Vertigo nasıl geçer? Vertigoya iyi gelen bitkiler ve doğal yöntemler

0
1796
vertigo nasıl geçer? vertigoya ne iyi gelir? vertigoya iyi gelen bitkiler

Vertigo, belirli bir davranışla bağlantılı veya bağlantısız şekilde hissedilen baş dönmesidir. Vertigoda vücut aslında dengede olmasına rağmen, beyin vücudun dengesinin bozulduğunu algılar. Vertigo tek başına bir hastalık olmayıp daha çok bir semptom olarak değerlendirilmektedir. Vertigo başka hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu yazımızda vertigo tedavisi sürecinde vertigoya iyi gelen bitkiler ve evde doğal yöntemler hakkında bilgi vereceğiz.

Vertigo nasıl geçer? Vertigoya ne iyi gelir?

1 Epley Manevrası

Vertigonun en bilinen türlerinden biri BPPV olarak kısaltılan iyi huylu proksimal pozisyonel vertigodur. BPPV evde tedavisi en kolay vertigo türlerinden biridir. BPPV iç kulaktaki küçük kalsiyum kristallerinin gevşek hale gelmesi sonucunda ortaya çıkar. BPPV’nin anlaşılması için önce doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Genellikle vertigo yatarken veya başı yukarı kaldırırken hissedilir.

dix hallpike manevrasıÖncelikle vertigonun hangi taraftan geldiğinin tespit edilmesi gerekir. Vertigonun iç kulakta mı yoksa beyinde mi olduğunu anlamak için “Dix Hallpike manevrası” yöntemini kullanabilirsiniz. Vertigo iç kulakta ise bu manevra ile vertigonun hangi tarafta olduğu tespit edilebilir. Bu manevra vertigo belirtilerini ortaya çıkarıp mide bulantısına neden olduğundan biraz rahatsızlık verebilir. Ancak manevrayı tamamlamak kolaydır ve doktor muayenesi sırasında da yapılabilir.

epley manevrasıDix Hallpike manevrası sonucunda vertigonun sol kulakta olduğunun tespit edilmesi halinde Epley manevrası şu şekilde uygulanır:

  1. Yatağın köşesine oturun ve başınızı 45 derece sola çevirin.
  2. Hızlıca geriye doğru uzanın. Uzandığınızda tam omuzlarınızın altında bir yastık olmalıdır (başın altında değil, omuzların altında).
  3. Yattığınızda yüzünüz hala 45 derece sola dönük olmalı, omuzunuz altında yastık olmalıdır.
  4. 30 saniye boyunca vertigonun durmasını bekleyin başınızı sağa 45 derece çevirin ve 30 saniye daha bekleyin.
  5. Başınızı ve vücudunuzu sağ tarafa döndürün. Bu adımda yüzünüz yere dönmüş olacaktır. 30 saniye bekleyin.
  6. Yavaşça kalkın, birkaç dakika yatakta oturmaya devam edin.
  7. Vertigo sağ kulaktan geliyorsa Epley manevrası ters yönte yapılmalıdır.
epley manevrası
Epley Manevrasının Yapılışı

Epley manevrası her gece yatmadan önce 3 kez tamamlanmalıdır. Bu işlem 24 saat boyunca vertigo belirtileri hiç ortaya çıkmayana kadar her gün tekrarlanır.

Epley manevrasının yapılışı için aşağıdaki videoyu izleyiniz:

2 Gingko Biloba

gingko bilobaGingko biloba dünya çapında üzerinde en çok araştırma yapılan bitkilerden biridir. Vertigoya iyi gelen bitkiler arasında olduğu bilinen gingko biloba baş ve beyine kan akışını arttırmaktadır. Gingko biloba genellikle kulak çınlaması, maküler dejenerasyon, tat veya koku duyusu kaybı ve kısa süreli hafıza kaybı vakalarında kullanılmaktadır. Vertigoya iyi gelen gingko biloba bitkisini kullanırken yüzde 24 gingko heterositleri (gingkolisit) içeren yüksek kalitede gingko temin edilmelidir. Vertigo belirtilerinin şiddeti ve sıklığı önemli ölçüde ortadan kalkıncaya kadar tedaviye günlük 250 miligram gingko biloba ile başlayabilirsiniz. Daha sonra izleyen dönemde günlük 40-60 miligram ile devam edilmelidir.

3 Zencefil Çayı

zencefil çayıÖzellikle mide bulantısı için yaygın olarak kullanılan zencefil vertigoya iyi gelen bitkiler arasındadır. Yapılan bir araştırmaya göre zencefil vertigo belirtilerinin etkisini azaltmaktadır. Araştırmacılar zencefil çayı tüketen kişilerde tüketmeyenlere göre vertigo belirtilerinin azaldığını tespit etmiştir. Zencefil çayı hazırlamak için bir miktar zencefil kökünü bir kupa kaynar suda demleyiniz. İsterseniz tatlandırmak için bal ekleyebilirsiniz. Vertigoya iyi gelen zencefili günde 2 bardak tüketiniz.

4 Kişniş Tohumu, Bektaşi Üzümü, Bal

Vertigoya iyi gelen bitkiler arasındaki kişniş tohumu birçok fitobesin öğesi içerir. Kişniş tohumu iyi bir bakır, manganez, demir, magnezyum ve kalsiyum kaynağıdır. Bektaşi üzümü ise yüksek C vitamini içeriği ile besin emilimini arttırır, beyni besler ve mental işleyişi zenginleştirir. Bal ile birlikte tüketildiğinde bu bitkiler vertigo belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. 1 yemek kaşığı kişniş tohumu ile 1 yemek kaşığı Bektaşi üzümü tozunu geceden suda bekletin. Ertesi sabah bu suyu süzün ve içerisine bal ekleyin. Bu karışımı içmek vertigoya iyi gelen yöntemler arasında yer almaktadır.

5 Vertigoya İyi Gelen Badem ve Süt Karışımı

Badem E ve B vitamini yönünden zengin olup vertigoya iyi gelen bitkiler arasında yer almaktadır. 4 adet bademi bir gece boyunca suda bekletin. Ertesi sabah bademleri ezerek macun kıvamına getirin. Bu macunu süte ekleyin ve için.

6 Limon

limon yağıLimon balmı uykusuzluk, depresyon, sinir gerginliği, migren ve vertigoya iyi gelen bitkiler arasında yer almaktadır. Hatta limonun vertigo nöbetlerinde en hızlı etki gösteren çözümlerden biri olduğu belirtilmektedir. Bir bardak suyu bir kase içerisinde kaynatın ve içerisine 1 yemek kaşığı kurutulmuş limon balmı ekleyin. 10 dakika bekletin ve süzün. Vertigo belirtilerini azaltmak için bu içeceği her gün birkaç bardak içebilirsiniz.

7 C Vitamini İçeren Meyve ve Sebzeler

c vitamini içeren yiyeceklerVertigoyu hafifletmek bazen C vitamini yönünden zengin yiyecekler tüketmekle mümkün olabilir. Hiroshima Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre Meniere hastalığı bulunan kişilerde günlük C vitamini tüketimi ile vertigoda anlamlı iyileşme sağlanmıştır. C vitamini yönünden zengin yiyecekler tüketmek için daha fazla çilek, yeşil biber, domates, brokoli, tatlı patates ve koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketilmelidir.

8 Beslenme Tarzı Değişiklikleri

Sağlıksız besleniyor veya migreni tetikleyen yiyecekler mi tüketiyorsunuz? O halde vertigo beslenme tarzınızdan kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda beslenmenizde ciddi değişiklikler yapmayı düşünmelisiniz. Meniere hastalığı için düşük sodyumlu beslenme düzeni benimsenmeli ve kırmızı şarap, peynir, çikolata gibi migreni tetikleyen yiyecekler daha az tüketilmelidir.

9 D Vitamini

d vitamini

Yapılan araştırmalara göre D vitamini pozisyonel vertigoya iyi gelen çözümler arasındadır. Araştırmacılar vertigo beliritleri görülen kişilerde D vitamini eksikliğinin daha yaygın olduğunu belirtmektedir.

10 Q10 Enzimi

q10 koenzimiQ10 koenzimi kalp sağlığı için önemli bir enzimdir. LDL adı verilen kötü kolesterolü normal düzeyde tutmaya yardımcı olur. Dolaşım sağlığını korumaya yardımcı olur ve kalp kasının en iyi şekilde çalışmasını destekler.

Konjestif kalp yetmezliği hastası olup Q10 koenzimi ile tedavi edilen hastalarda vertigo belirtilerinde azalma görülmüştür. Ayrıca Q10 koenzimi migren baş ağrılarının sayısını ve şiddetini de azaltmaktadır.

11 Sarımsak ve Susam Yağı

Sarımsak susam yağı ile birleştiğinde vertigoya iyi gelen doğal yöntemlerden biri ortaya çıkmaktadır. İki adet ezilmiş sarımsağı bir tavaya koyun ve içerisine 2 yemek kaşığı susam yağı ekleyin. Ocağı yakın ve pembeleşene kadar kavurun. Soğuduktan sonra bu karışımdan iki kulağınıza da birer damla damlatın. Birkaç dakika oturarak bekleyin.

12 Uyku

günde 8 saat uyku

Yetersiz uyku da vertigoya neden olabilir. Bu nedenle her gün 7-8 saat uyku gereklidir. Uyuma ve uyanma saatleri belirli olmalı, gündüz uykusundan kaçınılmalıdır.

13 Yastık Seçimi

başı yükseltmek çift yastık

Rahatsız yastıklar sinir sıkışmasına neden olarak uykuyu dağıtabilir. Sonuçta baş dönmesi gibi vertigo belirtileri ortaya çıkabilir. araştırmacılar uykuda boyun postürünün gelişmesi için her 6 ayda bir yastık değişimi yapmayı önermektedir.

14 Tuzu Azaltmak

tuzu azaltmak

Yüksek miktarda tuz içeren yiyecekler ve içecekler vertigo belirtilerine neden olabilir. Tuzu azaltmak vertigoya iyi gelen doğal yöntemler arasındadır. Günlük en fazla 1.5-2 gram tuz tüketilmelidir. Yiyeceklerin içerdiği tuzlar da buna dahildir.

15 Stres Yönetimi

Stres yönetimi

Vertigoya iyi gelen doğal yöntemlerden bir diğeri stresi yönetmektir. Stres yönetimi vertigo şiddetini azaltabilir. Psikoterapi yoluyla stres faktörlerini ve stresle başa çıkma yöntemlerini öğrenebilirsiniz. Akupunktur, ilaç tedavisi veya yoga da stresle başa çıkma yöntemleri arasında yer almaktadır.

16 Bol Su İçmek

su için bol su içmek drink water

Vücudun susuz kalması baş dönmesine yol açabilir. Susuzluk kan basıncını düşürerek baş dönmesi yapar. Hafif dehidrasyon bile vücut ağırlığının yüzde 1-2 azalmasına yol açarak baş dönmesine yol açabilir. Sağlığınız için günde en az 12 bardak su içiniz.

17 Elma Sirkesi ve Bal

elma sirkesi balVertigoya iyi gelen bu yöntemde doğal, süzülmemiş, organik elma sirkesi kullanmak en iyi tercih olacaktır. Hem elma sirkesi hem de bal beyne kan akışını iyileştiren tedavi edici özelliklere sahiptir. 1 yemek kaşığı elma sirkesinin içine 1-2 tatlı kaşığı bal ekleyerek her gün tüketiniz.

18 Basit Baş Hareketleri

Sandalyede dik otururken başınızı öne doğru eğerek çenenizi göğsünüze değdirin ve bu şekildeyken başınızı saat yönünde 3 kere döndürün. Bu hareket boyun kaslarındaki tutulmayı hafifletir ve vertigoyu azaltır. Aynı hareketi ters yönde de tekrar ediniz.

19 Baş Masajı

Lavanta yağı gibi temel yağları kullanarak yapılan baş masajı vertigoya iyi gelen yöntemler arasında yer almaktadır. İyi bir baş masajı ile kan dolaşımı hızlandırılır, stres azaltılır ve rahatlama sağlanır.

20 Nefes Egzersizleri

Stres vertigo belirtilerini arttırdığından nefes teknikleri veya diğer rahatlama teknikleri ile vertigo semptomları azaltılabilir.

21 Aküpresür

Geleneksel Çin Tıbbı insan vücudunun çevreyle etkileşimini her yönüyle kullanmaktadır. Aküpresür vücudun çeşitli bölgelerindeki baskı noktalarını uyararak vertigo ve baş dönmesini hafifletmeye yardımcı olur. Vertigoya iyi gelen aküpresür noktalarından biri bileğin 3 parmak altında, iç kolda yer amaktadır.

aküpresür akupunktur noktaları

kalp

Siz de vertigo konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here