Tamoxifen İlacı Kullanımı ve Yan Etkileri

0
5177

Tamoxifen kadınlık hormonu olan östrojenin faaliyetini engeller. Belirli meme kanseri türleri östrojenin artmasına neden olmaktadır. Bu yazımızda Tamoxifen yan etkileri ve kullanımı hakkında bilgi vereceğiz.

İlaç kadınlarda ve erkeklerde bazı meme kanseri türlerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca meme kanseri riski altındaki kadınlarda riski düşürmek için de kullanılabilir (örneğin ailesinde meme kanseri bulunanlar)

İlaç bu yazıda belirtilmeyen başka amaçlar için de kullanılabilir.

Tamoxifen Hakkında Önemli Bilgiler ve Hamilelikte Tamoxifen

Hamilelikte Tamoxifen kullanmayınız. Hamilelikte Tamoxifen kullanımı doğmamış bebeğe zarar verebilir. Bu ilaçla yapılan tedavi sona erdikten sonraki 2 ay boyunca korunmaya devam ediniz. Tamoxifen'e alerjiniz varsa ya da geçmişte damarlarda veya akciğerlerde kan pıhtılaşması sorunu yaşadıysanı ilacı kullanmayınız. Aynı zamanda kan inceltici warfarin (Coumadin) kullananlar Tamoxifen kullanmamalıdır.

Karaciğer hastasıysanız trigliseritleriniz yüksekse, geçmişte katarakt, felç veya kan pıhtılaşması yaşadıysanız bu ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza bilgi veri veriniz. Ayrıca kemoterapi veya ışın tedavisi alanlar da doktora bilgi vermelidir.

Tamoxifen’i meme kanseri riskini azaltmak için kullanıyorsanız ilk doz regl döneminde alınmalıdır. Ayrıca hamilelikte Tamoxifen kullanımı uygun olmadığından ilaca başlamadan önce mutlaka hamilelik testi yapılmalıdır.

Tamoxifen kullanımı rahim kanseri, felç ve akciğerlerde kan pıhtılaşması riskini arttırabilir. Bu ilacın kullanımı ile ilgili riskleri öğrenmek için doktorunuza danışınız.

İlacın zararlı etki bırakmadığından emin olmak için doktorunuz düzenli olarak mamogram isteyebilir. Ayrıca karaciğer fonksiyonu testi yapılabilir. Bu testler zamanında yaptırılmalıdır.

Tamoxifen Kullanmadan Önce

Tamoxifen’e alerjisi olanlar bu ilacı kullanmamalıdır.

Warfarin (Coumadin, Jantoven) gibi kan sulandırıcıları kullananlar meme kanseri riskini azaltmak için Tamoxifen’i kullanmamalıdır.

Hamilelikte Tamoxifen kullanımı uygun değildir. İlacı kullanırken hamile kalmayı engellemek için ilacın kullanıldığı dönemde ve tedavi sonrasında 2 ay boyunca bu ilaç kullanılmamalıdır.

Doğum kontrol hapları, doğum kontrol iğnesi, implant ve spiral gibi hormonel doğum kontrol yöntemleri ilacın kullanıldığı dönemde hamileliği engellemek için yeterli olmayabilir. Bu nedenle bu dönemde kondom gibi hormonel olmayan doğum kontrol yöntemleri kullanılmalıdır. Bu konuda doktorunuza danışabilirsiniz.

Tamoxifen 20 mg tablet

(Görsel ilaçla değişkenlik gösterebilir).

İlacın sizin için güvenli olup olmadığını anlamak üzere doktorunuza varsa şu hususlardan bahsediniz:

 • Geçmişte yaşanan felç veya kan pıhtılaşması
 • Karaciğer hastalığı
 • Kolesterolün yüksek olması
 • Trigliseritlerin yüksek olması
 • Katarakt
 • Alınan kemoterapi veya ışın tedavileri

Bu ilacın anne sütü yoluyla bebeğe geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermediği bilinmemektedir. Ayrıca bu ilaç süt üretimini yavaşlatabilir. Bu nedenle bu ilacı kullanan anneler emzirmemelidir.

Tamoxifen Ne Kadar Alınmalı?

İlaç tam olarak prospektüsünde yazan talimatlara uygun olarak alınmalıdır. İlacı belirtilenden daha az veya daha fazla almayınız.

Sıvı ilacı ilaçla birlikte verilen ölçü şırıngası ya da özel doz ayarlayıcı kaşık ile ölçerek kullanın. Doz ayarlayıcı kaşığı eczaneden temin edebilirsiniz.

Bu ilaç yemeklerle birlikte veya yemeklerden ayrı olarak alınabilir. İlaç kullanılırken sıklıkla kan tahlili yapılması gerekir.

Ameliyat veya tıbbi testler yapılacağı zaman veya yatak istirahati verildiğinde doktorunuz kısa bir süreyle ilacı durdurabilir. Bu nedenle herhangi bir ameliyat olacaksanız Tamoxifen kullandığınızı doktorunuza söyleyiniz.

İlacın kullanıldığı dönemde aylık olarak fiziksel muayene, mamogram ve öz muayene yapılması gerekmektedir.

En iyi sonucu almak için bu ilaç düzenli kullanılmalıdır. İlaç tam olarak bitmeden yenisi temin edilmelidir. İlaç oda sıcaklığında, nemden, ısıdan ve soğuktan uzak tutulmalıdır. Buzdolabına veya dondurucuya konulmamalıdır.

Tamoxifen Zamanında Alınmazsa Ne Olur?

İlacınızı zamanında almadıysanız hatırladığınızda derhal ilacınızı alınız. Ancak bir sonraki ilaç saatiniz yaklaştıysa kaçırdığınız ilacı almayabilirsiniz. Bir sonraki ilaç saatinde fazladan ilaç alınmamalıdır.

Bu ilaç idrar, istifra gibi vücut sıvılarına karışabilir. Bu tarz vücut sıvılarını temizleyen veya hasta bakımını üstlenen kişilerin lastik eldiven kullanması ve eldivenleri çıkardıktan sonra ellerini yıkaması gerekmektedir.

Tamoxifen Yan Etkileri

Tamoxifen yan etkileri kapsamında kabarcıklar, nefes darlığı, yüzde, dudaklarda, dilde veya boğazda şişme gibi alerjik reaksiyon belirtileri görülürse derhal ambulans çağırınız.

İlacın kullanımı felç veya kan pıhtılaşması riskini arttırabilir.

Aşağıdakilerden biri görüldüğünde hemen doktorunuzu arayınız:

 • Felç belirtileri: ani uyuşukluk veya zayıflık hissi (özellikle vücudun tek bir yanında) şiddetli baş ağrısı, konuşma güçlüğü, görmede veya dengede durmada zorluklar.
 • Akciğerde kan pıhtılaşması belirtileri: göğüs ağrısı, ani başlayan öksürük, hızlı nefes alma, öksürürken kan gelmesi,
 • Bacakta kan pıhtılaşması belirtileri: ağrı, şişme, sıcaklık hissi veya kızarıklık.

İlaca bağlı olarak aşağıdaki belirtiler görüldüğünde doktora başvurulmalıdır:

 • Görmede bozukluk, tünel görünüşü, göz ağrısı, ışık kaynaklarının etrafında hale görülmesi,
 • Beklenmeyen vajinal kanama veya akıntı,
 • Adet düzeninin bozulması
 • Pelvik bölgede ağrı veya basın hissi,
 • Göğüste yeni bir şişlik oluşması,
 • Karaciğer problemleri: mide bulantısı, üst karın ağrısı, kaşıntı, yorgunluk, iştah kaybı, idrarın renginin koyu olması, dışkının kil renginde olması, sarılık, ya da
 • Kanda yüksek oranda kalsiyum bulunması: kusma, kabızlık, susuzluğun veya idrarın artması, kaslarda zayıflık, kemik ağrısı, zihin bulanıklığı, enerji azlığı veya yorgunluk hissi.

Diğer Tamoxifen yan etkileri arasında sıcak basması, vajinal akıntı ve kilo kaybı yer alır.

Bu ilaç, bu yazıda listelenmeyen başka yan etkilere sahip olabilir. Bu konuyu sağlık kuruluşlarına danışabilirsiniz.


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here