Sağ şakak ağrısı neden olur? Neyin Belirtisi? Nasıl geçer?

0
13178
sağ şakak ağrısı neden olur nasıl geçer tedavisi

Sağ şakak ağrısı birçok kişiyi etkileyen yaygın bir ağrıdır. Başın tek tarafında ağrı problemi kişilerde mide bulantısı, halsizlik ve hatta görme problemlerine bile yol açabilir. Genellikle sağ şakak ağrısı gözün arkasında bıçak saplanıyormuş gibi dayanılmaz bir ağrı şeklinde ortaya çıkar. Başın sağ tarafında ortaya çıkan bu ağrı günlük faaliyetlerinizi bile etkileyebilir. Bu yazımızda “Sağ şakak ağrısı neden olur?” sorusunu cevaplandıracağız.

Sağ şakak ağrısı çoğunlukla tehlikeli bir durumdan kaynaklanmaz. Sinüslerin tıkanması, anksiyete, stres, uykusuzluk gibi nedenler sağ şakak ağrısı problemine yol açabilir. Sağ şakak ağrısı vakalarının çoğu ciddi bir durumdan kaynaklanmasa da sizi halsiz düşürebilir ve rahatsızlık verebilir.

Sağ şakak ağrısı nedir? Şakak kemiği nerede yer alır?

Şakak kemiği başın her iki tarafında gözün yan tarafında, yanak kemiğinin üstünde, kulağın ön tarafında bulunmaktadır.

Bazı baş ağrısı türlerinin tek bir şakak kemiğini etkilemesinin bazı fiziksel nedenleri bulunmaktadır. Beyindeki önemli sinirler ve damarlar şakak bölgesinden geçmektedir. Bu sinirler veya damarlardaki enflamasyon gibi durumlar başın tek tarafında şakak ağrısı yapabilir.

Şakak kemikleri kafatasının en yumuşak bölgesidir. Bu nedenle bu bölgeye masaj yapmak sağ şakak ağrısı problemini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Sağ Şakak Ağrısı Belirtileri (Başın sağ tarafında ağrı)

Sağ gözün yan tarafında bıçak saplanması gibi ağrı olarak hissedilen sağ şakak ağrısı bazı başka belirtilerle birlikte ortaya çıkabilir:

 • Sağ şakak kemiği bölgesinde hafif veya şiddetli düzeyde bıçak saplanıyormuş gibi ağrı.
 • Başı hareket ettirince ağrının artması
 • Parlak ışıklara karşı hassasiyet , gözün önüne zig zag desenlerin gelmesi,
 • Sağ şakak ağrısı ile birlikte ağrının boyuna vurması,
 • Gözlerin sulanması, burun akıntısı,
 • Uyumakta zorlanma
 • Başın sağ tarafında zonklama

Sağ şakak ağrısı tehlikeli midir?

Baş ağrıları büyük çoğunlukla sinirlerin ve kan damarlarının beyine ağrı sinyalleri göndermesi nedeniyle ortaya çıkar. Bu genellikle yorgunluk, öğün atlama, stres veya çok fazla alkol tüketmek gibi sebeplerden kaynaklanmaktadır.

Baş ağrısı başladıktan sonra gittikçe kötüleşiyorsa muhakkak bir doktora başvurulmalıdır. Bu tür ciddi baş ağrıları boyun sertleşmesi, konuşma güçlüğü ya da kişilik değişmeleri gibi ciddi nörolojik problemlerle birlikte ortaya çıkabilir.

Sağ şakak ağrısı türleri nelerdir?

Şimdi gelin sağ şakak ağrısı problemine neden olan baş ağrısı türlerine detaylı olarak bakalım.

baş ağrısı türleri

Sağ şakakta küme tipi baş ağrısı

Sağ şakak ağrısı türlerinden biri küme tipi baş ağrısıdır. Küme tipi baş ağrıları genellikle şiddetlidir ve tek bir gözün yan tarafındaki şakak kemiğinde ortaya çıkar. Hastalar küme tipi baş ağrısını sanki birisi şakak kemiğini matkapla deliyormuş gibi hissettiklerini belirtmektedir. Küme tipi baş ağrıları genellikle 15 dakika ila 3 saat arasında devam etmektedir.

Küme tipi baş ağrılarında aşağıdaki belirtiler ortaya çıkmaktadır:

 • Tek bir gözün yan tarafında kızarıklık,
 • Baş ağrısının hissedildiği yerde şişlik,
 • Göz kapaklarının güçsüzleşmesi,
 • Baş ağrısının başı hareket ettirince şiddetlenmemesi

Küme tipi baş ağrılarının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak uzmanlar küme tipi baş ağrılarının ortaya çıkma döngüsünde hipotalamusun rolü olabileceğini belirtmektedir.

Migren ve sağ şakak ağrısı

migren ağrısı nerede olurMigren ağrısı genellikle başın sol veya sağ tarafında ortaya çıkmaktadır. Migren ağrıları bazen günlerce sürebilecek şiddetli baş ağrılarıdır. Migrenden önce genellikle aura adı verilen belirtiler ortaya çıkar. Bu süreçte parlayan ışıklar görebilir, kafada karıncalanma hissedebilir ve hatta bazı görme problemleri yaşayabilirsiniz. Migren ilerledikçe başın tek bir tarafında zonklama ortaya çıkabilir. migren baş ağrıları 72 saate kadar devam edebilir.

Migren belirtileri şunlar da olabilir:

 • Bulanık görme,
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Baş dönmesi,
 • Zihin bulanıklığı,
 • Işığa veya sese karşı hassasiyet.

Sıklıkla migren ağrısı yaşıyorsanız Migrene ne iyi gelir? Adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Gerilim Tipi Baş Ağrıları

Gerilim tipi baş ağrıları başın bir bölümünde baskı hissine yol açan ağrılardır. Journal of Orofacial Pain dergisine göre sağ şakak ağrısı gerilim tipi baş ağrılarından kaynaklanabilmektedir. Gerilim tipi baş ağrıları genellikle aynı anda hem sağ hem sol şakak ağrısı olarak ortaya çıkmaktadır. Gerilim tipi baş ağrıları bıçak saplanıyormuş gibi hissettirmediğinden bu yönüyle küme tipi baş ağrıları ve migren ağrılarından farklıdır. Bazı durumlarda gerilim tipi baş ağrıları kronik baş ağrısına dönüşebilir.

Uzmanlar gerilim tipi baş ağrılarının baş, boyun, yüz ve saç derisindeki kasların sıkışmasından kaynaklandığını belirtmektedir. Gerilim tipi baş ağrıları fazla stresten, uykusuzluktan veya depresyondan kaynaklanabilir.

Anksiyete Baş Ağrıları

Anksiyete başın tek bir tarafını etkileyen sağ şakak ağrısı problemine yol açabilir. Anksiyete ve panik bozukluk genellikle birbiriyle bağlantılıdır. Beyindeki seratonin düzeyinde gerçekleşen değişiklikler anksiyeteye ve dolayısıyla baş ağrılarının sıklığının artmasına yol açmaktadır. Anksiyete sonucunda küme tipi baş ağrıları, migren veya gerilim baş ağrıları ortaya çıkabilir.

Sağ şakak ağrısı yapan buz kıracağı ağrısı

Sağ şakak kemiği üzerinde aniden gelen ve bıçak saplanıyormuş gibi hissettiren sağ şakak ağrısı buz kıracağı ağrısı (ice pick headache) olarak bilinmektedir.

Current Pain and Headache Repors dergisi başın tek bir tarafında sivri bir şey batıyormuş gibi hissedilen ağrının buz kıracağı ağrısı olduğunu belirtmektedir. Bu baş ağrıları ile birlikte mide bulantısı, kusma, ışığa karşı hassasiyet ve baş dönmesi görülebilir.

Sağ şakak ağrısı neden olur?

Yaşam Tarzından Kaynaklanan Sağ Şakak Ağrısı

Çoğu durumda yaşam tarzından kaynaklanan faktörler sol veya sağ şakak ağrısı yapabilir. Tek taraflı baş ağrılarının kökenini bilmek günlük hayatınızı etkileyen baş ağrılarını önlemenize de yardımcı olur.

Açlık

BMC Research Notes dergisi migren ağrılarının %30’unun açlıktan ve öğün atlamaktan kaynaklandığını belirtmektedir.

Stres

Stres yönetimiStres başın tek tarafında ağrıya neden olacak şekilde migreni tetikleyebilir. Journal of Neurology, Neurosurgery, and Phychiatry dergisindeki rapora göre stresin migrene yol açtığı bilinmektedir. Ancak bazı durumlarda duygusal stres altındaki kişilerde küme tipi baş ağrısı şeklinde sağ şakak ağrısı görüldüğü de belirtilmektedir.

Hareketsizlik

Yapılan araştırmalar hareketsiz yaşam tarzının migren ve gerilim tipi baş ağrılarının ortaya çıkmasına neden olan bir faktör olabileceğini belirtmektedir. Ancak fiziksel aktivite ile baş ağrısının sıklığı arasındaki ilişki henüz araştırmacılar tarafından tam olarak ortaya konulamamıştır.

Alkol Tüketimi

alkolü bırakmakSağ şakak ağrısı da dahil olmak üzere sabahları baş ağrısı ile uyanmak çok fazla alkol tüketmenin belirtilerinden biridir. Araştırmacılar alkol tüketiminin bazı kişilerde migren ağrılarını da tetiklediğini belirtmektedir. Ayrıca araştırmalar ağır içkilerin hafif içkilere göre daha şiddetli baş ağrısına yol açtığını belirtmektedir.

Sigara Tüketimi

Sağ şakak ağrısı problemine yol açabilecek bir diğer faktör sigara içmektir. 2018 yılında yapılan bir araştırmada sigaranın kişilerde migren riskini yükselttiğini de belirtmektedir.

Sağ Şakak Ağrısının Diğer Nedenleri

Sağ şakak ağrısı problemine yol açan bir diğer faktör de sinüs enfeksiyonu ve griptir.

Grip ve Nezle Enfeksiyonları

Grip ve nezle hastalıkları genellikle başta baskı yaparak baş ağrısına yol açabilir. Sağ şakak ağrısı da grip ve nezlenin yol açtığı baş ağrıları arasındadır.

Baş ağrısı nezlede daha fazla görülmektedir. Ayrıca ateş, kas ağrıları, halsizlik ve burun akıntısı da nezle semptomları arasındadır.

Sinüslerin Tıkanması

sinüzit sinüslerin iltihaplanmasıSağ sinüslerin iltihaplanması başın sağ tarafında ağrı ve sağ şakak ağrısı hissetmenize yol açabilir. Sinüzit viral enfeksiyonlardan, alerjiden veya nazal poliplerden kaynaklanabilir.

Sıvı ve mukus sağ sinüslere dolduğunda sağ şakak ağrısı ortaya çıkabilir. Sinüs baş ağrıları migren ağrılarına benzemektedir. Sinüs tıkanması nedeniyle ortaya çıkan sağ şakak ağrısı öne doğru eğilince şiddetlenip artabilir.

Sinüs tıkanıklığı belirtileri şunlardır:

 • Burun akıntısı
 • Burundan sarı veya yeşil renkte akıntı gelmesi
 • Üşüme
 • Vücut ağrıları
 • Genel halsizlik ve yorgunluk

Sinüsleri boşaltmak ve tıkanıklığı probleminden doğal yollarla kurtulmak için okaliptüs yağı ile buhar soluyabilirsiniz.

Sinüzit ağrısını gidermek ve sinüsleri boşaltmak için Sinüsleri boşaltmak için doğal ve bitkisel yöntemler. Sinüsler nasıl açılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Temporal Arterit (Dev Hücreli Arterit)

dev hücre arteritiBaşın tek bir tarafında uzun süren baş ağrıları temporal arterit yani dev hücreli arterit belirtisi olabilir. temporal damarlar başın her iki yanında şakak kemiklerinin ardındadır ve bunlardan kaynaklanan baş ağrıları temporal baş ağrıları olarak bilinmektedir.

Uzmanlar temporal arterlerde gerçekleşen enflamasyonların sol veya sağ şakak ağrısı yapabileceğini belirtmektedir. 50 yaşın üzerindeyseniz ve bıçak saplanıyormuş gibi temporal baş ağrısı hissediyorsanız tedavi için doktorunuza başvurunuz.

Temporomandibular Eklem Bozukluğu

temporomandibular eklemSol veya sağ şakak ağrısı ile birlikte çene etrafında hassasiyet hissediyorsanız bu temporomandibular eklem bozukluğu belirtisi olabilir. Temporomandibular eklem çene ile kafatasının birleştiği yerde bulunmaktadır.

Pain Research and Management dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre temporomandibular eklem bozukluğu belirtileri arasında en yaygın olan belirti tek taraflı baş ağrısıdır. Sağ şakak ağrısı da bu belirtiler arasındadır. Ağrı genellikle başın tek bir tarafında eklem disfonksiyonunun bulunduğu yerde hissedilir. Bazı kişilerde temporomandibular eklem bozukluğu migreni tetikleyebilir ve boynun arka tarafında ağrıya neden olabilir.

Sağ Şakak Ağrısı ve Nörolojik Problemler

Kafatasının tabanında yer alan sinirlerde gerçekleşen enflamasyon orta-şiddetli düzeyde baş ağrısına neden olabilir. Buna yol açan nörolojik problemler şunlardır:

Oksipital Nevralji

Şakak kemiklerinde, boyunda ve sırtta elektrik şoku gibi hissettiren keskin ağrılar başta oksipital sinir enflamasyonu belirtisi olabilir.

Oksipital nevralji çeşitli düzeylerde baş ağrısına yol açabilir. Bu ağrı bazen sürekli ve hafif iken bazen keskin ve bıçak saplanıyormuş gibi hissettirebilir. Sıklıkla boynun arka tarafında başlayan bu ağrı alın bölgesine doğru yayılabilir.

Sağ Şakak Ağrısının Diğer Nedenleri

Yazımızın bu bölümünde sağ şakak ağrısı probleminin daha az görülen nedenleri üzerinde duracağız.

Dışsal Baskı Baş Ağrıları

Alın veya saç derisine herhangi bir şey baskı uyguluyorsa dışsal baskı ağrısı dediğimiz ağrı türü ortaya çıkabilir. Örneğin motosiklet kullananların giydikleri kasklar, sıkı şapkalar veya işi gereği bazı gözlük ve kasketleri kullanan kişilerde bu ağrılar ortaya çıkabilir. Sağ şakak ağrısı problemi bundan kaynaklanabilir. Bu ağrı zonklamadan ziyade bir şeyle bastırılıyormuş gibi hissettiren bir ağrıdır. Genellikle dışsal baskı unsurunun ortadan kaldırılmasıyla ağrı ortadan kalkar.

Numular Baş Ağrısı

Başın tek bir tarafında çok küçük bir bölgede hissedilen baş ağrısına numular baş ağrısı denir. Bu geçici baş ağrısı bir başlayıp bir durur ve kronik hale gelebilir. Ağrı genellikle bozuk para büyüklüğündeki bir bölgede hissedilir ve yayılmaz.

Felç

Felç belirtileri genellikle migren belirtileri ile benzerlik göstermektedir. Hem migren hem de felç yüzde uyuşma ile birlikte başın tek tarafında şiddetli baş ağrısı ve sol ya da sağ şakak ağrısı ortaya çıkarabilir. Ancak felç belirtileri genellikle aniden ortaya çıkmaktadır. Çevrenizdeki bir kişinin felç geçirdiğinden şüpheleniyorsanız derhal tıbbi yardım çağırmanız önem taşımaktadır.

Beyin Tümörü

Baş ağrısı yaşayan kişilerin birçoğunun aklına hemen beyin tümörü gelse de bu son derece nadir bir durumdur. Beyin tümörü sadece baş ağrısı ile ortaya çıkmaz ve başka belirtiler de gösterir. Baş ağrısının sürekli olması, gözlerde anlam verilemeyen şişlik, konuşma güçlüğü gibi belirtiler varsa doktora başvurmanız gerekmektedir

beyin tümörü

Sağ Şakak Ağrısı ve Boyun Ağrısı

servikojenik baş ağrısıBazı durumlarda sağ şakak ağrısı kafatasının alt kısmındaki problemlerden kaynaklanabilir. Kafatasının alt kısmında yani boyun bölgesinde başlayıp sağ şakak ağrısı olarak yayılan ağrının en yaygın iki nedeni şunlardır:

Servikojenik Baş Ağrısı: Servik omur başın tek tarafında ağrı yapabilir ve bu ağrı alın bölgesine yayılabilir.

Oksipital Nevralji: Daha önce bahsettiğimiz gibi boynun arka tarafındaki sinir enflamasyonu şakaklara yayılabilir.

Sağ Şakak Ağrısı Doğal Tedavisi

Bazen sağ şakak ağrısı probleminden kurtulmak için tek yapmanız gereken yeterli düzeyde uyumak veya anksiyeteyi azaltmaktır. Ancak sağ şakak ağrısı problemini gidermek için yararlanabileceğiniz bazı yağlar da bulunmaktadır.

Sağ Şakak Ağrısına İyi Gelen Yağlar

lavanta yağı levander oilTemel yağlar ile sağ şakak kemiğine masaj yapmak baş ağrısından kurtulmanıza yardımcı olabilir. Sağ şakak ağrısına iyi gelen yağlar şunlardır:

 • Lavanta yağı,
 • Nane yağı,
 • Papatya yağı

Seçtiğiniz bir yağı bir yemek kaşığı taşıyıcı yağ (Hindistan cevizi yağı ya da tatlı badem yağı olabilir) içerisine birkaç damla ekleyerek sağ şakak kemiği üzerine masaj yapabilirsiniz.

Sağ Şakak Ağrısına İyi Gelen Diğer Öneriler

Sağ şakak ağrısı problemini gidermek için yararlı olabilecek başka yöntemler de bulunmaktadır. Bu doğal tedavi yöntemleri şunlardır:

Ilık Bir Duş Almak

Ilık duş almak kaslarınızı rahatlatır ve baş ağrısının dinmesine yardımcı olur. Daha hızlı iyileşmek için duş aldığınız suya birkaç damla lavanta yağı ekleyebilirsiniz.

Sıcak veya Soğuk Kompres

Sağ şakak kemiği üzerine sıcak veya soğuk kompres uygulamak sağ şakak ağrısı problemini gidermeye yardımcı olur. Sıcaklık sıkı kasları gevşeterek baş ve boyun bölgesini rahatlatır. Soğukluk ise sinir tahrişini ve enflamasyonu azaltır.

soğuk kompres baş ağrısı

Kahve veya Çay

Küme tipi baş ağrıları veya migren ağrıları kahve ve çay içerek bir nebze hafifletilebilir. Uzmanlar baş ağrısının genellikle kafeine cevap verdiğini belirtmektedir.

Ağrı Kesici İlaçlar

Ağrı kesici ilaçların yanı sıra ibuprofenin doğal alternatiflerini de kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için doğal ağrı kesiciler yazımızı okuyabilirsiniz.

Sağ şakak ağrısı için ne zaman doktora gidilmeli?

Başın tek bir tarafında hissedilen ağrıların çoğu ciddi olmayan ve hayati tehlike arz etmeyen nedenlerden kaynaklanmaktadır. Sağ şakak ağrısı çoğunlukla migren, yorgunluk ya da yetersiz uyku gibi faktörlerden kaynaklanabilir.

Bununla birlikte menenjit, ansefalit veya tümör gibi sağlık sorunları tıbbi müdahale gerektirmektedir. Bu nedenle sağ şakak ağrısı ile birlikte aşağıdaki belirtiler ortaya çıktıysa kesinlikle bir sağlık kuruluşan başvurunuz:

 • Sağ şakak ağrısı hissinin aniden gelmesi ve konuşma güçlüğü ile yüzde uyuşma ortaya çıkarması,
 • Sağ şakak ağrısı ile birlikte boyunda sertleşme, kızarıklıklar ve kusma ortaya çıkması,
 • Bir travmadan sonra baş veya boyun bölgesinde hafif ya da şiddetli ağrı hissedilmesi,
 • Sağ şakak ağrısı ile birlikte görme problemleri oluşması,
 • Baş ağrısının haftada 3 günden fazla görülmesi,
 • Sağ şakak ağrısı probleminin ağrı kesicilerle hafiflememesi
 • Sağ şakak ağrısı probleminin günlük faaliyetleri etkileyecek bir düzeye ulaşması.

kalp

Siz de sağ şakak ağrısı konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Yararlanılan Kaynaklar
 1. MedicineNet. Medical definition of temple.
 2. Medscape. Scalp anatomy.
 3. MayoClinic. Headaches.
 4. ClevelandClinic. Headaches in adults.
 5. J Orofac Pain. 2012 Spring; 26(2): 83–90.
 6. NCBI. Tension-type
 7. Curr Pain Headache Rep.2016 May;20(5):30.
 8. BMC Res Notes. 2015; 8: 393.
 9. J Neurol Neurosurg Psychiatry. 2006 Sep; 77(9): 1097–1099.
 10. J Headache Pain. 2011 Apr; 12(2): 147–155.
 11. Cephalalgia. 2018 Jan 1:333102418764888.
 12. CDC. Flu symptoms & complications.
 13. Pain Res Manag. 2017; 2017: 3203027.
 14. MedGenMed. 2004; 6(2): 45.
 15. Expert Rev Neurother.2003 May;3(3):289-92.
 16. HopkinsMedicine. Headache: could it be a brain tumor?
 17. Cephalalgia  2001 Sep;21(7):718-26.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here