Sol şakak ağrısı ve başın sol tarafında zonklama neden olur?

0
29163

Sol şakak ağrısı genellikle yeterince uyumamak, öğün atlamak, stres, anksiyete ve gerginlikten kaynaklanan, endişe verici olmayan bir durumdur. Sol şakak ağrısı genellikle tehlikeli olmamakla beraber şiddetli ağrı yaratabilir. Çoğu durumda istirahat etmek, başa soğuk kompres uygulamak ve rahatlatıcı yağları kullanmak baş bölgesindeki zonklayan ağrıları hafifletmeye yarımcı olur. Bu yazımızda başın sol tarafında zonklama ve ağrı nedenleri hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Sol şakak kemiği nerededir?

Sol şakak kemiği alnın sol tarafında, gözün arkasında bulunan kemiktir.

Sol şakak ağrısı tehlikeli midir?

Başınızın tek bir tarafında hissettiğiniz ağrı genellikle endişe verici bir durum değildir. Baş ağrıları çoğunlukla yaşam tarzındaki belirli etkenlerden kaynaklanmaktadır.

Örneğin aşırı alkol veya kafein tüketimi, fazla stres altında bulunmak, yeterince uyumamak veya uzun saatler aç kalmak çeşitli düzeylerde baş ağrısına neden olabilir.

Sol şakak ağrısı devamlı olarak devam ediyorsa yazımızın sonunda sol şakak ağrısını geçirmek için ne yapabileceğiniz hakkında bilgi verilecektir.

Sol Şakak Ağrısı Belirtileri

Baş ağrısının nedenine ve şiddetine bağlı olarak sol şakak ağrısı ile birlikte başka belirtiler de ortaya çıkabilir. Sol şakak ağrısı genellikle aşağıdaki semptomlarla birlikte gelmektedir:

 • Başın sol tarafında baskı hissi
 • Gün ortasında yavaş yavaş başlyan baş ağrısı
 • Aralıklı keskin baş ağrıları
 • Uykuya dalmakta zorlanma
 • Başın bir sağ bir sol tarafında hissedilen zonklamalar
 • Mide bulantısı ve sindirim problemleri
 • Sol gözün arkasında hissedilen keskin zonklama
 • Başı hareket ettirince baş ağrısının artması

Sol Şakak Ağrısı Türleri

Şimdi gelin sol şakak kemiğinde hissedilen çeşitli ağrı türlerine ve bunların nedenlerine bakalım

baş ağrısı türleri

Gerilim Tipi Sol Şakak Ağrısı

Sol şakak ağrısının nedenleri arasında en yaygın bilinen faktör gerilim tipi baş ağrılarıdır.

Gerilim tipi baş ağrısı başın sol tarafında ya da sol şakak kemiğinde ağrıya neden olabilir. Gerginlikten kaynaklanan baş ağrıları zonklamadan çok başın mengeneyle sıkıştırılması gibi bir his verir. Bu ağrı yavaş yavaş başlar ve eziyet verici bir hale dönüşebilir. Bazı durumlarda ağrı aniden başlayabilir.

Gerilim tipi baş ağrısı genellikle stres, açlık, kas gerginliği veya beyin kimyasallarındaki değişikliklerden kaynaklanır.

Küme Tipi Baş Ağrısı

Küme tipi baş ağrısı başın sol tarafında keskin ağrı yapabilir ve bu ağrı şakak kemiğinde ya da gözde hissedilebilir.

Küme tipi baş ağrıları genellikle aniden başlar ve 3 saate kadar devam edebilir. Küme tipi baş ağrıları çoğunlukla başın tek bir tarafında, gözün arka kısmında başlar ve şakak kemiğine yayılır. Küme tipi baş ağrıları ile birlikte mide bulantısı ve kalp atış hızında değişiklikler gerçekleşebilir.

Küme tipi baş ağrılarının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak uzmanlar küme tipi baş ağrılarının yüzdeki sinirlerin etkilenmesinden kaynaklandığını düşünmektedir.

Migren

migren ağrısı nerede olurMigren genellikle başın bir veya iki tarafında zonklama yapan şiddetli ağrılara neden olabilir.

Migren genellikle görme ve hislerdeki bozukluklarla başlar. Bunun sonucunda başın bir tarafında zonklama yapan baş ağrısı ortaya çıkar ve bununla birlikte mide bulantısı yaşanabilir. Migren belirtileri arasında ışığa karşı hassasiyet, yorgunluk, iştahsızlık ve kas gerginliği yer almaktadır.

Migrenin nedeni baştaki kan damarlarının seyrelmesi ve beyindeki dopamin ve serotonin gibi kimyasallarda değişikliklerin olması olarak düşünülmektedir. Migren tetikleyicileri kişiden kişiye değişebilir. Örneği çikolata, uzun saatler aç kalmak, stres, doğum kontrol hapları vb. migren tetikleyicileri olarak bilinmektedir. Genellikle uyku migren ağrısını azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Migrene iyi gelen şeyler hakkında diğer öneriler için buraya tıklayabilirsiniz.

Anksiyete Baş Ağrıları

Bir başlayıp bir biten sol şakak ağrısı genellikle stres ve anksiyeteden kaynaklanmaktadır.

Anksiyete vücudunuzu çok çeşitli şekillerde etkiler. Bu etkilerden biri de migren ağrılarına yol açmasıdır. Anksiyete bozukluğu şiddetli baş ağrısı ve migren ağrılarına neden olabilir.

Buz Kıracağı Ağrısı

Buz kıracağı ağrısı (ice pack heacache) adı verilen bu baş ağrısı türü genellikle başınıza sert bir cisimle vuruluyormuş gibi bir his verir. Bu ağrı genellikle başın tek bir tarafında gözün arkasında hissedilir. Şakak ağrısı şiddetli, delici ve dayanılmaz bir boyut kazanabilir. Ancak bu baş ağrısı kısa sürmektedir.

Migren veya küme tipi baş ağrısı yaşayan kişilerde buz kıracağı ağrısı daha fazla görülmektedir. Buz kıracağı ağrısının tedavisi zordur çünkü bu ağrı aniden başlar ve kısa sürer.

Sol Şakak Ağrısı Yapan Yaşam Tarzı Faktörleri

Sol şakak ağrısı yapan faktörler çoğunlukla kişinin yaşam tarzı ile ilgilidir. Sol şakak ağrısı yapan yaşam tarzı faktörleri şunlardır:

Stres

Uzun süreli stres sol şakak ağrısı olarak başlayıp alın ve boyun bölgesine yayılan baş ağrılarına neden olabilir. Stres boyun ve omuz bölgesindeki gerilimi de arttırır. Doktorlar gerginlikten kaynaklanan ağrıların çoğunlukla stresten kaynaklandığını belirtmektedir.

Yetersiz Uyku

Uykusuzluk başın üst ve yan taraflarında baskı yapan baş ağrılarının nedeni olabilir. Cephalalgia dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre yetersiz uyku nedeniyle yaşanan baş ağrıları analjezik ilaçlar ve uyku düzeninin sağlanması yoluyla tedavi edilebilmektedir.

Uzun Süreli Açlık

BMJ dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre açlık migren dahil birçok baş ağrısını tetiklemektedir. Bazı araştırmalarda tüm baş ağrısı vakalarının %30’unun açlıktan kaynaklandığı belirtilmiştir.

Alkol

Birçok bilimsel araştırmada aşırı alkol tüketiminin şiddetli baş ağrısına yol açabileceği belirtilmiştir. Az miktarda alkol kullanımı dahi migren ağrılarına yol açabilir ve küme tipi baş ağrılarının yoğunluğunu arttırabilir.

Sol Şakak Ağrısı Yapan Hastalıklar

Sol şakak ağrısı çoğunlukla yaşam tarzı faktörlerinden kaynaklansa da bazı sağlık sorunları da sol şakak ağrısı yaşanmasına neden olabilir.

Sinüslerin Tıkanması

sinüzit sinüslerin iltihaplanmasıÜst solunum yolları enfeksiyonu hastalığında sinüsler tıkanarak sol şakak ağrısı hissedilmesine yol açabilir.

Sinüs iltihabı kaynaklı baş ağrıları alın bölgesinde başlayıp şakaklara yayılabilir. Sinüs tıkanıklığı burun etrafındaki ve alındaki boşluklardaki baskıyı arttırır. Sinüs baş ağrıları ile birlikte genellikle burun akıntısı ve öksürük görülebilir. Kişi eğildiğinde sol şakak ağrısı şiddetlenebilir.

Sinüslerin açılması için doğal yağlardan yararlanabilirsiniz. Okaliptüs yağı, çay ağacı yağı ve lavanta yağı sinüs iltihabı nedeniyle sinüs tıkanması durumunda etkili olan yağlardır.

Grip veya Nezle

Grip veya nezle sürekli baş ağrısı ve baş bölgesinde baskı dahil olmak üzere birçok rahatsız edici semptom ortaya çıkarır.

Grip ve nezleden kaynaklanan baş ağrısı gözlerin etrafında hissedilir ve sinüs tıkanması ortaya çıkabilir. Baş ağrısı grip vakalarında daha çok, nezle vakalarında daha az görülmektedir.

Temporal Arterit (Dev hücreli arterit)

dev hücre arteritiŞakaklardaki damarların iltihaplanması şakaklarda ağrı ve hassasiyete yol açabilir. Buna temporal arterit veya dev hücreli arterit adı verilmektedir.

Temporal arterit genellikle 50 yaş üstü kişilerde görülür. Temporal arterit vakalarında genellikle sol şakak ağrısı (sağda da olabilir), baş bölgesinde baskı, zonklama gibi belirtiler ortaya çıkar. Şakak bölgesine dokunulduğunda hassasiyet görülebilir.

Temporal arterit belirtileri şunlardır:

 • Yorgunluk
 • Çiğnerken artan çene ağrısı
 • Görme problemleri
 • Kas ağrıları
 • Açıklanamayan kilo kaybı

Temporal arterit felç dahil ciddi sonuçlar doğurabilir. Yukarıdaki belirtiler görüldüğünde mümkün olduğunca kısa sürede doktora başvurulmalıdır.

Temporomandibular Eklem Bozukluğu

temporomandibular eklemÇene ve kafa tasındaki temporal kemiklerin disfonksiyonu halinde sol şakak ağrısı, sağ şakak ağrısı ve yüz ağrısı ortaya çıkabilir. çene kemiği ile kafa tası kemikleri ya da çene etrafındaki kaslar arasındaki eklemlerde yaşanan problemler temporomandibular eklem bozukluğu olarak bilinmektedir. Bu eklemlerde ve şakaklarda ağrı çiğneme veya yemek yeme esnasında şiddetlenebilir.

Pain dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre temporomandibular eklem bozukluğu baş ağrısına neden olmaktadır. Bu hastalıkta gözlerin yan taraflarına bastırıldığında hassasiyet, çiğneme esnasında ağrı, yüzün bir tarafında şişme, kulakta keskin ağrı veya diş ağrısı görülebilir.

Servikojenik Baş Ağrısı

servikojenik baş ağrısıServikojenik baş ağrısı boynun üst tarafında başlayın sol şakak ağrısı ya da sağ şakak ağrısı olarak devam edebilir.

Servik boyun ile ilgili problemlerde boyun ağrısı, migren veya gerginlik ağrısı ortaya çıkabilir. bu ağrı genellikle başın tek bir tarafında hissedilir ve sol şakak ağrısı olarak gelişebilir. Servikojenik baş ağrısı boynu hareket ettirmekte zorluk çekilmesine yol açar.

Servikojenik baş ağrısı vakalarındaki boyun ağrısı ve sırt ağrısını iyileştirmek için sırt, omurilik ve boyun egzersizleri yapılabilir.

Nörolojik Hastalıklardan Kaynaklanan Sol Şakak Ağrısı

Başın bir veya iki tarafındaki yüz sinirlerinin hasar görmesi sol şakak ağrısı yapan nörolojik sorunlara yol açabilir.

Oksipital Nevralji

Oksipital nevralji gözün kenarında sol şakak ağrısı yapabilir.

Kafanın her iki yanında da oksipital sinirler bulunmaktadır. Bu sinirlerin tahriş olması tahrişin oluştuğu yerde zonklama şeklinde ağrıya yol açabilir. Sinir hasarının boyutuna bağlı olarak ilgili bölgede karıncalanma ya da elektrik şoku veriliyormuş gibi hissetme belirtileri ortaya çıkabilir. bazı durumlarda kafa tasına ya da başın ilgili bölgesine dokunmaya karşı hassasiyet oluşur.

Diğer Sol Şakak Ağrısı Nedenleri

Nadir durumlarda devamlı kronik baş ağrıları daha ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.

Felç

Felç görme ve konuşma problemleri ile birlikte vücudun bir tarafında zayıflığa yol açar. Nadir durumlarda felç başın tek bir tarafını etkileyen şiddetli migrene yol açar.

Beyin Tümörü

beyin tümörüBaş ağrısı vakalarının büyük çoğunluğunun nedeni beyin tümörü değildir. Ancak dinlenme veya ağrı kesiciler yoluyla geçmeyen, sürekli devam eden şiddetli baş ağrılarınız varsa doktorunuzla görüşünüz.

Beyin tümörü belirtileri şunlardır:

 • Felç,
 • Denge problemleri
 • Bulanık görme
 • Kişilik değişiklikleri
 • Konuşma veya duyma problemleri

Numular Baş Ağrıları

Başın küçük bir bölgesinde sürekli devam eden ağrı numular baş ağrısı ya da madeni para şeklindeki baş ağrısı olarak bilinir. Bu ağrı yoğun olabilir ve 2 saate kadar devam edebilir. Ancak, numular baş ağrılarında başka bir belirti ortaya çıkmamaktadır. Bu baş ağrıları çoğunlukla ciddi bir durum değildir.

Solda Boyun Ağrısı ve Baş Ağrısı

Nadir durumlarda boyun ve baş bölgesinin sol tarafında ağrı yaşanabilir. Bunların nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

Oksipital Nevralji

Oksipital nevralji baş ve bonun sol tarafında keskin ve şiddetli ağrılara yol açabilir. Bu ağrı başınızı hareket ettirdiğinizde şiddetlenebilir. Bunun nedeni oksipital sinirlerin kafatasının alt kısmından boyuna doğru ilerlemesidir. Bu sinirler hasar gördüğünde sinir boyunca ağrı hissedilir.

Servikojenik Baş Ağrıları

Servikojenik baş ağrıları kemik yapılarından boynun yumuşak dokularına kadar kronik ağrı ile karakterize edilir. Boyun hareket ettirildiğinde, sağa veya sola çevrildiğinde ağrı şiddetlenir ve boynun hareket kapasitesi daralır.

Sol şakak ağrısına ne iyi gelir?

Sol şakak ağrısı hissini geçiren bazı etkili yöntemler bulunmaktadır. Sol şakak ağrısı hissine iyi gelen öneriler şunlardır:

Sıcak veya Soğuk Kompres

Sol şakak üzerine sıcak ve soğuk kompres sol şakak ağrısı hissini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu yöntem iltihabın da azalmasına yardımcı olarak baş ağrısının azalmasını sağlayacaktır.

Ilık Duş Almak

Ilık duş almak omuz, boyun ve sinüs bölgesindeki gerginliği azaltır. Duş aldığınız su içerisine birkaç damla lavanta yağı damlatmak da sol şakak ağrısı ve anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olacaktır.

Uyku

Sol şakak ağrısı hissettiğinizde uyumaya çalışın. Uyku özellikle gerginlikten kaynaklanan sol şakak ağrısı hissini azaltmaya yardımcı olur.

düzenli uyku

Yemek Yemek

Yemek kan şekerini yükseltmeye yardımcı olur ve beyine daha fazla enerji gitmesini sağlar.

Sol Şakak Ağrısı Problemine İyi Gelen Yağlar

Sol şakak ağrısı ve başın sol tarafında zonklama hissediyorsanız rahatlamak için şu yağları kullanabilirsiniz:

Masaj

Gerilimden kaynaklanan baş ağrıları, küme tipi baş ağrıları ve migren ağrıları için rahatlatıcı masaj uygulayabilirsiniz. Basınç noktalarına parmaklarınızla baskı uygulayarak sol şakak ağrısı belirtilerini azaltmaya yardımcı olacaktır.

 1. Baş parmaklarınızı kulaklarınıza doğru yanak kemiğine bastırın.
 2. Parmak uçlarınızla şakak kemiğine baskı yapın.
 3. Bastırmaya devam ederek parmaklarınızı geriye, başınızın arkasına doğru ilerletin.

Masaj yaparken yukarıdaki yağları kullanmanız masajın etkinliğini arttıracaktır.

Sol şakak ağrısı için ne zaman doktora gidilmeli?

Sol şakak ağrısı veya başın sol tarafında zonklama çoğunlukla ciddi bir sağlık sorunundan kaynaklanmaz. Çoğunlukla bu ağrılar yetersiz uyku veya stresten kaynaklanmaktadır. Ancak nadir durumlarda sol şakak ağrısı şiddetli ve devamlı olabilir. Bu durumda mutlaka doktora gidilmelidir.

Sol şakak ağrısı ya da başın sol tarafında zonklama ile birlikte aşağıdakiler söz konusu ise mutlaka doktora gidiniz:

 • 50 yaşından büyük kişilerde baş ağrısı görülmesi
 • Baş ağrısı ile birlikte boyunda uyuşma, konuşmada bozulma veya uyuşukluk hissedilmesi
 • Sol şakak ağrısı ile birlikte görme bozukluğu
 • Baş ağrısının şiddeti veya sıklığında bir değişiklik fark edilmesi.
 • Sol şakak ağrısı yaşanan bölgeye dokunulması halinde ağrının şiddetlenmesi.
 • Herhangi bir kafa travmasının ardından sol şakak ağrısı hissedilmesi.
 • Sol şakak ağrısı probleminin günlük hayatı etkileyecek bir boyuta ulaşması.

kalp

Siz de sol şakak ağrısı konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Yararlanılan Kaynaklar
 1. NCBI. Cluster headaches.
 2. MedicineNet. Cluster headache symptoms.
 3. eMedicineHealth. Migraine
 4. ADAA. Headaches.
 5. Cephalalgia. 1990 Aug;10(4):157-60.
 6. BMC Res Notes. 2015; 8: 393.
 7. J Neurosci Rural Pract. 2016 Apr-Jun; 7(2): 269–275.
 8. ClevelendClinic. Temporal arteritis.
 9. Pain. 2011 Apr; 152(4): 765–771.
 10. AmericanMigraineFoundation. Cervicogenic
 11. HopkinsMedicine. Occipital neuralgia.
 12. MayoClinic. External compression headaches.
 13. Cephalalgia. 2001 Sep;21(7):718-26.
 14. HarvardHealth. Headache: when to worry, what to do.
 15. American Osteopathic Association. Cervicogenic headaches

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here