Tırnaklarda Beyaz Lekeler İçin Doğal Bitkisel Kesin Çözüm

Elleriniz kartvizitiniz gibidir. Sizin hakkınızda birçok bilgi verir. Eller özellikle sağlığınız hakkında da birçok ipucu taşımaktadır. Bir şeylerin yolunda gitmediğinin göstergelerinden biri de tırnakta beyaz lekeler bulunmasıdır. Buna tıpta lökoniki adı verilmektedir. Bu yazımızda “Tırnaklarda beyaz lekeler neden olur?” sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Tırnaklarda beyaz lekeler fiziksel veya kimyasal nedenlerden kaynaklanabilir. Tırnaklarda beyaz lekeler çoğunlukla endişe verici bir durum değildir ve tıbbi müdahale gerektirmez. Evde uygulayabileceğiniz bazı doğal ve bitkisel yöntemlerle tırnakta beyaz lekeler azaltılabilir.

Tırnaklar

Lökoniki (Tırnakta Beyaz Lekeler) nedir?

Tırnaklarda beyaz lekeler genellikle küçük yarım daireler şeklindedir. Sporla ilgilenen kişilerde ayak tırnaklarında da beyaz lekeler görülebilir. Bu beyaz lekeler ağrı veya acıya neden olmaz, genellikle ciddi bir durumun habercisi değildir. Ancak nadir de olsa tırnaklarda beyaz lekeler sağlığınız ile ilgili yolunda gitmeyen bir şeylerin habercisi olabilir.

Tırnaklarda beyaz lekeler neden oluştuğuna bağlı olarak kendiliğinden yok olabileceği gibi belirli besin yetersizliklerinin göstergesi olabilmektedir. Bu durumda tırnakta beyaz lekeler neden kaynaklanıyorsa bunun tespit edilip giderilmesi gerekir.

Tırnaklarda beyaz lekeler neden olur?

1. Mekanik Yaralanmalar

Tırnaklarda beyaz lekeler tırnak matrisinin mekanik olarak hasar görmesinden kaynaklanabilir (yaralanmalar veya manikür esnasında tırnağa çok fazla baskı uygulanması). Bu tür yaralanmalardan birkaç hafta sonra tırnakta beyaz lekeler görünmeye başlar. Çoğu kişi bu lekelerin yaralanmadan kaynaklandığını düşünmez. Mekanik hasardan kaynaklanan tırnakta beyaz lekeler genellikle kendiliğinden iyileşir. Tek yapmanız gereken tırnaklara tekrar hasar vermekten kaçınmaktır.

2. Alerjik Reaksiyonlar

Tırnak parlatıcı, tırnak sertleştirici, oje çıkarıcı gibi bazı manikür ürünleri tırnakları koruyacağı yerde onlara zarar veren sert kimyasallar içermektedir. Bazen uzun yıllardır kullanmakta olduğunuz bir ürün aniden alerjik reaksiyona yol açabilir. Bu nedenle ellerde ve tırnaklarda kullanılan bakım ürünlerine çok dikkat edilmeli, içeriğinde sert kimyasallar bulunmamasına özen gösterilmelidir. Bu tür sert kimyasallar tırnakta beyaz lekeler oluşmasına yol açabilir.

Ellerinizde kullandığınız kozmetik ürünlerin markasını zaman zaman değiştirmek, bazı zamanlar tırnaklarınızdaki tüm oje vb. ürünleri çıkarmak ve ellerinizi dinlendirmek iyi bir fikir olacaktır.

3. Mantar Enfeksiyonu

Mantar enfeksiyonu genellikle ayak tırnaklarında görülmekle beraber ellere de bulaşabilir. Mantarın gelişmesi için nemli ve sıcak bir ortam olması gerekir. Bu nedenle ayak tırnakları mantar oluşumuna daha yatkın olup el tırnaklarında mantar çok sık görülmez. Bu nedenle tırnaklarda beyaz lekeler görüldüğünde mantar enfeksiyonu ilk düşünülmesi gereken şey değildir. Aşağıda bahsedeceğimiz doğal yöntemleri uygulamanız yeterli olacaktır. Tırnak mantarı enfeksiyonu belirtileri gözlemlerseniz doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Tırnak Mantarı
Tırnak Mantarı

4. Çinko Eksikliği

Tırnakların sağlıklı ve güçlü olması için gerekli minerallerden biri de çinkodur. Çinko düzeyi olması gerekenin altına düştüğünde genellikle bunun ilk belirtisi tırnaklarda beyaz lekeler oluşmasıdır. İstiridye, ıspanak, kuruyemiş, tam tahıllar, kuru fasulye ve yoğurt çinko yönünden zengin yiyeceklerdir. Çinko eksikliği nedeniyle tırnaklarda beyaz lekeler oluşması çok büyük bir problem değildir. Ancak çinko eksikliği uzun sürürse ishal, bağışıklık sisteminin zayıflaması, saçların incelmesi, strese karşı hassasiyet, sivilce ve kızarıklıklar meydana gelebilir.

5. Kalsiyum Eksikliği

Tırnaklarda beyaz lekeler kalsiyum eksikliği belirtisi olabilir. Bunun çok yaygın görülen bir problem olması nedeniyle birçok el ve tırnak bakımı ürününde kalsiyum bulunmaktadır. Bu ürünler tırnaklarınızın ihtiyaç duyduğu mineralleri sağlayabilir. Ancak bu ürünler elbette besinler yoluyla aldığınız kalsiyum kadar ekili değildir. Peynir, yoğurt, süt, sardalya, soya fasulyesi ve soya sütü kalsiyum yönünden zengin yiyecekler arasındadır.

Diğer mineral eksikliklerinde olduğu gibi tırnakta beyaz lekeler buz dağının sadece görünen kısmıdır. Kalsiyum eksikliği uzun vadede kas spazmları, depresyon, halüsinasyon görme, ellerin, ayakların ve yüzün uyuşması, kemik yapısının zayıflaması gibi problemlere yol açabilir.

6. Protein Eksikliği

Vücutta yeterince protein bulunmadığı takdirde tırnaklarda beyaz lekeler oluşabilir. Özellikle vejetaryen kişilerde bu sık görülen bir durumdur. Et ve balık tükettiğiniz halde tırnakta beyaz lekeler gözlemliyorsanız hindi göğüs eti, somon balığı ve yağsız dana eti tüketmeye çalışın. Vejetaryen kişilerin protein ihtiyacını tofu, fasulye, soya sütü, kuruyemiş ve çekirdeklerden alması tavsiye edilir.

Protein eksikliği görülen kişilerde kas spazmları, duygu durum değişiklikleri, enerji düşüklüğü ve uyku problemleri görülebilir. Uzun vadede protein eksikliği daha ciddi nörolojik problemlere neden olabilir.

Tırnaklarda beyaz lekeler nasıl geçer? Evde Uygulayabileceğiniz Doğal Yöntemler

1. Nemlendirme

Tırnaklarınızın hızlı bir şekilde yenilenmesi için düzenli olarak nemlendirmek çok önemlidir. E vitamini yağı içeren besleyici bir el losyonu kullanın. Her gün yatmadan önce ve gün içerisinde ellerinizi yıkadıktan sonra nemlendirici kullanın. Ayrıca unutmayın ki nemlendirici ürünler cildin sahip olduğu suyu tutmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle günde en az 1.5 litre su içmeniz önem taşımaktadır.

Tırnak Nemlendirme
Tırnak Nemlendirme

2. Sağlıklı Beslenme

Belirli yiyecekler özellikle tırnaklar için çok faydalıdır. Tırnakların sağlıklı bir şekilde uzamasına ve yenilenmesine yardımcı olur. Yukarıda çinko, kalsiyum ve protein için tavsiye ettiğimiz besinlerin yanı sıra C vitamini yönünden de zengin bir beslenme tarzı izlenmelidir. Portakal, limon, greyfurt, yeşil biber, elma, havuç ve çilek C vitamini yönünden zengindir. Ayrıca sülfür içeren brokoli, lahana, kara lahana, turp, kümes hayvanları, balık, kırmızı et, kuruyemiş ve mercimek de tüketilmelidir.

Sağlıklı Beslenme
Sağlıklı Beslenme

3. Tırnakları Uzatmak

Tırnaklarda beyaz lekeler mekanik yaralanmalardan kaynaklanıyorsa, durumu düzeltmek için en iyi yöntemlerden biri tırnaklarınızın uzamasına izin vermektir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte bu sabır isteyen bir durumdur. Tırnağın tamamen eski haline dönmesi 8 aya kadar sürebilir. Bu nedenle tırnaklarınızı belirli bir düzeye ulaştıktan sonra kesin ve tekrar uzatın. Zaman içerisinde tırnakta beyaz leke gözlenen kısım atılmış olacaktır.

Uzun Tırnak
Uzun Tırnak

4. Çay Ağacı Yağı

Tırnaklarda beyaz lekeler için çay ağacı yağı kullanılabilir. Tırnaklarda beyaz lekeler mekanik yaralanmalardan kaynaklanıyorsa çay ağacı yağı tırnakları besleyecek ve nemlendirecektir. Eğer nedeni mantar ise çay ağacı yağı antiseptik ve mantar önleyici özellikleriyle iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Çay ağacı yağı her zaman zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı veya jojoba yağı gibi ince taşıyıcı bir yağ ile birlikte kullanılmalıdır. Aksi takdirde çay ağacı yağının sert yapısı tırnaklarınıza zarar verebilir.

çay ağacı yağı
Çay Ağacı Yağı

Bir yemek kaşığı taşıyıcı yağ içerisine 2-3 damla çay ağacı yağı ekleyin. Bu karışım ile tırnaklarınızı nazikçe ovalayın. 15-20 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayın. Bu işlemi haftada 3-4 kere tekrarlayabilirsiniz.

5. Portakal Yağı

Portakal yağı çay ağacı yağı ile benzer özelliklere sahiptir ve tırnakta beyaz lekeler için etkili bir çözümdür. Ayrıca oje, oje çıkarıcı gibi kimyasalları çok sık kullanmak nedeniyle rengini kaybeden tırnakların tekrar parlak bir görünüm kazanmasını sağlar.

Portakal yağını doğrudan tırnaklarınıza sürün ve 45-60 dakika kadar bekleyin. Ellerinizi yıkayın ve nemlendirici sürün.

portakal yağı
Portakal Yağı

6. Beyaz Sirke

Beyaz sirke antibakteriyel, mantar önleyici ve beyazlatıcı özelliklere sahiptir. Yarım bardak beyaz sirke ve 1 bardak suyu karıştırın ve bu karışıma ellerinizi daldırın. En az 10 dakika bekleyin ve ellerinizi durulayın.

En iyi sonuçları almak için bu işlemi haftada 3-4 kere tekrarlayabilirsiniz. Beyaz sirkenin sert yapısı doğrudan uygulandığında ellerinize zarar verebilir. Bu nedenle beyaz sirke her zaman suyla karıştırılarak kullanılmalıdır. Su ve beyaz sirke oranını zaman içerisinde kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Beyaz Sirke
Beyaz Sirke

7. Sarımsak Yağı

Tırnakta beyaz lekeler mantardan kaynaklanıyorsa sarımsak yağı en iyi tedavi yollarından biridir. Sarımsak doğal bir antibiyotiktir. Antibakteriyel, antiviral ve mantar önleyici özellikler taşır.

Birkaç diş sarımsağı ortadan ikiye bölün ve bunları kullanarak tırnaklarınızı ovalayın. Kuruyana kadar 15-20 dakika bekleyin ve durulayın.

Sarımsak Yağı
Sarımsak Yağı

Alternatif olarak sarımsak yağı ile tırnaklarınızı ovalayabilirsiniz. Beslenmenizde daha fazla sarımsak tüketmeniz de tırnaklarınız için yararlı olacaktır.

8. Limon Suyu

Tırnaklarda beyaz lekeler için başvurabileceğiniz bir diğer doğal yöntem tırnakları besleyen ve parlatan limon suyudur. Limon suyu antiseptik özelliklere sahiptir ve bol miktarda C vitamini içerir. Daha önce bahsettiğimiz gibi C vitamini eksikliği de tırnakta beyaz lekeler oluşmasına neden olabilir.

Bir adet limonu dilimleyin ve bununla tırnaklarınızı ovalayın. 20-30 dakika bekletin ve durulayın.

Limon
Limon

Alternatif olarak limon yağı ile yatmadan önce tırnaklarınızı ovalayabilirsiniz. Limon yağını cildinizde kullanmadan önce bir miktar zeytinyağı ile incelmeniz gerekmektedir. Bu işlemi 6 hafta boyunca devam ettirin. Sonuçlar sizin için şaşırtıcı olacaktır.

9. Yoğurt

Ellerinize doğal yoğurt ile bakım yapmak protein takviyesi sayesinde tırnaklarda beyaz lekeler vb. problemleri gidermeye yardımcı olur. Bunun için doğal ve sade yoğurt kullanılmalıdır.

Küçük bir kase içerisine 3 yemek kaşığı yoğurt ekleyin. İçerisine birkaç damla E vitamini veya limon suyu damlatın ve karıştırın. Tırnaklarınızı içine daldırın 10-15 dakika bekleyin. Ilık suyla durulayın. En iyi sonuçları almak için bu işlemi 3-4 günde bir tekrarlayabilirsiniz.

Yoğurt
Yoğurt

Tırnakta beyaz lekeler için doktora gidilmeli mi?

Tırnaklarda beyaz lekeler yukarıda bahsettiğimiz doğal yöntemler ile geçmiyorsa neyden kaynaklandığını tespit etmek için doktorunuza başvurabilirsiniz. Ayrıca tırnakta beyaz lekeler gittikçe büyüyorsa ve tırnağınızda dökülme, soyulma gibi belirtiler ortaya çıkıyorsa ciddi bir vitamin veya mineral yetmezliği söz konusu olabileceğinden doktorunuza başvurmanız yararınıza olacaktır.

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Kulakta Siyah Nokta İçin Evde Basit ve Hızlı Çözümler

Akne ve sivilceler tıpkı yüzde, sırtta ve göğüste olduğu gibi kulağınızda da çıkabilir. Kulaktaki siyah noktalar kulakta kirli...

Bu Yiyecekler Cildinize Çok İyi Geliyor

Yediğiniz yiyecekler de en az cilt bakımları kadar cildinizi etkiler. Peki cilde iyi gelen yiyecekler nelerdir? Amerikan USC...

Sivilce İzlerine Kesin Çözüm: Sivilce İzlerinden Sonsuza Dek Kurtulun!

Sivilce özellikle ergenlik çağındaki gençler ve menapoz başlangıcındaki olmak üzere her yaştan insanın yaşadığı son derece yaygın bir...

Eldeki Kırışıklıklar İçin Doğal ve Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Ellerdeki kırışıklıklar genellikle yaşlanma sürecine bağlı olarak cildin esnekliğini kaybetmesi sonucu oluşur. Yaş ilerledikçe kırışıklıklar yüz ve boyun...