Sivilce İzlerine Kesin Çözüm: Sivilce İzlerinden Sonsuza Dek Kurtulun!

Sivilce özellikle ergenlik çağındaki gençler ve menapoz başlangıcındaki olmak üzere her yaştan insanın yaşadığı son derece yaygın bir sorundur.

Akne, vücutta hormonal dengesizlikler olduğunda ortaya çıkar. Hormonal değişiklikler normalden fazla miktarda yağ üretimine neden olur. Bu da ciltteki gözeneklerin tıkanarak bakterilerin gelişmesine yol açar.

Sivilceyle mücadele etmenin zorluğuna bir de sivilcenin ardında bıraktığı iz eklenir. Sivilce izleri kolay kolay geçmeyebilir. Sivilce izleri, sivilcenin cildinizde büyük bir hasar bıraktığına işarettir. Sivilce izleri her cilt türünde görülebilir. Sivilceler genellikle pürüzlü bir dokuya sahip, kırmızı veya kahverengi lekelerdir.

Sivilcenin şiddetine bağlı olarak sivilce izlerinin geçmesi haftalar, aylar, hatta bazen yıllar alabilir. Bu inatçı sivilce izleri ile başa çıkmak için birçok kişi kimyasal kremler ve pahalı tedaviler denemektedir. Sivilce izlerinden kurtulmak için daha güvenli bir alternatif arıyorsanız, bu yazımızda bahsedeceğimiz basit ve etkili çözümleri deneyebilirsiniz.

Bu çözümler bir günde, hemen sonuç vermeyebilir. Ancak bunların tamamı güvenlidir ve yan etkileri yoktur. Bu çözümleri denemeden önce sabırlı olmanız gerektiğini ve bu çözümleri düzenli olarak kullanmanız gerektiğini unutmayın.

1. Aloe Vera

Aloe-vera sivilce izlerini geçiren doğal bir maddedir. Anti-enflamatuar ve antibakteriyel özellikler taşır.

Doğal bir yumuşatıcı olan aloe-vera hasarlı cildi onarır ve sağlıklı bir cildin gelişimini sağlar. Aynı zamanda oluşan yeni cilt dokusunun esnekliğini arttırır.

Aloe Vera ve Sivilce
Aloe Vera ve Sivilce
 • Bir parça aloe-vera bitkisini alarak kesin ve içindeki jeli çıkarın. Bu jeli sivilcelerinize sürün ve dairesel hareketlerle uygulayın. En az 30 dakika boyunca bekleyin ve durulayın. Bunu günde 2 veya 3 kez yapabilirsiniz.
 • Alternatif olarak 1 yemek kaşığı taze aloe-vera jeli ile 2-3 damla çay ağacı yağını karıştırın. Bunu etkilenen sivilce izlerinin olduğu bölgelere uygulayın. 10-15 dakika sonra soğuk suyla yıkayın. Bunu günde bir kez yapın.

Not: Çok eskiden kalma sivilce izlerinde aloe-vera etkili olmayabilir.

2. Limon

Limon doğal bir beyazlatıcıdır ve cildinizdeki sivilce izlerinin rengini açmaya yardımcı olur. Ayrıca ölü cilt hücrelerini temizler, yeni cilt hücrelerinin oluşumunu sağlar ve cilde esneklik kazandırır.

Ayrıca limondaki C vitamini kolajenin yeniden üretilmesine yardımcı olur.

Limon
Limon

Aşağıdaki tariflerden birini uygulayabilirsiniz:

 • Bir miktar taze limon suyunu parmak uçlarınızla veya bir parça pamuk yardımıyla sivilce izlerinin üzerine uygulayın. 10 dakika bekleyin ve yıkayın. Bunu günde 1 veya 2 kez yapın.
 • Eşit miktarda bal ve limonu karıştırın. Bir top pamuk yardımıyla bu karışımı sivilce izlerinin üzerine sürün. Yaklaşık 10-15 dakika bekleyin. Yıkayın ve kurulayın. Bunu günde 1 kez uygulayın.
 • 1 çay kaşığı limon suyu ile 1 çay kaşığı E vitamini yağını karıştırın. Yatmadan önce sivilce izlerinin üzerine sürün ve ertesi sabah yıkayın. Bunu her gün uygulayın.

Dikkat! Cildinizde limon uygulanmışken güneşe çıkmayın.

3. Elma Sirkesi

Elma sirkesinin asidik özellikleri ciltteki pigmentasyonun rengini açar ve akne izlerinin görünümünü azaltır. Ayrıca kolajen üretimini uyarır, hücreleri onarır ve ölü cilt hücrelerini temizler.

Ayrıca cilt tonunu düzgünleştirir ve gelecekteki sivilce izlerini önler.

 • Eşit miktarda ham, süzülmemiş elma sirkesi ile suyu karıştırın. Bir pamuğu içine batırın ve izlerin üzerine sürün. 5 dakika bekleyin ve yıkayın. Bunu her gün 1 kere uygulayın.
 • 2 yemek kaşığı ham, süzülmemiş elma sirkesi ile yarım bardak su ve 2 yemek kaşığı balı karıştırın. İçine bir pamuk batırın ve sivilce izlerinin üzerine sürün. 10-15 dakika bekleyin ve suyla yıkayın. Bu karışımı her gün uygulayın.
Elma Sirkesi ve Bal
Elma Sirkesi ve Bal

4. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı zengin bir E vitamini kaynağıdır ve içeriğindeki yağ asitleri cilt dokusunu onarmaya ve sivilce izlerini geçirmeye yardımcı olur.

Ayrıca Hindistan cevizi yağı iyi bir nemlendiricidir. Cildi nemlendirir ve sivilce izlerinin daha az belirgin hale gelmesini sağlar.

hindistan cevizi yağı
hindistan cevizi yağı
 • Az bir miktar ılık Hindistan cevizi yağını doğrudan sivilce izinin üzerine uygulayın. 5-10 dakika boyunca masaj yapın. En az 1 saat boyunca bekletin ve ılık suyla yıkayın.
 • Birkaç damla lavanta yağı ile 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırın. Sivilce izlerinin olduğu bölgeye uygulayın. 20-30 dakika bekleyin ve ılık suyla yıkayın.

Bu karışımları birkaç hafta boyunca her gün bir veya iki kere uygulayın.

5. E Vitamini Yağı

Sivilce izleri için bir diğer kolay tedavi yöntemi E vitaminidir. E vitamini etkin bir antioksidan olarak sivilce izlerinin kaybolmasına yardımcı olur. Cildi nemlendirir, hasarlı dokuyu onarmaya yardımcı olur ve cilt tonunu düzgünleştirerek sivilce izlerinin görünümünü azaltır.

 • E vitamini jeli kapsülünü açın ve içeriğini çıkartın. Bunu doğrudan sivilce izlerinin üzerine sürün. Günde 2 veya 3 kere uygulayabilirsiniz.
 • 1 kapsül E vitamini ile 1 çay kaşığı hint yağını karıştırın. Yatmadan önce sivilce izlerinin üzerine sürün. Gece boyunca bekletin ve ertesi sabah ılık suyla yıkayın. Sivilce izleri azalana kadar her gün tekrarlayın.

6. Yemek Sodası

Yemek sodasını sivilce izlerini yok etmek için kullanabilirsiniz. Cilt katmanındaki sivilce izinin azalması için hafif bir peeling görevi görür.

Yemek Sodası
Yemek Sodası
 1. 2 çay kaşığı yemek sodasını bir kaseye koyun.
 2. Az bir miktar su ekleyin ve macun kıvamına getirin.
 3. Bu macunu sivilce izlerinize sürün.
 4. Birkaç dakika bekleyin ve yıkayın.
 5. Sivilce izleri geçene kadar her gün uygulayın.

Not: Yemek sodasını cildinizde 2 dakikadan fazla bekletmeyin, çünkü bu cildinize zarar verebilir. Uygulama yaptığınız bölge kurursa uygulamanın ardından nemlendirici sürebilirsiniz. Bu tedavi yöntemi hassas ciltlerde uygulanmamalıdır.

7. Patates

Patates, sivilce izleri için evde başvurabileceğiniz bir diğer tedavi edicidir. Yüksek nişasta içeriği ile sivilce izlerinin ve kızarıklıkların giderilmesine yardımcı olur.

Patates
Patates
 • Patatesi rendeleyin ve avucunuzda sıkarak suyunu çıkarın. Patatesin bu suyunu sivilce izlerine uygulayın. 20 dakika bekleyin ve yıkayın.
 • Patatesi kalın dilimler halinde dilimleyin. Dilimlerden biri ile cildinizi bir dakika boyunca ovun. Bu şekilde 15-20 dakika bekleyin ve ılık suyla yıkayın.

Sivilce izleri yok olana kadar bu uygulamayı her gün yapabilirsiniz.

8. Kakao Yağı

Kakao yağı cildiniz için harika bir nemlendiricidir. Cildin nemi hapseden dermiş tabakası tarafından kolayca emilir. Cildinizin nemli kalmasına yardımcı olur, cilt dokusunun daha hızlı yenilenmesini sağlar ve böylece sivilce izlerini geçirir. Ayrıca kakao yağı cilt tonunu ve cildin dokusunu düzgünleştirir.

Kakao Yağı
Kakao Yağı
 1. Bir miktar kakao yağını doğrudan sivilce izlerinin üzerine uygulayın.
 2. Kakao yağının cilt tarafından emilmesini sağlamak için dairesel hareketlerle uygulayın.
 3. Her gece yatmadan önce bu uygulamayı yapın. Ertesi sabah yıkayın.

9. Zerdeçal

Zerdeçal, sivilce izlerini iyileştirme konusunda oldukça etkili bir baharattır.

Zerdeçalın etken maddesi olan curcumin cildi iyileştiren özelliklerle doludur. Curcumin yüzünüzdeki sivilce ve yara izlerinin geçmesine yardımcı olacak anti-enflamatuvar özellikler taşır.

zerdeçal
zerdeçal
 • 1 yemek kaşığı zerdeçal ile biraz limon suyunu macun kıvamında olacak şekilde karıştırın. Yara veya sivilce izlerine uygulayın. 15 dakika bekleterek ılık suyla yıkayın. Kurulayın ve hafif bir nemlendirici ile nemlendirin. Bunu her gün yapabilirsiniz.
 • 1 çay kaşığı zerdeçal tozu, bir yemek kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırın. Sivilce ve sivilce izlerinin üzerine uygulayın. Kurumasını bekleyin. Daha sonra parmaklarınızı ıslatın ve karışımı sürdüğünüz bölgeyi 1 dakika boyunca ovalayın. Bu uygulamayı haftada 2-3 kez yapabilirsiniz.

Dikkat! Zerdeçal giysilerinizde leke bırakabilir.

10. Bal

Bal, cildiniz için harika bir nemlendirici, antibiyotik ve iyileştiricidir. Akne izlerini geçirmenin yanı sıra ölü cilt hücrelerini de yok ederek hasarlı cildi iyileştirir, cilt dokusunun yeniden üretimine yardımcı olur.

 • Bir miktar balı sivilce izlerine sürün. Bir bandaj ile kaplayın ve gece boyunca bekletin. Ertesi sabah ılık suyla yıkayın. Her gece yatmadan önce bu işlemi tekrarlayın.
 • 2-3 aspirini toz haline getirin. İçerisine 2 yemek kaşığı bal ekleyin. Sivilce izlerine sürerek 15 dakika bekleyin. Ilık suyla yıkayın. Her gün uygulayın.

İlave Bilgiler

 • Sivilce izi kalmaması için sivilceleri sıkmayın.
 • Sivilce henüz kurumamışken sivilceye dokunmayın. Ellerinizden bulaşan bakteriler sivilcenin iz bırakma ihtimalini arttırır.
 • Güneşten gelen ultraviyole ışınları sivilce izlerini belirginleştirir.
 • Cildinizi güneşten korumak için en az 30 faktörlü bir güneş kremi kullanın.
 • Bitkisel ve zararlı kimyasallar içermeyen cilt ürünleri kullanın.
 • Yüzünüzü yıkadıktan hemen sonra makyaj yapmayın. Bu işlem cilt gözeneklerini tıkayıp sivilceye neden olabilir.
 • Nemlendiriciyi cildiniz nemliyken uygulayın.
 • Haftada bir veya iki gün peeling yapın.
 • Sigarayı bırakın. Sigara sivilcelerin iyileşme sürecini uzatır.
 • Stresi kontrol altında tutun. Stres özellikle kadınlarda sivilceye neden olur.
 • Yeterince uyuyun. Kolajen üretimi ve hücre onarımı uykudayken daha hızlı ve etkilidir.
 • Giysilerinizi ve nevresimlerinizi temiz tutun.
 • Her gün en az 2 litre su için. Susuz kalmak kuru cilde neden olur ve sivilce izlerini belirginleştirir.

Kaynaklar

Bu yazı uluslararası hakemli dergilerde yayınlanan bilimsel araştırmalara dayanmaktadır.

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Kulakta Siyah Nokta İçin Evde Basit ve Hızlı Çözümler

Akne ve sivilceler tıpkı yüzde, sırtta ve göğüste olduğu gibi kulağınızda da çıkabilir. Kulaktaki siyah noktalar kulakta kirli...

Bu Yiyecekler Cildinize Çok İyi Geliyor

Yediğiniz yiyecekler de en az cilt bakımları kadar cildinizi etkiler. Peki cilde iyi gelen yiyecekler nelerdir? Amerikan USC...

Tırnaklarda Beyaz Lekeler İçin Doğal Bitkisel Kesin Çözüm

Elleriniz kartvizitiniz gibidir. Sizin hakkınızda birçok bilgi verir. Eller özellikle sağlığınız hakkında da birçok ipucu taşımaktadır. Bir şeylerin...

Eldeki Kırışıklıklar İçin Doğal ve Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Ellerdeki kırışıklıklar genellikle yaşlanma sürecine bağlı olarak cildin esnekliğini kaybetmesi sonucu oluşur. Yaş ilerledikçe kırışıklıklar yüz ve boyun...