Xanax Kullanımı ve Yan Etkileri (Alprazolam)

0
10246
İlaçlar

Xanax Xanax anksiyete hastalarında görülebilen beyindeki kimyasal dengesizliklere yönelik bir benzodiazepin ilaçtır.

Xanax ne için kullanılır?

Xanax anksiyete bozuklukluğu, panik bozukluk ve depresyon kaynaklı anksiyete tedavisinde kullanılmaktadır.

Xanax bu yazıda belirtilmeyen başka amaçlar için de kullanılabilir.

Xanax Hakkında Önemli Bilgiler

Dar açılı glukom hastaları, itrakonazol veya ketokonazol kullanan kişiler ve Xanax veya benzer ilaçlara (Valium, Ativan, Traxene vb) alerjisi olan kişiler Xanax ilacını kullanmamalıdır.

Hamilelikte Xanax kullanımı kesinlikle uygun değildir. Hamilelikte Xanax kullanımı doğacak bebekte doğum kusurlarına veya hayati tehlike oluşturan geri çekilme semptomlarına yol açabilir.

Xanax bağımlılık yapar mı?

Xanax bağımlılık yapabilen bir ilaçtır. Bu nedenle doktor tavsiyesi dışında Xanax kullanımı bağımlılık, aşırı doz veya ölüm gibi sonuçlara yol açabilir.

Xanax ile alkol alınır mı?

Xanax ile birlikte alkol kesinlikle alınmamalıdır. Xanax alkolün etkilerini arttırmaktadır. Xanax alışkanlık yapabilen bir ilaçtır ve mutlaka doktor tarafından reçetesi verilen kişilerce kullanılmalıdır. Bu nedenle Xanax kullanan kişiler ilaçlarını başkalarının erişemeyeceği yerlerde saklamalıdır.

Xanax Kullanmadan Önce

Xanax ilacı aşağıdaki kişilerce kullanılmamalıdır:

 • Dar açılı glokom
 • İtrakonazol veya ketokonazol kullanan kişiler
 • Alprazolam veya diğer benzodiapin ilaçlara alerjisi olan kişiler (örneğin klordiazepoxit [Librium], klorazepat [Traxene], diazepam [Valium], lorazepam [Ativan] veya oksazepam [Serax])

Xanax’ın sizin için güvenli olup olmadığından emin olmak için aşağıdakilerden birine sahipseniz bu durumu doktorunuza mutlaka belirtiniz:

 • Felç veya epilepsi,
 • Karaciğer veya böbrek hastalığı (özellikle alkolik karaciğer hastalığı),
 • Astım veya diğer solunum problemleri,
 • Açık-açılı glokom,
 • Depresyon geçmişi, intihar teşebbüsü veya eğilimi,
 • İlaç veya alkol bağımlılığı geçmişi,
 • Narkotik (opioid) ilaç kullanımı.

Hamilelikte Xanax Kullanımı

Hamile kadınlar kesinlikle Xanax kullanmamalıdır. Xanax doğum kusurlarına yol açabilir. Ayrıca bebeğiniz de ilacın bağımlısı haline gelebilir. Hamilelikte Xanax kullanımı doğumdan sonra bebekte hayati tehlike oluşturan geri çekilme semptomlarına yol açabilir. Bir ilaca bağımlı olarak dünyaya gelen bebeklerde doğumdan sonra haftalarda tıbbi tedavi gerekli olmaktadır. Hamileyseniz veya bebek sahibi olmayı düşünüyorsanız bu durumu mutlaka doktorunuza söyleyiniz. Xanax kullandığınız dönemde etkili doğum kontrol yöntemlerinden yararlanınız.

Emzirme döneminde Xanax kullanılması halinde ilaç anne sütüne karışarak emzirilen bebeğe de zarar verebilir. Bu nedenle emziren kadınların bu ilacı kullanması tehlikelidir.

Xanax’ın sakinleştirici etkileri yetişkinlerde daha uzun sürebilir. Benzodiazepin kullanan ileri yaştaki kişilerde kaza sonucu düşmeler yaygın olarak görülmektedir. Bu nedenle Xanax kullanılan dönemde düşme veya kaza sonucu yaralanmalara karşı dikkatli olunmalıdır.

Xanax ne kadar alınmalı?

Xanax’ı tam olarak doktorunuzun belirttiği dozda kullanınız. İlacın etiketindeki ve prospektüsündeki tüm talimatlara uyunuz. İlacı kesinlikle belirtilen dozdan fazla ve belirtilenden uzun süre kullanmayınız. İlacın etkilerinin ortadan kalkması durumunda doktorunuza bilgi veriniz.

Xanax ilacı bağımlılık yapabilir. Bu nedenle ilacınızı kesinlikle bir başkasıyla paylaşmayınız ve başkalarının ulaşamayacağı yerlerde saklayınız.

Bu ilacın başkaları tarafından kullanımı bağımlılık, aşırı doz veya ölüm gibi istenmeyen sonuçlara yol açabilir. İlacın kullanan kişi tarafından bir başkasına satılması yasalara aykırıdır.

Xanax tablet kesinlikle ezilmemeli, çiğnenmemeli veya kırılmamalıdır. Tablet bütün halinde yutulmalıdır.

İlacın panik veya anksiyete semptomları üzerindeki etkisinin durması halinde doktora bilgi verilmelidir.

İlacın kullanımı ani şekilde bırakılmamalıdır. İlacın nasıl bırakılacağı hakkında doktordan bilgi alınmalıdır.

Xanax ilacı uzun dönemli olarak kullanılıyorsa, sık aralıklarla bazı tıbbi testlerin yapılması gerekebilir.

Xanax oda sıcaklığında, nemden ve ısı kaynaklarından uzakta saklanmalıdır.

Xanax fazla alınırsa ne olur?

Xanax fazla alınırsa ölümcül sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle ilacınızı kesinlikle fazla dozda almayınız. İlacı saatinde alıp almadığınızı hatırlamamanız durumunda ilacı almayınız. İlacın yanlışlıkla veya bilerek fazla alınması halinde derhal 112 Acil Servis’i arayınız. Fazla dozda alınması halinde aşırı baş dönmesi, zihin bulanıklığı, kas zayıflığı, denge veya koordinasyon kaybı ve bayılma gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Xanax Kullanırken Kaçınılması Gerekenler

Xanax düşünme biçimini veya tepkileri etkileyebilir. Bu nedenle Xanax kullanan kişiler araba kullanma, bebek taşıma gibi dikkat ve özen gerektiren işlerde dikkatli olmalıdır.

Xanax kullanan kişiler alkolden uzak durmalıdır. Xanax ile birlikte alkol kullanımı halinde tehlikeli yan etkiler ortaya çıkabilir.

Greyfurt ve greyfurt suyu Xanax ile etkileşime girerek istenmeyen yan etkilere yol açabilir. Bu nedenle Xanax kullanırken greyfurt tüketimi hakkında doktordan bilgi istenmelidir.

Xanax’ın Yan Etkileri

Xanax kullanımına bağlı olarak kabarıklık, kaşıntı, nefes alamama, yüzde, dudaklarda, dilde veya boğazda alerjik reaksiyon görülmesi halinde derhal 112 Ambulans hizmeti aranmalı ve tıbbi yardım alınmalıdır.

Geçmişte aşağıdaki durumlardan birini yaşadıysanız bu konuda doktorunuza bilgi veriniz:

 • Depresif ruh hali, intihar veya kendine zarar verme düşüncesi,
 • Enerji artışı, olağan dışı risk alma davranışı,
 • Zihin bulanıklığı, ajitasyon, saldırganlık, halüsinasyon,
 • Kontrol edilemeyen kas hareketleri, el titremesi (tremor), felç,
 • Göğüs çarpıntısı

Xanax yan etkileri ise şunlar olabilir:

 • Baş dönmesi, yorgunluk hissi,
 • Konuşma güçlüğü, denge veya koordinasyon kaybı
 • Hafıza problemleri
 • Sabahları gergin hissetme

Xanax bu listede verilmeyen başka yan etkilere sahip olabilir. Beklenmeyen bir yan etki ortaya çıkması halinde doktorunuza bilgi veriniz.

Xanax ile Birlikte Diğer İlaçların Kullanımı

Bu ilacın başka ilaçlar ile birlikte kullanımı uyku problemlerine ya da hayati tehlike oluşturabilecek şekilde solunum problemlerine yol açabilir. Bu nedenle Xanax ile birlikte uyku ilacı, narkotik ağrı kesici, reçeteli öksürük ilacı kas gevşetici, anksiyete, depresyon veya felç ilaçları kullanılmadan önce kesinlikle doktora danışılmalıdır.

Xanax kullanacağınız dönemde aşağıdaki ilaçları kullanıyorsanız veya geçmişte kullandıysanız doktorunuza bilgi veriniz:

 • Simetidin
 • Digoksin
 • Fluvoksamin
 • Nefazodon
 • Ritonavir veya HIV/AIDS tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar
 • Mantar önleyici ilaçlar – flukonazol, vorikonazol

Xanax bu listede verilmeyen başka ilaçlarla da etkileşime girebilir. Bu nedenle Xanax ile birlikte başka reçeteli veya reçetesiz ilaçlar, vitaminler, bitkisel ürünler kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır.

 


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here