Yağ Yaktıran Yiyecekler – Evdeki 5 Yiyecekle Yağlarınızı Hızla Yakın

Gelin gerçekçi olalım. Yağ yaktıran yiyecekler denince göbek yağlarını hemen eritmeye başlayacak sihirli bir yiyecek bekliyor olabilirsiniz. Yeryüzündeki hiçbir yiyecek göbek yağlarınızı mucizevi bir şekilde eritmeyecektir. Göbek yağlarını eritmek için şeker tüketmemeli, gıda intoleransını ortadan kaldırmalı, düzenli uyumalı, stresi kontrol altına almalı ve doğru egzersizleri yapmalısınız.

Bunları yapmaya başladığınızda iştahı kontrol altında almak, iltihabı azaltmak, metabolizmayı hızlandırmak, açlık krizlerini önlemek ve yağları yakmak için yararlanabileceğiniz birkaç küçük ipucundan yararlanabilirsiniz.

Yağ Yaktıran Yiyecekler

Aşağıda bahsedeceğimiz bilimsel olarak kanıtlanmış ipuçları neredeyse her evde bulunan, tadı lezzetli, beslenme düzeninize kolaylıkla uyarlayabileceğiniz ve yağ yakmaya biraz da olsa hız kazandıracak malzemelerdir.

Limon Suyu

Yağ yaktıran yiyecekler arasında ilk sırada limon suyu bulunuyor. Sindirimi kolaylaştırmak için sabahları limonlu sıcak su içmeyi hepiniz duymuşsunuzdur. Bununla birlikte gün boyunca öğle ve akşam yemeklerinden önce de bir bardak suyun içerisine birkaç yemek kaşığı limon suyu ekleyerek içmek o öğünden sonra kan şekerinin yükselme hızını azaltmaya yardımcı olacaktır.

limonlu su
limonlu su

Yapılan bir araştırmada limondaki polifenolün kilo alımını ve vücutta yağ birikimini önlemeye yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yemekten sonra içerisine limon suyu sıktığınız maden suyu içebilir, yemeklerinize fazladan limon sıkabilirsiniz. (Marketlerde limonlu maden suyu adıyla satılan ürünler şeker içerdiğinden tüketilmemelidir).

Tarçın

Tarçın midenin boşalmasını geciktirerek tokluk hissinin daha uzun sürmesini sağlar, böylece kan şekeri düzeyini düşürmeye yardımcı olur.

Yapılan bir araştırmada tarçının dip 2 diyabet hastalarında ve diyabet başlangıcı evresindeki hastalarda glukoz dengesini iyileştirdiği tespit edilmiştir. Böylece tarçın diyabet ile mücadelede en etkin yiyecekler listesine alınmıştır.

tarçın
tarçın

Yağ yaktıran yiyecekler arasındaki tarçını çok aşırı miktarlarda tüketmenize gerek yok. Günlük bir buçuk çay kaşığı tarçının etkili olacağı düşünülmektedir. Ancak tarçın içerisindeki polifenol ve diğer etken maddeler zaman içerisinde azaldığından tarçının taze olarak tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Kırmızı Biber

Yağ yaktıran yiyecekler arasındaki kırmızıbiber daha fazla kalori yakmanıza ve açlığınızı bastırmanıza yardımcı olur. Kırmızıbiber yağ yaktıran yiyecekler arasında olmanın yanı sıra bulabileceğiniz en iyi afrodizyaklardan biridir. Bu etkiyi görmek için her gün bir miktar acı biber yiyebilirsiniz.

kırmızı pul toz biber
kırmızı pul toz biber

Yapılan araştırmalar kırmızıbibere acılığını veren kapsaisin etken maddesinin metabolizmayı hızlandırdığını ve yakılan yağ miktarını arttırdığını göstermiştir. Biraz dana proteini tozu, avokado, Hindistan cevizi sütü ve çeyrek çay kaşığı kırmızı pul biber karışımı harika bir lezzet olabilir. Kırmızıbiber sabahları da daha enerjik uyanmayı sağlayacaktır.

Zerdeçal

Vücuttaki iltihap fazla kiloları vücutta esir tutan bir düşman gibidir. İltihap giderici özellikleri olan zerdeçalı sebzelerden salatalara, et yemeklerinden çorbalara kadar her türlü yemeğe ekleyerek iltihap giderici özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Araştırmalara göre zerdeçalın etken maddesi olan kurkumin obeziteyi azaltabilir ve diğer birçok hastalıkta tıbbi tedaviye detek olabilir.

zerdeçal
zerdeçal

Zerdeçalı düzenli olarak kullanmıyorsanız ya da kurkumin etken maddesinin faydalarını hemen görmek istiyorsanız doktorunuza da danışmak kaydıyla ezcanelerde satılan zerdeçal takviyesi ürünlerinden kullanabilirsiniz.

Keten Tohumu

Keten tohumu mükemmel bir omega-3 alfa-linolenik asit kaynağı olarak iltihabı gidermeye ve hormonları dengelemeye yardımcı olur.

keten tohumu
keten tohumu

Benzer şekilde yapılan araştırmalar keten tohumunun kilo verme diyetine dahil edilmesinin faydalı olacağını göstermiştir. Ayrıca keten tohumu açlık krizlerini gidermeye yardımcı olan lifler içerir. Keten tohumunu her zaman tane şeklinde satın alın ve evde kendi öğütücünüzle toz haline getirin. Çünkü keten tohumunun içindeki narin asitler kolaylıkla bozulabilmektedir.

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

İLGİLİ YAZILAR

Bebeklerde egzamaya ne iyi gelir? Bebeklerde egzama neden olur?

Bebeklerde egzama anne babalar için oldukça can sıkıcı bir durumdur. Egzama, bebeklerde yaygın, kaşıntılı ancak bulaşıcı olmayan, iltihaplı...

Kan Şekeri Düşüklüğü İçin Ne İyi Gelir? Kan Şekeri Nasıl Yükselir?

Günümüzde diyabet hastalarının sayısı arttıkça şeker yüksekliği şikayetleri daha sık duyulmaktadır. Bununla birlikte kan şekeri düşüklüğü konusunda da...

Göz Kanlanması ve Göz Kızarmasına İyi Gelen Öneriler

Sabahları kıpkırmızı gözlerle uyanmak güne başlamak için iyi bir an değildir. Ne var ki bu sorunu birçok kişi...

Depresyona İyi Gelen Yağlar ve Yağ Terapileri

Birçok insanı etkileyen anksiyete ve depresyon tedavisinde doktor kontrolünde kullanılan ilaçlara ek olarak bitkisel çözümlerden faydalanılabilir. Bazı durumlarda...