Uçuk Çıkmadan Nasıl Geçer? Uçuğun Çıkmadan Geçmesi İçin Ne Yapılır?

Uçuk herpes simpleks virüsü nedeniyle oluşan bir deri enfeksiyonudur. Uçuk herhangi bir zamanda aniden ortaya çıkabilir. Bununla birlikte uçuğun çıkmadan geçmesi için alabileceğiniz bazı önlemler mevcuttur. “Uçuk çıkmadan nasıl geçer?” konusunda bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin.

Uçuğun Çıkmadan Geçmesi İçin

Uçuk henüz çıkma aşamasındayken dudağınızın etrafında hafif bir karıncalanma veya kaşıntı hissedersiniz. Bu belirtiler ortaya çıktıktan itibaren 1-2 gün içinde uçuk kendini gösterir. Peki uçun çıkmadan geçmesi için ne yapabiliriz?

1. Lizin

lizin
lizin

Lizin uçuğa neden olan herpes simplex virüsünün daha aktif hale gelmesini engelleyen bir aminoasittir. Yapılan araştırmalara göre lizin tabletleri uçuğu veya uçuğun şiddetini azaltmaktadır. Lizun uçuk iyileşme süresini de azaltmaktadır. Uçuğun çıkmadan geçmesi için lizin kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

2. Propolis

Propolis arıların bitkilerden topladığı ve kovanlarındaki gedikleri oluşturmak için kullandıkları bir tür reçine maddesidir. Propolis antioksidan yönünden zengindir ve antiviral özelliklere sahiptir. Propolis hakkında yapılan araştırmalara göre propolis herpes simpleks virüsünün çoğalmasını engellemektedir. Bu nedenle propolis uçuğun çıkmadan geçmesi için de etkili olacaktır.

2002 yılında yapılan bir araştırmaya göre fareler ve tavşanlar üzerinde test edilen bir propolis kremi deneklerde HSV-1 enfeksiyonu belirtilerinde iyileşme sağlamaktadır.

Propolis kremi insanlar için %3 oranında satılmaktadır. Bu ürünleri eczacınıza danışabilirsiniz.

3. Ravent ve Adaçayı

ravent
ravent

2001 yılında yapılan bir araştırmaya göre ravent ve adaçayı içeren kremler uçuk tedavisinde Zovirax uçuk kremi kadar etkili olmaktadır. Bu araştırmaya göre ravent ve adaçayı kremi uçuk belirtilerinin 6-7 gün içinde iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Asiklovir kremde ortalama iyileşme süresi 6.5 gün, tek başına adaçayı kreminde ise 7 gündür. Önceden kullanıldığında ravent ve adaçayı kremi uçun çıkmadan geçmesi için yardımcı olmaktadır.

4. Çinko

çinko oksit krem
çinko oksit krem

Çinko oksit kremi uçuğun iyileşme süresini hızlandırır. 2001 yılında yapılan bir çalışmaya göre çinko-oksit kremi kullanıldığında uçuk yaklaşık 1.5 gün içerisinde iyileşmektedir. Ayrıca çinko oksit kremi uçuğun çıkmadan geçmesi için karıncalanma, kaşıntı ve kabarcıkları hafifletmektedir.

5. Meyan Kökü

meyan kökü
meyan kökü

Yapılan araştırmalar meyan kökü bitkisinin antiviral ve antibakteriyel özelliklerini ortaya koymuştur. Antiviral özellikleriyle meyan kökü virüslerin çoğalmasını engellerken, antibakteriyel özellikleri sayesinde bakterilerin işlevini durdurur. Ayrıca araştırmalar meyan kökü bitkisinin mantarı da iyileştirmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Uçun çıkmadan geçmesi için eczaneden meyan kökü kremi edinebilirsiniz.

6. Melisa Otu

Melisa otu antiviral özelliklere sahiptir. Yapılan araştırmalara göre melisa otu uçuk yapan herpes simpleks virüsüne karşı koruma sağlamaktadır. Ayrıca melisa otu uçuğun çıkmadan geçmesi için kullanıldığında çok daha etkilidir. Melisa otu iyileşme süresini kısaltmakta, uçuk belirtilerini azaltmaktadır.

7. Soğuk Kompres

Uçuk üzerine soğuk kompres uygulamak uçun çıkmadan geçmesi için etkilidir. Kızarıklığı ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.

8. İlaçlar

Doktorunuz uçuk tedavisi için antiviral ilaçlar veya kremler kullanmanızı tavsiye edebilir. Antiviral ilaçlar genellikle tablet veya harici krem şeklinde satılmaktadır. Bu ilaçlar aknenin iyileşme süresini kısaltmak veya uçuğun çıkmadan geçmesi için etkili olabilir.

ilaçlar
ilaçlar

Büyük bir uçuk problemi yaşamak üzere iseniz, uçuk daha çıkmadan antiviral ilaçları kullanmak yararlı olacaktır. Doktor kontrolünde kullanabileceğiniz bazı antiviral uçuk ilaçları şunlardır:

  • Asiklovir (Zovirax)
  • Famsiklovir (Famvir)
  • Valasiklovir (Valtrex)
  • Pensiklovir (Vectavir)

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_img

Related articles

Yağ Yaktıran Yiyecekler – Evdeki 5 Yiyecekle Yağlarınızı Hızla Yakın

Gelin gerçekçi olalım. Yağ yaktıran yiyecekler denince göbek yağlarını hemen eritmeye başlayacak sihirli bir yiyecek bekliyor olabilirsiniz. Yeryüzündeki...

Arnika bitkisinin faydaları nelerdir? Arnika bitkisi neye iyi gelir?

Arnika bitkisi bitkiler arasında en faydalı olanlardan biridir. Arnika bitkisinin faydaları özellikle homeopatik tıpta kendini göstermektedir. Bu yazımızda...

İki Yaş Sendromu Nedir? İki Yaş Sendromuna Ne İyi Gelir?

Çocuğunuzun 2. Yaş günü yaklaştıkça (hatta bazen daha önce) o hayran olduğunuz, tatlı çocuğunuz gidip yerine bambaşka bir...

Saç Uzatan Yağlar Hangileri? Saç Uzatan Yağ Maskesi Tarifleri

Söz konusu saç uzatma olunca yağ masajı bir gereklilik haline gelmektedir. Bu yazımızda saç uzatan yağlar ve bu...