Yanak şişmesi neden olur? Yanakta şişlik hangi hastalığın belirtisi?

0
21879
yanak şişmesi yanakta şişlik neden olur?

Yanak şişmesi diş çürükleri, alerjik reaksiyon veya enfeksiyon gibi problemlerden kaynaklanabilir. Yanak şişmesi durumunda eş zamanlı olarak boyunda şişme ve hatta göz çevresinde şişme görülebilir. Yanakta şişlik genellikle endişe verici bir durum değildir ve bir süre sonra kendiliğinden iyileşecektir. Ancak yüzün bir veya her iki tarafında yanakta şişlik ciddi bir sağlık sorunundan da kaynaklanıyor olabilir. Bu yazımızda yanak şişmesinin nedenleri hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Buz koymak yanakta şişlik problemini azaltmaya yardımcı olacaktır. Yanak şişmesi eğer bir diş enfeksiyonundan kaynaklanıyorsa diş hekiminiz tedaviyi başlatacak veya dişi çekecektir. Yanakta şişlik ile birlikte kızarıklık, yanak ağrısı ve ateş varsa bakteriyel enfeksiyon söz konusu olabileceğinden doktora başvurulmalıdır.

Yanak Şişmesi İle Birlikte Ortaya Çıkan Diğer Belirtiler

Başka herhangi bir belirti olmaksızın yalnızca yanak şişmesi ortaya çıkması pek olası bir durum değildir. Alerjik reaksiyona yol açan bir şey yiyip yemediğinizi hatırlamasanız bile yanakta şişlik ile birlikte ağrı, kaşıntı veya karıncalanma gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Yanak şişmesi ile birlikte ortaya çıkabilecek belirtiler şunlardır:

 • Yanak kemiğinin ağrıması: Sinüslerin iltihaplanması veya diş ağrısı vakalarında,
 • Diş etlerinin şişmesi,
 • Ciltte kırmızı lekeler,
 • Alerjik reaksiyonlarda burun tıkanıklığı veya hapşırma,
 • Viral enfeksiyonlarda yanak ile birlikte boynun şişmesi,
 • Yüzde kaşıntı veya kabarıklıklar,
 • Lenf bezlerinin büyümesi nedeniyle boyunda şişlikler

Yanak şişmesi neden olur? Yanakta şişlik nedenleri nelerdir?

Yüzün tek bir yanında veya her iki tarafında şişlik ne anlama gelir? İşte yanakta şişlik yapan en yaygın nedenler.

Böcek Isırığı

Yüzünüzün bir tarafında böcek ısırığı nedeniyle yanak şişmesi meydana gelmiş olabilir. Bazı kişilerde böcek ısırıkları tüm yüzün şişmesine de neden olabilir.

Özellikle örümcek, yaban arısı ısırığı, arı sokması veya sivrisinek ısırıklarında ısırılan bölgenin şişmesi yaygın bir semptomdur. Böcek, sinek ve arı sokmalarında yanakta şişlik vücudun enflamasyona yol açan histamini salgılaması nedeniyle oluşmaktadır. Böcek ısırığı belirtileri şunlardır:

 • Isırılan yerde ağrı,
 • Isırılan yerde ciltte kırmızı lekeler,
 • Kaşıntı,
 • Ciltte su toplayan kabarcıklar.

Vücutun böcek, sinek veya arı sokmasına karşı şiddetli reaksiyon göstermesi halinde boğazda şişme, nefes darlığı ve bilinç kaybı ortaya çıkabilir. Uzmanlar böcek, sinek veya arı ısırığı nedeniyle yanak şişmesi ve ciltte kızarıklık durumunda antihistamin alınabileceğini belirtmektedir.

Alerjik Reaksiyon

Yanak şişmesi, yüzde şişlik veya göz çevresinde kabarma alerjik reaksiyon belirtisidir. Alerjik reaksiyon nedenleri arasında gıdalar, kozmetik ürünleri, sabunlar ve ilaçlar yer almaktadır.

Örneğin gıdalara karşı alerjik reaksiyon durumunda yüz, dudak ve dilde şişme görülebilir. Gıda alerjisi belirtileri şunlardır:

 • Ağızda karıncalanma veya kaşıntı,
 • Boğazda bir şey takılmış gibi hissetme,
 • Hapşırık,
 • Burun akıntısı,
 • Mide bulantısı,
 • Kusma
 • Baş dönmesi.

Gıda, deterjan veya kozmetik alerjileri anjiyoödeme yol açabilir. Anjiyoödem durumunda cilt altında büyük şişlikler meydana gelir. Bu durumda çoğunlukla yüzde şiddetli şişme ortaya çıkar.

Alerik reaksiyon belirtileri şunlardır:

 • Yüzde, dudaklarda, dilde ve boyunda şişlikler,
 • Gözlerin kanlanması,
 • Göz kapaklarının şişmesi,
 • Ciltte kırmızı lekeler.

Böcek ısırığında olduğu gibi antihistamin almak alerjik reaksiyonlarda etkili olmaktadır. Alerjik reaksiyon esnasında boğazda sıkışıklık hissedilmesi anaflaksis belirtisi olduğundan derhal 112 acil yardım hattı aranmalıdır.

Kist

Yanakta kist oluşması halinde yanak şişmesi problemi ortaya çıkabilir. Kistler vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir. Yüzde kist oluşması ve bunun yanak şişmesi yapması yaygın bir durum değildir. Ancak nadir de olsa yüzün bir bölümünde küçük bir kist oluşabilir ve zaman içerisinde bu kist büyüyebilir. Yanaktaki kistin boyutuna bağlı olarak doktorunuz bu iyi huylu kisti almak isteyebilir.

Yanakta oluşan bazı kist türlerinde kistin içinde sarı, kıvamlı bir madde bulunabilir. Bazı vakalarda kist enfekte olur ve ağrı yaparak yanakta şişlik ortaya çıkarır.

Yanaktaki iltihaplı kistin kişinin kendisi tarafından boşaltılmaya çalışması kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Kisti doğal yollarla tedavi etmek için günde 3-4 kere sıcak kompres yapabilirsiniz. Bu sıcaklık kistin bir baş çıkarmasına ve iltihabın akmasına yardımcı olur.

Cilt Enfeksiyonu

Yanakta bakteriyel cilt enfeksiyonu yüz ve yanak şişmesi yapabilir. Örneğin selülit iltihabı vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan bir cilt enfeksiyonudur. Enfeksiyon uzmanları selülit iltihabının yüzde, özellikle de göz çevresinde ortaya çıkabileceğini belirtmektedir.

Selülit iltihabı oluşan bölgede iltihap belirtisi olarak şişme ve kızarıklık ortaya çıkar. Yüzün iltihaplanan bölgesinde dokunmaya karşı hassasiyet ve ağrı oluşabilir.

Bakteriyel cilt enfeksiyonlarında enfeksiyonun yayılmaması için tıbbi müdahale gerekmektedir. Yazımızın sonunda bakteriyel cilt enfeksiyonlarında ağrı ve yanak şişmesi problemini azaltmak için yapabilecekleriniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Viral Enfeksiyonlar

Bir yanağın diğerine göre daha şiş ve büyük olduğunu fark ederseniz, grip veya kabakulak gibi viral enfeksiyonlar söz konusu olabilir.

Bazı viral enfeksiyonlarında yanaklarda bulunan tükürük bezleri enfeksiyondan etkilenir. Bu durumda yanak şişmesi ortaya çıkabilir. Yanak şişmesi viral enfeksiyonlardan kaynaklanıyorsa genellikle eş zamanlı olarak ateş ve baş ağrısı ortaya çıkar.

Viral enfeksiyon belirtileri şunlardır:

 • Öksürük ve hapşırık,
 • Mide bulantısı,
 • Midenin bozulması,
 • Karın ağrısı,
 • Lenf bezlerinin şişmesi.

Bağışıklık sistemi sağlığını koruyarak enfeksiyonları önleyebilirsiniz. Grip nedeniyle hava ve solunum yollarının iltihaplanması halinde çeşitli doğal yöntemlerle hastalığı hafifletebilirsiniz.

Lenf Bezlerinin Büyümesi

lenf bezlerinin büyümesi şişmesiLenfatik sistem vücutta iltihaplarla savaşan sıvıların taşınmasına yardımcı olur. Lenf bezlerinin büyümesi genellikle viral enfeksiyon, hastalık veya yaralanma belirtisidir. Bazı durumlarda lenf bezlerinin şişmesi sonucu yanak şişmesi ortaya çıkar.

Archives of Ophthalmology dergisinde yayınlanan bir araştırmada sağ yanağında gittikçe büyüyen bir şişlik olan bir erkek hasta örneği verilmiştir. Yapılan tahlillerde hastanın yanağındaki şişliğin lenfatik sistemde bulunan bir hastalıktan kaynaklandığı tespit edilmiştir.

Yanak Şişmesinin Diğer Nedenleri

Yanak şişmesi daha az görülen bazı diğer sağlık sorunlarına bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

National Journal of Maxillofacial Surgery dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre yanakta şişlik şu nedenlerden kaynaklanabilir:

 • Dişetlerinde apse
 • Lipoma (yağ bezesi)
 • Lenfatik sistem hastalığı
 • Tükürük bezlerinde veya yüz kaslarında tümör

Yanak kemiğinde ağrı neden olur?

Yanak şişmesi ile birlikte yanak kemiğinde ağrı ortaya çıkabilir. Yazımızın bu bölümünde yanak kemiğinde ağrı nedenleri hakkında bilgi vereceğiz.

Sinüzit

sinüzit sinüslerin iltihaplanmasıSinüsler burnun her iki tarafında, alında ve göz çevresinde bulunur. Sinüslerin iltihaplanması yanakta şişlik, göz çevresinde ağrı ve yanak kemiği ağrısı yapabilir.

Maksiler sinüslerin iltihaplanması halinde yanakta şişlik ve yanak kemiğinde ağrı ortaya çıkabilir. bu durumda yanaklarda, kulakların çevresinde ve çene kemiğinde ağrı hissedilir.

Sinüs tıkanıklığı durumunda okaliptüs yağı ile hava yollarındaki mukus temizlenebilir. Sinüs enfeksiyonları ve sinüsleri boşaltmak için kullanılan doğal yöntemler arasında neti pot kullanmak ve bal-elma sirkesi-su karışımı içmek yer almaktadır.

Temporomandibular Bozukluklar

temporomandibular eklemÇene kemiği disfonksiyonu yanakta şişlik yapabilir. Temporomandibular eklem çene kemiğinin yanakların arkasında kafa tası ile birleştiği noktadır.

Temporomandibular eklem problemleri yanak şişmesi, yüz şişmesi gibi belirtiler ortaya çıkarır. Eş zamanlı olarak yanak kemiği ağrısı ve ağzı açınca ağrı ortaya çıkabilir. Temporomandibular eklem bozukluğu belirtileri şunlardır:

 • Gıdaları çiğnerken veya ağzı açarken tıkırtı sesi gelmesi,
 • Çene yerinden çıkmış gibi kütürdeme sesi,
 • Omuz ağrısı, boyun ağrısı ve yüzün bir tarafında ağrı,
 • Kulak ağrısı,
 • Yanak kemiğine vuran diş ağrısı,
 • Alında hissedilen baş ağrısı

Diş Problemlerine Bağlı Şişlikler

Çürük diş veya diş eti enfeksiyonları şiddetli diş ağrısına yol açabilir. Bu ağrıya bağlı olarak yanak şişmesi ortaya çıkabilir.

Çürük diş, apse veya periodontal hastalıklar çeşitli düzeylerde diş ağrısına yol açabilir. Diş etlerinde şiddetli iltihap da çene veya yanak şişmesi yapabilir. Diş ağrısı sinüzit ağrısına veya temporomandibular eklem bozukluğu ağrısına benzetilebilir.

Diş ağrısı aralıklı olup hafif şiddette seyretse dahi yüz ve yanak şişmesi söz konusu ise mutlaka bir diş doktoruna başvurulmalıdır. Diş hekiminiz muayeneyi gerçekleştirecek ve diş ağrısı, yanak şişmesi gibi belirtileri azaltmak için tedaviyi başlatacaktır.

Diş enfeksiyonuna bağlı yanak şişmesi nasıl geçer?

Diş enfeksiyonu vakalarında en kesin çözüm diş tedavisi olmakla beraber randevu tarihiniz gelene kadar diş ağrısı ve yanak şişmesi semptomlarını azaltmak için bazı doğal yöntemlere başvurabilirsiniz.

Buz Koymak

evde soğuk kompres buz torbası yapımıDiş enfeksiyonuna bağlı yanak şişmesi semptomunu azaltmak için buz koymak etkili bir yöntemdir. Yanak üzerine soğuk kompres uygulayarak yanak şişmesi problemini azaltabilirsiniz. Bu soğuk kompres kan akışını hızlandırır ve apsedeki enfeksiyonun artmasını önler.

 1. Bir miktar buzu ezin ve ağzı kapatılabilen plastik bir torbaya koyun. Torbayı bir bezle sarın.
 2. Hazırladığınız soğuk kompresi yanağınıza koyun ve 15 dakika bekleyin.
 3. Bu işlemi günde 3-4 kere tekrarlayarak ağrı ve yanak şişmesi semptomunu azaltabilirsiniz.

Apseye ne iyi gelir?

tuzlu suyla gargara yapmakYanak şişmesi apseden kaynaklanıyorsa derhal bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Diş hekiminiz önce enfeksiyonu temizleyecek, ardından gerekirse dişi çekerek enfeksiyon riskini ortadan kaldıracaktır.

Apse evde tedavi edilmeye çalışılmamalıdır. Ancak apseden kaynaklanan diş ağrısı ve yanakta şişlik problemini azaltmak için aşağıdaki yöntemi uygulayabilirsiniz:

 1. Yarım çay kaşığı tuz ile bir bardak suyu karıştırın.
 2. Bu karışımdan ağzınıza alın ve ağzınızı birkaç dakika boyunca çalkalayın.
 3. Karışımı tükürün.
 4. Bu işlemi günde 3-4 kere tekrarlayabilirsiniz. Bu işlem bakterileri öldürecek ve ağrıyı azaltacaktır.

Yanak şişmesi için ne zaman doktora gidilmeli?

Yanak şişmesi çoğunlukla birkaç gün içerisinde kendiliğinden iyileşir. Ancak bazı durumlarda profesyonel tıbbi yardım alınması gerekebilir.

 • Yüzün bir tarafında yanak şişmesi ile birlikte nefes problemleri,
 • Yanak şişmesi ve ağrının şiddetli olması,
 • yanakta şişlik ile birlikte ateş, kızarıklık veya yanak kemiğinde dokunmaya karşı hassasiyet,
 • Yanakta oluşan kistin bir veya iki hafta içerisinde kendiliğinden iyileşmemesi,
 • Ağzı açıp kapatırken veya yutarken problem yaşanması halinde mutlaka doktora başvurulmalıdır.

 

Kaynaklar:

 1. eMedicineHealth. Insect bites.
 2. MayoClinic. Food allergy.
 3. eMedicineHealth. Hives and angioedema.
 4. MedicineNet. Cysts.
 5. Medscape. Cellulitis.
 6. Mayo Clin Proc. 2010 May; 85(5): e31–e34.
 7. WebMD. Salivary gland problems.
 8. Arch Ophthalmol2009;127(8):1068-1070.
 9. Natl J Maxillofac Surg. 2017 Jul-Dec; 8(2): 157–161.
 10. HealthHarvard. Acute sinusitis.
 11. eMedicineHealth. Toothache.
 12. MedicineNet. Abscessed tooth.
 13. CancerOrg. Signs and symptoms of salivary gland cancer.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here