.

Fasülye

Fasülye düşük kalorili bir protein, lif, B vitamini, C vitamini, çinko ve mineral kaynağıdır. Fasülyede aynı zamanda saç dökülmesini durdurmak için önemli olan demir bulunmaktadır.

Saç dökülmesini durdurmak için ihtiyaç duyduğunuz besin maddelerini Meksika fasülyesi, börülce, barbunya fasulyesi, bezelye ve soya fasulyesinden de alabilirsiniz. Bu fasulye türlerini salatalara, güveç yemeklerine veya ana yemeklerinize ekleyebilirsiniz. Ayrıca bunları püre haline getirerek de tüketebilirsiniz.

Ay Çekirdeği

Ay çekirdeği saç dökülmesini durdurmak için önemli olan protein, çinko, selenyum, biyotin, potasyum, bakır, demir, B vitamini, E vitamini, magnezyum ve kalsiyum gibi besin maddelerini içermektedir. Ayrıca ay çekirdeğinde yüksek oranda Omega-6 yağ asidi bulunmaktadır.

Saçın sağlıklı bir şekilde uzaması ve saç dökülmesini durdurmak için haftada birkaç gün az miktarda ay çekirdeği yiyebilirsiniz. Ayrıca ay çekirdeğini salatalara, yemeklere ve unlu mamullere ekleyebilirsiniz. Ay çekirdeği yüksek kalorili ve yağlı bir yiyecek olduğundan aşırı tüketiminden uzak durulmalıdır.

Kuruyemişler

Kuruyemişler saç dökülmesini durdurmak ve saçın zayıflamasını önlemek için gerekli olan protein, vitamin, mineral, sağlıklı yağlar ve fitokimsyasalları içermektedir.

Kuruyemişler
Kuruyemişler

Düzenli olarak kuruyemiş tüketmek saçınızın yıllarca sağlıklı kalmasını sağlayacaktır. Badem, yer fıstığı, ceviz ve kaju gibi farklı kuruyemişleri listenize ekleyebilirsiniz. Saç sağlığına etki etmesi için bunları aşırı miktarda tüketmenize gerek yok. Kuruyemişleri salatalarınıza ekleyebilir veya kahvaltıda bir çay bardağı kuruyemiş yiyebilirsiniz.

Ispanak

Ispanak bol miktarda besin öğesi ve antioksidan içerir. Bu yeşil yapraklı sebze önemli bir B vitamini, C vitamini, E vitamini, potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum ve Omega-3 kaynağıdır. Bu besin öğeleri saç dökülmesini durdurmak için son derece önemlidir.

Ispanağın suyunu çıkararak veya çorba yaparak tüketebileceğiniz gibi ıspanak salatası veya ıspanak yemeği olarak da tüketebilirsiniz. Bununla birlikte brokoli, kabak ve pazı gibi diğer yeşil sebzeler de saç sağlığı için son derece önemlidir.

Yulaf

Yulaf saç dökülmesini durdurmak için en önemli besin öğeleri olan B vitamini, çinko, protein ve bakır içerir. Ayrıca potasyum, fosfor, magnezyum ve demir de ihtiva eder.

Kahvaltıda güne bir kase yulaf ile başlayabilirsiniz. Ayrıca yulafı ara öğünlerde tüketebilir, salatalara ekleyebilirsiniz.

Havuç

Havuç sağlıklı saçlarınız olmasını sağlayacak önemli bir besin öğesi olan beta-karoten kaynağıdır. Ayrıca havuçta bulunan A vitamini saç derisinde sağlıklı bir şekilde sebum üretilmesini sağlar.

havuç suyu
havuç suyu

Havucu çok çeşitli şekillerde tüketebilirsiniz. Havuç tüketmenin en keyifli yollarından biri havuç suyunun içerisine bir miktar limon suyu ekleyip tüketmektir. Aynı zamanda havucu yemeklerde, salatalarda ve çorbalarda tüketebilir, ara öğünlerinize ekleyebilirsiniz.

Tatlı Patates

Düzenli olarak tatlı patates tüketerek saç dökülmesini durdurmak için etkili bir adım atabilirsiniz. Tatlı patateste bulunan betakaroteni vücut A vitaminine dönüştürmektedir.

tatlı patates
tatlı patates

A vitamini ise saç ve saç derisi dahil olmak üzere vücuttaki hücrelerin ve dokuların sağlıklı gelişimini teşvik eder. Ayrıca tatlı patateste bol miktarda C vitamini, bakır, demir ve protein bulunmaktadır. Tatlı patatesi haşlayarak, ızgarada pişirerek veya yemeklerde kullanarak tüketebilirsiniz.

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_img

Related articles

Selülitleri Yok Eden Egzersizler ve Hareketler

Selülit cildinizi portakal kabuğu gibi pürüzlü ve çukurlu gösteren bir problemdir. Selülitin nedeni cilt yüzeyinin altındaki yağ hücrelerinin...

Kahve İçenler Buraya! Kahvenin İçmenin Faydaları Sandığınızdan Fazla

Bir fincan kahve içmeden uyanamayanlardan mısınız? Kahve güne başlamak için harika bir fikir gibi görünüyor, peki sağlığınız için...

Kolesterolü Düşüren Yiyecekler Nelerdir? LDL Düşüren Süper Yiyecekler

LDL düzeyinin yüksek olması tıbbi olarak hiperkolesterolemi ya da yaygın adıyla yüksek kolesterol adı verilir. Yetişkin bireylerin yaklaşık...

Yağ Yaktıran Yiyecekler – Evdeki 5 Yiyecekle Yağlarınızı Hızla Yakın

Gelin gerçekçi olalım. Yağ yaktıran yiyecekler denince göbek yağlarını hemen eritmeye başlayacak sihirli bir yiyecek bekliyor olabilirsiniz. Yeryüzündeki...