Sağ koltuk altında ağrı neden olur? Sağ koltuk altı ağrısı nedenleri

0
11618
sağ koltuk altında ağrı neden olur? nedenleri neyin belirtisi

Sağ koltuk altında ağrı kas incinmesi, cilt enfeksiyonu veya lenf bezleri ile ilgili problemlerden kaynaklanabilir. Sağ koltuk altında birçok sinir, bağ, kas ve eklem bulunduğu için sağ koltuk altında ağrının nedeni için bir teşhiste bulunmak zor olabilir. Sağ kolumuz gün içerisinde en çok kullandığımız organlarımızdan biri olduğundan sağ koltuk altı ağrısı günlük aktivitelerimizi olumsuz etkileyebilir. Bu yazımızda “Sağ koltuk altında ağrı neden olur?” sorusunu cevaplandıracağız.

Sağ koltuk altında ağrı genellikle endişe verir ve kişide kanser şüphesi uyandırabilir. Ama neyse ki kadınlarda ve erkeklerde sağ koltuk altında ağrı vakalarının çoğu kanser değildir ve tehlikeli bir duruma işaret etmez.

Sağ koltuk altındaki deri oldukça hassastır ve tahriş olmaya müsaittir. Dar giysiler, tıraş veya mantar enfeksiyonları sağ koltuk altında kaşıntı ve kızarıklık yapabilir. Sağ koltuk altındaki tüylerin alınması kıl foliküllerinin enfeksiyon kapmasına ve kıl dönemsine neden olabilir.

Günlük faaliyetleriniz de sağ omuzda ve sağ koltuk altında ağrı yapabilir. Aşırı kullanma sonucu ortaya çıkan yaralanmalar, kolun fazla yıpranması veya omuzda sinir sıkışması sağ koltuk altında ağrı yapabilir. Sağ koltuk altında ağrı göğüs, kaburga ve sırt bölgesine vurabilir.

Sağ Koltuk Altında Ağrı İle Birlikte Görülebilecek Belirtiler

Koltuk altı bölgesine aksilla adı verilir. Bu nedenle bu bölgedeki ağrılar tıpta aksilla ağrısı olarak adlandırılmaktadır. Aşağıdaki belirtileri değerlendirerek sağ koltuk altında ağrı yapan nedenleri daha iyi anlayabilirsiniz:

 • Viral enfeksiyonlarda sağ koltuk altında şişlik, burun akıntısı, baş ağrısı ve ateş,
 • Cilt tahrişi veya enflamasyonu durumunda sağ koltuk altında kaşıntı ve kızarıklık,
 • Omuzda sinir sıkışması veya kas çekilmesi durumunda sağ koltuk altından aşağı doğru giden karıncalanma,
 • İçi iltihap dolu ve ağrılı büyük kistler,
 • Mide yanmasından kaynaklanıyorsa sağ koltuk altından aşağı doğru keskin ağrı, göğüs ağrısı ve yanma,
 • Yaralanmalarda sağ üst kolun veya omzun şişmesi ve omuz ağrısı.

Nadiren de olsa sağ koltuk altında ağrı kalp ile ilgili olabilir. Aniden başlayan göğüs ağrısı ve göğüste baskı hissi kesinlikle göz ardı edilmemeli ve derhal yardım alınmalıdır.

Sağ koltuk altında ağrı neden olur? Sağ koltuk altında ağrı neyin belirtisi?

Sağ koltuk altında ağrı göğüste veya sağ biseps kaslarındaki bir kasılma nedeniyle ortaya çıkabilir. Üst gövdede zarar görmesi halinde sağ koltuk altında ağrı yapabilecek birçok kas bulunmaktadır.

Sağ üst kol kaslarının kasılması şişlik ve ağrıya neden olabilir. Ayrıca sağ kolun aşırı kullanımı da kol, omuz ve koltuk altında ağrı ve kas zedelenmesine neden olabilir.

Yaralanmanın boyutuna bağlı olarak sağ koltuk altında ağrı hafif veya şiddetli olabilir. Sağ kolda güç kaybı görülebilir.

Göğüste veya sağ kolda bir kas zedelenmesi söz konusu ise ağrıyan kasın üzerine soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Soğuk kompres ağrıyan kasa kan akışını azaltarak ağrıyı önler, morarmayı durdurur ve şişliği indirir.

1 Cilt Problemleri

Koltuk altı bölgesi cilt tahrişi ve kaşıntıya oldukça yatkındır. Mantar enfeksiyonları, bakteriyel enfeksiyonlar ve iltihaplı cilt hastalıklarının hepsi sağ koltuk altında ağrı yapabilir. Sağ koltuk altında ağrı yapan cilt hastalıkları şunlardır:

Kontakt Dermatit

Belirli bir tahriş edici madde veya alerji nedeniyle ortaya çıkan dermatit sağ koltuk altında ağrı, yanma ve kızarıklığa neden olabilir. sabun, deodorant veya kuru havalar sağ koltuk altında kontakt dermatit yapabilir. sağ koltuk altında alerjik reaksiyonlarda kabarcıklar ve ağrılı kırmızı lekeler görülebilir.

Sağ koltuk altında ağrı, kızarıklık, kaşıntı gibi kontakt dermatit belirtilerini azaltmak için aloe vera veya seyreltilmiş elma sirkesi kullanabilirsiniz. Yarım bardak elma sirkesi ile yarım bardak suyu karıştırın ve tahriş olan bölgeye günde iki kere pamuk yardımıyla sürün. Ayrıca sağ koltuk altında kaşıntı problemini azaltmak için cadı fındığı yağı kullanabilirsiniz.

Bakteriyel Koltuk Altı Enfeksiyonu

Koltuk altı bölgesi çoğunlukla karanlık, nemli bir ortamdır. Bu durum bakterilerin büyüyüp gelişmesi için elverişli bir ortam sağlar. Kıl foliküllerinin enfeksiyon kapması anlamına gelen folikülit içi iltihap dolu, ağrılı bir şişlik oluşmasına neden olabilir. Bakterilerin yol açtığı folikülit en çok koltuk altı, bacak ve kalça bölgesinde görülmektedir.

Maya Enfeksiyonu

koltuk altında maya enfeksiyonuSağ koltuk altında ağrı, kaşıntı, kızarıklık ve kabarcıklar maya enfeksiyonu belirtisi olabilir. Koltuk altında maya enfeksiyonu (kandidiyaz) son derece yaygındır. Koltuk altındaki karanlık ve nemli ortam maya zincirlerinin büyümesine elverişli bir ortam sağlar ve sağ koltuk altında kaşıntı, pul pul dökülme ve kabarcıklara yol açabilir.

Maya enfeksiyonu belirtilerini azaltmak için birkaç damla çay ağacı yağı ile 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırın. Bu karışımı her gün sağ koltuk altı bölgesine sürün.

Sedef

İltihaplı bir cilt hastalığı olan sedef sağ koltuk altında ağrı ve döküntüye neden olabilir. Ters sedef adı verilen ve cildin katlandığı sedef türü yaygın olarak koltuk altında görülmektedir. Terleme ve diğer cilt enfeksiyonları da sağ koltuk altında sedef oluşumunu şiddetlendirebilir.

Pişik

Sağ koltuk altında ağrı, yanma, kızarıklık ve döküntü pişik belirtisi olabilir. Pişik durumunda koltuk altında çatlamaya müsait, ağrılı bir kızarıklık belirir. Sağ koltuk altında pişik yaygın görülen bir durumdur.

Öğütülmüş yulaf ezmesini suyla karıştırıp macun haline getirerek sağ koltuk altına sürün. Bu karışımı 20 dakika bekletmek tahriş ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olacaktır.

2 Koltuk Altındaki Tüylerin Alınması

tıraş bıçağıSağ koltuk altında ağrı nedenlerinden biri de koltuk altındaki tüylerin alınmasıdır. Yanlış tıraş teknikleri, ağdanın neden olduğu tahriş ve koltuk altı için kullanıla kozmetik ürünleri kontakt dermatite neden olabilir.

Koltuk altındaki tüylerin alınması genellikle tahrişe neden olmaktadır. Özellikle tıraş bıçağı kullanan kişilerde cildin dış katmanı zarar görebilir. Koltuk altında cilt reaksiyonları genellikle kızarıklık ve kabarma şeklinde gözlemlenir.

3 Sağ Koltuk Altında Periferik Damar Hastalığı

Sağ koltuk altında ağrı, sıkışma ve ağırlık hissediyorsanız periferik damar hastalığı söz konusu olabilir. Koltuk altındaki küçük damarların daralması oksijen taşıyan kanın kollara ulaşamamasına neden olur. Bu da yüksek tansiyon, yüksek kolesterol veya kalp hastalığı gibi başka kardiyovasküler problemlere yol açabilir.

Periferik damar hastalığında kol hareket ettirilince sağ koltuk altında ağrı başlayıp hareketsizken ağrı durabilir. Ayrıca sağ koltuk altında uyuşma ve güçsüzlük görülebilir.

Periferik damar hastalığından kaynaklanan sağ koltuk altı ağrısı problemini önlemek için kalp sağlığını korumak önem taşımaktadır.

4 Sağ Koltuk Altında Sinir Ağrısı (İnterkostal Nevralji)

omuzda sinir hasarı güç kaybıKoltuk altında brakiyal pleksus adı verilen bir dizi sinir bulunmaktadır. Bu sinirler göğüs kafesi ile sağ ve sol kol arasında uzanmaktadır.

Sağ koltuk altında ağrı bu sinirlerin zarar görmesinden kaynaklanabilir. Bu durumda ağrı keskin, sürekli, elektrik veriliyormuş gibi bir ağrı olacaktır.

İnterkostal nevralji göğüs ameliyatı, meme ameliyatı veya zona hastalığı komplikasyonlarından kaynaklanabilir.

5 Brakiyal Pleksus Yaralanması

brakiyal pleksusSağ koltuk altında ağrı, sağ kola doğru vuran sancı gibi durumlar söz konusu ise brakiyal pleksus söz konusu olabilir. Brakiyal pleksus yaralanması özellikle sporcularda görülmektedir. Bir topu kuvvetli bir şekilde fırlatmak gibi spor hareketleri brakiyal pleksus yaralanmalarına neden olabilir.

Yaralanmanın şiddetine bağlı olarak elektrik şokuna benzeyen bu ağrı birkaç dakika içinde geçebilir veya yalnızca sağ koltuk altında karıncalanma şeklinde ortaya çıkabilir. Şiddetli yaralanmalarda ise kolun kullanımında kısıtlama oluşabilir.

6 Kıl Dönmesi

Cildin derinine doğru uzayan kıllar enfeksiyon kaparak sağ koltuk altında ağrı yapan şişlikler meydana getirebilir. Vücutta tıraş edilen bölgeler kıl dönmesine yatkın bir hale gelir. Koltuk altı bölgesinde yanlış tıraş tekniklerinin uygulanması halinde kıl dönmesi ortaya çıkacaktır. Kıl dönmesi kaşıntı ve tahrişe neden olabilir. Enfeksiyonun büyümesi halinde içi iltihap dolu ağrılı şişlikler meydana gelebilir. Kılların çıkış yönüne doğru tıraş edilmesi kıl dönmesi riskini azaltacaktır.

7 Sağ Koltuk Altında Kist

Koltuk Altında Kist
Koltuk Altında Kist

Koltuk altındaki bezelerin tıkanması ve enfeksiyon kapması halinde sağ koltuk altında kist oluşabilir. Sağ koltuk altında kist yaygın görülen bir durum değildir. Sağ koltuk altında kist şikayetiyle hastaneye başvuran kişilerde çoğunlukla lenf bezi büyümesi olduğu tespit edilmiştir. Bazı kişilerde ise foliküler kistler söz konusu olmaktadır.

8 Koltuk Altında Lenf Bezi Büyümesi

Viral enfeksiyonlar, stres veya çeşitli hastalıklar koltuk altında lenf bezlerinin şişmesi ve sağ koltuk altında ağrı yapabilir.

lenf bezlerinin büyümesi şişmesi

Lenf bezleri koltuk altında, boyunda, kasıkta ve çene altında bulunur. Boğaz ağrısı, mononükleoz ve diğer hastalıklar bu lenf bezlerinde büyümeye neden olabilir. Travmalar, enfeksiyon veya çeşitli kanser türlerinde koltuk altındaki lenf bezlerinde büyüme görülebilir.

9 Hidradenitis Suppurativa

hidradenitis suppurativaSağ koltuk altında ağrı ile birlikte lenf bezlerinin büyümesi hidradenitis suppurativa belirtisi olabilir. Bu dermatolojik rahatsızlık sağ koltuk altında büyük ve sert şişliklerin ve kızarıklıkların oluşmasına yol açabilir.

Hidradenitis suppurativa çoğunlukla koltuk altı ve kasık bölgesinde görülmektedir. Koltuk altında büyük, sert apse benzeri oluşumlar meydana gelebilir ve bunlardan iltihap akıntısı gerçekleşebilir. Bu koltuk altı papülleri dokununca acı verir ve kolu hareket ettirince koltuk altında ağrı hissedilir.

10 Meme Ağrısı

meme ağrısı memede ağrıKadınlarda sağ koltuk altında ağrı meme ağrısı ile ilişkili olabilir. Memede kist veya beze bulunması halinde sağ koltuk altında ağrı hissedilebilir. Çoğunlukla bu şişlikler zararsızdır ve başka şeylerden kaynaklanabilir. Bu tür şişlikler genellikle 1-2 hafta içerisinde kendiliğinden ortadan kalkar.

Meme ağrısı ile birlikte sağ koltuk altında şişlik var ise doktorunuza muayene olmanız yararlı olacaktır. Çoğu kadında meme ağrısı özellikle adet öncesinde ortaya çıkar. Safra kesesi taşları veya mide yapması gibi sindirim sistemi sorunları da meme ağrısına yol açabilir. Ayrıca aşırı stresin de kadınlarda meme ağrısına yol açabildiği bilinmektedir.

11 Meme Kanseri

meme kanseri muayenesiSağ koltuk altında birden ortaya çıkan ve 2 hafta geçmesine rağmen yok olmayan bir şişlik fark ettiyseniz meme muayenesi için doktorunuza başvurmanız yararlı olacaktır.

Memede görülen tüm şişlikler kanser olduğunuz anlamına gelmez. Ancak memede şişlik meme kanseri belirtilerinden biri olarak değerlendirilmektedir.

12 Mide Yanması

mide yanması heartburnAsit reflü olarak da bilinen mide yanması mide asidinin özofagustan yukarı çıkmasından kaynaklanır. Asidik mide sıvısı göğüs bölgesinde yanma yapabilir ve aynı anda sol veya sağ koltuk altında ağrı hissedilebilir.

Gastroenterology & Hepatology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre mide yanması belirtileri ile kalp krizi belirtileri birbirine benzemektedir. Asit reflü ağrısı göğüste yanma ve boğazda bir şey takılmış gibi hissetme şeklindedir. Kalp krizinde ise kollarda uyuşma, göğse bir şey bastırıyormuş gibi hissetme belirtileri ortaya çıkar.

13 Zona

zona hastalığı shinglesSağ koltuk altında ağrı ile birlikte kırmızı kabarcıklar var ise zona belirtisi olabilir. zona varicella-zoster virüsünün sinir uçlarında neden olduğu viral bir enfeksiyondur.

Zonadan kaynaklanan sinir ağrısı hafif veya şiddetli olabilir. Sağ koltuk altında ağrı zonadan kaynaklanıyorsa bu ağrı sürekli ve yanma şeklinde olacaktır. Bazı kişilerde ise keskin, bıçak saplanıyormuş gibi bir ağrı hissedilebilir.

Zona genellikle vücudun tek bir tarafında görülür. Sağ tarafta görülmesi halinde koltuk altında kırmızı kabarcıklar oluşabilir.

14 Anksiyete

Bazı vakalarda anksiyete ile sağ koltuk altında ağrı birbiriyle ilişkilidir. Anksiyete vücudun çeşitli bölgelerinde ağrıya neden olabilir. Anksiyete hastalarında göğüs ağrısı, kol kaslarının kasılması ve ağrıması yaygın görülen bir durumdur.

15 Omuz Yaralanmaları

omuz ağrısıSağ koltuk altında ağrı yapan yaygın nedenlerden biri de omuz yaralanmasıdır. Sağ koltuk altında ağrı yapan omuz yaralanmaları arasında sık görülenlerden biri rotator kılıf yaralanmasıdır. Rotator kılıf yaralanması omuzdaki tendonların ve kasların zedelenmesidir. Rotator kılıf yaralanması omuzda ve sağ koltuk altında ağrı yapabilir.

Sağ koltuk altında ağrı için doktora gidilmeli mi?

 • Sağ koltuk altında ağrı birkaç gün içinde geçmediyse,
 • Sağ koltuk altında ağrı ile birlikte karıncalanma, uyuşma veya kolda güçsüzleşme varsa,
 • Sağ koltuk altında şişlik oluşumu 2 hafta içerisinde geçmediyse,
 • Enfeksiyon belirtileri söz konusu ise,
 • Ağrı günlük faaliyetleri etkileyecek düzeyde ise doktorunuza başvurunuz.

kalp

Siz de sağ koltuk altında ağrı konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here