Sağ kaburga altında ağrı neden olur? Karnın sağ üst tarafında ağrı

1
54086
sağ kaburga altında karnın sağ üst tarafında ağrı

Sağ kaburga altında ağrı basit ve önemsiz sebeplerden kaynaklanabileceği gibi hayati sağlık sorunlarından da kaynaklanabilir. Karnın sağ üst tarafında yani sağ kaburga altında karaciğer, safra kesesi, sağ böbrek, sağ akciğer, pankreas ve bağırsak ve midenin bir bölümü bulunur. Sağ kaburga altında ağrı gaz sıkışması veya böbrek taşı probleminden kaynaklandığında keskin ve bıçak saplanıyormuş gibi bir his verir. Ağrının sebebi karnın sağ üst tarafında yer alan organlar ise sürekli devam eden şiddetli bir ağrı hissedilmektedir. Bu yazımızda sağ kaburga altında ağrı nedenleri hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Sağ kaburga altında ağrı hissinin kalpten kaynaklanması sık görülen bir durum değildir. Ancak yine de göğsün sol veya sağ tarafında ağrı hissedildiğinde derhal tıbbi yardım alınmalıdır.

İki kaburganın ortasındaki kaslar (göğüs kasları) da sırtta başlayıp göğüse doğru yayılan şiddetli ağrıya neden olabilir. geçmeyen ağrılar ve yanma hissi diğer organlara ve kaslara sirayet edebilir ve sağ kaburga altında ağrı yapabilir.

Sağ Kaburga Altında Ağrı Belirtileri

Sağ kaburga altında sürekli devam eden ya da kesikli kesikli bıçak saplanıyormuş hissi veren ağrı ile birlikte başka belirtiler ortaya çıkabilir. Sağ kaburga altında ağrı nedenine bağlı olarak değişmekle birlikte aşağıdaki belirtiler görülebilir:

 • Göğüste yanma hissi,
 • Boğazda bir şey takılı kalmış gibi hissetme,
 • Nefes darlığı,
 • Öksürürken, hapşırırken veya derin nefes alırken göğüste keskin ağrı,
 • İshal ya da kabızlık gibi bağırsak problemleri,
 • Sırtın orta tarafında başlayıp kasıklara yayılan ağrı.

İç Organlardan Kaynaklı Olarak Sağ Kaburga Altında Ağrı

Yazımızın bu bölümünde özellikle sağ kaburga altında yer alan organlar ile ilgili olarak ortaya çıkan ağrıları detaylı olarak inceleyeceğiz.

Safra Kesesi Taşı

Safra kesesinde taş safra kanalında tıkanıklığa yol açarak sağ kaburga altında ağrı meydana getirebilir. Safra kesesi taşları boyut olarak bir kum tanesinden bir golf topuna kadar farklı boyutlarda olabilir.

safra kesesi taşı

Nigerian Journal of Surgery dergisinin yayınladığı bilgilere göre safra kesesinde taş belirtileri arasında en yaygın belirti sağ kaburga altında ağrı hissidir. Bazı durumlarda bu karın ağrısı yayılabilir ve sağ taraflı omuz ağrısı hissedilebilir. Sağ kaburganın altında ağrı genellikle yağlı bir yemek yedikten sonra ve çoğunlukla akşamları ortaya çıkar.

Safra kesesi enfeksiyonları da enflamasyon nedeniyle midenin sağ tarafında ağrı yapabilir. Diğer safra kesesi ağrısı ve safra kesesinde taş belirtileri şunlardır:

 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Karnın sağ tarafında gittikçe kötüleşen ağrı,
 • Ateş (safra kesesinde enfeksiyon var ise)
 • Mide yanması, gaz veya şişkinlik gibi sindirim sorunları

Böbrek Taşları

Sağ böbrekte taş bulunması halinde sağ kaburga altında ağrı hissedilebilir. Böbrek taşları küçük taş benzeri mineral kalıntılarının böbrekte meydana gelmesi durumudur.

Böbrek taşı görüntüsü

Endotext kitabından edinilen bilgilere göre böbrek taşları idrar yolunda hareket ettiğinde şiddetli ağrılara neden olur. Bu ağrı taş bulunan böbreğin olduğu tarafta dayanılmaz ağrılara yol açar. Keskin akut ağrı sağ kaburga altında veya karnın alt tarafında hissedilebilir. Bu karın ağrısına genellikle renal kolik adı verilmektedir.

Böbrek taşı belirtileri şunlardır:

 • İdrar yaparken şiddetli ağrı,
 • İdrarın renginin anormal olması: idrarın bulanık olması, pembe, kırmızı, kahverengi gibi renklerde olması,
 • İdrardan keskin bir koku gelmesi,
 • Ağrının karından kasıklara doğru yayılması,
 • Ağrının bir başlayıp bir durması,
 • Enfeksiyon belirtileri.

Seyreltilmiş elma sirkesi içmek böbrek taşları için etkili bir çözümdür. Elma sirkesinin asidik yapısı böbreklerden toksinlerin atılmasına ve böbrek taşı oluşumunun önlenmesine yardımcı olur.

Pankreatit (Pankreas İltihabı)

Pankreas karnın sağ üst tarafında, sağ kaburga altında bulunan bir organımızdır. Pankreas iltihabı çeşitli düzeylerde karın ağrısı meydana getirebilir. Pankreatit kaynaklı sağ kaburga altında ağrı özellikle yemeklerden sonra şiddetlenebilir ve birkaç gün devam edebilir.

Akut pankreatit sağ kaburga altında ağrı problemine ek olarak aşağıdaki belirtileri ortaya çıkarır:

 • Karnın arka tarafında yayılan şiddetli ağrı,
 • Uzanınca yoğunlaşan ağrı,
 • Karnın orta tarafında hassasiyet,
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Dışkının yağlı ve yapışkan olması.

Pankreatit semptomlarını azaltmak için uzmanlar alkol tüketiminin azaltılmasını ve iltihabı azaltmak için bolca et suyuna çorba içilmesini tavsiye etmektedir.

Karaciğer Problemleri

Karaciğerin en büyük bölümü sağ kaburga altında bulunur ve bu hayati organı etkileyen her türlü iltihap ve hastalık sağ kaburga altında ağrı problemine yol açar.

Karaciğer hastalığı karaciğer fonksiyonunu etkileyen her türlü enflamasyon veya hastalığı içerebilir. Ayrıca belirli karaciğer hastalıkları vücudun çeşitli bölgelerinde ciltte sararma ve genel yorgunluk hissine yol açabilir.

Sağ kaburga altında ağrı karaciğer hastalığının genellikle ileriki safhalarında ortaya çıktığından karaciğer hasarının ilk işaretlerinin tanınması çok önemlidir. Aşırı alkol tüketiminden kaçınmak, düzenli uyumak ve sağlıklı beslenme gibi karaciğer sağlığını koruyan önlemlere de dikkat edilmelidir. Karaciğeri temizlemenin en doğal ve en maliyetsiz yollarından biri de gün içerisinde bolca su içmektir.

Sindirim Problemlerinden Kaynaklanan Sağ Kaburga Altında Ağrı

Hazımsızlık

hazımsızlık, şişkinlik, gazSindirim sistemi ile ilgili problemler sağ kaburga altında ağrı gibi çeşitli belirtiler ortaya çıkarabilir. Hazımsızlık genellikle göğüs kemiğinin arkasında ağrı yapmaktadır.

Gaz

Bağırsaklarda veya midede biriken gaz sağ kaburga altında ağrı yapabilir. Gaz eğer bağırsağın sağ tarafında birikirse safra kesesi taşı veya apandisit ağrısına benzer bir ağrı oluşmaktadır.

Huzursuz Bağırsak Sendromu

Huzursuz bağırsak sendromu sağ kaburga altında ağrı da dahil olmak üzere birçok rahatsızlık verici semptoma yol açar.

Gut dergisinde yayınlanan bir rapora göre sağ kaburga altında ağrı kökenlerinden biri de bağırsak sendromudur. Huzursuz bağırsak sendromu ile bağlantılı ağrılar genellikle sol tarafta hissedilse de sağ tarafa yayılabilir ve hatta göğüs ağrısına yol açabilir.

huzursuz bağırsak sendromu

Huzursuz bağırsak sendromu belirtileri şunlardır:

 • Bazen ishal bazen de kabız olacak şekilde bağırsak hareketlerinin değişmesi,
 • Dışkının ince olması,
 • Makattan sızıntı gelmesi,
 • Mide yanması,
 • Midede sertlik ve şişkinlik,
 • Sık idrara çıkma,
 • Mideden garip seslerin gelmesi,
 • Stres altında iken kötüleşen ishal.

Huzursuz bağırsak sendromu doğal tedavisi için bağırsakları rahatlatmak üzere nane yağı kapsülleri kullanılabilir. Ayrıca huzursuz bağırsak sendromu belirtilerini azaltmak için stres de azaltılmalıdır.

Kaburgalarla İlgili Problemler

Sağ kaburga altında ağrı sindirim sisteminden ve iç organlardan kaynaklanmıyorsa göğüs kafesi ile ilgili problemlerden kaynaklanıyor olabilir.

Göğüs Kası İncinmesi

göğüs kaslarıSağ kaburga kemiklerinin arasındaki kasların incinmesi, incinmenin boyutuna bağlı olarak sağ kaburga altında ağrı yaratabilir.

Göğüs kasları kaburga göğüs kafesini destekler ve nefes almaya yardımcı olur. Nesneleri güçlü bir şekilde fırlatmak, oturuş ve duruş bozuklukları, kaburgalarla ilgili yaralanma, aşınma ve incinmeler göğüs kası ağrısı problemine yol açabilir.

Örneğin beyzbol oyuncusu Todd Hundley spor esnasında sağ kaburgasındaki göğüs kaslarını incitmiştir. Bu yaralanma hızlı bir şekilde koşarken vücudunu döndürmesi sonucu meydana gelmiştir. Oyuncu bu ağrıyı kaburgasına bıçak saplanması gibi hissettiğini belirtmiştir.

Sandalyede otururken veya ayakta dururken doğru bir postür uygulamamak da sağ kaburga altında ağrı yapabilir. Duruş ve oturuş bozuklukları kaburga, boyun ve sırt ağrısına da yol açabilir.

Kaburga Yaralanması

kırık kaburga kemiğiGöğsün sağ tarafına ilişkin herhangi bir yaralanmada sağ kaburga altında ağrı ortaya çıkabilir. Düşme, spor yaralanmaları veya kazalar çeşitli kaburga yaralanmaları ortaya çıkarabilir. Bunun sonucunda kaburgalarda çürük, göğüs kaslarında yırtılma ve hatta bir kaburganın göğüs kaslarından ayrılması gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durumda özellikle kollarda, üst gövdede ve hapşırırken ağrı ortaya çıkar. Bu tür yaralanmalar hayati tehlike oluşturabilir. Bu nedenle her türlü kazada kaburga ağrısı hissedildiği takdirde doktora başvurulmalıdır.

Sağ Kaburga Altında Ağrı Yapan Akciğer Hastalıkları

Sağ akciğer ile ilgili problemler sağ kaburga altında ağrı yapabilir. Bu hastalıkları şu şekilde listeleyebiliriz:

Zatürre

Zatürre genellikle üst solunum yollarındaki viral veya bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanır. Sağ akciğerin etkilenmesi halinde göğsün sağ tarafında keskin ağrıya neden olur.

zatürre

Zatürre bulaşıcıdır ve enfeksiyonun boyutuna bağlı olarak çeşitli düzeylerde ağrıya neden olur. Sağ kaburga altında ağrı nedenleri arasında zatürre yaygın bir vakadır. Zatürre belirtileri şunlardır:

 • Öksürürken veya hapşırırken keskin göğüs ağrısı,
 • Nefes darlığı,
 • Yorgunluk,
 • Üşüme ve titreme,
 • Renkli balgam üreten öksürük.

zatürre belirtileri

Zatürre tedavisi enfeksiyonun türüne bağlı olmakla beraber akciğer sağlığını iyileştirmek için faydalanabileceğiniz çeşitli besinler de bulunmaktadır. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, omega-3 takviyeleri ve bol sarımsak tüketmek akciğer sağlığını korumaya yardımcı olur.

Zatürre hakkında detaylı bilgi için Zatürre Nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Akciğer Sönmesi

Pnömotoraks adı verilen akciğer sönmesi sağ akciğerde gerçekleştiğinde keskin bir şekilde sağ kaburga altında ağrı ortaya çıkar. Göğüs yaralanmaları, akciğer hastalığı, akciğerlerde küçük hava kabarcıkları akciğer sönmesine yol açabilir. Akciğer sönmesi belirtileri arasında en yaygın olanı şiddetli göğüs ağrısıdır.

akciğer sönmesi pnömotoraks

Akciğer sönmesi belirtileri şunları da içerir:

 • Nefes darlığı ile birlikte hızlı nefes alma,
 • Derin nefes alınca göğüs ağrısı

Akciğer sönmesi bir acil durumdur ve bu nedenle akciğer sönmesi belirtileri ortaya çıkarsa derhal tıbbi yardım alınmalıdır.

Pulmoner Emboli

Sağ akciğerdeki damarlarda tıkanma veya pıhtılaşma pulmoner emboli olarak bilinen akciğer embolisi hastalığına yol açar. Akciğer embolisi sağ kaburga altında ağrı yapabilir ve genellikle kalp krizine benzetilir.

Akciğer embolisi belirtileri şunlardır:

 • Kanlı öksürük,
 • Bacak ağrısı,
 • Bacaklarda şişme,
 • Aşırı terleme,
 • Düzensiz veya hızlı kalp atışı.

Sağ Kaburga Altında Ağrının Diğer Nedenleri

Bazı sağlık sorunları genel olarak karnın üst tarafında, sağ veya sol kaburga altında ağrıya yol açabilir.

Zona

Zona vücudun belirli bir bölgesinde ağrılı döküntülere yol açan bir viral enfeksiyondur. Sağ kaburga altında kabarcık ve ağrılı kızarıklıklar zonada oldukça yaygındır. Hatta bu cilt döküntüleri ortadan kalktıktan sonra bile göğsün sağ tarafında ağrı devam edebilir.

zona hastalığı shingles

Peptik Ülser

Peptik ülser genellikle sağ kaburga altında ağrı hissine yol açmaktadır. Bu ağrı ile birlikte asit reflü, bağırsak kanaması ve diğer sindirim problemleri ortaya çıkabilir. Detaylı bilgi için Peptik Ülser yazımızı okuyabilirsiniz.

peptik ülser mide ülseri

Apantisit

Apandisit genellikle göbek deliği çevresinde ağrı olarak başlayıp karnın sağ alt tarafına yayılsa da, sağ kaburga altında ağrı şeklinde de hissedilebilir. Apandisit ağrısı genellikle safra kesesi taşı ağrısına benzetilmektedir.

apandisit

Sağ kaburga altında ağrı kalp krizi belirtisi mi?

Kalp krizi de sağ kaburga altında ağrı hissine yol açabilir. Kalp krizinden kaynaklanan göğüs ağrısı sağ tarafta da hissedilebilir. Kalp krizi belirtileri şunlardır:

 • Göğsün sol tarafında başlayıp sol kola, çeneye ve boyuna sirayet eden ağrı,
 • Sırtın üst tarafında ağrı,
 • Terleme,
 • Hazımsızlık ve göğüste yanma hissi.

Hamilelikte Sağ Kaburga Altında Ağrı

Hamilelikte sağ kaburga altında ağrı nedenleri yukarıda saydığımız sağlık sorunlarından kaynaklanabileceği gibi hamilelik nedeniyle iç organlar üzerinde oluşan baskıdan da kaynaklanabilir. Hazımsızlık ve idrar yolu enfeksiyonu gibi hamilelikte yaygın görülen problemler de sağ kaburga altında ağrı yapabilir.

Sağ kaburga altında ağrı için ne zaman doktora gidilmeli?

Zaman zaman hissedilen ve uzun sürmeyen ağrılar genellikle endişe verici bir durum değildir. Sağ kaburga altında ağrı zaman zaman oluşuyorsa bunun nedeni gaz veya hazımsızlık olabilir. Ancak bu ağrı devam ediyorsa ve dayanması zor bir boyuttaysa doktora gidilmelidir. Sağ kaburga altında ağrı ile birlikte aşağıdaki belirtiler görüldüğünde doktora başvurulmalıdır:

 • Dışkının kanlı olması,
 • Dışkının siyah katran kıvamında olması,
 • Karında sürekli şişkinlik,
 • Ciltte sararma,
 • Karına bastırınca ağrı
 • Göğüste sürekli ağrı.

kalp

Siz de sağ kaburga altında ağrı konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Yararlanılan Kaynaklar
 1. Niger J Surg. 2013 Jul-Dec; 19(2): 49–55.
 2. NCBI. Kidney stone emergencies.
 3. MayoClinic. Kidney stones.
 4. Ann R Coll Surg Engl. 2014 Jan; 96(1): e01–e03.
 5. eMedicineHealth. Pancreatitis.
 6. Gastroenterol Hepatol (N Y). 2013 Jul; 9(7): 453–465.
 7. Gut. 1985 Aug; 26(8): 783–788.
 8. Medscape. Irritable bowel syndrome clinical presentation.
 9. WebMD. Todd Hundley.
 10. SayerClinics. Postural computer neck with rib pain.
 11. BetterHealth. Rib injuries.
 12. Com Surg Diseases. Pp 182-184.
 13. MedicineNet. Pneumonia.
 14. MayoClinic. Pneumothorax.
 15. Case Rep Emerg Med. 2016; 2016: 7832895.
 16. MayoClinic. Pulmonary embolism.
 17. PatientInfo. Right upper quadrant pain.
 18. PatientInfo. Abdominal pain.
 19. World J Gastroenterol. 2009 Jul 28; 15(28): 3576–3579.
 20. MayoClinic. Abdominal pain.
 21. HopkinsMedicine. Gas in the digestive tract.
 22. MedicineNet. Peptic ulcer disease.

Paylaş

1 Yorum

 1. Selamlar benim yakladık 2 ay önce ev tasıdık ertesi gün sağ ve sol böbreğime biraz agrı girdi have serindi biraz ve o hafta sporsalonunda ağır bir hafta gecirdim sağ testisime bi agrı oldu karnımada ağrı girdi 1 hafta bekleyip doktora gittim testisimi tutan ureter sişti biraz doktormuayne etti ve bişey yok dedi ağrı kesici yazdı gecti 2 hafta sonra yine tekrarladı salonda bi hareket yapmıştım agır kilo deildi ama tekrar gittim doktora ultrason yapıldı birsey cıkmadı ama sağ testisimde bi şişlik var halen tam damarların tuttugu yerde kismi bilmiyorum ama azcık ağrıyor ve bazen karnımın sağ tarafına ağtı giriyor sağniyelik genel cerrah da baktı oda ultrason istedi hersey temiz ama o şişlik ve agrı halen mevcuk cok az sızlıyor bazen tırstım acıkcası ama butun muaynelerim temiz cıktı bir arkadasım acil doktoru onunla sohpet ettik ona anlattım durumu oda ödem oluşmuş olabilir biraz uzun sürer gecmesi ama gecer dedi sizin görüşleriniz nedir acaba tesekkür ederim iyi günler iyi calışmalar dilerim

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here