Sarımsağın Faydaları Nelerdir? Sarımsak neye iyi gelir? Sarımsak Ekstraktı

2
574
sarımsağın faydaları sarımsak neye iyi gelir

Sarımsak (Allium sativum L.) gerek güçlü tedavi edici özellikleri, gerekse de benzersiz lezzeti için yaygın olarak kullanılan bir besindir. Çiğ sarımsak yüzyıllardır çeşitli hastalıklarda tedavi edici olarak kullanılagelmiştir. Sarımsağın faydaları hakkında yapılan araştırmalar sarımsağın bağışıklığı güçlendirme, kalp sağlığını koruma, grip ve nezle ile savaşma ve iltihabı giderme gibi mucizevi faydalarını ortaya koymaktadır.

sarımsakÇiğ sarımsağı doğrayarak veya ezerek tüketebilirsiniz. Bazı kişiler sarımsağın yan etkilerini önlemek ve daha fazla fayda görmek için sarımsak ekstraktı kullanmayı tercih etmektedir. Bu yazımızda genel olarak sarımsağın faydaları ve sarımsak ekstraktı kullanımı hakkında bilgiler bulabileceksiniz.

Sarımsağın Besin Değerleri

1 bütün sarımsakta yaklaşık 10-12 diş sarımsak bulunmaktadır. 1 diş sarımsak rendelendiğinde yaklaşık yarım çay kaşığı sarımsak elde edilmektedir. 1 dal sarımsağın tamamı yaklaşık 1 yemek kaşığı ezilmiş sarımsağa eşittir.

Sarımsak son derece besleyici bir yiyecektir ve kalorisi düşüktür. 3 diş sarımsağın besin değerleri aşağıdaki gibidir:

C vitamini8 mg
B6 Vitamini1 mg
Kalsiyum16 mg
Potasyum36 mg
Fosfor13 mg
Omega-3 Yağ Asitleri8 mg
Karbonhidrat3 g
Kalori13

Sarımsağın besin değerleri içerisinde yukarıdakilere ek olarak A vitamini, K vitamini ve B grubu vitaminleri de bulunmaktadır.

Sarımsağın Tıbbi Özellikleri

sarımsakSarımsağın faydaları genellikle vücut için antioksidan niteliğindeki kimyasallar sayesinde ortaya çıkmaktadır.

Sarımsağın etken maddesi allisin adı verilen bir kimyasaldır. Sarımsağın faydaları hakkında yapılan bir araştırmada allisin maddesinin sarımsaktaki biyoaktif kimyasal olduğu belirtilmiştir. Sülfür bazlı bir bileşen olan allisin kanser önleyici, tansiyon düşürücü ve antimikrobiyel özelliklere sahiptir. Sarımsak doğrandığında veya ezildiğinde içindeki allisin ortaya çıkmaktadır.

Ayrıca sarımsak içerisinde fenolik bileşenler olarak da bilinen flavonoidler ve antioksidanlar bulunmaktadır.

Sarımsak Omega-3 ve Omega-6 çoklu doymamış yağ asitlerini içerir. Bunlar normal gelişimde ve beyin ve merkezi sinir sisteminin işleyişinde merkezi öneme sahiptir.

Sarımsağın Faydaları: Sarımsak Neye İyi Gelir?

Aşağıda sarımsağın faydaları hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

1 Sarımsak Bağışıklığı Güçlendirir

bağışıklık sisteminin zayıflamasıTaze çiğ sarımsağın faydaları arasında ilk sırada bağışıklık güçlendirici özellikleri yer almaktadır. Genellikle bağışıklığın güçlenmesini isteyen kişiler sarımsak ekstraktı kullanmayı tercih etse de çiğ ve taze sarımsağın da aynı etkilere sahip olduğu gösterilmiştir.

Sarımsağın faydaları hakkında yürütülen bir araştırmada taze sarımsak içeren bir öğünde vücudun bağışıklığını hemen güçlendiren bir etki olduğu belirtilmiştir. Çalışmada 17 gönüllü katılımcı içinde 5 gram (yaklaşık 2 diş) sarımsak bulunan bir öğünü tüketmişlerdir. Yemeği yedikten 3 saat sonra yapılan incelemede sarımsağın bağışıklık sistemi üzerinde güçlendirici bir etki yaptığı tespit edilmiştir.

Sarımsağın faydaları ve bağışıklık güçlendirici özellikleri hakkındaki araştırmalar sarımsağın T hücrelerinin üretilmesini sağladığını göstermiştir. T hücreleri bağışıklık sistemi için çok önemli olan bir tür beyaz kan hücresidir.

Ayrıca taze sarımsağın antibakteriyel özelliklerinin antibiyotik ilaçların etkisini arttırdığı da bilinmektedir. Sarımsağın faydaları görülmek isteniyorsa taze olarak tüketilmelidir. Zira allisin adı verilen madde en fazla taze sarımsakta bulunmaktadır.

Sarımsağın meydana getirdiği ağız kokusundan korunmak için yüksek kalitede sarımsak ekstraktı ürünleri tüketilebilir.

grip nezleGrip ve nezle enfeksiyonlarıyla mücadele de sarımsağın faydaları arasnda yer almaktadır. Sarımsağın faydaları hakkında 2016 yılında yayınlanan bir araştırmada yıllanmış sarımsak ekstraktı kullanmanın grip ve nezlenin şiddetini azalttığı tespit edilmiştir. Yapılan deneyde 120 sağlıklı yetişkin 3 ay süreyle günde 2.56 mg yıllanmış sarımsak ekstraktı kullanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre “grip mevsimi” boyunca sarımsak ekstraktı kullanan kişilerde grip belirtileri daha az ve daha hafif seyretmiştir.

Sarımsağın faydaları hakkında yapılan bir diğer araştırmada 146 gönüllü ile allisin içeren sarımsak ekstraktı kullanılmıştır. Ekim-Şubat ayları arasında sarımsak ekstraktı kullanan grupta nezle daha az görülmüştür. Bu kişiler nezleye yakalandıklarında hastalığın süresi daha kısa olmuştur.

Sarımsağın grip ve nezle ile savaşma özelliği bağışıklık hücre fonksiyonunu iyileştirmesinden kaynaklanmaktadır. Böylece sarımsak grip ve nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının şiddetini azaltmada başarılı olmaktadır.

2 Sarımsak Kalp Sağlığını Korur

kalp sağlığı heart healthTıbbi anlamda sarımsağın faydaları arasında kalp sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini sayabiliriz.

2013-2016 yılları arasında sarımsağın faydaları hakkında yapılan bazı araştırmalarda sarımsağın kalp hastalığına karşı koruma sağladığı belirtilmiştir. 2017 yılında yapılan bir diğer araştırmada sarımsak tüketiminin kalp hastalığını önlemeye ve kalp hastalığı belirtilerini hafifletmeye yardımcı olduğu ifade edilmiştir.

3 Sarımsak Tansiyonu Düşürür

tansiyon ölçümü kadınKalp sağlığı için sarımsak tüketmenin bir diğer nedeni de sarımsağın tansiyonu tüşürmesidir. Yapılan 20 ayrı deneyde sarımsak ekstraktı ürünlerinin yüksek tansiyonu düşürdüğü gösterilmiştir. 970 yetişkin ile yapılan araştırmada araştırmacılar sarımsak ekstraktı ürünlerinin büyük ve küçük tansiyonu düşürdüğünü ifade etmiştir. Bazı vakalarda sarımsak ekstraktı büyük tansiyonu 8.7’ye kadar düşürmüştür.

4 Sarımsak Kolesterolü Düşürür

kötü kolesterolSarımsak kolesterolü düşürmeye yardımcı olan sülfür bileşenleri sayesinde kardiyovasküler sistem sağlığını korur.

2018 yılında yürütülen bir incelemede birçok çalışmada sarımsağın kolesterolü düşürdüğünün gösterildiği ifade edilmiştir. Dikkate değer bir şekilde sarımsak kötü kolesterolü (LDL) düşürmeye yardımcı olmaktadır.

Sarımsağın faydaları hakkında yapılan diğer bir araştırmada da 1 yemek kaşığı limon suyu ile birlikte 20gr sarımsak karıştırılıp tüketildiğinde kötü kolesterolün önemli ölçüde düşürülebileceği belirtilmiştir

5 Sarımsak Kan Şekerini Düşürür

Düzenli olarak sarımsak ekstraktı tüketmek kan şekeri düzeyini düşürebilir. Sarımsak tüketmek tip 2 diyabet belirtilerini kontrol etmeye de yardımcı olmaktadır.

kan şekeri şeker ölçümüSarımsağın faydaları ve anti-diyabetik etkileri hakkında yapılan bir araştırmada sarımsak ekstraktı ile kandaki glukoz düzeyinin düşürülebileceği belirtilmiştir. Günlük 1.5 gr. Sarımsak takviyesi kullanmak 1-2 hafta içerisinde açlık kan şekerinde düşüş sağlamaktadır.

Bazı deneyler diyabet belirtilerinin kontrol edilmesinde kurutulmuş sarımsak tozu tabletlerinin de yararlı olduğunu göstermiştir. Allisin yönünden zenginleştirilmiş sarımsak ekstraktı Tip-2 diyabet hastaları üzerinde yararlı olmuştur.

Fareler üzerinde yapılan deneylerde yıllanmış sarımsak ekstraktı ürünlerinin güçlü bir anti-diyabetik etkiye sahip olduğu belirtilmiştir. Araştırmacılar yıllanmış sarımsak ekstraktı kullanımının kan şekerini düşürmede en az taze sarımsak kadar etkili olduğunu ifade etmektedir.

6 Sarımsağın İltihap Giderici Özellikleri

Birçok kronik hastalıkta iltihap vakaları görülmektedir. Bilimsel araştırmalar yıllanmış sarımsak ekstraktı kullanımının anti-enflamatuvar potansiyeli ile kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olduğunu belirtmektedir.

sarımsak ekstraktıSarımsağın faydaları hakkında yapılan bir araştırmada 51 yetişkin katılımcıya günlük 3.6 gram yıllanmış sarımsak ekstraktı verilmiştir. 6 hafta sonrasında toz haline getirilmiş sarımsak ekstraktı tüketen kişilerde kan tahlilinde iltihap göstergelerinde düşüş görülmüştür. Araştırmacılar obez bireylerde kronik hastalıkların engellenmesi için de sarımsağın kullanılabileceğini belirtmektedir.

7 Mantar Enfeksiyonlarında Sarımsak

elde mantar enfeksiyonu belirtileriSarımsaktaki allisin maddesinin tıbbi özellikleri vücuttaki mantar enfeksiyonlarının giderilmesine yardımcı olur. Araştırmacılar taze sarımsaktaki allisin maddesinin laboratuvar deneylerinde Candida albicans patojenlerini öldürdüğünü göstermiştir. Sarımsağın faydaları üzerine bu araştırmanın sonuçları sarımsağın güçlü bir mantar tedavisi olabileceğini ortaya koymuştur.

2017 yılında Brezilya’da sarımsağın faydaları üzerine yapılan bir araştırmada sarımsak ekstraktı ile vücuttaki mantar enfeksiyonlarıyla mücadele edilebileceği belirtilmiştir.

8 Karaciğeri Koruyan Antioksidan Özellikleri

karaciğer yağlanmasıSarımsak ekstraktı içindeki antioksidan ve anti-enflamatuvar özellikler karaciğer üzerinde terapötik bir etkiye sahiptir. Sarımsak tozunun faydaları hakkında yapılan deneysel bir araştırmada alkolik olmayan karaciğer yağlanması hastaları ile çalışılmıştır. 100 erkek ve kadın iki gruba ayrılmıştır. Bir gruba günde iki kere 400 mg sarımsak tozu verilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre düzenli olarak sarımsak ekstraktı kullanan kişilerde karaciğer yağlanmasında ve vücut ağırlığında azalma sağlanmıştır.

Sarımsağın faydaları hakkında yapılan diğer araştırmalarda da alkol kullanımına bağlı olarak gerçekleşen karaciğer hasarının sarımsak ile hafifletilebileceği belirtilmiştir.

9 Sarımsak Beyni Korur

Günlük belirli bir dozda sarımsak ekstraktı tüketmek nörokoruyucu etkiye sahiptir ve dejeneratif beyin hastalıklarının başlangıcını önleyebilir.

beyin sağlığıFareler üzerinde yapılan klinik bir deneyde yıllanmış sarımsak ekstraktı ile beyindeki iltihap önlenmiştir. Sarımsak bileşenlerinin bu etkisi bilişsel disfonksiyonu en aza indirmeye ve kısa dönemli hafıza kaybını iyileştirmeye yardımcı olmuştur. Araştırmacılar sarımsak ekstraktı takviyesinin yaşlılarda bilişsel fonksiyonu iyileştirebileceğini belirtmiştir.

Sarımsağın faydaları hakkındaki bir diğer araştırmada sarımsaktaki sülfür bileşeni allisin ile beyin oksitadif stresten korunmuştur. Sarımsak ekstraktı kullanımı ile felç durumunda bile beyin hasarı azaltılabilir.

10 Mide Ülseri İçin Sarımsak

Sarımsaktaki allisin maddesinin antibakteriyel özellikleri mide ülseri ve diğer sindirim sistemi problemlerinin hafifletilmesine yardımcı olabilir.

helikobakter h. pyloriMide ülseri ve peptik ülser vakalarının büyük çoğunluğu Helicobacter pylori bakteri zincirinden kaynaklanmaktadır. 2016 yılında 15 mide ülseri hastası ile yapılan bir araştırmada sarımsağın mide-bağırsak enfeksiyonlarına neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olduğu belirtilmiştir. Araştırmada günde 2 kere 2 diş sarımsak tüketiminin H.pylori bakteri enfeksiyonuna iyi geldiği tespit edilmiştir.

Sarımsağın faydaları hakkında 8000 H.pylori hastası ile yapılan bir diğer araştırmada da düzenli olarak sarımsak tüketen kişilerde bu bakterinin sayısında azalma görülmüştür. Başka bir çalışmada ise sarımsak tozu kapsüllerinin ülseri tedavi ettiği belirtilmiştir.

11 Menopoz Döneminde Kemik Sağlığı

kemik erimesiKemik erimesi özellikle menopoz döneminde kadınları etkileyen yaygın bir hastalıktır. Düzenli olarak yüksek kalitede sarımsak ekstraktı tüketmek menopoz döneminde kemik yoğunluğu üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Düzenli olarak sarımsak ekstraktı tüketen kadınlar üzerinde yapılan bir deneyde kadınlarda kemik erimesi belirtilerinde azalma görülmüştür. Araştırmada kadınlar 30 gün boyunca günde 2 sarımsak tableti almıştır. Bir ay sonra sarımsak ekstraktı kullanan kadınların kan tahlillerinde antioksidanlarda artış ve kemik erimesi belirtilerinde azalma görülmüştür.

12 Sarımsak Kansere Karşı Korur

Sarımsağın faydaları arasında kanser karşıtı etkileri de bulunmaktadır. Sarımsak ekstraktı kullanımının potansiyel olarak birçok kanser türüne karşı koruma sağladığını belirten birçok çalışma bulunmaktadır.

meme kanseri breast cancerÖrneğin Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü raporlarına göre sarımsak tüketimi arttıkça kanser riski azalmaktadır. Sarımsağın koruma sağladığı kanser türleri arasında mide kanseri, kalın bağırsak kanseri meme kanseri, pankreas kanseri ve özofagus kanseri yer almaktadır. Ayrıca pişmiş sarımsak da kanser karşıtı özelliklere sahiptir.

Araştırmacılara göre kanser konusunda sarımsağın faydaları antibakteriyel özelliklerinden ileri gelmektedir. Ayrıca sarımsak kanser hücrelerinin çoğalmasını önlemeye ve DNA hasarını onarmaya da yardımcı olmaktadır.

Çiğ sarımsak mı, sarımsak ekstraktı mı? Hangisi daha iyi?

sarımsak yemekSarımsağın faydaları hakkında buraya kadar anlattıklarımızdan sonra bu faydaları görmek için sarımsağın nasıl tüketilmesi gerektiği sorusu ortaya çıkabilir. Çiğ sarımsak mı daha iyidir, yoksa sarımsak ekstraktı mı?

American Family Physician dergisinde yayınlanan bir raporda sarımsaktaki allisin adlı sülfür bazlı etken maddenin ezilmiş, doğranmış veya çiğnenmiş sarımsağın hepsinde ortaya çıktığı belirtilmiştir.

sarımsak ekstraktıBazı araştırmalar ise taze sarımsak ekstraktının sarımsak tozuna göre daha faydalı olduğu belirtilmiştir.

Kurutulmuş sarımsak tozu, yıllanmış sarımsak ekstraktı veya sarımsak yağı ürünlerinin pek çoğunda yeterli miktarda allisin yoktur. Ancak yazımızda belirtilen çalışmalarda da vurgulandığı gibi sarımsak ekstraktı ürünleri birçok faydaya sahiptir.

Günlük ne kadar sarımsak tüketilmeli?

Sarımsağın faydaları ve tıbbi yararlarını görmek için ne kadar sarımsak tüketilmesi gerektiğine dair belirli bir standart yoktur.

sarımsak yemekGenel olarak Dünya Sağlık Örgütü sağlığınız için günde 1-2 diş sarımsak tüketmenizi önermektedir. Bu miktar yaklaşık 1gr. sarımsak tozu veya 300-1000 mg sarımsak ekstraktına karşılık gelmektedir.

Diğer yandan çoğu kişi sarımsağın faydaları ve sağlık için yararlarını elde etmek üzere günde 3-4 diş sarımsak tüketmektedir. Örneğin yapılan bir araştırmada günde 5-6 sarımsak tüketmenin kolesterol ve yüksek tansiyonu düşürdüğü belirtilmiştir.

sarımsakPişmiş sarımsak sağlıklı sülfür bileşenlerinden bir kısmını muhakkak kaybedeceğinden en iyi tercih taze sarımsak tüketmek olacaktır. Ancak çiğ sarımsak yiyemiyorsanız yine de pişmiş sarımsak yemeye devam etmeniz önerilir. Pişmiş sarımsağın daha az da olsa yine faydaları mevcuttur.

Dikkat: Sarımsağı hiçbir şekilde mikrodalga fırında pişirmeyiniz. Mikrodalga fırın sarımsaktaki tüm allisin maddesini yok etmektedir.

yemeklere sarımsak koymakSarımsak tüketirken en fazla faydayı görmek için sarımsağı ezin ve yemeden ya da pişirmeden önce 10 dakika bekleyin. Ezilen sarımsağı 10 dakika bekletmek allisin oluşumunu güçlendirir ve maksimum allisin sentezinin oluşmasını sağlar. Ayrıca sarımsağı yemeklerinize pişmeden hemen önce atmanız daha az besin kaybı oluşmasını sağlayacaktır.

Sarımsak ekstraktı kullanıyorsanız kullanmanız gereken miktar ekstraktın hazırlanma yöntemine göre değişecektir. Tüm sarımsak ekstraktı ürünlerinde aynı miktarda etken madde bulunmaz. Bu nedenle etiketi dikkatle okunmalıdır.

Sarımsak Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sarımsağı herhangi bir sağlık sorununuza iyi gelmesi için kullanıyorsanız tıbbi amaçlarla sarımsak ekstraktı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.

American Family Physician dergisi sarımsağın kan sulandırıcı, tansiyon düşürücü ve kan şekeri düşürücü etkiye sahip olduğunu belirtmektedir. Bu nedenle yüksek tansiyon, diyabet veya kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler sarımsak ekstraktı kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.

kalp

Siz de sarımsağın faydaları konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Yararlanılan Kaynaklar
 1. http://nutritiondata.self.com/facts/vegetables-and-vegetable-products/2446/2
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4103721/
 3. http://www.mdpi.com/1420-3049/23/2/319/htm
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19672626
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4620724/
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4417560/
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK26921/
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4458355/
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26764332
 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11697022
 11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22280901
 12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26764327
 13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27748188
 14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26764326
 15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29718835
 16. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4977979/
 17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5642189/
 18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4719681/
 19. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30049636
 20. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29576354
 21. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC538912/
 22. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28492800
 23. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4763563/
 24. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29208504
 25. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5295068/
 26. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5732822/
 27. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5052411/
 28. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4848239/
 29. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5783112/
 30. https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/diet/garlic-fact-sheet
 31. https://www.aafp.org/afp/2005/0701/p103.html
 32. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12174037
 33. https://academic.oup.com/jn/article/131/3/955S/4687054#111852073
 34. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5783112/
 35. https://www.aafp.org/afp/2005/0701/p103.html

Paylaş

2 YORUMLAR

 1. Harika bir yazı olmuş. Evimden asla sarimsagi eksik etmem. İki çocugumda severek yiyorlar geçen hafta hasta oldular çevremde ki çocuklarda dahil onlar antibiyoduk kullandilar biz ise sadece bir ates dusurucu icerek gecirdik. Sarimsagin sayesinde

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here