Tansiyonu Düşüren Bitkiler ve Baharatlar

0
1015
tansiyonu düşüren bitkiler

Hipertansiyon olarak da bilinen yüksek tansiyon günümüzün en yaygın sağlık sorunlarından biridir. Kalpten pompalanan kan fazla güç ve basınç uyguladığında tansiyon yükselir. Beslenme tarzındaki değişiklikler yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olmaktadır. Bu yazımızda tansiyonu düşüren bitkiler ve baharatlar hakkında bilgi vereceğiz.

Tansiyon kaç olmalı?

Tansiyon ölçümünde iki değer ölçülür:

 • Sistolik Değer (Büyük tansiyon): Kalbin kasılması esnasında kan damarlarındaki basınç.
 • Diastolik Değer (Küçük tansiyon): Kalp her atıştan sonra gevşediğinde damarlardaki basınç.

Büyük tansiyonun 130 üzerinde ve küçük tansiyonun 80 üzerinde okunması yüksek tansiyon olarak yorumlanır.

Yüksek tansiyon başlangıçta herhangi bir belirti ortaya çıkarmadığından birçok kişi yüksek tansiyonu geç fark etmektedir. Bu nedenle uzmanlar tansiyonun düzenli olarak ölçtürülmesi gerektiğini belirtmektedir.

 • 18 yaş ve üzerindeki kişiler her 2 yılda bir tansiyonunu ölçtürmelidir.
 • 40 Yaş üzerindeki kadınlar ve erkekler tansiyonunu en az yılda 1 kere ölçtürmelidir.

Genler, stres, kötü beslenme, sigara içme ve hareketsiz yaşam tarzı yüksek tansiyon nedenleri arasındadır. Yüksek tansiyon risk faktörlerini taşıyorsanız bu durum kalp krizi, felç, diyabet, kalp yetmezliği, böbrek hastalığı, görme kaybı ve metabolik sendrom riskini arttırır. Bu nedenle yüksek tansiyon risk faktörlerini taşıyan kişiler tansiyonunu daha sık ölçtürmelidir.

Yüksek tansiyon durumunda doktorunuzun başlattığı tedaviye ek olarak aşağıdaki tansiyonu düşüren bitkiler ve baharatlar destekçiniz olacaktır.

1. Sarımsak

sarımsakSarımsak tansiyonu düşüren bitkiler arasında ilk sırada yer almaktadır. Sarımsak özellikle de küçük tansiyonu düşüren nitrik asit üretimini arttırarak kan damarlarını rahatlatmaya yardımcı olur.

2011 yılında Pharmacognosy Reviews dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre sarımsak kasların rahatlamasını ve vazodilatasyonu sağlayan nitrik asit üretimini arttırmaktadır. Integrated Blood Pressure Control dergisinde yayınlanan bir diğer araştırmada da sülfür eksikliği probleminin tansiyonu yükseltebildiği ve sarımsaktan elde edilen organosülfür bileşenlerinin tansiyonu düşürebilecği belirtilmiştir.

Tansiyonu düşüren bitkiler arasındaki sarımsak aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırma, kolesterolü düşürme ve kalp hastalığını önleme açısından da faydalıdır.

 • Her gün aç karnına 2 veya 3 diş sarımsak yiyin.
 • Alternatif olarak doktorunuza danıştıktan sonra sarımsak takviyesi alabilirsiniz.

2. Tarçın

tarçın cinnamonTarçın tansiyonu düşüren bitkiler arasında bir diğer önemli bitkidir. Bu güçlü antioksidan içeriğindeki sinamaldehit ve diğer suda çözünebilen organik bileşenler sayesinde tansiyonu düşürmektedir. 2006 yılında Journal of the American College of Nutrition dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre tarçın glukoz metabolizmasında ve tansiyonun düzenlenmesinde rol oynamaktadır.

Tansiyonu düşüren bitkiler hakkında 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre kısa vadeli tarçın tüketimi büyük ve küçük tansiyonu düşürme etkisine sahiptir. Tarçın potansiyel olarak tansiyon düşürücü etkiye sahip olsa da bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

 • Siyah çay, yeşil çay ve diğer bitki çaylarınızın içine bir adet tarçın çubuğu kayın.
 • Ayrıca kahvaltılık gevreklere, yulaflı yiyeceklere ve hatta kahvenize bir miktar tarçın ekleyebilirsiniz.

3. Hibiskus

Hibiskus yüzlerce yıldır tansiyonu düşürmek için farklı kültürlerde kullanılmaktadır. Günümüzde yapılan bilimsel araştırmalar da hibiskusun tansiyonu düşüren bitkiler arasında yer aldığını ortaya koymuştur.

2010 yılında Journal of Nutrition dergisinde yayınlanan bir araştırmada düzenli olarak hibiskus çayı içmenin yetişkinlerde tansiyonu düşüren bir etkisi olduğu belirtilmiştir.

2015 yılında yapılan bir araştırmada uzmanlar hibiskus çayının büyük ve küçük tansiyonu düşürdüğünü belirtmiştir. Ancak bu verilerin doğrulanması için daha fazla deney yapılması gerekmektedir.

Hibiskus bitkisi antioksidan ve anti-enflamatuvar özelliklerine ek olarak böbreklerdeki fazla sodyumun atılmasına yardımcı olur. Bu idrar söktürücü etkisi ile tansiyonu düşürür.

 1. 2 bardak su içerisine 2 adet kurutulmuş hibiskus çiçeği ekleyin.
 2. Suyu kaynatın.
 3. 5 dakika demlenmeye bırakın.
 4. Süzün ve içerisine bal ve limon ekleyin.
 5. Bu çayı günde 1 veya 2 kere içebilirsiniz.

Detaylı bilgi için Hibiskus Çayının Faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.

4. Aluç

Aluç da tansiyonu düşüren bitkiler arasında yer almaktadır.

Flavonoit ve kersetin açısından zengin olan aluç damarlardaki kan basıncını düşürür ve hipertansiyon riskini azaltır.

2002 yılında yapılan bir araştırmada aluç bitkisinin istirahat halindeki büyük tansiyonu düşürdüğü belirtilmiştir. Ayrıca aluç çayı anksiyete problemine de iyi gelmektedir.

 • Yarım bardak suyun içerisinde 1 çay kaşığı aluç meyvesini kaynatın. 7-10 dakika dinlendirin. Elinizde kurutulmuş aluç bitkisi varsa bununla çay yapmak için bir gece önceden suda bekletebilirsiniz. Tansiyonu düşüren bitkiler arasındaki aluç bitkisini her gün içebilirsiniz.

5. Reyhan

Tansiyonu düşüren bitkiler arasındaki reyhan önemli miktarda ursolik asit ve öjenol içerir ve bu sayede tansiyonu düşürür. Sakinleşmeyi sağlayarak stresi azaltır. Bu şekilde de tansiyonun yükselmesine engel olur.

2010 yılında yayınlanan bir araştırmada reyhanın tansiyonu düşüren bitkiler arasında olduğu belirtilmiştir. Reyhanın faydasını görmek için reyhan yapraklarını çorbalarınıza, yemeklerinize ve hamur işlerine ekleyebilirsiniz.

6. Kakule

Kakule de tansiyonu düşüren bitkiler arasında yer almaktadır. Kakulenin tansiyon düşürücü etkisinin içeriğindeki flavonoitlerden kaynaklandığı düşünülmektedir.

kakule cardamomKakule içerisinde kalp atış hızını düzenlemek ve tansiyonu kontrol altına almak için gerekli olan potasyum da bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar kakule bitkisinin hipertansiyona neden olan faktörler arasında sayılan stres ve depresyonu da azalttığını belirtmektedir.

2009 yılında Indian Journal of Biochemistry and Biophysics dergisinde yayınlanan bir araştırmada katılımcılara birkaç ay boyunca her gün toz halinde kakule verilmiş ve bu kişilerde tansiyonun düştüğü gözlenmiştir.

 • İçeceklerinize kakule ekleyebilirsiniz. Ayrıca tatlı ve ekşi yiyeceklere de lezzet vermesi için kakule eklenebilir.
 • Her gün bir veya iki bardak kakule çayı içebilirsiniz. Kakule çayı yapmak için bir miktar kakule çekirdeğini 1 bardak kaynar suyun içerisinde bekleyip süzebilirsiniz.

7. Yeşil Çay

yeşil çay green teaYeşil çay içerisinde tansiyonu düşüren birçok madde bulunmaktadır. Antioksidan ve anti-enflamatuvar özellikleriyle güçlü yeşil çay tansiyonu düşüren bitkiler arasındadır.

2004 yılında yayınlanan bir araştırmada 1 yıl boyunca günde yarım bardak yeşil çay tüketiminin deneklerde hipertansiyon riskini önemli oranda düşürdüğü tespit edilmiştir.

 1. Bir bardak sıcak suyun içerisine 1-2 çay kaşığı yeşil çay koyun.
 2. 5 dakika demlenmeye bırakın.
 3. Süzün ve içine bal ve limon ekleyin.
 4. Günde 2-3 bardak yeşil çay içmeye devam edin.

8. Kedi Pençesi

Geneleksel Çin tıbbında kedi pençesi tansiyonu düşüren bitkiler arasında kabul edilmektedir. Ayrıca kedi pençesi bitkisi platelet ve kan pıhtısı birikimini önlemekte, böylece kalp krizi ve felç riskini azaltmaktadır.

2011 yılında Pharmacognosy Reviews dergisinde yayınlanan bir araştırmada kedi pençesi hücrelerdeki kalsiyum kanallarını etkileyerek tansiyonu düşürmeye yardımcı olmaktadır.

 • Küçük bir cezve içerisine yarım bardak su ve 1 yemek kaşığı kedi pençesi bitkisi ekleyin. Üzerini örtün ve 30 dakika bekletin. Süzün ve bal ve limon ekleyin. Bu çayı her gün içebilirsiniz.

Dikkat: Hamile ve emziren kadınlar kedi pençesi bitkisi tüketmemelidir.

Tansiyonu Düşüren Bitkiler: Ek İpuçları

 1. Sağlıklı ve düşük sodyumlu beslenin. Potasyum ve magnezyum yönünden zengin yiyeceklerle beslenin.
 2. Haftanın en az 3 günü 30 dakika egzersiz yapın.
 3. Sigara içmeyin. Sigara damarlara zarar verir.
 4. Alkol tüketimini sınırlayın.
 5. Sağlıklı kilonuzu koruyun.
 6. Stres yönetimi tekniklerini öğrenerek stresi kontrol altına alın.
 7. Günde 7-8 saat uyuyun.

 

Kaynaklar:


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here