Sol koltuk altında ağrı neden olur? Sol koltuk altı ağrısı

0
30052
sol koltuk altında ağrı neden olur? sol koltuk altı ağrısı

Sol koltuk altında ağrı hafif bir kas zedelenmesi veya lenf bezlerinin büyümesi gibi çok çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Gün içerisinde kollarımızı çok sık kullanmamız nedeniyle sol koltuk altı ağrısı günlük yaşamımızı etkileyebilir. Sol koltuk altında ağrı kalp veya kanser ile ilişkili olabileceği düşüncesiyle birçok kişiyi kaygılandırmaktadır.

Koltuk altı oldukça hassas bir bölgedir. Tıraş, cilt enfeksiyonları veya sivilceler bu bölgede kolaylıkla tahrişe neden olabilir. Koltuk altında kıl dönmesi halinde büyükçe bir şişlik meydana gelebilir veya viral enfeksiyonlar nedeniyle lenf bezleri şişebilir. Neyse ki sol koltuk altında ağrı yapan faktörler çoğunlukla tehlikeli değildir.

Koltuk altında kollarımızı hareket ettirmemize yardımcı olan birçok kas, sinir ve bağ bulunur. Koltuk altında kas zedelenmesi veya sinir sıkışması da sürekli veya aralıklı olarak koltuk altı ağrısı yapabilir.

Sol Koltuk Altında Ağrı Belirtileri

Sol koltuk altında ağrı ile birlikte genellikle ağrının nedenini teşhis etmeye yarayan başka belirtiler de ortaya çıkar.

Örneğin viral bir enfeksiyon söz konusu ise sol koltuk altında ağrı ile birlikte ateş, burun akıntısı ve koltuk altı lenf bezlerinde büyüme görülebilir. Egzama veya sedef gibi bir cilt problemi söz konusu ise kaşıntılı kırmızı döküntüler görülür.

Sol koltuk altında ağrı ile birlikte ortaya çıkabilecek belirtiler şunlardır:

 • Kas veya sinir zedelenmesi nedeniyle sol kolda ağrı, zayıflık veya karıncalanma,
 • Ağda veya tıraştan kaynaklanan problemlerde kızarıklık, küçük kırmızı şişlikler ve ciltte tahriş,
 • İltihap benzeri bir sızıntı meydana getiren ağrılı, büyük nodüller,
 • Ağrılı veya ağrısız şekilde lenf bezlerinde kist veya şişlik,
 • Sol koltuk altından başlayıp sol göğse yayılan ani, elektrik şoku benzeri ağrı,
 • Üst kol ve omuzlarda şişme,
 • Asit reflü nedeniyle göğüste yanma hissi.

Sol koltuk altında ağrı neden olur?

Elbette sol koltuk altında ağrı hissinin bir miktar kaygı yaratması normaldir. Bunun nedeni göğüste sıkışma ve ağrının sol kol ve çeneye yayılmasının bir kalp krizi belirtisi olabilmesidir. Ancak sol koltuk altında ağrı her zaman kalp ile ilişkili olmayabilir. Aşağıda sol koltuk altında ağrı nedenleri hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

1 Kas veya Tendon Zedelenmesi

kol kas ağrısıSol kolda kas veya tendon zedelenmesi sol koltuk altında ağrı veya omuzda sancı yapabilir.

Pazılar üst kolda yer almaktadır. Kolun aşırı kullanılmasından kaynaklanan problemler üst kol ve göğüs bölgesinde incinmeye yol açabilir. Şiddetli vakalarda sol kol veya göğsün sol tarafında gerçekleşen travmatik yaralanmalar sol koltuk altında ağrı yapabilir.

 • Bir şey kaldırırken veya fırlatırken sol koltuk altında ağrı,
 • Sol kol kemiğinde ağrı,
 • Omuzda sıkışma hissi.

Genellikle istirahat ve soğuk kompres kullanmak kas çekilmesi kaynaklı ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

2 Ciltte Tahriş veya Döküntü

Koltuk altı derisi oldukça hassastır. Koltuk altındaki karanlık ve nemli ortam buradaki deriyi tahrişe yatkın hale getirmektedir. Enflamasyon, bakteriyel enfeksiyonlar veya mantar enfeksiyonları sol koltuk altında ağrı ve kaşıntıya yol açailir.

3 Sedef

Sedef hem kadınlarda hem erkeklerde koltuk altında ağrılı döküntülere yol açmaktadır. Bazı sedef türleri daha yaygın olarak koltuk altlarında görülmektedir. Bu enflamasyona neden olmakta ve koltuk altındaki deride kızarma yaşanmaktadır.

4 Maya Enfeksiyonu

koltuk altında maya enfeksiyonu

Mayaveya mantar enfeksiyonları sol koltuk altında ağrı ve döküntüye yol açabilir. Maya enfeksiyonları sol koltuk altında dökülme, kaşıntı ve şişliğe neden olmaktadır. Koltuk altında maya enfeksiyonunu önlemek için mümkün olduğunca bölge kuru tutulmalı ve mantar önleyici deodorantlar kullanılmalıdır.

Sol koltuk altında kaşıntı probleminde Hindistan cevizi yağı içerisine birkaç damla çay ağacı yağı ekleyerek kaşınan bölgeye sürebilirsiniz. Doğal elma sirkesi de koltuk altında maya enfeksiyonu tedavisinde doğal bir yöntem olarak kullanılabilir.

5 Bakteriyel Cilt Enfeksiyonları

Bakteriyel enfeksiyonlar koltuk altındaki kıl foliküllerini etkileyerek ağrılı kırmızı şişliklere yol açar. Bazı vakalarda enfeksiyon daha derine inerek koltuk altında çok ağrıyan kırmızı şişlikler oluşturabilir.

Koltuk altında kaşıntı ve cilt hasarını önlemek için bir miktar doğal aloe vera jeli kullanabilirsiniz.

6 Egzama

Egzama koltuk altında kırmızı bir döküntü oluşturabilir. Egzamada koltuk altında pul pul dökülme gerçekleşebilir.

Cadı fındığı yağı egzama semptomlarının şiddetini azaltmaya yardımcı olan anti-enflamatuvar özelliklere sahiptir.

7 Koltuk Altına Ağda veya Tıraş Uygulanması

Koltuk altını düzenli olarak ağda veya tıraş yoluyla temizliyorsanız ciltte tahriş veya şişme fark edebilirsiniz. Tıraş işlemi ciltte ağrı ve rahatsızlığa yol açabilmektedir. Araştırmacılara göre tıraş yapılan koltuk altlarında kırmızı lekeler ve ağrılı döküntüler yaygındır.

8 Hidradenitis Supurativa

hidradenitis suppurativaKoltuk altında ağrıyan nodüller varsa hidradenitis supurativa söz konusu olabilir. Hidradenitis Supurativa koltuk altında kabarcıklara benzeyen şişliklere yol açar.

Genellikle bu papüller çok ağrır ve içlerinden iltihap sızabilir. Hidradenitis supurativa semptomlarının giderilmesi zor bir süreçtir. Ancak uzmanlar anti-enflamatuvar beslenme ve fazla kiloların verilmesiyle problemin giderilebileceğini belirtmektedir.

9 Periferik Arter Hastalığı (Kol Damarı Hastalığı)

Sürekli olarak sol koltuk altında ağrı yaşanıyorsa bu durum kolunuzu etkileyen periferik arter hastalığı belirtisi olabilir.

Periferik arter hastalığı küçük damarların daralması ve kan akışının azalmasıdır. Koltuk altı ve kollardaki damarlarda meydana gelmesi halinde buna kol damarı hastalığı denilmektedir. Kol damarı hastalığı belirtileri şunlardır:

 • Bir veya iki kolda ağrı,
 • Kollarda kramp hissi,
 • Kollarda güç kaybı,
 • Kolda solgunluk, cildin mavi-mor renk alması ve dokununca soğukluk olması.

Kardiyovasküler sağlığı korumak kol damarı hastalığı ve diğer periferik damar hastalığı türlerini engellemek için önemlidir. Bu aynı zamanda kalp krizi riskini de azaltıp kan dolaşımını hızlandıracaktır.

10 Koltuk Altı Sinir Ağrısı (Interkostobrakiyal Nevralji)

omuzda sinir hasarı güç kaybıKoltuk altında brakiyal pleksus adı verilen, sol ve sağ kol ile kaburga arasında uzanan bir dizi sinir bulunmaktadır. Bu sinirlerin zarar görmesi sonucu koltuk altı ve göğüs bölgesinde şiddetli ağrı meydana gelir.

Koltuk altındaki sinirlerin zarar görmesi genellikle üst göğüs veya meme ameliyatlarının bir sonucudur. Koltuk altında sinir hasarı aniden başlayıp keskin ve şiddetli bir şekilde devam eden ağrılara yol açmaktadır.

11 Brakiyal Pleksus Yaralanması

brakiyal pleksusKoltuk altında başlayıp kollara doğru uzanan ani elektrik şoku benzeri ağrılar brakiyal pleksus yaralanması olabilir ve sol koltuk altında ağrı brakiyal pleksus yaralanmasından kaynaklanabilir.

Brakiyal pleksus yaralanmaları sporcularda ve kaza geçiren bireylerde yaygındır. Brakiyal pleksus yaralanmaları koltuk altında yakıcı bir ağrıya neden olmaktadır. Ani ve keskin bir şekilde görülen sağ veya sol koltuk altında ağrı birkaç saniye veya birkaç dakika sürebilir.

Ciddi brakiyal pleksus yaralanmalarında şiddetli ağrı görülür ve kolu kullanma becerisi azabilir. Brakiyal pleksus yaralanması tedavisi büyük oranda sinir hasarının boyutuna bağlı olarak şekillenmektedir.

12 Koltuk Altında Kist veya Lenf Bezlerinin Şişmesi

Koltuk Altında Kist
Koltuk Altında Kist

Sol koltuk aldında ağrı yapan bir diğer neden de koltuk altında kist oluşması ve sinirlere baskı yapmasıdır. Aynı şekilde sol koltuk altında ağrı lenf bezlerinin gözle görülür düzeyde büyümesinden de kaynaklanabilir.

Lenf bezleri koltuk altında, boyunda ve göğüste yer alır. Lenf bezlerinin iltihaplanması anlamına gelen lenfadenitis vücudun bir virüs ile mücadele etmesi durumunda yaygın olarak ortaya çıkar. Sol kol ile ilgili bir yaralanma geçirdiyseniz sol koltuk altındaki lenf bezlerinin büyümesi olasıdır.

Lenf kanseri (lenfoma) da lenf bezlerinin büyümesine yol açabilir. Lenf bezi şişliğinin sinire baskı yapması halinde sol koltuk altında ağrı ortaya çıkar.

lenf bezlerinin büyümesi şişmesi

Koltuk altında lenf bezi büyümesi 2 hafta içerisinde geçmediyse mutlaka doktora başvurulmalıdır.

13 Kıl Dönmesi

kılları çıkış yönüne doğru tıraş etmekSol koltuk altında ağrı iltihaplı bir kıl dönmesinden kaynaklanabilir. Koltuk altında kıl dönmesi büyükçe bir şişlik meydana getirebilir. Genellikle bu şişlik ağrılı ve kaşıntılı olup içi iltihap doludur. Kılların çıkış yönüne doğru tıraş edilmesi ve koltuk altının temiz tutulması koltuk altında kıl dönmesi problemini azaltmaya yardımcı olur.

Kadınlarda Sol Koltuk Altında Ağrı

1 Meme Ağrısı

meme ağrısı memede ağrıVücudun çeşitli bölgelerinde zaman zaman ortaya çıkan şişlikler genellikle endişe verici değildir. Ancak bu yumru ve şişlikler memede ve koltuk altında ortaya çıkıyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır

Meme ağrısına neden olan faktörler genellikle tehlikeli değildir. Örneğin kadınlarda adet dönemi öncesinde veya sonrasında meme ağrısı görülebilmektedir. Meme altında ağrı da safra kesesi taşları veya diğer safra kesesi hastalıklarından, hazımsızlıktan veya duygusal stresten kaynaklanabilir.

2 Meme Kanseri

meme kanseri muayenesiKoltuk altında veya memede son zamanlarda gelişen bir şişlik fark ettiyseniz bir doktora başvurmanızda yarar vardır. Sol koltuk altında görülen şişlikler nadir de olsa meme kanseri belirtisi olabilir.

Amerikan Kanser Derneği’nin yayınladığı bilgilere göre koltuk altındaki kistler kanserden başka birçok sebepten kaynaklanabilmektedir. Ancak bazı durumlarda sağ veya sol koltuk altında ağrı yapan kistler kanser belirtisi olabilir.

Meme kanserinde erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Bu nedenle her kadın düzenli olarak evde meme muayenesini gerçekleştirmelidir. 40 yaşın üzerindeki kadınlar doktor tavsiyesiyle periyodik aralıklarla meme kanseri muayenesine gitmelidir.

3 Omuz Ağrısı ile Birlikte Sol Koltuk Altında Ağrı

omuz ağrısıSol omuzda bir yerinden çıkma söz konusu ise sol koltuk altında ağrı ile birlikte kaçınılmaz olarak omuz ağrısı ortaya çıkar. Omuzun yerinden çıkması koltuk altı ve omuz bölgesindeki bağlara ve tendonlara da zarar verir. Genellikle kolun yerine oturtulması ile birlikte sol koltuk altında ağrı ortadan kalkar.

Omuz ve üst kolun kalıcı bir şekilde hasar görmesini engellemek için rehabilitasyon süresince doktorun tavsiyelerini dinlemek gerekmektedir. Bu süreçte genellikle kol hareketleri kısıtlanması ve kol kaslarının güçlendirilmesi amaçlanır.

4 Zona

Koltuk altında küçük su dolu kabarcıklar ile birlikte karıncalanma hissi var ise bu zona belirtisi olabilir. zona cilt altındaki sinirleri etkileyen varisella-zoster virüsü nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Genellikle zona sürekli devam eden bir ağrı ortaya çıkarır. Bazı durumlarda koltuk altı bölgesi etkilenebilir ve sağ veya sol koltuk altında ağrı oluşabilir.

zona hastalığı shingles

kalp sağlığı heart health

5 Kalp Problemleri

Kalp göğsün sol tarafında bulunur ve kalp problemlerinden kaynaklı ağrıların çoğu sol kol ve sol koltuk altında ağrı şeklinde hissedilir.

Kalp hastalığından kaynaklanan kardiyak ağrı, anjin veya kalp krizi göğüs ağrısına neden olabilir. Göğüste sıkışma, sol kola yayılan ağrı kalp problemlerinin diğer belirtileridir. Kalp ağrısı çene, boyun ve omuzda da hissedilebilir.

Sol koltuk altında ağrı nedeniyle ne zaman doktora gidilmeli?

Sol koltuk altında ağrı çok çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bu durumda belirtileri izleyip buna göre karar vermek önem taşımaktadır. Uzmanlar aşağıdaki belirtiler görüldüğünde mutlaka bir doktora başvurulmasını tavsiye etmektedirler:

 • Sol koltuk altında sertlik hissedilmesi ve 2 hafta içerisinde geçmemesi,
 • Sol koltuk altında ağrı ile birlikte kolda karıncalanma ve uyuşma hissi,
 • Koltuk altı bölgesinde ağrılı şişlikler ve iltihap akıntısı,
 • Göğüste şişlikler
 • Sol koltuk altında ağrı probleminin günlük hayatı etkileyecek boyutlara ulaşması.
 • Sol kola vuran göğüs ağrısı.

kalp

Siz de sol koltuk altında ağrı konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Yararlanılan Kaynaklar
 1. OrthoInfo. Biceps tendinitis.
 2. MayoClinic. Psoriasis.
 3. MerckManuals. Candidiasis (yeast infection).
 4. Int J Cosmet Sci.2007 Feb;29(1):31-8.
 5. DermNetNZ. Hidradenitis suppurativa.
 6. WexnerMedical. Arm artery disease.
 7. Reg Anesth Pain Med.2014 Jul-Aug;39(4):272-8.
 8. ScienceDirect. Intercostobrachial nerve
 9. NHS. Lumps.
 10. CancerOrg. Breast cancer symptoms.
 11. eMedicineHealth. Swollen lymph nodes.
 12. eMedicineHealth. Lymphoma.
 13. MayoClinic. Ingrown hair.
 14. OrthoInfo. Dislocated shoulder.
 15. PatientInfo. Shingles.
 16. NCBI. Coronary heart disease.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here