Tecfidera İlacı ve Yan Etkileri

0
4419
İlaçlar

Tecfidera (dimetil fumarat) tekrarlayan çoklu skleroz tedavisinde (çoklu doku sertleşmesi – emes hastalığı) kullanılan reçeteli bir ilaçtır.

Tecfidera bu yazıda bahsedilmeyen başka amaçlarla da kullanılabilir.

Tecfidera Hakkında Önemli Bilgiler

Tecfidera kullanmaya başlamadan önce ve Tecfidera kullandığınız süreçte kanda akyuvar sayısı düşüklüğü veya bir enfeksiyonunuz varsa bundan doktorunuza bahsediniz.

Tecfidera engellilik veya ölüme neden olabilecek ciddi viral beyin enfeksiyonuna neden olabilir. Zihinsel durumunuzda bir değişiklik, görmede bozulma, vücudun bir yanında güçsüzlük, konuşma veya yürüme güçlüğü olması durumunda derhal acil tıbbi yardım alınız. Bu semptomlar kademeli olarak başlayabilir ve hızlı bir şekilde şiddetlenebilir.

Tecfidera Kullanmadan Önce

Dimetil fumarat alerjisi olan kişiler Tecfidera kullanmamalıdır.

Tecfidera’nın sizin için güvenli olup olmadığından emin olmak için

  • Aktif bir enfeksiyon
  • Alyuvar düşüklüğü

durumlarını doktorunuza söyleyiniz.

Doktorunuz Tecfidera kullanımını engelleyen bir sorunun olup olmadığını tespit etmek için kan tahlili isteyebilir.

Hamilelikte Tecfidera Kullanımı

Tecfidera’nın doğmamış bebeğe zarar verip vermediği bilinmemektedir. Hamileyseniz veya bu ilacı kullanma sürecinde bebek sahibi olmayı düşünüyorsanız bu konudan doktorunuza bahsediniz.

Emzirme döneminde Tecfidera kullanımı durumunda dimetil fumaratın anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermediği bilinmemektedir. Emzirme dönemindeyseniz bundan doktorunuza bahsediniz.

Tecfidera Nasıl Kullanılır?

Tecfidera ilacı tam olarak doktorun talimatlarına uygun olarak kullanılmalıdır. İlacın prospektüsündeki tüm talimatlara uyunuz. Doktorunuz en iyi sonuçları almak için zaman zaman ilacın dozunu değiştirebilir. İlacı doktorunuzun söylediğinden daha fazla veya daha az miktarlarda almayınız.

Tecfidera yemeklerle birlikte veya yemeklerden ayrı olarak alınabilir. Tecfidera ilacının yiyeceklerle birlikte alınması ciltteki yan etkilerini (sıcaklık, kaşınma veya yanma hissi) azaltabilir.

Kapsülü ezmeyin, çiğnemeyin, kırmayın veya açmayın. Kapsül bütün halde yutulmalıdır.

Tecfidera iki farklı dozda verilir. Öncelikle bir başlangıç dozu ile başlanır, sonrasında devamlı doz ayarlanır. Başlangıç dozu yaklaşık 7 gün boyunca sürer. Bu konuda doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyunuz.

Tecfidera ilacı oda ısısında, nem, yüksek ısı ve ışık olmayan ortamda saklanmalıdır. Şişe açıldıktan sonra 90 gün geçmiş ise ilacı kullanmayıp atınız.

Tecfidera Zamanında Alınmazsa Ne Olur?

Eğer ilacın saati geldiğinde bir sebeple ilacı alamadıysanız, hatırladığınız anda ilacınızı alınız. Ancak bir sonraki ilaç saati yaklaştıysa kaçırdığınız ilacı almayın. İlacı almama durumunda bir sonraki ilaç saatinde daha fazla ilaç alımı yapmayınız. Tecfidera’nın fazla dozda alınması durumunda derhal bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Tecfidera Ne Kadar Alınmalı?

Çoklu doku sertleşmesi (emes hastalığı) için yetişkinlerde Tecfidera dozu

Başlangıçta: 7 gün boyunca ağız yoluyla günde 2 kere 120 mg.

Devam döneminde: günde iki kere 240 mg.

İlacın kullanım amacı: tekrarlayan çoklu doku sertleşmesi (emes hastalığı) formlarında hastaların tedavisi

Diğer İlaçlar Tecfidera’yı Etkiler mi?

Reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler dahil diğer ilaçlar Tecfidera ile etkileşime girebilir. Kullandığınız tüm ilaçlar, takviyeler ve vitaminler hakkında doktorunuza bilgi veriniz.

Tecfidera’nın Yan Etkileri

Tecfidera kullanımının ardından kurdeşen, nefes darlığı, yüzde, dudaklarda, dilde veya boğazda şişme görülmesi durumunda derhal ambulans çağırınız.

Tecfidera engellilik veya ölümle sonuçlanabilecek ciddi beyin enfeksiyonuna yol açabilir. Semptomlar kademeli olarak başlayıp hızla kötüleşebilir. Aşağıdaki belirtileri görmeniz durumunda derhal ambulansı arayınız:

  • Zihinsel durumunuzda herhangi bir değişiklik,
  • Görmede bozulma,
  • Vücudun tek bir yanında güçsüzlük,
  • Konuşma veya yürüme zorluğu
  • Yutma sırasında ağrı, ateş, grip veya nezle semptomları
  • Ciltte sıcaklık, sızlama, kaşıntı veya yanma hissi ya da şiddetli kızarıklık,
  • Karaciğer problemleri (iştah kaybı, sol üst karın ağrısı, halsizlik, idrar renginde koyulaşma, kil renginde dışkılama, sarılık)

Tecfidera yan etkileri arasında şunlar da yer alabilir:

Tecfidera bu yazıda listelenmeyen başka yan etkilere sahip olabilir. Yan etkileri hakkında bilgi almak için 0 800 314 00 08  Sağlık Bakanlığı İlaç Yan Etki Hattını arayabilirsiniz.

 


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here