Sinüsleri boşaltmak için doğal ve bitkisel yöntemler. Sinüsler nasıl açılır?

0
5566

Sinüsleri boşaltmak, özellikle sürekli balgam veya mukus problemi nedeniyle hayatınız cehenneme döndüğünde çok önemli hale gelir. Yapılan araştırmalar nüfusun yaklaşık %12.5’inin her yıl en az bir kez sinüzit geçirdiğini göstermektedir. Peki sinüsler nasıl açılır? Bu yazımızda sinüsleri boşaltmak için evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel yöntemler hakkında bilgi vereceğiz.

sinüsler sinusesSinüsler burnun her iki tarafında bulunan içi hava dolu boşluklardır. Alerji, nezle, viral veya bakteriyal enfeksiyonlar sinüslerin tıkanması veya enfeksiyon kapmasına yol açabilir. Yapılan araştırmalar sinüzit vakalarının %90-98 oranında virüslerden kaynaklandığını göstermektedir.

Sinüsler enfeksiyon kaptığında şişer ve daha fazla mukus salgılar. Böylece sinüsleri boşaltmak daha zor hale gelir.

Ayrıca sigara içmek, çevre kirliliği, gıdalardaki glüten ve yapay katkı maddeleri de mukus salgılanmasını tetikleyerek sinüslerin tıkanması problemine yol açabilir.

sinüzit sinüslerin iltihaplanmasıSinüslerin tıkanması baş ağrısı, horlama veya nefes alma güçlüğü gibi çeşitli sorunlara yol açabilir. Ciddi vakalarda sinüs enfeksiyonu beyin humması veya menenjit gibi daha ciddi hastalıklara neden olabilir.

Sinüsleri boşaltmak için muhakkak doktora gitmeniz gerekmez. Basit sinüzit vakalarında evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel yöntemlerle sinüsleri boşaltmak mümkündür.

İşte sinüsleri boşaltmak için evde uygulayabileceğiniz yöntemler:

1- Buhar Terapisi

Buhar terapisi ister sadece suyla isterse de çeşitli yağlarla karıştırılarak yapılsın sinüsleri boşaltmak için etkili bir yöntemdir.

Buhar terapisi sinüsleri boşaltmak için balgam söktürücü etkiye sahiptir. Sinüslerin nemlenmesini sağlayarak iltihaplı kan damarlarını yumuşatır.

 • Bir tencereye su doldurun, kaynatın ve altını kapatın. İçerisine birkaç damla nane yağı veya okaliptüs yağı ekleyin. Yüzünüzü tencereye doğru eğin ve başınızı bir havluyla kapatın. Bu şekilde birkaç dakika bekleyin. Günde 2-4 kere tekrarlayabilirsiniz.
 • Alternatif olarak banyo kapısını kapatın. Sıcak bir duş alın ve buharını 5-10 dakika soluyun. Bu işlemi her gün tekrarlayabilirsiniz.

Dikkat: Buhar terapisi küçük çocuklar, hamile kadınlar, yüksek tansiyon ve kalp hastaları ve merkezi sinir sistemi hastalığı bulunanlar için uygun değildir.

2- Buruna Su Çekme

Buruna su çekme sinüsleri boşaltmak ve burun tıkanıklığını gidermek için son derece etkili bir yöntemdir.

Tuz çekme olarak da bilinen bu yöntemde burun kanalları tuzlu su ile nazikçe yıkanır. Bu şekilde mukus seyreltilerek burun tıkanıklığı açılır. Buruna tuzlu su çekme burun deliklerindeki nemi arttırarak kan damarlarındaki enflamasyonu azaltmaya da yardımcı olur.

2008 yılında yayınlanan bir bilimsel araştırmada hipertonik tuzlu su ile burun temizliğinin günlük sinüs semptomlarını azaltmayı sağladığı vurgulanmıştır.

Buruna su çekme yöntemiyle sinüsleri boşaltmak için:

 1. 3 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı yemek sodasını karıştırın.
 2. Hava geçirmeyen bir kabın içerisine koyun.
 3. 1 bardak suyun içerisine hazırladığınız bu karışımdan bir çay kaşığı koyun.
 4. Bir adet ampul şırınganın içini bu karışımla doldurun.
 5. Başınızı yana eğin ve burun deliğinden karışımı dökün. Bu sırada diğer burun deliğini elinizle kapatın.
 6. Daha sonra elinizle kapattığınız burun deliğini açın ve döktüğünüz suyun buradan boşalmasını sağlayın.
 7. Aynı işlemi diğer burun deliği için de gerçekleştirin.
 8. Bu işlemi günde bir veya iki kere gerçekleştirebilirsiniz.

3- Sıcak Kompres

Sinüsleri boşaltmak için bir diğer etkili yöntem sıcak komprestir. Sıcak kompres ağrıyı ve burun deliklerindeki iltihabı azaltmaya yardımcı olacaktır.

 1. Bir adet temiz havluyu sıcak suya daldırın.
 2. Fazla suyunu sıkın.
 3. Katlayın ve burnunuzun ve alnınızın üzerine koyun.
 4. 3-5 dakika bekleyin.
 5. Sinüsleri boşaltmak için bu işlemi dilediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz.

4- Elma Sirkesi

elma sirkesi içmekSinüsleri boşaltmak için etkili bitkisel yöntemlerden biri de elma sirkesidir. Yüksek potasyum içeriği sayesinde elma sirkesi mukusu inceltmeye yardımcı olur.

Elma sirkesindeki asetik asit bakterilerin gelişimini önler ve iyileşme sürecini hızlandırır.

 • 2 yemek kaşığı doğal, süzülmemiş elma sirkesi ile 1 yemek kaşığı balı bir bardak suya ekleyin ve bu karışımı günde 2 kere için.
 • Ayrıca yarım bardak doğal, süzülmemiş elma sirkesi ile yarım bardak suyu karıştırın. Kaynatın ve gözlerinizi kapatarak yukarıda anlatılan buhar terapisini uygulayın. Bu işlemi günde birkaç kere tekrarlayabilirsiniz.

5- Tavuk Çorbası

tavuk çorbası chicken soupSinüsleri boşaltmak için denenmiş ve onaylanmış yöntemlerden biri tavuk çorbasıdır. Tavuk çorbasının antioksidan ve anti-enflamatuvar özellikleriyle yoğun buharı birleştiğinde sinüsleri boşaltmak için etkili bir yöntem ortaya çıkmaktadır.

Çeşitli bilimsel araştırmalarda tavuk çorbasının viral enfeksiyonlarda salgılanan iltihaplı bileşenlerin üretimini azalttığı tespit edilmiştir. 2015 yılında yayınlanan bir araştırmada tavuk çorbasının burun tıkanıklığını azalttığı tespit edilmiştir.

Ayrıca tavuk çorbası bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Tavuk çorbası grip, nezle, sinüzit gibi hastalıklarda etkili hafif ve besleyici bir çorbadır.

Sinüsleri boşaltmak için günde 2 kere sıcak tavuk çorbası içebilirsiniz. Faydasını arttırmak için tavuk çorbasını organik tavuk ve havuç, ıspanak gibi sebzeler kullanarak hazırlayabilirsiniz. İçerisine kırmızı biber ve sarımsak da ekleyebilirsiniz.

6- Kırmızı Biber

kırmızı toz pul biberKırmızı biber doğal bir burun açıcıdır. Mukusu seyreltmek ve sinüsleri boşaltmak için etkilidir.

Kırmızı biberdeki doğal kapsaisin maddesi burun kanallarını daraltan şişliği ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olacaktır.

 • Sinüsleri boşaltmak için ¼ çay kaşığı kırmızı biber tozunu 1 bardak kaynar suya ekleyin. Her gün için.
 • Ayrıca yiyeceklerinize bolca kırmızı biber eklemek de faydalı olacaktır.

7- Sinüzit Masajı

Sinüsleri boşaltmak için sinüzit masajı yapmak etkili bir doğal yöntemdir. Masaj burun bölgesine kan akışını hızlandırarak iltihabın atılmasına yardımcı olur.

 1. Bir miktar zeytinyağını ısıtın.
 2. Hafifçe arkanıza yaslanın ve bu yağı kullanarak burun masajı yapın.
 3. Sol baş ve işaret parmağınızı kullanarak 1 dakika boyunca burnunuzun her iki tarafına masaj yapın.
 4. 1 dakika bekleyin ve tekrarlayın.
 5. Bu işlemi 5-7 kere tekrarlayabilirsiniz.
 6. Sinüsleri boşaltmak için bu işlemi gün boyunca tekrarlayabilirsiniz.

Sinüsleri boşaltmak için sinüzit masajı yaparken burundan değil ağızdan nefes alınması gerekmektedir.

8- Bol Sıvı Tüketimi

su için bol su içmek drink waterSinüsleri boşaltmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri de bol su içmektir. Bol su içmek iltihabı azaltarak sinüsleri boşaltmaya yardımcı olur. Sinüsleri nemlendirir.

Sinüzit hastalığında yeterli su içmemek vücudun susuz kalmasına, böylece de iltihaplı mukusun koyulaşmasına yol açar. Enfeksiyon riskini de arttırır.

 • Günde en az 8-10 bardak su içiniz.
 • Bitki çayı gibi sıcak içecekler de sinüsleri boşaltmak için etkili olacaktır.

Yeterli su içip içmediğinizi anlamak için idrarınızın rengine bakabilirsiniz. İdrarınız şeffaf ise bu yeterli su içtiğiniz anlamına gelir.

9- Nemli Ortamlar

nem cihazıEvinizde ve uyuduğunuz odada nem miktarını arttırmak sinüsleri boşaltmak için gereklidir. Sinüsler nemli ve ılık ortamları sever. Nemli hava tahriş olmuş dokuları yatıştırır, burunda ve sinüslerde şişmiş kan damarlarını rahatlatır.

Diğer yandan havada nemin yetersiz olması sinüs boşluklarının daha fazla zarar görmesine ve burun tıkanıklığına yol açar. Bu nedenle bulunduğunuz ortamda nemin %45-50 olmasını sağlayacak şekilde bir nem cihazı edinebilirsiniz.

Özellikle uyuduğunuz odada nem cihazını çalıştırmaya gayret ediniz. Nem cihazını muhakkak temiz tutunuz. Aksi takdirde nem cihazında biriken bakteri ve küfler sinüsleri daha da kötüleştirebilir.

10- Viks Uygulaması

Viks sinüsleri boşaltmak için kullanılan reçetesiz ürünlerden biridir. Kafur, okaliptüs yağı ve mentol içeriği sayesinde burun tıkanıklığını azaltır ve nefes almayı kolaylaştırır.

 • Yatmadan önce bu krem ile göğüs, sırt, boğaz ve burun bölgesine masaj yaparak nefes alış verişini kolaylaştırabilirsiniz.
 • Ayrıca bir miktar suyu tencerede kaynatın. Altını kapatın ve içerisine az bir miktar Viks koyun. Üzerine eğilin ve başınızı örtün. Bu şekilde 1-2 dakika buharı soluyun. İhtiyaç duydukça tekrarlayın.

Dikkat: Viks ürünü 2 yaş altı çocuklar için uygun değildir. Ayrıca buhar terapisi de 12 yaşın altındaki çocuklara uygulanmamalıdır.

Sinüsleri Boşaltmak İçin İlave Öneriler

 • Sinüsleri boşaltmak için en etkili yollardan biri düzenli olarak burnu suyla temizlemektir.
 • Başı yükselterek uyumak da burun kanallarını açmaya yardımcı olur.
 • C vitamini yönünden zengin yiyeceklerle bağışıklık sistemi güçlendirilebilir.
 • Sinüs enflamasyonu ve burun tıkanıklığı hayvan kepeği, toz, sporlar ve polenlerden kaynaklanabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca evinizi temiz tutunuz.
 • Polenler, hava kirliliği ve egzoz dumanı sinüzit semptomlarını kötüleştirebilir. Bu nedenle sinüzit döneminde dışarı çıkarken maske kullanabilirsiniz.
 • Glüten, süt ürünü ve şeker hassasiyetiniz varsa bu gıdaları daha az tüketiniz.
 • Günde 2-3 bardak zencefil çayı içiniz.
 • Yemeklerle birlikte çiğ sarımsak tüketmeye gayret ediniz.
 • İltihapla mücadele etmek için Omega-3 yönünden zengin gıdalarla besleniniz.
 • Bolca istirahat ediniz.
 • Süt ürünleri, tahıllar, şeker, patates, nişastalı yiyecekler mukus üretimini arttırabileceğinden semptomlarınız devam ettiği sürece bu gıdalardan uzak durunuz.
 • Sigara içmeyiniz.

Kaynaklar:


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here