Sol Kaburga Altında Ağrı Neden Olur? Kaburganın Altında Ağrı Nedenleri

0
169449
Karnın sol üst tarafında, sol kaburga altında ağrı neden olur? Nedenleri

Karnın sol üst tarafında, sol kaburga altında ağrı çok çeşitli sağlık sorunlarından kaynaklanabilir. Bu sağlık sorunları tehlikesiz olabileceği gibi hayati tehlike de arz edebilir. Vücudun sol üst kısmında kalp, sol akciğer, sol böbrek, mide, kalın bağırsak ve dalak yer almaktadır. Karnın sol üst tarafında, kaburganın sol altında ağrı basit bir gaz sıkışması olabileceği gibi mide yanması gibi şikayetlerden de kaynaklanabilir. Göğsün sol tarafına yayılan ağrı ise kalpten kaynaklanabilir.

Karnın üst tarafında hissedilen ağrılar hiçbir zaman görmezden gelinmemelidir. Bazen mide yanması belirtileri kalp krizi belirtileri ile benzerlik gösterebilmektedir. Ayrıca sol kaburga altı bölgesindeki bir sağlık sorunu sol böbreği ve dalağı etkileyebilir, hatta akciğerlerin çalışmamasına yol açabilir. Tüm bunlar sol kaburga altında ağrı yapan sağlık sorunlarıdır.

Karnın sol üst tarafında, sol kaburga altında ağrı belirtilerinin bazıları ağrının nedenini tespit etmede yardımcı olabilir. Örneğin kalpten kaynaklı sol göğüs ağrısı sol kola ve çeneye yayılır ve göğse ağır bir baskı yapıyormuş gibi hissettirebilir. Bazı durumlarda öksürme veya hapşırma durumunda karnın sol üst tarafında, sol kaburga altında ağrı şiddetlenebilir, mide bulantısı gibi sorunlara yol açabilir.

Karnın Sol Üst Tarafında Sol Kaburga Altında Ağrı: Kalp İle İlgili Sorunlar

Vücudun sol üst kısmında yer alan organlar arasında en önemli organ kalptir. Genellikle her tür kardiyak göğüs ağrısı sol kaburgada ağrı yapar ve bu ağrı sol kolda da hissedilir. Kalpten kaynaklanan ağrılar sol omuza da yayılabilir.

Kalp Krizi

kalp krizi heart attackKalp krizi göğsün sol tarafında ağrı yapan faktörlerden en korkutucu olandır. Kalp krizi sırasında göğüste bir sıkışma, eş zamanlı olarak nefes alma güçlüğü, terleme, mide bulantısı ve üşüme yaşanır.

Kalp krizi, kalbe kan taşıyan damarların tıkanması, kalbe giden oksijenli kanın engellenmesi durumunda ortaya çıkar. kalbe giden kanın yetersiz olması kalp kası hasarına yol açabilir ve hatta ölümcül olabilir.

Uzmanlara göre kalp krizinden kaynaklanan ağrı aniden başlayabilir veya kalp krizinden önceki birkaç gün veya hafta boyunca tekrarlayan ağrılar hissedilebilir. Bu sırada göğüste bir sıkışma ve baskı yaşanacaktır. Belirtiler ilerledikçe nefes alma güçlüğü, göğüste yanma ve güçsüzlük ortaya çıkar1.

kalp hastalığı ağrısı kriziKadınlarda kalp krizi belirtilerinin erkeklerden farklı olabileceği dikkate alınmalıdır. Birçok kadında kalp krizi sırasında karnın sol üst tarafında, sol kaburga altında ağrı hissedilmez. Kadınlar kalp krizi sırasında daha çok boyun, çene ve sırt ağrısı ile birlikte sağ veya sol kolda ağrı hissedebilir. Ayrıca kadınlarda kalp krizi sırasında nefes almada güçlük, soğuk terleme ve şiddetli halsizlik görülmektedir 2. Karnın sol üst tarafında, sol kaburga altında ağrı hissedilmesi durumunda derhal doktora başvurulmalıdır.

Anjin

göğüs ağrısı mide yanmasıSol kaburga altında ağrı yapan, kalp ile ilgili bir diğer sağlık sorunu anjindir. Anjinden kaynaklanan ağrılar (terleme, mide bulantısı, kollara yayılan ağrı) kalp krizi belirtileri ile benzerlik gösterir. Bazı ciddi anjin türlerinde dinlenme halinde göğüste ani ağrı yayılır.

Amerikan Kalp Derneği uzmanları anjinin bir kalp krizi belirtisi olduğunu belirtmektedir. anjin kaynaklı ağrı göğsün sol üst tarafında, omuzlarda, kollarda, çenede veya sırtta ağrı yapabilir. Anjin ağrısı göğse bastırılan bir şey nedeniyle nefesin kesilmesi gibi bir ağrıdır. Ağrı bazen hazımsızlık veya gaz birikmesi ağrısına da benzeyebilir 3.

Kardiyovasküler sistem sağlığınızı korumak anjin ile mücadele etmenin en iyi yollarından biridir. Fazla kilolu kişiler kilo vermeli ve sağlıklı beslenmelidir. Ayrıca kalp sağlığının korunması için stres kontrol altında tutulmalı, tansiyon düşük olmalı ve diyabet hastalarında hastalık kontrol altına alınmalıdır.

Perikardit

Kalbi çerçeveleyen koruyucu zarın iltihaplanması halinde vücudun sol üst kısmında ağrı hissedilebilir. Sol göğüs ağrısı ile birlikte çarpıntı, öksürük ve ateş oluşabilir.

Perikardit belirtilerinden ilki göğsün sol tarafında ve göğüs kemiğinin arkasında ağrı hissedilmesidir. Bu ağrı bazen hafif bazen de şiddetli olabilir. Öksürme sırasında karnın sol üst kısmında, sol kaburga altında ağrı şiddetlenebilir. 4

perikardit kalp zarı iltihabı

Genellikle perikardit kaynaklı sol kaburga altında ağrı ilaç kullanmadan kendiliğinden iyileşir. Uzmanlar bu durumda hastaların bol bol dinlenmesini ve ağrıyı azaltmak için doktor kontrolünde ağrı kesici kullanmasını önermektedir.

Ancak perikardit belirtileri diğer ciddi akciğer ve kalp hastalıkları belirtileri ile benzerlik gösterebilir. Bu nedenle karnın sol üst kısmında, sol kaburga altında ağrı hissedilmesi ve göğsün sol kısmında rahatsızlık olması durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Karnın Sol Üst Kısmında Sol Kaburga Altında Ağrı: Mide ve Sindirim Sorunları

Karnın üst kısmında bulunan bir diğer organ da midedir. Bu nedenle sindirim ile ilgili yaşanan sorunlar karnın üst kısmında, sol kaburga altında ağrı yapabilir.

Gaz Sıkışması

hazımsızlık, şişkinlik, gazSindirim sisteminde gaz birikmesi hafif veya şiddetli göğüs ağrısı ile birlikte karın ve sol üst kaburga altında ağrı yapabilir.

Sol kaburga altında ağrı yapan en önemli sebeplerden biri gazdır. Bağırsaklardaki gaz miktarına bağlı olarak karında şişkinlik de yaşanabilir. Genellikle kalpten kaynaklanan ağrılar ile gaz ağrısı birbirinden ayırt edilebilir, çünkü gaz çıkarıldığında gaz ağrısı yok olur. 5

Vücutta gaz birikmesinin nedenlerinden biri hızlı yemek yemek, lifli beslenmek veya huzursuz bağırsak sendromu gibi sindirim sistemi hastalıklarıdır. Karnın sol üst kısmında, sol kaburga altında ağrı hissi gaz sıkışmasından kaynaklanıyorsa zencefil gaz sorununun çözülmesine yardımcı olacaktır.

Kabızlık

kabızlık constipationBazı insanlarda karnın sol üst kısmında, sol kaburga altında ağrı kabızlıktan kaynaklanabilmektedir. Pediatrik Pulmonoloji dergisine göre kabızlık göğüs ağrısının az bilinen sebeplerinden biridir. Göğüs ağrısı, karnın sol üst tarafında ağrı ve sol kaburga altında ağrı genellikle kabızlık sorununun giderilmesiyle birlikte ortadan kalkar 6.

Kabızlık şikayetiniz varsa bazı doğal önlemlerden yararlanabilirsiniz. Örneğin sıvı alımını arttırmak, daha fazla lifli beslenmek, kuru erik veya kuru kayısı yemek kabızlığa karşı doğal yöntemler arasındadır.

Mide Yanması veya Gastroözofageal Reflü Hastalığı (GERD)

Mide yanması karnın sol üst tarafında, sol kaburga altında ve göğüs bölgesinde ağrıya neden olabilir. Eş zamanlı olarak boğaz ağrısı, ağızda asit tadı ve kronik öksürük gerçekleşebilir.

mide yanması heartburnMide yanması midedeki asit ve sıvıların özofagustan yukarı çıkması durumunda ortaya çıkar. Karnın üst tarafında, sol kaburga altında ağrı, göğüs ağrısı ve ağızda acı-ekşi tat ortaya çıkarır.

Karnın üst tarafında yanma hissi ve mide ağrısı genellikle mide yanması veya GERD belirtileri arasındadır. Göğüs ağrısı genellikle göğüs kemiğinin arkasında hissedilir. Boğazda bir şey kalmış hissi ve mide ekşimesi yaşanır 7.

Mide yanması belirtileri kalp krizi belirtilerine benzerlik gösterdiğinden olağan dışı gerçekleşen mide ağrısı durumunda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Mide yanması için doğal tedavi yöntemlerinden biri suyun içerisine yemek sodası karıştırarak içmektir. Yemek sodasının alkali etkisi mide asidini dengelemeye yardımcı olur ve mide ve karın bölgesinde yanma hissini azaltır.

Huzursuz Bağırsak Sendromu

Karnın sol üst tarafında, sol kaburga altında ağrı huzursuz bağırsak sendromu belirtisi olabilir. Huzursuz bağırsak sendromu belirtileri arasında göğüs ağrısı, ishal, kabızlık, karın ağrısı ve şişkinlik de yer almaktadır.

huzursuz bağırsak sendromu

Gastroenteroloji uzmanlarına göre huzursuz bağırsak sendromu özellikle yemeklerden sonra keskin mide ağrılarına yol açmaktadır. Ağrının en yaygın olarak hissedildiği bölge karnın sol bölgesidir. Ancak karnın sol üst tarafında, sol kaburga altında ağrı gaz sıkışmasından da kaynaklanıyor olabilir 8.

Huzursuz bağırsak sendromunun belirtilerinin ortadan kaldırılması zor olabilir. Bu nedenle huzursuz bağırsak sendromu doğal tedavi yöntemlerinden de yararlanılabilir. Aloe vera suyu içmek, nane yağı takviyesi kullanmak gibi doğal yöntemler bağırsak iltihabını gidermeye yardımcı olabilir.

İltihaplı Bağırsak Hastalığı

Bağırsak yolunda iltihap karnın sol üst tarafında, sol kaburga altında ağrı yapabilir. İltihaplı bağırsak hastalığı olan kişilerde ishal, halsizlik ve istenmeyen kilo kaybı gerçekleşebilir.

crohn hastalığı ülseratif kolit

Uzmanlara göre göğüs ağrısı Crohn hastalığı veya ülseratif kolit belirtisidir. İltihaplı bağırsak hastalığı olan kişilerde karnın sol tarafında, sol kaburga altında ağrı yapan ülseratif kolit görülmektedir 9.

İç Organlardan Kaynaklı Olarak Sol Kaburga Altında Ağrı

Karnın sol üst tarafında, sol kaburga altında yer alan organlarla bağlantılı olarak ortaya çıkan iltihap, hastalık ve sorunlar da ağrıya neden olabilir. Sol tarafta yer alan organlar böbrek, pankreasın bir bölümü, dalak ve sol akciğerdir.

Böbrek Taşları

Böbrek taşları sol böbrekte yer alması halinde sol kaburga altında ağrı yapabilen faktörler arasındadır. Böbrek taşı dayanılmaz şiddetli ağrılarla birlikte idrar yaparken ağrı, idrarın renk değiştirmesi, sırtın alt tarafında ağrı gibi belirtiler de ortaya çıkarabilir.

Böbrek taşı görüntüsü

Böbrekler kaburgaların altında sırtın orta bölümünde yer alır. Mineral birikmeleri böbreklerde taş oluşumuna yol açabilir. Böbrek taşları karnın üst bölgesinde ve sırtın orta tarafında ağrıya neden olabilir. Ağrı kasık bölgesine doğru yayılabilir. Ayrıca böbrek taşı halinde idrar yolu enfeksiyonu da gelişebilir 10.

Erkeklerde böbrek taşı belirtilerinden en bilineni testis ağrısıdır.

Böbrek taşı doğal tedavi yöntemlerinden biri suyla seyreltilmiş elma sirkesidir. Elma sirkesinin asidik yapısı böbrek taşlarının temizlenmesine ve ağrının azaltılmasına yardımcı olur. Bunun için 2 çay kaşığı elma sirkesini bir bardak suya karıştırıp her gün içebilirsiniz. Elma sirkesi böbrek taşlarından kaynaklanan sırt ağrısı, karın ağrısı ve sol kaburga altında ağrı hissinin giderilmesine yardımcı olacaktır.

Pankreas İltihabı

Pankreasın bir bölümü karnın üst orta tarafında, sol kaburga altında yer alır. Pankreasın iltihaplanması göğsün sağ tarafında veya sol tarafında ağrıya neden olabilir. Ayrıca eş zamanlı olarak kusma, mide bulantısı ve karnın üst tarafında dokunmaya karşı hassasiyet yaşanabilir. Ağrı omuza yayılabilir.

Pankreas besinlerin sindiriminde rol oynamaktadır. Kronik ve akut pankreas problemleri üst karın ağrısına yol açabilir. Ağrı aniden başlar ve birkaç gün sürebilir. Sürekli olarak üst karın ağrısı yaşıyorsanız bir sağlık kuruluşuna başvurunuz 11.

Pankreas iltihabını önlemenin yolları yağlı yiyeceklerden kaçınmak, alkol tüketimini bırakmak ya da azaltmak ve sıvı alımını arttırmaktır.

Dalak Hastalığı

Dalağın iltihaplanması göğsün sol tarafında veya sol kaburga altında ağrı yapabilir. Dalak sol tarafta, midenin üzerinde, sol kaburga altında yer alır.

Dalak kan sağlığı için son derece önemli olan ve vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan bir organdır. Dalak büyümesinin belirtilerinden biri sürekli tokluk hissi ve karnın sol üst tarafında, sol kaburga altında ağrı hissedilmesidir 12.

Dalak ile ilgili sağlık sorunları arasında viral enfeksiyonlar, bakteriyel enfeksiyonlar, travma, romatoid artirit ve kanser de yer almaktadır.

Zatürre

zatürre

Zatürre göğsün her iki tarafında ve karnın üst tarafında ağrı yapan ciddi bir enfeksiyondur. Zatürre hastalığında ateş ve titreme, sarı balgamlı öksürme ve nefes darlığı yaşanır.

Zatürre belirtileri aniden ortaya çıkabilir. Göğsün üst tarafındaki ağrı öksürme veya derin nefes alma durumunda kötüleşir. Karnın sol üst veya sağ üst tarafında, sağ veya sol kaburga altında ağrı hissedilebilir 13.

Göğüs ağrısı ile birlikte sarı, yeşil veya kahverengi balgamlı öksürük durumunda derhal bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Zatürre tedavi edilmezse sepsis, akciğer yetmezliği gibi komplikasyonlar ortaya çıkarabilir ve hatta ölüme yol açabilir.

Zatürre hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Akciğer Zarı İltihabı

Akciğerler pleura adı verilen koruyucu bir tabaka ile kaplıdır. Akciğer zarı iltihabı akciğerleri çerçeveleyen pleura zarının iltihaplanması durumudur. Karnın sol üst tarafında, kaburgaların arka kısmında akciğerlerin kapladığı bölgede ağrı hissedilir.

akciğer zarı iltihabı

Enfeksiyonlar, tüberküloz ve kalp yetmezliği akciğer zarı iltihabına yol açabilir. karnın üst tarafında ve göğüsteki ağrı nefes alma halinde şiddetlenir ve nefes darlığı gerçekleşir. Göğsün ve sırtın üst tarafında ani ve keskin ağrılar akciğer zarı iltihabı belirtileri arasındadır 14.

Akciğer Sönmesi (Pnömotoraks)

Akciğer sönmesi göğsün sol tarafında, karnın üst tarafında veya sol kaburga altında ağrı yapabilen hastalıklardan biridir.

akciğer sönmesi pnömotoraks

Akciğer sönmesi olarak da bilinen pnömotoraks akciğeri saran pleura tabakasında hava basıncının birikmesidir. Akciğer sönmesi halinde ani ve keskin ağrılar hissedilir. Bu ağrı ile birlikte hızlı nefes alma, kalbin hızlı atması ve cilt renginin maviye dönmesi durumları yaşanabilir 15.

Sol Kaburga Altında Ağrı Yapan Diğer Sağlık Sorunları

Sol kaburga altında ağrı yapan sağlık sorunlarına iki hastalık daha ekleyebiliriz.

Kostokondrit

Göğsün sol veya sağ tarafında ya da sağ veya sol kaburga altında ağrı yapabilen bir diğer hastalık kostokondrittir. Kostokondrit, üst kaburgaların göğüs kemiğine bağlandığı yerde iltihaplanma gerçekleşmesidir.

Kostokondrit ağrısı

Kostokondrit durumunda göğse dokununca hassasiyet ve ağrı hissedilir. Vücut hareket ettirildiğinde veya derin nefes alındığında ağrı şiddetlenebilir. Kostokondrit belirtilerinin kalp hastalığı belirtilerinden ayırt edilmesi zor olduğundan kostokondrit muayenesinde doktorlar göğse elle baskı yaparak ağrı olup olmadığına bakarlar 16.

Kostokondrit ağrısında göğse ılık su torbası koymak kaburga ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca ağrıyı arttıracak hareketlerden ve sporlardan da uzak durulmalıdır.

Kaburga Kemiğinin Kırılması

Kaburgaları etkileyen herhangi bir travma yaşanması durumunda ağrı kaçınılmazdır. Sol kaburgayı etkileyen yaralanma veya travmanın şiddetine bağlı olarak sol kaburga altında ağrı hissedilmesi mümkündür.

kırık kaburga kemiği

Karnın sol üst tarafında, sol kaburga altında ağrı yapacak şekilde yaşanan travma veya yaralanmalar sol böbrek veya dalağı da etkileyebilir.

Kaburga kemiğinin kırılması sonucu uygulanan tedavi süresince ağrıyı azaltmak ve iyileşme sürecini hızlandırmak için düzenli olarak kaburga bölgesine sıcak su torbası koymak yararlı olabilir.

Sol Kaburga Altında Ağrı Tehlikeli mi?

Neredeyse tüm uzmanlar açıklanamayan herhangi bir göğüs ağrısı durumunda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiği hususunda hemfikirdir. Vücudun sol üst bölgesindeki ağrılar zararsız bir mide yanmasından ya da gaz birikmesinden kaynaklanabileceği gibi hayati tehlike arz eden bir kalp sorunundan ya da zatürreden de kaynaklanabilir.

Aşağıdaki durumlarda mutlaka 112 Acil Servisi arayınız ve tıbbi yardım isteyiniz.

  • Göğüste, kaburgaların arkasında hissedilen sıkışma, baskı veya ezilme hissi.
  • Karnın üst tarafında, sol kaburga altında hissedilen, sol kola, çeneye, boyuna veya omuza vuran ağrı.
  • Karnın üst bölgesinde ani ve keskin ağrı ile birlikte nefes darlığı,
  • Göğüs ağrısı ile birlikte ateş, mide bulantısı, halsizlik, zihin bulanıklığı veya aşırı terleme,
  • Kanlı, sarı veya yeşil balgamlı öksürük

Göğüs ağrısı hakkında detaylı bilgiler için buraya tıklayabilirsiniz.

kalp

Siz de sol kaburga altında ağrı konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here