Sol Elin Kaşınması: Sol elde kaşıntı neden olur? Hangi hastalığın belirtisi?

1
6655
sol elin kasinmasi sol elde kaşıntı neden olur

Sol elin kaşınması alerji, cilt kuruluğu, tahriş veya stresten kaynaklanabilir. Genellikle sol avuç içi kaşınması, karıncalanma ve acı hissi geçicidir ve endişe verici bir durum değildir. Ancak sol elin kaşınması nedeniyle elde oluşan şişlikler, bilek acısı ve kızarıklıklar son derece can sıkıcı olabilir. Peki sol el kaşınması neden olur? Sol elin kaşınmasının nedenleri nelerdir? Bu yazımızda bu konuda detaylı bilgi bulabileceksiniz. Sıklıkla sol elin kaşınması aloe vera veya soğuk kompres gibi doğal yöntemler ile evde giderilebilmektedir.

Sol el kaşınması problemine yol açan sedef, egzama veya mantar enfeksiyonu gibi cilt problemlerinin giderilmesi ise daha zorlu bir süreçtir. Hafif-orta şiddette sol elin kaşınması sonucunda avuç içinde ve elin üst kısmında kızarıklık, yara ve su toplaması gibi problemler oluşabilir bu durumlarda doğal ve bitkisel yöntemlerle sol el kaşınması giderilebilir.

Sol el kaşınması neden olur? Ne anlama gelir?

Ellerde kaşıntı birçok kişiyi etkileyen yaygın bir problemdir. Kaşıntının tıbbi adı pruritus olarak bilinmektedir.

Sol elin kaşınması probleminin neyden kaynaklandığına bağlı olarak eş zamanlı başka problemler yaşanabilir. Sol el kaşınması ile birlikte ortaya çıkabilecek belirtiler ve semptomlar şunlardır:

 • Koldan başlayıp parmak uçlarına uzanan karıncalanma,
 • Elleri sürekli kaşıma isteği nedeniyle oluşan kızarıklık,
 • Kaşıntıya bağlı olarak derinin pul pul görünmesi,
 • Ellerde ve ayaklarda aynı anda ortaya çıkan kaşıntılar,
 • Ellerde kaşıntı nedeniyle görülen şişlikler ve su toplaması.

Sol elin kaşınması niçin yaygındır?

Kaşıntı vücutta herhangi bir yerde ortaya çıkabilecek bir problemdir. Özellikle sol elin kaşınması problemine yol açan bazı nedenler bulunmaktadır.

Brain dergisinde yayınlanan araştırmaya göre elde 14 farklı sinir türü bulunmaktadır. Bu sinirlerin birçoğu elde sonlanır ve organlardan ya da diğer vücut işlevlerinden gelen uyaranlara tepki verir. Ellerimizi çok sık kullandığımızdan ve sinir uçları vücudun diğer kısımlarına bağlı olduğundan sol el kaşınması çok yaygın olarak görülmektedir. Ayrıca ayaklarda da sinir uçları bulunmaktadır. Bu nedenle bazı kişilerde sol elin kaşınması ve ayak kaşıntısı aynı anda görülebilir.

Diğer yandan avuç içlerinde de dokunma ve nesneleri tutma gibi işlevler için son derece önemli olan sinir uçları bulunmaktadır. Elin üst kısmındaki kan damarları da bu bölgeyi şişmeye eğilimli hale getirmektedir.

Sol Elin Kaşınması: Yaygın Görülen Nedenleri

Bu bölümde sol elin kaşınması problemine yol açan yaygın sorunlardan bahsedeceğiz.

Alerji

Sol elin kaşınması ile birlikte cilt kızarıklığı ve yanma hissi söz konusu ise alerji belirtisi olabilir. örneğin bazı kişilerde şampuan alerjisi bulunması nedeniyle duştan sonra sol elin kaşınması durumu ortaya çıkabilmektedir.

Informed Health Online dergisinde yayınlanan araştırmaya göre eller alerjik reaksiyona neden olan maddelerle sıkça temas etmektedir. Bu da kullanılan elde alerjik reaksiyon, şişme kaşıntı gibi belirtiler ortaya çıkarabilmektedir.

Elde el üstünde alerji belirtileri

Ciltte alerjik reaksiyon belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Şişmeye bağlı olarak sıkışma hissi,
 • Avuç içlerinde veya el üstünde kabarcıklar,
 • Parmak uçlarının kaşınması

Alerjiye iyi gelen yöntemler için "Alerjiye ne iyi gelir?"  başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Cilt Kuruluğu

Cilt kuruluğu sol elin kaşınması problemine yol açabilecek yaygın bir dermatolojik sorundur. Cilt kuruluğu bir cilt problemi olmanın yanı sıra sıklıkla sol elin kaşınması problemine de yol açar. Çoğunlukla soğuk havalar, nem azlığı, elleri çok fazla yıkamak gibi faktörler sol el kaşınması durumunu ortaya çıkarabilir. bu durum çoğunlukla avuç içindeki parmak eklemlerini de etkilemektedir.

Cilt kuruluğu ellerin kuruması

Cilt kuruluğuna iyi gelen yöntemler hakkında “Cilt kuruluğuna ne iyi gelir? Kuru ciltler için bitkisel çözümler” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Sedef

elde el üstünde sedef hastalığı belirtileriSedef, avuç içlerinde ciltte çatlak ve kaşıntıya yol açan iltihaplı bir cilt hastalığıdır. Bu durum tıpta el-ayak sedefi olarak bilinmektedir.

Araştırmalar sedef hastalarının çoğunlukla avuç içi ve ayak tabanında kaşıntı yaşadığını göstermiştir. En yaygın görülen dermatolojik şikayet ciltte kuruluk ve pul pul dökülmedir. Birçok sedef hastası kaşıntı nöbetlerinin strese bağlı olarak ortaya çıktığını söylemektedir.

Dermatologlar elde sedef hastalığının duygusal problemlere de yol açabileceğini belirtmektedir. Elde görülen döküntülü ve kaşıntılı cildin gizlenmesi zor olduğundan kişilerde strese yol açabilmektedir.

Sol elin kaşınması sorununa yol açan elde sedef belirtileri şunlardır:

 • Ciltte çatlama veya kanamaya yol açacak şekilde kalınlaşma,
 • Kaşıntılı, kırmızı pul katmanları,
 • Aşırı kaşımaya bağlı olarak ortaya çıkan bakteriyel cilt enfeksiyonu.

Elde Egzama Olması

Elin üst kısmında dökülen ve kabuk kabuk görülen kaşıntılı şişlikler egzama belirtisi olabilir. egzama ciltte kırmızı ve şiş parçalar bulunmasına yol açan yaygın bir cilt hastalığıdır.

elde egzama görüntüsü belirtileriEgzama hastalarında sağ veya sol elin kaşınması, ayak kaşıntısı gibi semptomlar yaygın olarak görülmektedir. Alerjik reaksiyona veya tahrişe yol açan maddelerle temas etmek ya da astım gibi hastalıklar ciltte egzama belirtilerine yol açabilir.

Elde egzama belirtileri şunlardır:

 • Avuç içlerinde, bileklerde, el üstünde şiddetli kaşıntı yapan iltihaplı cilt,
 • Avuç içlerinde yanma hissi,
 • Cildin çatlama ve kanama yapacak şekilde kalınlaşması,
 • Tahriş olan cildin kırmızı veya kahverengi bir renk alması.

Kontakt Dermatit

elde kontakt dermatit alerjiSol el kaşınması bir egzama türü olan kontakt dermatitten kaynaklanabilir. Dünya Sağlık Örgütü ellerde kontakt dermatit görülme nedeninin çoğunlukla tahriş edici nesneyle temas olduğunu belirtmektedir. Tahriş edici maddenin cildi nasıl etkilediğine bağlı olarak orta veya ağır kaşıntı ortaya çıkabilir. uzmanlar parmaklarda, avuç içlerinde veya ellerde kaşıntının aşırı el hijyeninden de kaynaklanabileceğini belirtmektedir. Sert kimyasal temizleyicilerin kullanılması veya alkol içeren temizleyiciler kontakt dermatit problemine yol açabilmektedir.

Ayrıca parmak aralarındaki derinin çatlaması ve kaşınması lateks eldivenlerden kaynaklanıyor olabilir. özellikle sağlık personelinde avuç içlerinde kaşıntı, cilt kuruluğu ve fissür oluşumları lateks eldivenlerin sıkça kullanılmasından kaynaklanmaktadır.

Stres ve Anksiyete

Sol elin kaşınması, avuç içinde veya el üstünde karıncalanma ve kaşıntı stres ve anksiyeteye bağlı olabilir.

Aşırı fazla stresStresin vücudunuzdaki etkileri kanıtlanmıştır ve duygusal stresin sol elin kaşınması problemine yol açabildiği bilinmektedir. Stresle bağlantılı cilt problemleri özellikle öğrencilerde yaygın olarak görülmektedir. Yapılan araştırmalar sınav dönemlerinde öğrencilerde sağ veya sol elin kaşınması gibi cilt problemlerinin daha yaygın görüldüğünü göstermiştir.

Anksiyete ve depresyon da kaşıntıya yol açabilir. Anksiyete bozukluğu görülen kişilerde kronik kaşıntının yaygın olduğu belirlenmiştir. Buna tıpta psikosomatik kaşıntı adı verilmektedir. Kronik kaşıntı yaşam kalitesini etkileyen daha fazla duygusal strese yol açabilir.

Uyuz (Skabi)

uyuz skabiesSol elin kaşınması, parmak aralarında şiddetli kaşıntı gibi problemler özellikle geceleri artıyorsa tıpta skabi, halk arasında da uyuz olarak bilinen cilt probleminin işareti olabilir. Uyuz, cilt altındaki mikroskobik canlıların kaşıntıya neden olduğu bir uyuzböceği enfeksiyonudur.

Uyuz böceklerinin yaşadığı hijyenik olmayan yerlerle temas edilmesi halinde uyuz bulaşabilir. Uyuz nedeniyle sol el kaşınması özellikle parmak aralarında ve bilekte gerçekleşir. Uyuz böcekleri geceleri daha aktif olduğundan kaşıntı gece boyu, sabaha kadar sürebilir.

Dermatologlar tahta kurularının da sol elin kaşınması veya vücudun başka bölgelerinde kaşıntı problemine yol açabileceğini bildirmiştir. Sivrisinek, arı gibi diğer hayvanların sokmasıyla da sol elin kaşınması durumu ortaya çıkabilir.

Güneş Yanığı

elde güneş yanığı belirtileri

Sol elin kaşınması güneş yanığından sonra cildin iyileşme sürecinin bir göstergesi olabilir. Güneş yanıkları cildin dış katmanına zarar vermektedir.

Güneşe aşırı derecede maruz kalmak su toplaması, ağrı ve ciltte sıcaklık hissine yol açabilir. Cilt iyileştikçe kaşıntı ve dokunmaya karşı hassasiyet ortaya çıkar. İkincil bir cilt enfeksiyonuna yol açmamak için iyileşme sürecinde cilt mümkün olduğunca kaşınmamalıdır.

El Mantarı

elde mantar enfeksiyonu belirtileriEl mantarı sol elin kaşınması problemine yol açabilir. Elde mantar enfeksiyonları ciltte kaşıntılı kızarıklıklara yol açmaktadır.

Dermatologlar el mantarının genelde tek bir elde görüldüğünü belirtmektedir. Cilt kuruması, döküntü, soyulma ve ciltte renk değişmeleri görülebilir. Bazı mantar türleri şiddetli kaşıntı ile birlikte su toplaması yapabilmektedir.

Detaylı bilgi için El Mantarı hakkında yazımızı okuyabilirsiniz.

Sol Elin Kaşınmasının Diğer Nedenleri

Diyabetik Periferik Nöropati

Diyabetin sol elin kaşınması problemine yol açmasının nedeni sinir hasarıdır. Amerikan Ulusal Diyabet, Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü araştırmacıları diyabet bağlantılı sinir hasarının sol elin kaşınması, ayaklarda, ellerde ve kollarda karıncalanma ve uyuşma yapabileceğini belirtmektedir. Detaylı bilgi için Periferik Nöropati Belirtileri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Felç

Felç geçiren kişilerde sonradan sağ veya sol el kaşınması gibi problemler ortaya çıkabilmektedir. Özellikle kısmi felçte felcin görüldüğü taraftaki elde kaşıntı yaygın görülür.

Yaş

İleri yaştaki kişilerde kronik olarak kaşınma güdüsü oluşabilir. Araştırmalar 70 yaş ve üzerindeki kişilerde kronik kaşıntı oluşabildiğini göstermiştir. İleri yaşlarda sol elin kaşınması cildin fonksiyonundaki azalmadan veya D vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir. Uzmanlar bu durumun yaşam kalitesini bozabileceğini ve uyku problemlerine yol açabileceğini belirtmektedir.

Sol Avuç İçi Kaşınması

Egzama ve sedef gibi hastalıklar sol avuç içi kaşınması problemine yol açabilir. Diğer yandan sol avuç içi kaşınması başka faktörlerden de kaynaklanabilir:

Karpal Tünel Sendromu

karpal tünel sendromu görüntüsüSol avuç içi kaşınması, sol el parmaklarının kaşınması ve karıncalanması gibi problemler sol bilekte sinir sıkışması belirtisi olabilir.

Uzmanlar karpal tünel sendromu durumunda eldeki orta sinirin etkilendiğini belirtmektedir. El sinirleri ile ilgili problemler sol elin kaşınması, baş parmak, işaret parmağı veya orta parmakta kaşıntı gibi belirtilere yol açabilir.

Primer Biliyer Siroz

Her iki elde veya ayakta görülen yoğun kaşıntı karaciğer ile ilgili hastalıkların belirtisi olabilir.

Pirimer biliyer siroz, safra kanalının iltihaplanmasıyla ortaya çıkan ciddi bir karaciğer hastalığıdır. Pirimer biliyer sirozun ilk belirtileri arasında ellerde ve ayaklarda kaşıntı yer alır. Hastalık ilerledikçe kaşıntı tüm vücuda yayılabilir. Sol elin kaşınması da buna dahildir.

Geceleri Sol Elin Kaşınması

Sol elin kaşınması yalnızca geceleri ortaya çıkıyorsa genellikle skabi (uyuz) veya tahta kurularından kaynaklanabilir. Genellikle elde küçük kaşıntılı şişlikler ve kızarıklıklar oluşması tahtakurusu ısırığı belirtisidir.

Diğer yandan geceleri sol elin kaşınması probleminin tahtakurusu veya skabiden kaynaklanmadığından eminseniz kullandığınız nevresim takımları ile ilgili bir kontakt dermatit söz konusu olabilir. Uzmanlar belirli deterjanlarla yıkanan nevresim takımlarının bazı kişilerde gece sağ veya sol elin kaşınması gibi sorunlara yol açabildiğini belirlemiştir.

Hamilelikte Sol Elin Kaşınması

Hamilelik süresince orta düzeyde sol elin kaşınması yaygın bir durumdur ve genellikle endişe verici bir durum değildir. Uzmanlar deri altındaki kan akışının hızlanmasının kaşıntıya yol açabileceğini belirtmektedir. Ayrıca hamilelikte ayak bileği ve ellerde şişme de yaygın görülmektedir.

Diğer yandan hamilelikte ciddi şekilde kaşıntı ortaya çıktıysa bu daha ciddi bir durumun belirtisi olabilir. Uzmanlar “gebeliğin intrahepatik kolestazı” adı verdikleri problemin biliyer sistemden kaynaklandığını belirtmektedir. Bu durumda ilk belirtiler arasında genellikle vücudun çeşitli bölgelerinde kaşıntı görülmektedir.

Hamilelikte kolestaz belirtileri şunlardır:

 • Karnın sağ tarafında aniden başlayan ağrı,
 • İdrarın koyu renk olması,
 • Dışkının kil renginde olması,
 • El ve ayak kaşıntısı
 • Aşırı yorgunluk.

Sol el kaşıntısına ne iyi gelir?

Peki sol elin kaşınmasına ne iyi gelir? Çoğunlukla sol elin kaşınması probleminin nedenini belirlemek tedavi edilmesi için birinci basamaktır. Diğer yandan evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler de kaşıntıyı azaltacaktır.

Soğuk Kompres

Sol elin kaşınması durumunda soğuk kompres uygulamak özellikle egzama, sedef, alerjik reaksiyon, böcek ısırığı veya sinir hasarı durumunda etkili olacaktır. Soğuk kompres enflamatuvar tepkiyi azaltmaya ve kaşıntı hissini gidermeye yardımcı olur.

Örneğin soğuk kompres egzama ve sedeften kaynaklanan kaşıntıyı hızlıca giderecektir. Uzmanlar böcek ısırığından kaynaklanan şişlikler için de soğuk kompres önermektedir.

 1. Birkaç adet buzu plastik bir torbaya koyun.
 2. Torbayı havlu ile sarın.
 3. Havluyu kaşıntı görülen bölge üzerinde bekletin.
 4. En iyi sonuçlar için 15 dakika bekleyin.
 5. Kaşıntı yok olana kadar bu işlemi 2 saatte bir tekrarlayabilirsiniz.

Yulaf

Sol elin kaşınması durumunda kaşıntı görülen bölgeye yulaf macunu sürmek kaşıntıyı azaltmaya ve cildi nemlendirmeye yardımcı olur.

yulaf ve su karışımı

Yulaf nemlendirici ve anti-enflamatuvar özellikleri sayesinde harika bir kaşıntı tedavisidir. Özellikle cilt kuruluğundan kaynaklanan kaşıntı problemlerinde etkilidir. Yulaf uygulaması cilt üzerinde koruyucu bir katman oluşturur.

 1. Yarım bardak yulafı öğüterek toz haline getirin.
 2. İçerisine süt veya su ekleyerek koyu bir macun haline getirin.
 3. Ellerinizin üstüne, avuç içine ve parmaklarınıza sürün.
 4. 15 dakika bekleyin.
 5. Ilık suyla durulayın.
 6. Bu işlemi günde 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz.

Aloe Vera ve Hindistan Cevizi Yağı

Aloe vera ve Hindistan cevizi yağı kullanarak hazırladığınız karışımı günde 3 kere elinize sürün. Bu karışım özellikle sedef, egzama, uyuz, cilt kuruluğu veya kontakt dermatitten kaynaklanan sol el kaşınması problemini gidermeye yardımcı olur.

Sol el kaşıntısı için hangi durumlarda doktora gidilmeli?

Çoğunlukla sol elin kaşınması geçici bir durumdur ve endişe verici değildir. Kronik dermatolojik bir hastalığınız varsa bazı doğal yöntemlerle sol elde kaşıntı problemini giderebilirsiniz.

Uzmanlar aşağıdaki sol elin kaşınması ile birlikte aşağıdaki belirtiler ortaya çıktığında doktora başvurulmasını önermektedir:

 • Uygulanan tedavi edici bitkisel yöntemlere rağmen sol elde kaşıntı probleminin 2 haftadan fazla devam etmesi.
 • Sol elde kaşıntı probleminin günlük faaliyetleri etkilemesi,
 • Vücutta kaşıntı ile birlikte mide problemleri, yorgunluk, bağırsak düzensizliği ve ciltte sararma görülmesi

Yararlanılan Kaynaklar
 1. J Clin Aesthet Dermatol. 2009 Jul; 2(7): 30–36.
 2. Brain. 2006 Dec; 12(1): 3413-3420.
 3. Medscape. Hand anatomy.
 4. Ulster Med J. 2016 Sep; 85(3): 164–173.
 5. NCBI. Allergic contact dermatitis: overview.
 6. Transl Psychiatry. 2018; 8: 52.
 7. BMJ. 2005 Sep 17; 331(7517): 619–622.
 8. AAD. Bedbugs: overview.
 9. Aust Prescr. 2015 Aug; 38(4): 124–127.
 10. DermNetNZ. Tinea manuum.
 11. AmericanPregnancy. Cholestasis of pregnancy
 12. HopkinsMedicine. Premenstrual dysphoric disorder.
 13. WebMD. Don’t scratch! What to do when your eczema itches.
 14. MayoClinic. Mosquito bites: ease the itch.
 15. J Drugs Dermatol.2015 Jan;14(1):43-8.
 16. Health Qual Life Outcomes. 2009; 7: 62.
 17. J Am Acad Dermatol.2017 Apr;76(4):648-654.e2.
 18. AAD. Dry, scaly, and painful hands could be hand eczema.
 19. NCBI. Skin reactions related to hand hygiene.
 20. Contact Dermatitis.2000 Jul;43(1):4-8.
 21. NIDDK. Diabetic neuropathy.
 22. J Am Acad Dermatol.2002 Feb;46(2):215-7.
 23. WebMD. Skin allergies and drugs.
 24. P T. 2012 Apr; 37(4): 227-232, 236-239.
 25. NINDS. Carpal tunnel syndrome fact sheet.
 26. WebMD. Eczema: How to control the itch.
 27. MayoClinic. Itchy skin (pruritus).
 28. Temple University Health System. November 23, 2015.
 29. eMedicineHealth. Primary biliary cirrhosis.


Paylaş

1 Yorum

 1. Ara ara esimin sol eli kaşınıyordu doktora gittik birsey demedi zamanla gecer dedi.isten bir hafta izin aldi elinin kasintisi gecti.demekki is stresindenmis

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here