Varise İyi Gelen Yağlar – Varis nasıl geçer? Varise ne iyi gelir? Bitkisel Tedavi

0
3303
varise iyi gelen yağlar

Varis mavi veya mor renkte dışarıdan bakınca görülebilen damarlardır. Varis genellikle bacaklarda ve ayaklarda görülmektedir. Genişleyen ve renk değiştiren bu damarlar bazı hastalar için tehlike oluşturmaz, ancak estetik bir problem haline gelebilir. Bazı hastalarda ise varis ağrı ve rahatsızlık vererek başka kan dolaşımı problemlerinin göstergesi niteliğinde olabilir. Bu yazımızda varise iyi gelen yağlar ve varis bitkisel tedavisi hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

varis örümcek damar

Varis genellikle uzun süre ayakta durmaktan veya yürümekten kaynaklanmaktadır. Uzun süre ayakta durmak veya yürümek alt gövdedeki damarlar üzerindeki baskıyı arttırır. Yerçekiminin de etkisiyle varis ortaya çıkar. Damarlardaki küçük kapakçıkların doğru bir şekilde çalışmaması da varis nedenleri arasındadır. Yaş, cinsiyet, ailede varis bulunması ve obezite de varise katkı yapan faktörler arasındadır.

Varise İyi Gelen Yağlar

Aşağıda listelenen varise iyi gelen yağlar ile varisli damarların oluşumunu ve görünümünü azaltabilirsiniz.

1 Saman Çiçeği Yağı (Herdemtaze Yağı)

Varis oluşumunun en önemli nedenlerinden biri kan dolaşımının zayıf olmasıdır. Herdemtaze olarak da bilinen saman çiçeği yağı anti-enflamatuvar ve kan dolaşımını hızlandırıcı özelliklere sahiptir. Saman çiçeği yağı enflamasyonlu dokuyu yatıştırmak ve yeni varis oluşumlarını engellemek için harika bir tercih olacaktır.

saman çiçeği yağı

2 Selvi Yağı

Varise iyi gelen yağlar arasındaki selvi yağı kan damarlarını toparlar, dokuları sıkılaştırarak kanın yukarı doğru akmasını kolaylaştırır. Selvi yağı kan dolaşımını da iyileştirmektedir.

selvi yağı

3 Buhur Yağı

İyileştirici özelliklere sahip olan buhur yağı kan dolaşımını hızlandırır. Kanın bacaklarda toplanmasını engeller.

buhur yağı

4 Limon Otu Yağı

Kan dolaşımını hızlandırıcı özelliklere sahip olan limon otu yağı damarların şişmesini engeller. Kanın belirli noktalarda birikmesini ve yavaşlamasını önler. Limon otu yağı kan damarlarını genişleterek kanın daha kolay ve hızlı bir şekilde akmasını sağlar.

limon otu yağı

5 Itır Yağı

Çok yönlü yağlardan biri olan ıtır yağı saç uzatan yağlardan biri olarak bilinmektedir. Diğer yandan ıtır yağı varise iyi gelen yağlar arasındadır.

ıtır yağı

6 Limon Yağı

Varise iyi gelen yağlar arasında bir diğeri limon yağıdır. Limon yağı birçok faydaya sahiptir. Limon yağını doğrudan varisli damarlar üzerine sürmek sadece kan dolaşımını hızlandırmakla kalmaz kan damarlarını toparlamaya da yarar.

limon yağı

7 Zencefil Yağı

Zencefil yağı özellikle sakinleştirici, yatıştırıcı özellikleriyle bilinmektedir. Aynı zamanda varise iyi gelen yağlar arasında bulunan zencefil yağı vücuttan atıkları atmaya ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olan antioksidan bileşenlere sahiptir. Bu özellikleri sayesinde zencefil yağı kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olur. Zencefil yağı bacakların şişmesi ve kas ağrılarında da etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

zencefil yağı

8 Papatya Yağı

Varise iyi gelen yağlar arasındaki papatya yağı damarların şişmesi nedeniyle ortaya çıkan ağırlık ve rahatsızlık hissini azaltır. Papatya yağı ile yatmadan önce bacaklarınıza masaj yaparak ağrıyı hafifletebilirsiniz. Özellikle uzun süre ayakta kalmaktan kaynaklanan varis vakalarında papatya yağı etkili olmaktadır.

papatya yağı

9 Civanperçemi Yağı

Rahatlatıcı bir yağ olarak bilinen civanperçemi yağı özellikle adet düzensizliği olan kadınlar tarafından kullanılmaktadır. Özellikle menapoz döneminde de etkin bir şekilde kullanılabilir. Diğer yandan civanperçemi yağı varise iyi gelen yağlar arasında sayılmaktadır. Civanperçemi yağı kan dolaşımını uyarır, kanın damarlarda birikmesini ve damarların şişmesini önler.

civanperçemi yağı

10 Misk Adaçayı

Çiçeksi aromasıyla misk adaçayı özellikle adet öncesi sendrom ve menapoz döneminde faydalıdır. Diğer yandan misk adaçayı kanın damarlarda birikmesini önleyerek damarların şişmesini de engellemeye yardımcı olur.

misk adaçayı yağı

11 Lavanta Yağı

Lavanta yağı doğal bir ağrı kesici ve enflamasyon önleyicidir. Dünya çapında en çok kullanılanyağlardan biri olan lavanta yağı varise iyi gelen yağlar arasındadır. Antioksidan, yatıştırıcı, sakinleştirici, antimikrobiyel ve anti-depresif özellikleri bulunmaktadır. Lavanta yağını isterseniz doğrudan cildinize sürebilir, rahatlatıcı etkisi için duş suyunuza ekleyebilirsiniz.

lavanta yağı levander oil

12 Biberiye Yağı

Bazı araştırmalarda biberiye yağı varise iyi gelen yağlar arasında sayılmıştır. Biberiye yağı kan dolaşımını hızlandırır ve ağrıyı azaltır. Biberiye yağı ile varisli damarlara masaj yaparak ağrıyı hafifletebilirsiniz.

biberiye yağı

13 Ardıç Yağı

Ardıç yağı toksinleri atan ve bağışıklık sistemini güçlendiren özellikleriyle varise iyi gelen yağlar arasında sayılmaktadır. Ardıç yağının enflamasyonu ve ağrıyı azalttığı ve uykuyu iyileştirdiği bilinmektedir.

ardıç yağı

14 Sedir Ağacı Yağı

Sedir ağacı yağı genellikle kas, sinir ve dolaşım bağlantılı spazmları hafifletmek için kullanılmaktadır. Varise iyi gelen yağlar arasındaki sedir ağacı yağı doğrudan cilde sürülmemelidir. Bunun yerine sedir ağacı yağını başka bir yağ ile karıştırarak kullanabilirsiniz.

sedir ağacı yağı

15 Mürrüsafi

Mürrüsafi antimikrobiyel, mantar önleyici, uyarıcı, bağışıklığı güçlendirici, sıkılaştırıcı ve dolaşımı hızlandırıcı özellikleriyle varise iyi gelen yağlar arasında sayılmaktadır. Mürrüsafi anti-enflamatuvar özellikleriyle ağrı ve şişliği hafifletmeye yardımcı olur.

mürrüsafi yağı

16 Güveyotu Yağı

Güveyotu yağının anti-enflamatuvar özellikleri bilimsel olarak gösterilmiştir. Varise iyi gelen yağlar arasındaki güveyotu yağı güçlü bir yağdır. Bu nedenle doğrudan cilde sürülmemelidir. Bunun yerine başka bir taşıyıcı yağ ile karıştırılmalıdır.

güveyotu yağı oregano

Varise iyi gelen yağlar nasıl kullanılır?

Varise iyi gelen yağlar güvenli ve doğru bir şekilde kullanılmaktadır. Aşağıdaki yöntemler varis için kullanılabilir:

1 Sıcak veya Soğuk kompres

bacaklara soğuk kompres

1 litre suyun içerisine varise iyi gelen yağlar arasından 1 tane seçilerek 5-6 damla damlatın.

Temiz bir bezi suya batırın ve fazla suyunu sıkın. Bacaklarınızın altına bir yastık koyun ve yükseltin. Islattığınız bezi varisli damarların üzerine koyun.

2 Masaj Yapmak

bacaklara masaj yapmakYukarıda sayılan yağların birçoğu çok güçlü yağlardır. Bu nedenle varise iyi gelen yağlar genel olarak doğrudan cilde uygulanmamalıdır. Bunun yerine tatlı badem yağı, zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı gibi hafif yağların içerisine damlatılmalıdır. Örneğin 1 yemek kaşığı hafif yağ içerisine 8-10 damla güçlü yağ damlatılarak karıştırılabilir. Bu karışımı hazırladıktan sonra doğrudan varisli damarlar üzerine sürüp masaj yapınız.

3 Banyo Suyuna Karıştırmak

1 yemek kaşığı hafif taşıyıcı yağ içerisine varise iyi gelen yağlar arasından biri veya birkaçı seçilerek birkaç damla karıştırın. Daha sonra küveti doldurarak hazırladığınız yağ karışımını duş suyunuza ekleyebilirsiniz.

Yağlarla Bitkisel Varis Tedavisi

1 Ayak Banyosu (Sıcak ve Soğuk)

Malzemeler:

 • Ayağınızı sokabileceğiniz büyüklükte iki adet küçük leğen
 • 3 damla lavanta yağı
 • 3 damla ıtır yağı

Hazırlanışı

 • Leğenlerden birini soğuk suyla doldurun. İsterseniz içerisine buz ekleyebilirsiniz.
 • Diğer leğeni sıcak suyla doldurun.
 • Soğuk suyun içine lavanta yağını ekleyin.
 • Sıcak suyun içine ıtır yağını ekleyin.
 • Her iki ayağınızı da soğuk suyun içine sokun. 5 dakika bekletin.
 • Daha sonra her iki ayağınızı sıcak suyun içine sokun ve 5 dakika bekletin.

2 Basit Masaj Karışımı

Malzemeler

 • 4 yemek kaşığı taşıyıcı yağ (zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı veya tatlı badem yağı)
 • 10 damla ıtır yağı,
 • 10 damla portakal çiçeği esansı,
 • 5 damla selvi yağı

Hazırlanışı

 • Tüm malzemeleri karıştırın ve küçük bir kabın içine koyun.
 • İyice karıştırarak homojen hale getirin.
 • Bu karışımdan 1 yemek kaşığı kullanarak her gün varisli damarlar üzerine masaj yapın.
 • Ayak bileklerinizden başlayarak sıkıca kavrayın ve varisli damarların her iki yanından geçerek yukarı doğru masaj yapın.
 • Masajdan sonra bacaklarınızı yükseltin.

3 Civanperçemi Yağı İle Masaj

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 4 damla civanperçemi yağı

Hazırlanışı

 • Civanperçemi yağı ile Hindistan cevizi yağını karıştırın.
 • Ayak bileklerinizden başlayıp varisli damarların her iki yanından geçerek yukarı yönlü masaj yapın.
 • Masajın yönü daima kalbe doğru olmalıdır.
 • Bu masajı günde 1-2 kere tekrarlayabilirsiniz.
 • Masajdan sonra bacaklarınızı yükseltin.

4 Karışık Yağ Masajı

Malzemeler

 • 10 damla ıtır yağı,
 • 10 damla selvi yağı
 • 5 damla nane yağı
 • 5 damla limon suyu
 • 2 yemek kaşığı taşıyıcı yağ

Hazırlanışı

 • Tüm malzemeleri karıştırın.
 • Ayaklarınızdan başlayarak kalbe doğru hareketlerle masaj yapın.
 • Doğrudan varis üzerine masaj yapmayın.
 • Bu masajı her gün tekrarlayın.
 • Masajdan sonra bacaklarınızı yükseltin

kalp

Siz de varise iyi gelen yağlar konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here