Uçuğun çıkmadan geçmesi için ne yapılabilir? Uçuğu Geçiren Yöntemler

0
559
uçuk çıkmadan geçmesi için

Uçuk herpes simpleks virüsü nedeniyle oluşan bir deri enfeksiyonudur. Uçuk herhangi bir zamanda aniden ortaya çıkabilir. Bununla birlikte uçuğun çıkmadan geçmesi için alabileceğiniz bazı önlemler mevcuttur. “Uçuk çıkmadan nasıl geçer?” konusunda bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin.

Uçuğun Çıkmadan Geçmesi İçin 8 Yöntem

Uçuk henüz çıkma aşamasındayken dudağınızın etrafında hafif bir karıncalanma veya kaşıntı hissedersiniz. Bu belirtiler ortaya çıktıktan itibaren 1-2 gün içinde uçuk kendini gösterir. Peki uçuğun çıkmadan geçmesi için ne yapabiliriz?

 1 Lizin

lizin lysine Lizin uçuğa neden olan herpes simplex virüsünün daha aktif hale gelmesini engelleyen bir aminoasittir. Yapılan araştırmalara göre lizin tabletleri uçuğu veya uçuğun şiddetini azaltmaktadır. Lizin uçuk iyileşme süresini de azaltmaktadır. Uçuğun çıkmadan geçmesi için lizin takviyesi kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Lizin doğal olarak süt ürünlerinin içinde bulunur. Bu nedenle uçuğun çıkmadan geçmesi için süt ürünlerini bolca tüketiniz.

2 Propolis

Propolis arıların bitkilerden topladığı ve kovanlarındaki gedikleri oluşturmak için kullandıkları bir tür reçine maddesidir. Propolis antioksidan yönünden zengindir ve antiviral özelliklere sahiptir. Propolis hakkında yapılan araştırmalara göre propolis herpes simpleks virüsünün çoğalmasını engellemektedir. Bu nedenle propolis uçuğun çıkmadan geçmesi için de etkili olacaktır.

2002 yılında yapılan bir araştırmaya göre fareler ve tavşanlar üzerinde test edilen bir propolis kremi deneklerde HSV-1 enfeksiyonu belirtilerinde iyileşme sağlamaktadır.

Propolis kremi insanlar için %3 oranında satılmaktadır. Bu ürünleri eczacınıza danışabilirsiniz.

3 Ravent ve Adaçayı

2001 yılında yapılan bir araştırmaya göre ravent ve adaçayı içeren kremler uçuk tedavisinde Zovirax uçuk kremi kadar etkili olmaktadır. Bu araştırmaya göre ravent ve adaçayı kremi uçuk belirtilerinin 6-7 gün içinde iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Asiklovir kremde ortalama iyileşme süresi 6.5 gün, tek başına adaçayı kreminde ise 7 gündür. Önceden kullanıldığında ravent ve adaçayı kremi uçuğun çıkmadan geçmesi için yardımcı olmaktadır.

4 Çinko

çinko oksit krem uçukÇinko oksit kremi uçuğun iyileşme süresini hızlandırır. 2001 yılında yapılan bir çalışmaya göre çinko-oksit kremi kullanıldığında uçuk yaklaşık 1.5 gün içerisinde iyileşmektedir.

Ayrıca çinko oksit kremi uçuğun çıkmadan geçmesi için karıncalanma, kaşıntı ve kabarcıkları hafifletmektedir.

5 Meyan Kökü

meyan kökü uçuk kremYapılan araştırmalar meyan kökü bitkisinin antiviral ve antibakteriyel özelliklerini ortaya koymuştur. Antiviral özellikleriyle meyan kökü virüslerin çoğalmasını engellerken, antibakteriyel özellikleri sayesinde bakterilerin işlevini durdurur. Ayrıca araştırmalar meyan kökü bitkisinin mantarı da iyileştirmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Uçuğun çıkmadan geçmesi için eczaneden meyan kökü kremi edinebilirsiniz.

6 Melisa Otu

Melisa otu antiviral özelliklere sahiptir. Yapılan araştırmalara göre melisa otu uçuk yapan herpes simpleks virüsüne karşı koruma sağlamaktadır. Ayrıca melisa otu uçuğun çıkmadan geçmesi için kullanıldığında çok daha etkilidir. Melisa otu iyileşme süresini kısaltmakta, uçuk belirtilerini azaltmaktadır.

7 Soğuk Kompres

Uçuk üzerine soğuk kompres uygulamak uçuğun çıkmadan geçmesi için etkilidir. Kızarıklığı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

8 Uçuğun Çıkmadan Geçmesi için Kullanılabilecek İlaçlar

uçuk ilaçlarıDoktorunuz uçuk tedavisi için antiviral ilaçlar veya kremler kullanmanızı tavsiye edebilir. Antiviral ilaçlar genellikle tablet veya harici krem şeklinde satılmaktadır. Bu ilaçlar uçuğun iyileşme süresini kısaltmak veya uçuğun çıkmadan geçmesi için etkili olabilir.

Büyük bir uçuk problemi yaşamak üzere iseniz, uçuk daha çıkmadan antiviral ilaçları kullanmak yararlı olacaktır. Doktor kontrolünde kullanabileceğiniz bazı antiviral uçuk ilaçları şunlardır:

  • Asiklovir (Zovirax)
  • Famsiklovir (Famvir)
  • Valasiklovir (Valtrex)
  • Pensiklovir (Vectavir)

kalp

Siz de uçuğun çıkmadan geçmesi için yöntemler ile ilgili deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here