Tiroit Hastalığında Göz Kuruluğu (Graves, Hipertiroit ve Hipotiroit)

0
1309
Tiroit, haşimato, graves, hipertiroid ve hipotiroid hastalıklarında göz kurulğu

Göz kuruluğu, gözde karıncalanma hissi, gözün kaşınması veya yanması tiroit bezi problemleri ile ilgili olabilir. Hatta göz kuruluğu çoğu zaman tiroit hastalığı belirtileri arasında birinci sırada yer alır.

Tiroit hastalığı gözleri etkiler mi?

Başlıca iki tür tiroit hastalığı bulunmaktadır. Bunlardan ilki tiroit bezinin çok fazla tiroit hormonu üretmesi (hipertiroit) anlamına gelen Graves hastalığıdır. Bir diğeri ise tiroit hormonunun düşük olması (hipotiroit) anlamına gelen Haşimato tiroitidir.

Gerek hipertiroit gerekse de hipotiroit hastalığında bağışıklık sistemi bir yanlışlık sonucunda enfeksiyonlar yerine tiroit bezine saldırır. Gözdeki belirli proteinlerin tiroit dokusuna benzemesi nedeniyle bağışıklık sistemi bunlara da saldırabilir.

Göz kuruluğu Graves hastalığı bulunan kişilerde daha yaygın görülse de Haşimato hastalarında da görülebilmektedir.

Tiroit hastalıkları genelde kalıtsaldır. Ailenizde Graves hastalığı veya Haşimato hastalığı olan kişiler varsa siz de kontrole gitmelisiniz. Tiroit hastalıklarının tedavisi kalıcı göz hasarını ve diğer sağlık sorunlarını engelleyebilmektedir.

Göz Kuruluğu Nedenleri

Gözlerinizin neme ihtiyacı vardır. Nem gözlerinizin olması gerektiği gibi çalışmasını sağlar ve göz sağlığını korur. Tiroit göz hastalığı bu nemi yok eder.

Tiroit Hastalığında Gözlerin Tam Olarak Kapanmaması

Graves hastalığı göz çevresindeki kasları etkileyebilir. Üst göz kapağı açıkken yapışık kalıp kapanmakta zorlanabilir. Ayrıca göz çevresinde biriken maddeler göz kapağının doğru bir şekilde açılıp kapanmasını engelleyebilir. Bu da gözlerinizi sıkı bir şekilde kapanmasına engel olarak nemin uçup gitmesine yol açar.

Gözlerde Yeterince Gözyaşı Bulunmaması

Sağlıklı bireylerde gözler her açıp kapatıldığında göz yüzeyine gözyaşları yayılır ve gözün nemli kalmasını sağlar. Tiroit hastalığında yeterince gözyaşı olmayabilir veya bu gözyaşları olması gerektiği gibi çalışmayabilir. Bu da göz kuruluğu sebebidir.

Gözlerde Yeterince Yağ Bulunmaması

Gözyaşlarının içinde su, yağ ve mukus bulunur. Bu yağ gözlerinizdeki yağ bezleri tarafından üretilir ve suyun gözün yüzeyinde kalmasını sağlar. Yeterince yağ bulunmadığında gözyaşları hızlıca buharlaşır. Göz kuruluğu gözde yeterince gözyaşı olmadığında ortaya çıkar.

Tiroit Hastalığı Kaynaklı Göz Problemleri Tedavisi

Ne yazık ki tiroit tedavisi göz kuruluğunu doğrudan tedavi etmemektedir. Tiroit problemi ve göz kuruluğu aynı sebepten kaynaklansa da bunlar birbirinden ayrı problemlerdir.

Tiroit hastaları genellikle gün içerisinde gözü rahat ettirmek için suni gözyaşı ürünleri kullanmaktadır. Ancak gözlerde kızarıklığı önlemek için kullanılan damlalar göz kuruluğunu daha da arttırabilir.

Göz kapakları tam olarak kapanmıyorsa uyurken bir göz maskesi takmak gözün nemini korumasına yardımcı olacaktır.

Göz kuruluğu için diğer etkili yöntemler şunlardır:

  • Sigara içmeyin,
  • Klima ve ısıtıcılara yakın oturmayın
  • Oturduğunuz ve yattığınız odada nem cihazı kullanın
  • Uzun saatler ekranlara bakmayın.
  • Gözlerinizi sıklıkla açıp kapatın.
  • Daha fazla balık yiyin veya doktorunuza danışarak balık yağı kullanın. Somon, ton balığı ve sardalya balığındaki Omega-3 yağ asitleri iltihabı engelleyerek gözlerinizin daha iyi hissetmesini sağlayacaktır.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here