Erkeklerde Sertleşme Bozukluğu Nedenleri ve Önlenmesi

0
556
Sertleşme Bozukluğu
40 yaşındaki erkeklerin yaklaşık %5’inde sertleşme bozukluğu görülür.

Kendinizde sertleşme bozukluğu olduğundan şüphelendiğinizde neler olup bittiği ve bunun nasıl düzeltileceği hakkında birçok soru ile baş başa kalırsınız. Çözüme giden yolda en sık sorduğunuz soruları kısaca cevapladık.

Tıpkı borsa gibi, ereksiyonun da kendine göre hareket eden bir doğası vardır. Ereksiyon gerçekleşmediğinde en iyi ihtimalle büyük hayal kırıklığı ve mutsuzluğa neden olur

Özellikle penise kan taşıyan damarlardaki daralma nedeniyle azalan kan akışı ilerleyen yaşlarda erkeklerde sertleşme bozukluğu yapan sebeplerden biridir. Genç erkeklerde sertleşme bozukluğu ise çoğunlukla duygusal nedenlerden kaynaklanır.

Sertleşme bozukluğunun nedeni her ne olursa olsun, cevapların aranması önemlidir.

Sorun sadece kafamın içinde mi?

Muhtemelen hayır. Sertleşme bozukluğu vakalarının çoğu yalnızca fiziksel sorunlardan veya duygusal sorunlar ile fiziksel sorunların birleşiminden kaynaklanmaktadır.

Sinirlerinizi ve kan damarlarınızı etkileyen tüm tıbbi durumlar ereksiyon becerinizi etkileyebilir. Yüksek tansiyon, kalp hastalığı, çoklu skleroz ve diyabet de sertleşme bozukluğuna neden olabilir. Diyabet hastası erkeklerin %60’ında sertleşme bozukluğu görülmektedir.

Testosteron düzeylerinin düşüklüğü gibi hormonel sorunlar da yaşlı erkeklerdeki sertleşme bozukluğunda rol oynar. Ameliyat ve radyasyon gibi prostat kanseri tedavileri de buna yol açabilir.

Sabahları veya uykuda ereksiyon yaşıyorsanız problem muhtemelen fiziksel değildir. Bu durumda stres, anksiyete ve depresyon sertleşme bozukluğuna yol açıyor olabilir.

Semptomlarınızı doktora anlatın. Olup biteni anlamak için bazı testlerin yapılması gerekebilir.

İlaçlar sertleşme bozukluğuna neden olur mu?

Olabilir. Tansiyon ilaçları (özellikle beta-blokerlar) ve bazı antidepresanlar erekte olmayı zorlaştırabilir.

Sertleşme bozukluğuna ilacınızın yol açtığını düşünüyorsanız, doktorunuza danışmadan kesinlikle ilacı bırakmayın. Doktorunuz ilacınızı değiştirebilir veya sertleşme bozukluğu ilacına başlayabilir.

Yaşam tarzı sertleşme bozukluğuna neden olur mu?

Kesinlikle. Aşırı kilolu olmak, hareketsizlik ve sigara kan dolaşımını etkileyerek erekte olamamaya neden olabilir.

Bazı erkeklerde bir miktar durumu hafifletebilir. Ancak aşırı alkol, Shakespeare’in de dediği gibi “isteği arttırır, ancak performansı yok eder”.

Yaşlanma ve Sertleşme Bozukluğu

Yaşlanma sertleşme bozukluğuna neden olmaz, ancak sertleşme bozukluğu yaşlı erkeklerde daha yaygındır. Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne göre, 40 yaşındaki erkeklerin yaklaşık %5’inde, 50 yaşındaki erkeklerin %4’ünde, 60 yaşındaki erkeklerin yaklaşık %17’sinde sertleşme bozukluğu görülür. 65 yaşındaki erkeklerde ise bu oran %15 ve %25 arasındadır. 75 yaş ve üstü erkeklerin ise yaklaşık %50’sinde bu durum ortaya çıkmaktadır. Ancak sertleşme bozukluğu tedavisi her yaşta uygulanabilir.

Sertleşme Bozukluğuna Neden Olan Hastalıklar

 • Diyabet: Diyabet hastalığı, ereksiyonda rol oynayan sinirlere ve kan damarlarına zarar verir. Diyabet kontrol edilmediği taktirde sertleşme bozukluğu riski iki katına çıkar.
 • Böbrek hastalığı: Böbrek hastalığı ile ilişkili diğer sorunlarla birlikte hormonlarınız, penise yönelik kan akışı ve sinir sisteminiz etkilenir. Bunlar enerjinizi ve cinsel performansınızı azaltır.
 • Sinir ve beyin bozuklukları: Sinir sisteminiz olmadan ereksiyon gerçekleşmez. Felç, çoklu skleroz, Alzheimer hastalığı ve Parkinson hastalığı bu önemli sinyalleri etkiler.
 • Kan damarı bozuklukları: Bu bozukluklar kan akışını yavaşlatarak vücudun cinsel ilişkiye hazırlanmasını zorlaştırır. Daralan veya tıkanan damarlar, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol da sertleşme bozukluğunun en yaygın sebeplerindendir.

Sertleşme Bozukluğunun Diğer Sebepleri

 • Ameliyat: Prostat ve mesane kanseri tedavisinde uygulanan prosedürlerde ereksiyon için gerekli sinirler ve dokular zarar görebilir. Problem genellikle kendiliğinden ortadan kalkar ancak bu birkaç ay sürebilir. Bazı vakalarda kalıcı hasar oluşabilir. Bu durumda uygulanabilecek tedaviler bulunmaktadır.
 • Yaralanma: Pelvis, mesane, omurilik veya penisin zarar görmesi halinde sertleşme bozukluğu görülebilir ve ameliyat uygulanabilir.
 • Hormon problemleri: Hormonlar cinsel dürtüleri besler. Hormonlardaki dengesizlik cinsel isteği azaltabilir. Hipofiz bezesi tümörleri, böbrek veya karaciğer hastalıkları, depresyon veya prostat kanserine yönelik hormon tedavisi görüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.
 • Toplardamar sızıntısı: Ereksiyon halinde kalmak için penise akan kanın bir süre devam etmesi gerekir. Eğer çok çabuk dışarı akarsa, ereksiyon sona erer. Yaralanmalar veya hastalıklar buna neden olabilir.
 • Tütün, alkol veya madde kullanımı: Bunların üçü de kan damarlarına hasar verir. Damar probleminiz varsa sigara sertleşme bozukluğu ihtimalini arttırır.
 • Reçeteli ilaçlar: Sertleşme bozukluğuna yol açan 200’den fazla ilaç vardır. Kullandığınız ilaçlardan herhangi birinin sertleşme bozukluğuna yol açtığını düşünüyorsanız doktorunuza danışınız.
 • Prostat büyümesi: Bu erkeklerde yaşlanmanın olağan bir sonucudur.

Yaşam tarzınızla ilgili şu unsurlar da sertleşme bozukluğuna neden olabilir:

 • Sigara içmek: Sigara damarlarınızın sertleşmesi riskini arttırır. Penise yönelik kan akışını azaltır ve ereksiyona yardımcı olan damara zarar verir.
 • Fazla kilolu olmak: Fazla kilolarınız kan damarı hastalığı ve dolayısıyla sertleşme bozukluğu riskini arttırır.
 • Hareketsiz yaşam tarzı: Sertleşme bozukluğuna yakalanma riskinizi azaltmak istiyorsanız, hareket edin. Düzenli egzersiz cinsel ilişkiye hazır olmanızı garanti edecektir.
 • Kötü yönetilen diyabet: Diyabet penisinize kan akışını etkiler. Bu durumda sağlıklı beslenin, düzenli egzersiz yapın ve reçeteli ilaçlarınızı düzenli kullanın.
 • Yüksek Kolesterol: Yüksek kolesterol, penise bağlı damarlar da dahil olmak üzere, tüm damarlarınızın duvarlarına zarar verir.
 • Alkol: Günde iki bardaktan fazla alkol alıyorsanız erekte olabilme becerinizi azaltıyor olabilirsiniz. Alkol penise kan taşıyan damarları sınırlandırır ve testosteron üretimini azaltabilir. Testosteron düşüklüğü yalnızca performansınızı değil, cinsel isteğinizi de etkiler.
 • Yasadışı madde kullanımı: Mariuana, kokain ve diğer keyif verici ilaçlar kan damarlarına zarar vererek sertleşme bozukluğuna yol açar.
 • Stres ve anksiyete: Bunlar geçici sertleşme bozukluğuna yol açmaktadır. Zihniniz çok doluysa cinsel ilişkiye hazır hale gelmek için yeterince gevşemeniz zorlaşır.

Sertleşme bozukluğunu önlemek için ne yapılabilir?

Uzmanlara göre ilk yapılması gereken sigarayı bırakmaktır. Tansiyon, kolesterol ve kan şekeri düzeyleri kontrol altında tutulmalıdır. Seçenekler hakkında doktorunuzla görüşün.

Sildenafil (Viagra), tadalafil (Cialis) ve vardenafil (Levitra) gibi sertleşme bozukluğu ilaçları performans anksiyetesi veya zayıf kan akışından kaynaklanan sertleşme bozukluklarında yararlı olmaktadır.

Kendi kendine yapılan enjeksiyonlar ve vakum cihazları diğer tedavi seçenekleridir.

Testosteron düzeyi düşük ise yerine koyma tedavisi uygulanabilir. Ancak bunun sertleşme bozukluğunu çözmesi kesin değildir.

Erkeklerde sertleşme bozukluğunun birçok sebebi bulunur. Söz gelimi kan dolaşımı ile ilgili bir sorun olabileceği gibi, kalbiniz ve penisiniz arasındaki damarda bir sorun söz konusu olabilir.

Ayrıca stres, depresyon ve cinsel performansınızın nasıl olduğu hakkındaki kaygılarınız da sertleşme bozukluğuna neden olabilir. Ayrıca bazı sağlık sorunları ve ilaçlar da sertleşme bozukluğuna yol açabilir.

Sorunun neyden kaynaklandığını ve nasıl çözüleceğini doktorunuz tespit edecektir.

Sertleşme Bozukluğu tedavisi nasıldır?

Sertleşme bozukluğu tedavisi duruma göre değişir. Zaman zaman ortaya çıkan sertleşme bozukluklarının normal olduğunu unutmayınız. Çok fazla alkol almak veya yorgunluk geçici sertleşme bozukluklarına neden olabilir.

Duruma bağlı olarak bir psikolog veya ürolog sertleşme bozukluğu tedavisi sürecinde yer alabilir.

Sertleşme bozukluğu tedavisini sigorta karşılar mı?

Sigortanızın detaylarını inceleyiniz. Bu seçilen sertleşme bozukluğu tedavisi türüne bağlıdır. Sertleşme bozukluğu tıbbi bir durumdan kaynaklanıyorsa sigorta büyük ihtimalle sertleşme bozukluğu tedavi masraflarını karşılayacaktır. Ancak seks terapisi gibi tedavi yöntemlerinin maliyeti karşılanmayabilir. Bu konu hastane ile görüşülmelidir.

 

 

 

 


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here