Yağ Yaktıran Yiyecekler: Kilo Vermeye Yardımcı 5 Yiyecek

0
1657

Gelin gerçekçi olalım. Yağ yaktıran yiyecekler denince göbek yağlarını hemen eritmeye başlayacak sihirli bir yiyecek bekliyor olabilirsiniz. Yeryüzündeki hiçbir yiyecek göbek yağlarınızı mucizevi bir şekilde eritmeyecektir. Göbek yağlarını eritmek için şeker tüketmemeli, gıda intoleransını ortadan kaldırmalı, düzenli uyumalı, stresi kontrol altına almalı ve doğru egzersizleri yapmalısınız.

Bunları yapmaya başladığınızda iştahı kontrol altında almak, iltihabı azaltmak, metabolizmayı hızlandırmak, açlık krizlerini önlemek ve yağları yakmak için yararlanabileceğiniz birkaç küçük ipucundan yararlanabilirsiniz.

Aşağıda bahsedeceğimiz bilimsel olarak kanıtlanmış ipuçları neredeyse her evde bulunan, tadı lezzetli, beslenme düzeninize kolaylıkla uyarlayabileceğiniz ve yağ yakmaya biraz da olsa hız kazandıracak malzemelerdir.

1. Yağ Yaktıran Yiyecekler: Limon Suyu

Yağ yaktıran yiyecekler arasında ilk sırada limon suyu bulunuyor. Sindirimi kolaylaştırmak için sabahları limonlu sıcak su içmeyi hepiniz duymuşsunuzdur. Bununla birlikte gün boyunca öğle ve akşam yemeklerinden önce de bir bardak suyun içerisine birkaç yemek kaşığı limon suyu ekleyerek içmek o öğünden sonra kan şekerinin yükselme hızını azaltmaya yardımcı olacaktır.

limonlu suYapılan bir araştırmada limondaki polifenolün kilo alımını ve vücutta yağ birikimini önlemeye yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yemekten sonra içerisine limon suyu sıktığınız maden suyu içebilir, yemeklerinize fazladan limon sıkabilirsiniz. (Marketlerde limonlu maden suyu adıyla satılan ürünler şeker içerdiğinden tüketilmemelidir).

2. Tarçın

tarçın cinnamonTarçın midenin boşalmasını geciktirerek tokluk hissinin daha uzun sürmesini sağlar, böylece kan şekeri düzeyini düşürmeye yardımcı olur.

Yapılan bir araştırmada tarçının dip 2 diyabet hastalarında ve diyabet başlangıcı evresindeki hastalarda glukoz dengesini iyileştirdiği tespit edilmiştir. Böylece tarçın diyabet ile mücadelede en etkin yiyecekler listesine alınmıştır.

Yağ yaktıran yiyecekler arasındaki tarçını çok aşırı miktarlarda tüketmenize gerek yok. Günlük bir buçuk çay kaşığı tarçının etkili olacağı düşünülmektedir. Ancak tarçın içerisindeki polifenol ve diğer etken maddeler zaman içerisinde azaldığından tarçının taze olarak tüketilmesine dikkat edilmelidir.

3. Kırmızı Biber

acı kırmızı pul biberYağ yaktıran yiyecekler arasındaki kırmızı biber daha fazla kalori yakmanıza ve açlığınızı bastırmanıza yardımcı olur. Kırmızı biber yağ yaktıran yiyecekler arasında olmanın yanı sıra bulabileceğiniz en iyi afrodizyaklardan biridir. Bu etkiyi görmek için her gün bir miktar acı biber yiyebilirsiniz.

Yapılan araştırmalar kırmızıbibere acılığını veren kapsaisin etken maddesinin metabolizmayı hızlandırdığını ve yakılan yağ miktarını arttırdığını göstermiştir. Biraz dana proteini tozu, avokado, Hindistan cevizi sütü ve çeyrek çay kaşığı kırmızı pul biber karışımı harika bir lezzet olabilir. Kırmızıbiber sabahları da daha enerjik uyanmayı sağlayacaktır.

4. Zerdeçal

zerdeçal turmericVücuttaki iltihap fazla kiloları vücutta esir tutan bir düşman gibidir. İltihap giderici özellikleri zerdeçalı yağ yaktıran yiyecekler arasına dahil etmemizi sağlamıştır. Zerdeçalı sebzelerden salatalara, et yemeklerinden çorbalara kadar her türlü yemeğe ekleyerek iltihap giderici özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Araştırmalara göre zerdeçalın etken maddesi olan kurkumin obeziteyi azaltabilir ve diğer birçok hastalıkta tıbbi tedaviye destek olabilir.

Zerdeçalı düzenli olarak kullanmıyorsanız ya da kurkumin etken maddesinin faydalarını hemen görmek istiyorsanız doktorunuza da danışmak kaydıyla ezcanelerde satılan zerdeçal takviyesi ürünlerinden kullanabilirsiniz.

5. Keten Tohumu

keten tohumuKeten tohumu mükemmel bir omega-3 alfa-linolenik asit kaynağı olarak iltihabı gidermeye ve hormonları dengelemeye yardımcı olur.

Benzer şekilde yapılan araştırmalar keten tohumunun kilo verme diyetine dahil edilmesinin faydalı olacağını göstermiştir. Ayrıca keten tohumu açlık krizlerini gidermeye yardımcı olan lifler içerir. Keten tohumunu her zaman tane şeklinde satın alın ve evde kendi öğütücünüzle toz haline getirin. Çünkü keten tohumunun içindeki narin asitler kolaylıkla bozulabilmektedir.


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here