12 Doğal Siyah Nokta Maskesi ve Bitkisel Gözenek Sıkılaştırıcı Maskeler

1
9446
evde doğal bitkisel siyah nokta maskesi ve gözenek sıkılaştırıcı maskeler

İçindekiler

Siyah nokta maskesi yapmak oldukça kolaydır ve bunlar aynı zamanda gözenek sıkılaştırıcı maske özelliği taşıyarak cildinizin lekelerden arınmasına yardımcı olabilir. Ev yapımı siyah nokta maskesi bakterileri öldüren, aşırı yağı temizleyen ve ölü cilt hücrelerini yok eden içeriklere sahiptir. Siyah nokta maskesi gözenekleri açar ve cildinize daha sıkı ve daha temiz bir görünüm kazandırır. Bu yazımızda siyah nokta maskesi ve gözenek sıkılaştırıcı maskeler hazırlayabilmeniz için birbirinden etkili ve doğal tam 12 siyah nokta maskesi tarifi vereceğiz.

Siyah noktalar en çok burun kenarlarında, alında, yanaklarda ve çenede görülür. Bu küçük siyah lekeler cildinizin daha koyu renkte ve hatta kirli görünmesine yol açabilir. Siyah noktalar, beyaz nokta ve sivilce gibi diğer akne belirtileri ile birlikte ortaya çıkar. Ev yapımı siyah nokta maskesi karışımları aynı zamanda sivilce maskesi olarak da kullanılabilir.

En etkili siyah nokta maskesi karışımları astringen, antiseptik ve cildi besleyici içeriklere sahiptir. Siyah nokta maskesi karışımları içerisinde cadı fındığı yağı, çay ağacı yağı, aktif kömür ve salatalık gibi malzemeler bulunur. Ev yapımı siyah nokta maskesi karışımları içinde genellikle siyah noktaları yok etmek ve gözenekleri sıkılaştırmak için yumurta beyazı veya jelatin de bulunmaktadır. Önce siyah noktalar ile ilgili genel bir bilgi vermek istiyoruz.

Siyah nokta nedir?

Siyah noktalar, cildin ürettiği koruyucu yağın birikip gözenekleri tıkaması sonucu ortaya çıkar. Gözenekleri tıkayan yağ havadaki oksijen ile temas ettiğinde oksidasyon adı verilen bir sürecin sonunda siyah bir renk alır.

Siyaha dönen tıkalı gözeneklerin tıbbi adı komedondur. Yağ, ölü cilt hücreleri ve bakteriler gözenekleri tıkayarak gözeneklerin daha büyük bir hal almasına neden olur. Siyah renk kir anlamına gelmez, yağ ve bakterilerin havayla oksitlenmesi sonucu siyah renk ortaya çıkar.

Siyah noktalar genellikle yüzde, sırtta ve kulaklarda çıkabilir.

Beyaz noktalar ile siyah noktalar arasındaki fark beyaz noktaların içindeki yağın havayla temas etmemesi nedeniyle renginin beyaz kalmasıdır.

Siyah noktalar neden olur?

Siyah nokta ve sivilceler her yaştan kişileri etkileyen bir durumdur. Siyah noktalar birçok faktörden kaynaklanabilir. Ancak siyah noktaların en yaygın nedeni cildin salgıladığı yağın yanaklardaki, burundaki, alındaki ve yüzün diğer bölgelerindeki gözenekleri tıkamasıdır.

Ancak yüzdeki siyah noktaların başka sebepleri de olabilir. Güneş hasarının cildin esnekliğine zarar vermesi de bu bölgelerde daha fazla siyah nokta görülmesine neden olabilir. Ayrıca ilaçlar, kıl ve cilt ürünleri, belirli kirletici etkenler de cilt gözeneklerinin tıkanmasına ve siyah noktaların ortaya çıkmasına yol açabilir.

Evde doğal siyah nokta maskesi nasıl hazırlanır?

Siyah noktaları engellemek ve mevcut olanları temizlemek için evde kendiniz kolaylıkla siyah nokta maskesi hazırlayabilirsiniz. En iyi siyah nokta ve gözenek sıkılaştırıcı maske karışımları gözenekleri sıkılaştırıcı, cildin esnekliğini arttırıcı, cildi besleyici ve cildi nemlendirici maske özellikleri de taşımaktadır.

İşte en etkili 12 doğal siyah nokta maskesi

1. Aktif Kömür ve Jelatin ile Siyah Nokta Maskesi

Bu doğal siyah nokta maskesi ciltteki kirliliği temizlemek ve sivilceye neden olan bakterilerin sayısını azaltmak için aktif kömür içermektedir.

I&EC Research dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre aktif kömür antibakteriyel ve adsorpsiyon (yüze tutunma) özelliklere sahiptir. Cilt üzerinde yapılan testlere göre aktif kömür çeşitli Staph bakteri zincirlerinin ortadan kaldırılmasında çok etkilidir. Aktif kömür içeriğindeki adsorpsiyon özellikleri yüze tutunmayı sağlayarak kirliliği azaltır.

Bu siyah nokta maskesi karışımının içine jelatin eklenmesinin nedeni maskenin kolaylıkla soyulabilir bir nitelik kazanmasını sağlamaktır. Ayrıca yapılan araştırmalar da jelatinin cildin esnekliğini arttırmaya yardımcı olduğunu, ciltteki kolajeni arttırdığını göstermiştir.

Aktif kömür ile siyah nokta maskesi nasıl yapılır?

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı aromasız jelatin tozu,
 • 2 aktif kömür kapsülü,
 • Çay ağacı yağı (opsiyonel)
 1. Aromasız jelatin tozunu küçük bir ısıtılabilir kap içerisine koyun ve 2 yemek kaşığı saf su ekleyin.
 2. Bu kaseyi, içi su dolu daha geniş bir kase içerisine yerleştirin.
 3. Karışım koyulaşmaya başlayana kadar iyice karıştırın. (Büyük kase içerisindeki sıcak suyun jelatine temas etmemesine dikkat edin).
 4. Karışım kalınlaşmaya başladığında 2 adet aktif kömür kapsülünü açın ve bu malzemeyi jelatinin içerisine ekleyin.
 5. İki damla çay ağacı yağı ekleyin ve iyice karıştırın.
 6. Karışım ılık bir dereceye gelene kadar bekleyin.
 7. Ellerinizi yıkayın. Maskeyi burnunuza, yanaklarınıza ve alnınıza (siyah noktaların olduğu yerlere) sürün. (ağız ve göz kenarlarına sürmeyin)
 8. Bakterilerin ve ciltteki kirlerin temizlenmesi için aktif kömür siyah nokta maskesi karışımını 10 dakika yüzünüzde bekletin.
 9. Aktif kömür siyah nokta maskesi karışımını hafifçe soyarak çıkarın.
 10. Yüzünüzü yıkayın ve bazı cildinizi nemlendirmek için kullandığınız nemlendiriciyi uygulayın.
 11. Siyah noktaları engellemek için aktif kömür siyah nokta maskesi karışımını haftada iki kere uygulayabilirsiniz.

2. Yumurta Beyazı İle Siyah Nokta Maskesi

Bu soyulabilir siyah nokta ve gözenek sıkılaştırıcı maske tıkanmış gözeneklerdeki fazla yağı temizleyen ve cildi sıkılaştıran yumurta beyazı içermektedir. Bu siyah nokta maskesi yanaklardaki, burundaki veya alındaki siyah noktaları temizlemeye yardımcı olan, hazırlaması son derece kolay bir maskedir.

Yumurta beyazı ile siyah nokta ve gözenek sıkılaştırıcı maske nasıl hazırlanır?

Malzemeler:

 • Bir yumurta,
 • Yumuşak bir kağıt mendil
 1. yumurtanın sarısı beyazıYumurtanın siyahı ile beyazını birbirinden ayırın ve yumurtanın beyazını bir kaseye koyun.
 2. Yüzünüze yapışacak kıvama gelene kadar yumurta beyazını çırpın.
 3. Maskeyi tüm yüzünüze uygulamak için makyaj fırçası kullanabilirsiniz.
 4. Tek kat kağıt mendili yüzünüze yerleştirin. Üzerine biraz daha yumurta beyazı sürün.
 5. Daha sonra ikinci kat kağıt mendili yüzünüze yerleştirin ve yine üzerini yumurtanın beyazı ile kaplayın.
 6. Yumurtanın beyazı ile siyah nokta maskesi karışımını maske sertleşene kadar yüzünüzde bekletin.
 7. Dikkatli bir şekilde yıkayın.
 8. En iyi sonucu almak için bu maskeyi haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

3. Gözenekleri Sıkılaştırıcı Kil Maskesi

Yüzünüzdeki siyah noktaları temizlemenin bir diğer yolu da gözenekleri sıkılaştırıcı kil maskesi hazırlamaktır. Kil yüzdeki fazla yağın temizlenmesinde ve yağlı ciltlerin temizlenmesinde harika bir doğal üründür.

2012 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre jojoba yağı içeren kil maskeleri hem iltihaplı ve iltihapsız akne tedavisinde oldukça etkilidir. Kil maskesi ciltteki siyah noktaları azaltmak ve cilt görünümünü iyileştirmek için etkili olmaktadır.

Siyah nokta maskesi hazırlamak için kullanabileceğiniz kil türleri arasında bentonit kili, yeşil kil, beyaz kil ve lekeci kili olarak bilinen kil türüdür.

Siyah noktalar için killi siyah nokta maskesi nasıl hazırlanır?

 1. 2 yemek kaşığı kil içerisine bir miktar su ekleyerek koyu kıvamlı bir karışım elde edin.
 2. Killi siyah nokta maskesi karışımını alan, burun, yanak ve çene bölgesinde siyah nokta olan bölgelere sürün.
 3. Kuruyana kadar bekleyin (yaklaşık 20 dakika)
 4. Yüzünüzü soğuk suyla yıkayarak kil maskesini ve ciltteki kirleri temizleyin.
 5. Killi siyah nokta maskesi karışımını haftada 1 veya 2 kere uygulayabilirsiniz.

4. Yemek Sodası İle Siyah Nokta Maskesi

yemek sodası baking sodaYemek sodası gözenek sıkılaştırıcı bir özelliğe sahiptir ve siyah noktalara ve sivilcelere yol açan bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Yemek sodasının taneli yapısı onu mükemmel bir peeling malzemesi haline getirmektedir.

1997 yılında yapılan bir araştırmaya göre de yemek sodası çeşitli bakteri zincirlerine karşı antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Yemek sodası ile siyah nokta ve gözenek sıkılaştırıcı maske nasıl hazırlanır?

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı yemek sodası
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • Su
 1. Bir kase içerisinde yemek sodası, limon suyu ve suyu karıştırarak koyu kıvamlı bir karışım elde etmeye çalışın.
 2. Bu karışımı dairesel hareketlerle yüzünüze masaj yaparak uygulayın.
 3. Yemek sodasının siyah noktalara neden olan bakterileri öldürmesi için yaklaşık 10 dakika bekleyin.
 4. Ilık suyla yüzünüzü yıkayın ve nemlendirici sürün.

5. Ballı Siyah Nokta Maskesi

bal honeyYüzünüzdeki siyah noktaları yok etmek ve yeniden çıkmalarını engellemek için ballı siyah nokta maskesi kullanabilirsiniz. Doğal bal cildi besleyen ve mükemmel görünmesini sağlayan birçok doğal besleyici maddeye sahiptir.

Ballı siyah nokta maskesi nasıl hazırlanır?

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı doğal bal
 • 1 yemek kaşığı ev yapımı yoğurt
 • 1 yumurta beyazı
 1. Bal, yoğurt ve yumurta beyazını bir kase içerisinde karıştırın ve yüzünüze yapışacak kadar koyu kıvamlı bir maske elde edin.
 2. Bu siyah nokta ve gözenek sıkılaştırıcı maske karışımını yüzünüze uygulayın.
 3. Sivilceye neden olan mikropların ölmesi ve cilt görünümünü iyileştirmesi için 20-30 dakika bekleyin.
 4. Ilık suyla yüzünüzü yıkayın.

6. Limon Suyu ve Yulaf ile Siyah Nokta ve Gözenek Sıkılaştırıcı Maske

Limon suyu doğal astringent özelliklere sahiptir ve gözenekleri sıkıştırıcı maske karışımlarının vazgeçilmezidir. Limon suyu ayrıca cilt rengini açan ve cilt rengini düzelten özelliklere sahiptir.

Yapılan bir araştırmaya göre limon hem astringent hem antibakteriyel özelliklere sahiptir. Araştırmacılara göre limon suyu cildi enfeksiyonlardan korumaya ve cildin sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

Yulafın yüze etkileri üzerine yapılan araştırmalarda da yulaf anti-inflamatuvar özelliklere sahiptir ve sivilceleri temizlemeye yardımcı olur.

Limon suyu ve yulaflı gözenek sıkılaştırıcı maske nasıl hazırlanır?

Malzemeler:

 • 2 yumurta beyazı
 • Yarım limon suyu
 • Bir miktar öğütülmüş yulaf
 1. 2 yumurta beyazı ile limon suyunu karıştırın.
 2. Bir macun elde edecek şekilde içerisine öğütülmüş yulaf ekleyin.
 3. Bu siyah nokta maskesi karışımını dairesel hareketlerle yüzünüze masaj yaparak uygulayın.
 4. Kuruyana kadar bekletin.
 5. Ilık suyla durulayın.
 6. En iyi sonuçları almak için bu siyah nokta ve gözenek sıkılaştırıcı maske karışımını haftada 2 kere uygulayın.

7. Çay Ağacı Yağı İle Siyah Nokta Maskesi

çay ağacı yağı tea tree oilÇay ağacı yağı antimikrobiyel özellikleri sayesinde siyah noktaları temizlemeye ve diğer sivilce belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Hazırladığınız herhangi bir siyah nokta maskesi içerisine birkaç damla çay ağacı yağı eklemek hem siyah noktaları temizlemek için hem de yağlı cildi kontrol altına almak için etkili olacaktır. (Çay ağacı yağının faydaları hakkında detaylı bilgi için bu yazımızı okuyabilirsiniz).

Yapılan bir araştırmada çay ağacı yağının çeşitli sivilce türlerine iyi geldiği belirtilmiştir. Araştırmacılara göre çay ağacı yağının %5 oranında yüzeysel olarak uygulanması siyah nokta ve sivilcelerin giderilmesinde en az benzolperoksit kadar etkili olduğu belirtilmiştir.

Çay ağacı yağı ile siyah nokta maskesi nasıl hazırlanır?

çay ağacı yağı tea tree oilBu çay ağacı yağı siyah nokta maskesi içerisinde cildi beslemek ve cildi korumak için aloe-vera da bulunmaktadır. (Aloe-veranın cilde faydaları hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz).

Malzemeler:

 • Birkaç damla çay ağacı yağı
 • 2-3 yemek kaşığı aloe-vera jeli
 1. Aloe-vera jeli ile 2-3 damla çay ağacı yağını küçük bir kase içerisinde karıştırın.
 2. Bu doğal siyah nokta maskesi karışımını siyah noktaların olduğu bölgelere sürün.
 3. Bakterilerin ölmesi ve cildin temizlenmesi için 10-15 dakika bekleyin.
 4. Ilık suyla yıkayın ve durulayın.
 5. Burun, yanak, çene ve alındaki siyah noktaları önlemek ve cildi yenilemek için bu maskeyi haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

Bu siyah nokta ve gözenek sıkılaştırıcı maske içerisinde çay ağacı yağı yerine lavanta yağı, limon yağı, okaliptüs yağı, papatya yağı ve bergamot yağı da kullanabilirsiniz.

8. Elma Sirkeli Siyah Nokta Maskesi

elma sirkesi apple cider vinegarDoğal elma sirkesinin antiseptik ve temizleyici özellikleri onu siyah nokta ve sivilce tedavisi için mükemmel bir malzeme haline getirmektedir. Elma sirkesi yaşlanmaya bağlı lekeleri azaltmada, ciltteki fazla yağı temizlemede ve gözenekleri açmada oldukça etkilidir.

Elma Sirkesinin Faydaları başlıklı makalemizde elma sirkesinin faydaları hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 • Elma sirkesi sivilcelere neden olan bakterileri öldürür.
 • Elma sirkesi ölü cilt hücrelerini temizleyen doğal bir peeling malzemesidir.
 • Cildin pH dengesini sağlar.
 • İltihabı azaltır
 • Yara izlerini azaltır.

Elma sirkesini yüzünüze doğrudan uygulamanız uygun değildir. Bunun için aşağıdaki elma sirkeli siyah nokta maskesi karışımını hazırlayabilirsiniz.

Elma sirkeli siyah nokta maskesi nasıl hazırlanır?

Malzemeler:

 1. Bal, elma sirkesi ve yeşil çayı karıştırarak yumuşak bir maske elde edin.
 2. Ellerinizi yıkayın ve temiz ellerle bu maskeyi problemli bölgelere sürün.
 3. Siyah noktaları temizlemek için ve gözenek sıkılaştırıcı etkinin görülmesi için 10 dakika bekleyin.
 4. Yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve doğal bir nemlendirici uygulayın.
 5. Bu maskeyi haftada 2-3 kere uygulayabilirsiniz.

9. Salatalıklı Siyah Nokta Maskesi

Salatalık suyu özellikle hassas ciltler için siyah nokta maskesi hazırlamak isteyenler için mükemmel bir malzemedir. Salatalık yatıştırıcı özelliklere sahiptir ve cildinize taze bir görünüm kazandırır.

Salatalığın doğal yollarla siyah noktaları temizlemesinin bir diğer nedeni ise salatalığın gözenek sıkılaştırıcı astringent özellikler taşımasıdır. Bu da siyah noktaların yeniden çıkma olasılığını azaltır. Salatalığın sivilce önleyici bir etkisi de bulunmaktadır.

Salatalıklı siyah nokta maskesi nasıl hazırlanır?

 1. Tercih ettiğiniz bir yolla salatalık suyu elde edin.
 2. Temiz bir parça pamuk kullanarak bu su ile cildinizi temizleyin.
 3. 15 dakika bekleyin
 4. Cildinizi soğuk suyla yıkayın.
 5. Siyah noktaları engellemek için salatalıklı siyah nokta maskesi haftada 2-3 kere uygulanabilir.

10. Yoğurt ve Zerdeçallı Siyah Nokta Maskesi

zerdeçal turmericZerdeçal ve yoğurt bir araya geldiğinde mükemmel bir siyah nokta ve gözenek sıkılaştırıcı maske elde edilebilir. Zerdeçal cilt bakımı için son derece önemli özelliklere sahiptir. Örneğin zerdeçalın iltihap önleyici özellikleri cilt tonunun düzeltilmesi için bile faydalı olabilir. (Zerdeçalın cilde faydaları hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz).

Zerdeçal üzerine yapılan bir araştırmada zerdeçalın birçok cilt problemine yararlı olduğu belirtilmiştir. Bu araştırmada zerdeçalın cilde uygulanması durumunda sivilce, dermatit, sedef ve cilt kaşıntısının azaldığı görülmüştür.

Zerdeçallı siyah nokta maskesi nasıl hazırlanır?

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı zerdeçal
 • 1 çay kaşığı yoğurt
 • 1 çay kaşığı bal

 1. Macun kıvamında bir siyah nokta ve gözenek sıkılaştırıcı maske elde edene kadar zerdeçal, bal ve yoğurdu bir kaseye ekleyerek karıştırın.
 2. Yüzünüzü yıkayın ve zerdeçallı siyah nokta maskesi karışımını yüzünüze düzgünce sürün.
 3. Yaklaşık 20 dakika bekleyin.
 4. Soğuk suyla yıkayın.

Zerdeçallı siyah nokta maskesi içerisine limon suyu ve çay ağacı yağı da birkaç damla ekleyebilirsiniz.

11. Cadı Fındığı Yağı İle Gözenek Sıkılaştırıcı Maske

Cadı fındığı yağı cilt temizleyici ve siyah nokta temizleyici özellikleri olan doğal bir astringenttir. Cadı fındığı yağının yüze uygulanması gözenekleri sıkılaştırıcı etki yapmakta ve daha küçük görünmelerini sağlamaktadır.

Yapılan bir araştırmaya göre cadı fındığı yağı doğal bir sivilce tedavisi sunmaktadır. Cadı fındığı yağı cilt hücrelerindeki kolajeni arttırmakta ve cilde zarar veren serbest radikalleri yok etmektedir.

Cadı fındığı yağı ile siyah nokta maskesi nasıl kullanılır?

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı cadı fındığı yağı
 • 2-3 damla çay ağacı yağı
 • 1 çay kaşığı doğal bal
 • 1 çay kaşığı avokado yağı
 1. Tüm malzemeleri bir kase içerisinde karıştırın.
 2. Bu maskeyi alın, burun, çene ve yanaklara uygulayın.
 3. Cildin beslenmesi ve bakterilerin ve mikropların ölmesi için 15 dakika bekleyin.
 4. Ilık suyla yıkayın ve kurulayın.

12. Siyah Noktalar İçin Şekerli Scrub

Şekerli doğal siyah nokta maskesi cildi yenileyen birçok etkili madde içermektedir. Şekerli siyah nokta maskesi cilt tonunu düzgünleştir, gözeneklerdeki yağı temizler ve gözenekleri sıkılaştırır.

Şekerli siyah nokta maskesi ölü cilt hücrelerini temizle ve gözenekleri açar. Şekerin taneli yapısı fazla yağın temizlenmesine, ciltteki kirlerin yok edilmesine yardımcı olur. Akne için şekerli siyah nokta ve gözenek sıkılaştırıcı maske içerisinde çay ağacı yağı kullanıldığında daha etkili hale gelmektedir.

Şekerli siyah nokta maskesi nasıl hazırlanır?

Malzemeler:

 • ¼ esmer şeker
 • Yarım limon suyu
 • 1 yemek kaşığı doğal bal
 • 2-3 damla çay ağacı yağı
 1. Tüm malzemeleri bir kase içerisinde karıştırın. Karışımın macun kıvamına gelmesi için malzemelerin miktarını ayarlayabilirsiniz.
 2. Maskeyi 2-3 dakika boyunca masaj yaparak cildinize uygulayın.
 3. 10-15 dakika bekleyin.
 4. Ilık suyla yıkayın.
 5. Şekerli siyah nokta maskesi haftada 2 defa uygulanmalıdır.

Kaynaklar:

 1. MedicineNet
 2. MedicineNet
 3. Ind Eng Chem Res.
 4. Annu Rev Food Sci Technol.
 5. Forsch Komplementmed.
 6. Compend Contin Educ Dent Suppl.
 7. J Microb Immun Infec
 8. Br J Pharm Tox
 9. Clin Exp Dermatol.
 10. Med J Aust.
 11. JARCP
 12. Phytother Res.
 13. J Inflamm (Lond)

 


Paylaş

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here