Sol veya Sağ Kaburga Ağrısı Neyin Habercisi? Mutlaka Okuyun!

Göğsün sol veya sağ tarafında kaburga ağrısı birçok kişinin yaşadığı bir semptomdur. Keskin bir şekilde gerçekleşen kaburga ağrısı adale incinmesi veya kaburga kemiği kırılmasından kaynaklanabilir. Kaburga kemiği veya göğsün üst tarafında kas yaralanmaları adi, keskin veya bıçak saplanıyormuş gibi hissettiren kaburga ağrısı yapabilir. Bazı durumlarda kaburga ağrısı gövdeyi sararak sırt ağrısına da dönüşebilir. Bu yazımızda sol veya sağ kaburga ağrısı hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Kaburga ağrısı çoğunlukla endişelenecek bir durum değildir. Ancak yine de kaburga ağrısı durumu görmezden gelinmemelidir. Göğüs bölgesinde hırıltılı acı ve ağrı yalnızca kaburga eklemlerindeki iltihaptan kaynaklansa bile her zaman için tedbir amaçlı da olsa doktora başvurulmalıdır.

Kaburganın altındı ağrı yapan bazı faktörler ciddi bir hastalığın belirtisi de olabilir. Örnek vermek gerekirse kaburga kemiği kırılması veya çatlaması göğüs kafesi içerisinde bulunan organlardan birine zarar verebilir. Bu akciğer sönmesi, dalak büyümesi veya karaciğer ya da böbrek hasari gibi hastalıklara sebep olarak keskin ve bıçak saplanıyormuş gibi hissettiren kaburga ağrısı hissine yol açabilir. Ayrıca göğüs kafesinde sıkışma ve baskı hissi yaklaşan bir kalp krizinin habercisi olabilir.

Kaburga ağrısı belirtileri nelerdir?

Kaburga ağrısı kaburganın altında, göğsün üst veya alt tarafında ya da göbek deliğinin üst kısmında ortaya çıkabilir. Bazen bu keskin kaburga ağrısı omuz, sol kol veya sırt gibi vücudun başka bölgelerine yayılabilir. Sıklıkla kaburga ağrısı kaburganın tek bir tarafında görülmektedir.

Kaburga ağrısı belirtileri şunlardır:

 • Göğsün sol veya sağ tarafında iltihaba bağlı kaburga ağrısı,
 • Göğsün orta kısmında keskin ağrı,
 • Kardiyak bağlantılı sorunlar nedeniyle göğüs kafesinin orta bölümünde sıkıştıran baskı,
 • Derin nefes alınca veya bir yere uzanınca keskin kaburga ağrısı,
 • Özellikle yemekten sonra göğsün orta kısmında yanma hissi
 • Kaburganın altında tıkanıklık hissi
 • Göğüs kemiği etrafında hassasiyet
 • Kaburgada ani, keskin ve şiddetli ağrı.

Kaburga ağrısı nedenine bağlı olarak kaburga ağrısı ile birlikte mide bulantısı, baş dönmesi, karın ağrısı, nefes darlığı veya ateş görülebilir.

Sol veya Sağ Kaburga Ağrısı

Kaburga ağrısı kaburgaların herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Bazen kaburga ağrısının tam olarak ne taraftan geldiğini tespit etmek kişi için zor olabilir. Ancak kaburga ağrısı yapan sebebin ne olduğuna bağlı olarak genellikle kaburga ağrısı sadece sol veya sağ tarafta görülmektedir.

Sol Kaburga Ağrısı

Sol kaburga ağrısı kalp kaynaklı sorunlardan dolayı ortaya çıkabilir. Sol kaburga ağrısı ajin veya diğer ciddi kardiyak sorunların işareti olabileceği gibi, sol kaburga ağrısı altında başka faktörler de bulunabilir.

Kalp göğsün sol biraz sol tarafında kaburganın arkasında bulunur. Göğüs ağrısının sebebi kalp kaynaklı problemler ise göğüste sıkışma ve baskı hissedilecektir. Genellikle bu ağrı sol kola, çeneye ve boyun bölgesine yayılır.

Ancak sol akciğer, dalak ve sol böbrek de sol kaburga kemiği tarafından korunmaktadır. Bu nedenle bu organlar ile ilgili herhangi bir rahatsızlık da sol kaburga ağrısı yapabilir.

Elbette sol kaburga bölgesini etkileyen bir yaralanma, travma veya kas incinmesi de sol tarafta ağrıya neden olacaktır. Ayrıca kaburgalarda dokunmaya karşı hassasiyet oluşabilir.

Sağ Kaburga Ağrısı

Sağ kaburga ağrısı yapan temel faktörler birtakım göğüs yaralanmaları, kas incinmeleri veya kaburga yaralanmalarıdır. Sağ kaburga bölgesinde bir hasar meydana geldiğinde sağ kaburga kemiklerinize dokunduğunuzda ağrı hissedilir. Bazı durumlarda bu yaralanma kaburgalarda ve göğüs kemiğinde iltihap yaparak sağ kaburga ağrısı hissinin kötüleşmesine yol açabilir.

Sol veya Sağ Kaburga Ağrısı Nedenleri

Şimdi gelin sol veya sağ kaburga ağrısı yapan faktörlere detaylı olarak bakalım. Aşağıda adı geçen hastalıkların ve rahatsızlıkların şiddeti ve ölçüsü yalnızca bir doktor tarafından, detaylı muayene sonucunda tespit edilebilir.

1. Göğüs Kaslarının İncinmesi

Göğüs kasları kaburga kemiği ve üst gövdeyi destekleyen bir grup kastan oluşmaktadır. Kasların aşırı esnemesi, ani hareketler ve göğüs kaslarının aşırı çalışması göğüs kaslarında aşınmaya sebep olabilir. Göğüs kaslarında incinme veya problem olmasının belirtileri şunlardır:

 • Dinlenme halinde iken sol veya sağ kaburga ağrısı
 • Etkilenen kas etrafında şişme, çürüme veya kızarıklık,
 • Üst göğüs bölgesinde kas tutulmaları,
 • Kollarda güçsüzlük

2. Kaburga Arası Kaslarında Çatlak veya Kırılma

Göğüs bölgesindeki daha ciddi yaralanmalar sol veya sağ kaburga bölgesinde kırık, çatlak veya kaburga çürümesine yol açarak sol veya sağ kaburga ağrısı yapabilir.

Uzmanlara göre kaburga kemiklerindeki kırılma kaburga arkasındaki kan damarlarında veya iç organlarda hasara neden olabilir. Kaburga kemiklerinde çatlak çok ciddi bir durum değildir, ancak yine de sol veya sağ kaburga ağrısı yapabilir.

Kaburga Kırığı
Kaburga Kırığı

Kaburga kemiğinde çatlak veya kırık belirtileri şunlardır:

 • Derin nefes alırken yoğun kaburga ağrısı,
 • Yaralanan kaburga kemiğine bastırınca hassasiyet veya dayanılmaz ağrı,
 • Üst gövdeyi döndürünce kaburga kemiğinde genel ağrı.

Kaburga kemiği yaralanmalarında iyileşme sürecinde çok fazla istirahat gerekmektedir. Doktor kaburga kemiğinde çatlak veya kırıktan şüphe ediyorsa röntgen veya MR taraması ile kontrol edecektir. Çoğunlukla ağrıyan kaburga üzerine sıcak kompres yapmak iyileşme sürecini hızlandırmakta ve sol veya sağ kaburga ağrısı hissini hafifletmektedir.

3. Kostokondrit

Kostokondrit kaburgayı göğüs kemiğine bağlayan kıkırdağın iltihaplanmasıdır. Kaburga kemiği ortasındaki iltihap hareket etme esnasında hassasiyet ve ağrıya neden olur. Bu ağrı sırt veya karın bölgesine yayılabilir ve genellikle sol tarafta kaburga ağrısı olarak ortaya çıkmaktadır.

Üst kaburga kemiklerinin göğüs kemiğine bağlandığı noktaya sternokostal eklem adı verilir. Bakteriyel veya viral enfeksiyonlar kostokondrit durumuna neden olarak hafif veya şiddetli kaburga ağrısına yol açabilir.

Kostokondrit
Kostokondrit

Kaburga kemiklerinde sürekli tekrarlayan küçük travmalar, üst solunum yolları enfeksiyonları veya artrit göğüs ağrısına neden olabilir. Kostokondrit belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Göğüs kemiğine bastırınca ağrı veya acı
 • Kaburga kemiğinin ön kısmında belirli bir noktada ağrı,
 • Göğsün orta bölümünden sırta veya karına yayılan ağrı
 • Nefes alma veya egzersiz yapma sırasında hassasiyetin artması

Kostokondrit ağrısı kalp ağrısına benzediğinden kaburga kemiğinin orta veya sol tarafında keskin ve sıkıştıran bir ağrı hissettiğinizde mutlaka doktora başvurunuz.

4. Fibromiyalji

Fibromiyalji kaburga kemiği de dahil olmak üzere vücudun genelinde ağrı yapan kronik bir hastalıktır. Fibromiyalji çoğunlukla hayati risk taşımasa da sürekli rahatsızlık ve halsizlik yapabilmektedir.

Fibromiyalji
Fibromiyalji

Fibromiyalji genellikle kaburga kemiği, göğüs, omuz ve sırtın alt tarafını etkileyen, bıçak saplanıyormuş gibi hissettiren ağrılar ortaya çıkarmaktadır. Bazı durumlarda kaburga ağrısı aniden ortaya çıkabilir. Bazen de zaman içerisinde gelişebilir.

5. Hazımsızlık

Hazımsızlık genellikle kaburga kemiği ağrısı yapmaz, ancak kaburga kemiği bölgesinde rahatsızlık hissine yol açabilir. Hazımsızlık kaburga kemiği altında yanma hissi (mide yanması), karın ağrısı, aşırı gaz ve şişkinlik ve yemek sonrasında mide bulantısına neden olabilir. Birçok durumda mide yanması belirtileri kalp krizi belirtilerine benzemektedir. Mide yanması nedeniyle ortaya çıkan sorunlar genellikle yemek sodası içince geçmektedir.

Hazımsızlığı önlemenin yolları daha küçük öğünler yemek, alkolü azaltmak, stres yönetimini gerçekleştirmek ve kafeinden kaçınmaktır.

6. Gaz Sıkışması

Sindirim sisteminde gaz birikmesi karnın üst tarafında sol veya sağ kaburga ağrısı veya karın ağrısı yapabilir.

Gaz
Gaz

Gaz sıkışması göğüs ağrısına neden olabilir. Kaburga ağrısına ek olarak karında şişkinlik ortaya çıkabilir. Gaz sıkışması nedeniyle ortaya çıkan ağrı genellikle geğirme veya gaz çıkarma ile azalmaktadır.

7. Panik Atak

Panik atak sıkıştıran sol veya sağ kaburga ağrısı yapan nedenlerden bir diğeridir. Panik atak veya anksiyete atakları kalp krizine benzer belirtiler ortaya çıkarmaktadır.

Panik Atak
Panik Atak

Panik atak durumunda genellikle göğüs ağrısı ortaya çıkarmaktadır. Kaburga kaslarındaki gerginlik arttıkça kademeli olarak göğüs ağrısı ortaya çıkabilir veya sol veya sağ kaburga ağrısı aniden oluşabilir. Sol veya sağ kaburga ağrısı tansiyonun yükselmesinden, kalp atış hızının artmasından, kasların gerilmesinden veya bağların zorlanmasından kaynaklanabilir.

8. Safra Kesesi Taşı

Safra kesesinin tıkanması veya safra kesesi taşları sağ kaburga ağrısı hissine yol açabilir. Safra kesesi sindirim sistemine bağlıdır ve karaciğerin yağlı yiyecekleri sindirmesine yardımcı olur. Kolesterol birikimi safra kesesinde küçük taşların oluşmasına yol açabilir ve ağrıya yol açabilir.

safra kesesi ağrısı
safra kesesi ağrısı

Safra kesesi ağrısı genellikle sağ kaburga ağrısı şeklinde, sağ kaburganın alt kısmında ya da karnın orta bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Ağrı uzun saatler devam edebilir.

9. Kalp Krizi

Yaklaşan bir kalp krizi genellikle sol kaburga arkasında ağrıya neden olur ve bu ağrı sol kola yayılır. Kalp krizi belirtileri yavaş yavaş, birkaç günde veya birkaç haftada ortaya çıkabileceği gibi ani göğüs ağrısı şeklinde de ortaya çıkabilir.

Birçok kişi kalp krizi anında göğsün orta ve sol bölgesinde yoğun bir baskı hissettiğini belirtmektedir. Sıkıştıran ve baskı yapan bu göğüs ağrısı kesikli kesikli olabilir, birkaç dakika boyunca sürebilir. Ancak kadınlarda kalp krizi anında yalnızca hafif düzeyde göğüs ağrısı hissedilmekte, hatta bazı kadınlarda göğüs ağrısı hiç görülmemektedir.

kalp krizi çarpıntısı
kalp krizi çarpıntısı

Hem kadınlarda hem erkeklerde ortak olan kalp krizi belirtileri şunlardır:

 • Çene ağrısı, baş ağrısı, omuz ağrısı
 • Nefes darlığı veya boğulma hissi,
 • Mide bulantısı ve/veya kusma,
 • Kaburga kemiklerinin altında yanma hissine benzeyen mide yanması benzeri semptomlar
 • Sırtın üst tarafında ağrı.

Yaşadığınız göğüs ağrısı hissinin kalp ile ilgili olduğunu düşünüyorsanız derhal tıbbi yardım alınız. Kalp kaynaklı sorunlarda erken müdahale bir ölüm kalım meselesidir.

10. Akciğer Zarı İltihabı

Akciğer zarı iltihabı akciğeri kaplayan zarın iltihaplanmasıdır ve sol veya sağ kaburga ağrısı yapabilir. Akciğer zarı iltihabı genellikle akciğerlerdeki iltihabı, pulmoner emboli veya bazen kanser hastalığından kaynaklanabilir. Sol veya sağ kaburga ağrısı akciğer zarındaki sinir liflerinin ağrıması sonucu ortaya çıkar.

Akciğer Zarı İltihabı
Akciğer Zarı İltihabı

Keskin ve bıçak saplanıyormuş gibi olan sol veya sağ kaburga ağrısı ile birlikte akciğer zarı iltihabı aşağıdaki belirtilere yol açabilir:

 • Nefes alırken veya öksürürken sol veya sağ kaburga ağrısı hissinin şiddetlenmesi,
 • İltihabın ortaya çıktığı bölgede kaburgaya dokunulduğunda hassasiyet,
 • Sırt veya omuz ağrısı

Akciğer zarı iltihabı genellikle ciddi komplikasyonlar ortaya çıkarmasa da günlük faaliyetlerinizi etkileyecek kadar göğüs ağrısı hissine yol açabilir. Doktorlar ağrıdan kurtulmak için genellikle akciğer zarı iltihabına yol açan nedeni tedavi etmektedirler.

11. Akciğer Sönmesi

Akciğer sönmesi sol veya sağ kaburga ağrısı yapabilen potansiyel ciddi sağlık sorunlarından biridir. Akciğer sönmesi akciğer ile göğüs duvarı arasındaki boşluğa hava girmesi sonucu oluşur. Baskı akciğerin sol veya sağ kaburga ağrısı yapacak şekilde aniden sönmesine yol açar.

Akciğer Sönmesi
Akciğer Sönmesi

Akciğer sönmesi bir enfeksiyon, askım, kaburga yaralanması veya akciğer hastalıklarından kaynaklanabilir. Bu genellikle tek bir akciğeri etkileyen bir durumdur ve göğüste bıçak saplanıyormuş gibi bir ağrıya neden olur.

sol veya sağ kaburga ağrısı yanı sıra akciğer sönmesi belirtileri şunlardır:

 • Nefes almada zorluk
 • Hızlı nefes alma
 • Sürekli öksürük
 • Ten renginin maviye dönmesi

12. Pulmoner Emboli

Pulmoner emboli akciğerlere bir kan pıhtısının girmesi ve sol veya sağ kaburga ağrısı başlangıcına neden olmasıdır. Kan pıhtıları potansiyel olarak ölümcüldür, çünkü vücuda yeterince oksijen gitmemesine neden olabilir.

Pulmoner Emboli
Pulmoner Emboli

Pulmoner emboli belirtileri yavaş yavaş ortaya çıkabileceği gibi aniden de ortaya çıkabilir. Bazen nefes darlığı ve solunum problemleri kademeli olarak ilerler. Ancak kan pıhtısı karın ağrısı, nefes darlığı, hırıltı sesi, yanma hissi ve sık öksürük ile birlikte ani göğüs ağrısına neden olabilir.

Bu belirtileri hissetmeniz halinde acil tıbbi yardım almanız önem arz etmektedir.

13. Akciğer Yüksek Tansiyonu

Keskin seyreden sol veya sağ kaburga ağrısı yapan faktörlerden bir diğeri bir tür yüksek tansiyon olan akciğer yüksek tansiyonu hastalığıdır. Bu yüksek tansiyon türü kalbin akciğerlere kan pompalamak için çok fazla efor sarf etmesi durumunda ortaya çıkar.

Akciğer Hipertansiyonu
Akciğer Hipertansiyonu

Akciğer yüksek tansiyonu belirtileri arasında karnın üst tarafında sağ kaburga ağrısı yer almaktadır. Ayrıca akciğer yüksek tansiyonu belirtileri şunlardır:

 • Günlük faaliyetleri sürdürürken nefes darlığı
 • Kalbin hızlı atması
 • İştah azalması
 • Ayak bileği şişmesi

Düzenli egzersiz yaparak, sağlıklı beslenerek ve sağlıklı bir kiloda kalarak akciğer hipertansiyonu hastalığını önleyebilirsiniz.

14. Akciğer Kanseri

Nadir durumlarda sol veya sağ kaburga ağrısı akciğer kanseri belirtisi olabilir. Ancak kaburga ağrısının kendisi tek başına bir akciğer kanseri belirtisi değildir. Akciğer kanseri belirtileri şunları içerir:

 • Renkli balgam veya kanlı öksürük
 • Göğüs veya omuz ağrısı
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • Halsizlik
 • Tekrarlayan göğüs enfeksiyonları
Akciğer Kanseri
Akciğer Kanseri

Sol veya sağ kaburga ağrısı tehlikeli mi?

Sol veya sağ kaburga ağrısı hissi birçok nedenden kaynaklanabilir. Kaburga ağrısının ciddi bir hastalıktan kaynaklanma ihtimaline karşı, sol veya sağ kaburga ağrısı hiçbir zaman görmezden gelinmemelidir. Özellikle aşağıdaki durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır:

 • Göğsün orta kısmında sıkıştırma, basınç, veya baskı hissi,
 • Nefes darlığına neden olacak şekilde, bıçak saplanıyormuş gibi keskin kaburga ağrısı,
 • Kalbin hızlı artması veya hızlı nefes alma ile birlikte mide bulantısı ve aşırı terleme,
 • Sol veya sağ kaburga ağrısı ile birlikte farklı renkte balgamlı öksürük
 • Sol veya sağ kaburga ağrısı hissinin uzun saatler geçmemesi.

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Enseden Gelen Baş Ağrısı Tehlikeli mi? Nasıl Geçer?

Enseden gelen baş ağrısı genellikle boyun tutulması, boyun fıtığı  veya spinal sinirlerdeki bir sorundan kaynaklanmaktadır. Boyundaki bir rahatsızlıktan...

Kulak Arkasında Ağrı Yapan 11 Hastalık

Kulak arkasında ağrı günlük yaşamınızı etkileyebilir. Kulak arkası ağrısı ile birlikte baş ağrısı, kulak enfeksiyonu veya çene problemleri...

Sol Koltuk Altında Ağrı Neden Olur? Neyin Belirtisi?

Sol koltuk altında ağrı hafif bir kas zedelenmesi veya lenf bezlerinin büyümesi gibi çok çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Gün...

Evinizdeki 7 Doğal Ağrı Kesici: Ağrı Kesen Doğal ve Bitkisel Çözümler

Aspirin, ibuprofen ve naproksen (Steroid olmayan anti-inflamatuvarlar) çoğumuzun ilaç dolabında bulunan yaygın ağrı kesicilerdir. Ne zaman bir baş...