Sağ Göz Seyirmesi Bunların Habercisi Olabilir!

Sağ göz seyirmesi rahatsızlık verici bir durum olabilir. Sağ gözün istemsiz olarak seyirmesi dışarıdan bile fark edilebilir. Neyse ki sağ göz seyirmesi çoğunlukla tehlikeli bir durumun belirtisi değildir. Bu yazımızda sağ göz seyirmesi neden olur? sorusunu cevaplandıracağız.

Sağ göz seyirmesi çoğunlukla yorgunluk ve stresten kaynaklanır. Genellikle yeterince istirahat etmek ve rahatlamak sağ göz seyirmesi problemini ortadan kaldırmak için yeterlidir. Ancak sağ göz seyirmesi başka sebeplerden de kaynaklanabilir. Örneğin çok fazla kahve içmek, gözlerde kuruluk ve hatta vitamin eksiklikleri de sağ göz seyirmesi problemini ortaya çıkarabilir.

Göz seyirmesi nedir?

Göz seyirmesinin tıbbi adı blepharospasm olarak bilinmektedir. Amerikan Ulusal göz Enstitüsü göz seyirmesi durumunu “göz kapaklarında anormal, istemsiz bir şekilde kırpılması” olarak tanımlamaktadır.

Genellikle göz seyirmesi tek bir gözde ortaya çıkar. Yani sadece sağ göz seyirmesi ya da sol göz seyirmesi şeklinde ortaya çıkar.

Göz seyirmesi genellikle üst kapakta görülür ve istemsizce olduğundan durdurmak pek mümkün olmaz. Bazı durumlarda sağ göz seyirmesi o kadar şiddetli olur ki bu esnada göz kapağı tamamen açılıp kapanabilir. Bazen de alt göz seğirir. Bazı kişilerde göz seyirmesi birkaç saat bile sürebilir. Göz seyirmesinin süresi genellikle neden olduğuna bağlı olarak değişmektedir.

Göz seyirmesi çoğunlukla zararsız bir durum olmasına rağmen nadir de olsa sol veya sağ göz seyirmesi nörolojik problemlerden kaynaklanabilir. Bu nörolojik problemler şunlardır:

Hemifasiyal Spazm

Hemifasiyal spazm genellikle göz ve çevresinde istemsiz seğirme olarak ortaya çıkar. Kas spazmı kötüleşip yüzdeki diğer kaslara yayılabilir. Hemifasiyal spazm genellikle sol gözde seğirme yapsa da bazen sağ göz seyirmesi problemi de ortaya çıkabilir. Genellikle hemifasiyal spazm yüzün tek bir tarafında görülmektedir.

Blefarospazm

Bazı uzmanlar göz seyirmesini genel olarak blefarospazm demektedir. Blefarospazm esasen kronik bir problemdir. Blefarospazm gittikçe kötüleşebilir. Göz seyirmesinin kalıcı hasar bırakmaması için tedavi edilmesi gerekmektedir.

Diğer yandan gerek hemifasiyal spazm gerekse de blefarospazm nadir görülen problemlerdir ve sadece göz seyirmesi şeklinde ortaya çıkmayıp birçok kası aynı anda etkilerler.

Bazı durumlarda göz seyirmesi şunlardan da kaynaklanabilir:

 • Blefaritis (göz kapaklarında iltihap)
 • Göz kuruluğu
 • Işığa karşı hassasiyet
 • Pembe göz

Sağ göz seyirmesi ile birlikte yüzdeki diğer kaslarda spazm, kızarıklık, sağ gözde şişme, gözden akıntı, gözün tamamen kapanması gibi belirtiler ortaya çıkarsa derhal bir doktora başvurunuz.

Sağ göz seyirmesi neden olur? Evde doğal çözüm yolları

Yazımızın bu bölümünde sağ göz seyirmesinin nedenleri hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Ayrıca sağ göz seyirmesi problemini ortadan kaldırmak için başvurabileceğiniz doğal çözüm yollarını belirteceğiz.

Stres

Sağ göz seyirmesi yaygın bir stres belirtisidir. Stres vücudunuz çeşitli şekillerde etkileyebilir. Stresin zararlı yan etkilerinden biri de kasların gerilmesidir. Özellikle göz ve çevresindeki bölge oldukça hassastır ve stresten kolaylıkla etkilenebilir.

Uzun süredir psikolojik ve duygusal stres altında iseniz sol veya sağ göz seyirmesi problemi ile karşılaşmanız şaşırtıcı olmayacaktır.

Stres
Stres

Stres nedeniyle sağ göz seyirmesi problemini ortadan kaldırmak için vücuttaki stresi ortadan kaldırmak gerekir. Stres belirtilerini ortadan kaldırmak için çeşitli doğal yöntemler kullanılabilir. Birçok kişi temel yağları kullanarak stresi yönetebilmektedir. Bu yağlar doğrudan sağ göz seyirmesi problemini ortadan kaldırmasa da stresi azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Ayrıca rahatlamak ve sağ göz seyirmesi problemine yol açan kas gerginliğini ortadan kaldırmak için meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz. Stres yönetimi hakkında detaylı bilgi edinmek için “Stres nasıl yönetilir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Yetersiz Uyku

Sol veya sağ göz seyirmesi yetersiz uykudan da kaynaklanabilir. Uykusuzluk vücutta olumsuz bir etki bırakır. Sabahları yorgun bir şekilde ve sağ göz seyirmesi yaşayarak uyanıyorsanız uykusuzluk yaşıyor olabilirsiniz. Yorgunluk aynı zamanda dudak seyirmesi problemini de ortaya çıkarmaktadır.

uykusuzluk
uykusuzluk

Yetersiz uyku nedeniyle ortaya çıkan sağ göz seyirmesi problemini ortadan kaldırmak için kuşkusuz gece boyunca yeterli uyumanız tavsiye edilir. Stres, anksiyete ve günlük kaygılarınız da hızlı bir şekilde uykuya dalmanıza engel olabilir.

Uyku sorunlarını ortadan kaldırmak için aşağıdakiler tavsiye edilmektedir:

 • Her sabah aynı saatte uyanmaya çalışın.
 • Kahve, alkol ve nikotin gibi uyaranlardan uzak durmaya çalışın.
 • Düzenli olarak egzersiz yapın.
 • Egzersizi uyumadan önceki 3 saat içerisinde yapmayın.
 • Yattıktan sonra hemen uyumaya çalışın. Telefon vb. şeylerle ilgilenmeyin.
 • Yatmadan önceki 2 saat boyunca elektronik aletlerden uzak durmaya çalışın.

Kafein, Tütün ve Alkol

Kahve, sigara ve alkol sağ göz seyirmesi problemini ortaya çıkarabilir. Bu ürünler uyarıcı ve depresan etkileriyle sağ göz seyirmesi gibi sorunlara yol açabilir.

Çok fazla sigara içiyorsanız ve sıklıkla sağ göz seyirmesi sorunu yaşıyorsanız sigarayı bırakmalısınız. Elbette sigarayı bırakmak vücudunuzda başka olumlu etkiler de yapacaktır.

Sigara İçmek
Sigara İçmek

Çok fazla kafein tüketmek sinirleri uyarır ve sağ göz seyirmesi sorununa yol açar. Günde 2-3 bardak kahve içiyorsanız bunu sınırlamaya ve yerine bitki çayları tüketmeye çalışın. Bu sadece sağ göz seyirmesi problemini ortadan kaldırmakla kalmayıp size enerji verecek ve dehidrasyonu ortadan kaldıracaktır.

Göz sağlığınızı korumak için alkol yerine meyve suları ve bitki çayı tüketmeye çalışın. Papatya çayı rahatlamanıza yardımcı olabilir.

Göz Kuruluğu

Göz kuruluğu sağ göz seyirmesi problemine yol açabilir. Göz kuruluğu çeşitli nedenlerden kaynaklanır ve bunlar bir araya gelerek istemsiz bir şekilde sağ göz seyirmesi sorununu ortaya çıkarabilir.

Göz kuruluğu genellikle yetersiz uyku, yaşlanma, belirli hastalıklar, çok fazla bilgisayar kullanmak ve havanın kuru olmasından kaynaklanmaktadır.

siyah çay poşeti
siyah çay poşeti

Göz kuruluğunu gidermek için başvurabileceğiniz doğal yöntemlerden biri sıcak kompres uygulamaktır. Örneğin kullanılmış çay poşeti kullanarak gözünüze sıcak kompres yapabilirsiniz. Bu amaçla kullanabileceğiniz çaylar papatya çayı poşeti ya da siyah çay poşeti olabilir. Papatya çayının yatıştırıcı özellikleri göz kuruluğunda enflamasyonu azaltır. Siyah çay göz çevresindeki kasları sıkılaştırmaya yardımcı olacaktır.

Göz Yorgunluğu

Sağ göz seyirmesi bilgisayar, televizyon ve telefonda çok fazla vakit geçirmek ya da uzun saatler araç kullanmak gibi faktörlerden kaynaklanabilir. Bu faaliyetler gözün yorulmasına yol açarak sağ göz seyirmesi problemine yol açabilir.

Göz yorgunluğuna bağlı olarak sağ göz seyirmesi görme problemlerine de yol açabilir. Bu durumda problemi tam olarak teşhis edebilmek için bir göz testi yaptırabilirsiniz.

Bilgisayar Kullanmak
Bilgisayar Kullanmak

İşiniz gereği uzun saatler bilgisayara bakmanız gerekiyorsa sıklıkla gözlerinizi dinlendirin. Bu daha iyi görmenizi sağlayacak, göz çevresindeki kasları gevşetecek ve kas spazmlarını ve göz seyirmesini önleyecektir.

Her saat başı 5 dakikalık mola verin ve uzaktaki bir nesneye gözlerinizi odaklayın. Eğer mümkünse molalarda açık havaya çıkın, gözlerinizi yeniden odaklayın. Bu şekilde gözlerinizi dinlendirmek sağ göz seyirmesi problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Besin Yetersizlikleri

Sağ göz seyirmesi belirli vitamin ve besin yetersizliklerinden kaynaklanabilir.

Potasyum Eksikliği

Potasyum eksikliği sağ göz seyirmesi gibi sorunlar ortaya çıkarabilir. Potasyum vücuttaki hücrelerin, dokuların ve organların düzgün çalışması için gereklidir. Potasyum kas konsantrasyonunda önemli rol oynayan bir elektrolittir. Dolayısıyla sağ göz seyirmesi gibi göz kapağı spazmı sorunları yaşıyorsanız beslenmenizde yeterli potasyum almanız gerekecektir.

Magnezyum Eksikliği

Sağ göz seyirmesi magnezyum eksikliğinden kaynaklanabilir. Magnezyum tüm kaslar ve sinir sisteminin doğru bir şekilde çalışması ve vücuttaki çeşitli fonksiyonların sürmesi için gereklidir. Magnezyum sağ göz seyirmesi gibi kas spazmlarını engeller.

Magnezyum Düşüklüğü ve Magnezyum Nelerde Bulunur? Yazılarımızdan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Kalsiyum

Kalsiyum sinir sistemi sağlığı için önemli bir mineraldir. Biology of the Cell dergisinde yayınlanan bir araştırmada kas ve merkezi sinir sisteminin doğru bir şekilde çalışması için kalsiyum düzeyinin yeterli olması gerektiği belirtilmiştir. Bu nedenle sağ göz seyirmesi sorununu ortadan kaldırmak için kalsiyum yönünden zengin beslenilmesi gerekmektedir.

Sağ göz seyirmesi sorununu ortadan kaldırmak için tek bir takviye yeterli olmayabilir. Örneğin magnezyum eksikliği varsa kalsiyum vücut tarafından yeterince kullanılamayabilir. K2 vitamini ve D vitamini de kalsiyumun kullanılabilmesi için gereklidir. Bu nedenle tüm vitaminler ve besin öğeleri arasında bir denge kurulmalıdır.

Alerjiler

Sol veya sağ göz seyirmesi çeşitli alerjik problemlerden kaynaklanabilir. Çevresel faktörler gözlerde kaşıntı, şişlik ve sulanma gibi problemlere yol açabilir. Bu durumlarda gözlerinizi ovalamanız göz seyirmesi yapabilir. Case Reports in Neurological Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre kronik alerjik konjüktivit hastalığı bulunan bir kişide kronik blefarospazm oluştuğu tespit edilmiştir.

alerjiler
alerjiler

Sağ göz seyirmesi sorununu ortadan kaldırmak için alerjik reaksiyona neden olan maddeyi tespit ediniz ve ondan uzak durmaya çalışınız. Gözleri ovalamak da tahrişi arttırabilir.

Sağ göz seyirmesi tehlikeli midir?

Sağ göz seyirmesi yukarıda saydığımız faktörlerden kaynaklanıyorsa buraya kadar verilen öneriler faydalı olacaktır. Ancak sağ göz seyirmesi ısrarla devam ediyorsa bir optometrist muayenesinden geçmeniz tavsiye edilir.

Sağ göz seyirmesi kronik bir problem haline gelip haftalarda hatta aylarca sürüyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Bu kas spazmlarının nörolojik bir problemden kaynaklanıp kaynaklanmadığının tespit edilmesini sağlayacaktır.

Sağ göz seyirmesi ile birlikte aşağıdaki belirtiler ortaya çıkıyorsa mutlaka doktora başvurunuz:

 • Sağ göz seyirmesi esnasında göz kapağının tamamen kapanıp açılması.
 • Göz kapağını açmakta zorluk çekilmesi,
 • Gözlerin kızarması, şişmesi veya akıntı olması,
 • Göz kapağında güçsüzlük hissedilmesi.

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Arpacık Evde Doğal Yollarla Nasıl Geçer? Nedenleri ve Belirtileri

Arpacık göz kapağının iç veya dış kısmında oluşan hassas şişliktir. Arpacık çok yaygın bir durumdur. Çoğunlukla arpacık tehlikeli...

Göz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? Göz Enfeksiyonu Doğal Bitkisel Tedavisi

Göz enfeksiyonu oldukça rahatsızlık verici ve ağrılı bir hastalıktır. Göz enfeksiyonu tedavi edilmezse ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu yazımızda...