Yemekten Sonra Mide Bulantısı Ciddi Bir Hastalığın Belirtisi Olabilir mi?

Yemekten sonra mide bulantısı öğünlerinizi endişe verici hale getirebilir. Elbette günün diğer zamanlarında da mide bulantısı yaşamanız mümkündür. Ancak her yemekten sonra iç kalkması ve mide bulantısı hissetmek yemekten aldığınız bütün keyfi kaçırabilir. Yemekten sonra mide bulantısı ile birlikte iç kalkması, baş dönmesi, gaz, karın ağrısı ve genel halsizlik ortaya çıkabilir. Bu yazımızda yemekten sonra mide bulantısı neden olur sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

“Yemekten sonra mide bulantısı neden olur?” sorusuna verilebilecek birçok cevap vardır. Yemekten sonra mide bulantısı çoğunlukla yiyeceklerden kaynaklanmaz.

Yemekten sonra mide bulantısı neden olur?

Yemekten sonra iç kalkması probleminin nedenini tanımlamak bu rahatsızlık verici problemi ortadan kaldırmak için önem taşımaktadır. Bu bilgi yemekten sonra mide bulantısı problemini tedavi etmenize ve yemeklerden daha fazla keyif almanıza yardımcı olacaktır.

Gıda Zehirlenmesi

Bozulmuş yiyecekler yemek yemekten sonra mide bulantısı probleminin en yaygın nedenlerinden biridir. Yiyeceklere virüsler, bakteriler veya parazitler bulaşabilir. Bunun nedeni genelde yiyeceklerin doğru bir şekilde pişirilmemesi, hijyenik olmayan koşullarda hazırlanması ve doğru bir şekilde pişirilmemesidir.

Gıda Zehirlenmesi
Gıda Zehirlenmesi

Gıda zehirlenmesi belirtileri şunlardır:

 • Yemekten sonra mide bulantısı,
 • İshal,
 • Mide ağrısı,
 • Yemekten sonra karın ağrısı.

Bu rahatsızlık verici semptomlar bozulmuş yiyecekleri yedikten birkaç saat sonra ortaya çıkabilir. ancak bazı durumlarda belirtiler mikrop ve virüs bulaşan yiyecekleri yedikten birkaç gün sonra da görülebilir.

Çoğunlukla yemekleri pişirirken ve depolama konusunda doğru önlemleri alırsanız gıda zehirlenmesini önleyebilirsiniz.

Mide İltihabı

Mide iltihabı halk arasında mide gribi olarak da bilinmektedir ve yemekten sonra mide bulantısı yapabilir. Mide iltihabı viral ya da bakteriyel bir enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkar. Midede bakteriyel enfeksiyona ve enflamasyona yol açarak gıda zehirlenmesine benzer belirtiler ortaya çıkarır. Mide iltihabı belirtileri şunlardır:

 • Karın ağrısı,
 • Kusma (muhtemelen tazyikli bir şekilde)
 • Dışkının sulu olması

Gıda zehirlenmesi de mide iltihabı hastalığına yol açabilir. Yemekten sonra mide bulantısı ve iç kalkmasına neden olan yaygın bakteriler E.coli, Salmonella ve Campylobacter’dir. Ayrıca kirli su içmek de mide iltihabı hastalığını ortaya çıkarabilir.

Mide iltihabı hastalığını önlemek ve hastalığın başkalarına yayılmasını engellemek için ellerinizi özellikle WC sonrasında düzenli olarak yıkayınız.

Gastrit

Gastrit yemekten sonra mide bulantısı ortaya çıkacak şekilde mide duvarının iltihaplanması durumudur. Gastrit genellikle mide duvarına zarar veren Helicobacter pylori bakterisinden kaynaklanmaktadır. Gastritin diğer nedenleri aşırı alkol tüketimi, stres, kronik kusma ve belirli ilaçlardır.

Gastrit
Gastrit

Gastrit günün herhangi bir zamanında mide bulantısı ortaya çıkarabilir. Ancak gastrit kaynaklı ortaya çıkan mide bulantısı genellikle yemekten sonra ortaya çıkmaktadır. Midede rahatsızlık hissi ile birlikte gastrit belirtileri arasında aşırı gaz, kusma ve mide ağrısı yer almaktadır.

Mide Ülseri

Yemekten sonra mide bulantısı problemi sıklıkla ortaya çıkıyorsa mide ülseri kaynaklı olarak tahriş oluşmuş olabilir. Mide ülseri mide duvarına zarar veren H.Pylori bakteriyel enfeksiyonundan kaynaklanmaktadır. Midede rahatsızlık hissi ve mide bulantısı bir gelip bir gider ama çoğunlukla yemekten sonra mide bulantısı yapar.

Mide Ülseri
Mide Ülseri

Ülser belirtileri şunlardır:

 • Karında yanma hissi,
 • Göbek deliği çevresinde ağrı olabilir.

Mide ülseri kaynaklı yemekten sonra mide bulantısı problemini ortadan kaldırmak için bir an önce mide ülseri tedavisi başlatılmalıdır.

Yemek sodası ve su karışımını içmek mide ülseri belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Bir bardak su içerisine yarım ila bir çay kaşığı yemek sodası ekleyin. Yemek sodasının alkali etkisi mide asidini dengeler. Yemekten sonra mide bulantısı hissettiğinizde bu karışımı içebilirsiniz. Bu çözümü 10 gün süresince her gün uygulayabilirsiniz.

Hamilelik

Hamilelik çoğunlukla mide bulantısı ortaya çıkarmaktadır. Ancak bazı kadınlarda belirli yiyecekler yemekten sonra mide bulantısı yapabilir.

Hamilelikte kusma ve mide bulantısı nedenleri hakkında yapılan bir araştırmaya göre hamilelikte yemekten sonra mide bulantısı problemi genellikle hormon düzeylerindeki değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Ayrıca bazı kadınlarda belirli yiyeceklerin kokusu da mide bulantısı yapabilir.

Safra Kesesinde Taş

Sindirim sıvıları sertleşip safra kesesinde taş oluşturabilir. Safra kesesi taşı yemekten sonra mide bulantısı ortaya çıkarabilir. Safra kesesi taşı yaygın bir sağlık sorunudur ve ağrı ve rahatsızlık vermesi halinde doktorlar taşların alınmasını önermektedir.

Safra Kesesinde Taş
Safra Kesesinde Taş

Safra kesesi taşı belirtileri şunlardır:

 • Karnın üst tarafında ağrı,
 • Mide bulantısı,
 • Kusma

Safra kesesi belirtileri genellikle yemekten sonra ortaya çıkmaktadır. Düzenli olarak limonlu su içerek safra kesesi taşlarının çözülmesini hızlandırabilirsiniz.

Asit Reflü / Mide Yanması

Yemekten sonra mide bulantısı yanma veya göğüs ağrısı şeklinde oluyorsa bunlar mide yanması belirtisi olabilir. Mide yanması mide asidinin özofagusa doğru çıkması ve burada tahriş ve yanmaya neden olması durumudur. Buna asit reflü denir. Ayrıca asit reflü belirtileri şunlardır:

 • Boğaz ağrısı,
 • Kronik kuru öksürük,
 • Ağızda acı tat,
 • Boğazda bir şey tıkanmış gibi hissetme.
mide yanması
Mide Yanması

Asit reflü hazımsızlık veya sindirim güçlüğü ortaya çıkarabilir. Hazımsızlık nedeniyle yemekten sonra mide bulantısı, geğirme, şişkinlik ve karnın üst tarafında ağrı oluşabilir.

Yemekten sonra mide bulantısı ve mide yanması problemini engellemek için yemekten sonra aloe vera suyu içebilirsiniz. Yemekten 20 dakika önce ¼ bardak aloe vera suyu içmek yemekten sonra mide bulantısı ve mide yanması belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Yemekten sonra mide bulantısı asit reflüden kaynaklanıyorsa bunun nedenlerinin de ortadan kaldırılması gerekir. Belirli yiyecekler mide yanması yapıyorsa bunların ne olduğunu tespit etmek için bir beslenme günlüğü tutabilirsiniz.

Huzursuz Bağırsak Sendromu

Huzursuz bağırsak sendromu bulunan kişilerde belirli yiyecekler sonucu yemekten sonra mide bulantısı ortaya çıkabilir. Huzursuz bağırsak sendromu yönetilmesi zor bir sendromdur ve sindirim sistemini olumsuz etkileyebilir. Huzursuz bağırsak sendromu hastalığında ishal, şişkinlik, karın ağrısı ve kabızlık oluşabilir.

Huzursuz bağırsak sendromu vücudun belirli yiyecekleri hazmetmesini zorlaştırabilir. Bu durumda ortaya mide bulantısı, gaz, mide yanması ve bu yiyecekleri yedikten sonra karın ağrısı ortaya çıkabilir. Örneğin huzursuz bağırsak sendromunda laktoz içeren süt ürünleri tüketildiğinde 30 dakika sonra mide bulantısı ve karın ağrısı ortaya çıkabilir.

Anksiyete

Anksiyete düzeyinin yükseldiği dönemlerde yemekten sonra mide bulantısı ortaya çıkabilir. stres sindirim sistemini olumsuz etkiler. Ayrıca ülser ve huzursuz bağırsak sendromu semptomları strese bağlı olarak şiddetlenebilir. Bunların her ikisi de yemekten sonra mide bulantısı yapan hastalıklardır.

Cell and Tissue Research dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre psikolojik stres sindirim fonksiyonunu kötü etkilemektedir. Bu günün herhangi bir zamanında sindirim problemleri ortaya çıkarabilecaeği gibi yemekten sonra mide bulantısı yaygın bir problemdir. Ayrıca stresin bağırsaklar üzerindeki etkisi hakkında yapılan bir araştırmaya göre belirli süt ürünleri, kafein ve alkol gibi belirli yiyecek ve alışkanlıklar kişilerde huzursuz bağırsak sendromu belirtilerini arttırabilir.

Hazımsızlık

Midede çok fazla asit olması, fazla kilolar, hamilelik ve belirli ilaçlar hazımsızlığa yol açabilir. Hazımsızlık problemi yaşıyorsanız yemekten sonra mide bulantısı da ortaya çıkması muhtemeldir.

Hazımsızlık yemekten sonra mide bulantısı problemine ek olarak şişkinlik, gaz ve asit reflüye neden olabilir. Ayrıca bu belirtilerin yemekten hemen sonra ortaya çıktığı fark edilecektir. Hazımsızlık belirtilerinin ortaya çıkması yemekten bir süre sonra da gerçekleşebilir.

Gıda Alerjisi

Gıda alerjisi belirtilerinden en bilineni yemekten sonra mide bulantısı, iç kalkması ve kusmadır. Gıda alerjileri ve intoleransı kişileri farklı şekillerde etkileyebilir. Mide bulantısına ek olarak kızarıklık, egzama ve sindirim sorunları ortaya çıkabilir.

Gıda Alerjisi
Gıda Alerjisi

Dünya Alerji Örgütü gıda alerjisi ve intoleransının mide bulantısı, kusma, ishal ve yemekten sonra mide bulantısı gibi problemlere neden olabileceğini belirtmektedir. Bazen bu belirtiler yemekten 2-3 saat sonra da ortaya çıkabilir.

Yemekten sonra mide bulantısı nasıl önlenir?

 • Yiyecekleri çok sıcakken yemeyin. Çok sıcak yiyeceklerin kokusu mide bulantısını kötüleştirebilir.
 • Yiyeceklerle birlikte içecek içmeyin.
 • Mideniz bulanırken yemek yemeyin.
 • Yiyecekleri tam olarak çiğneyin ve yemekten sonra mide bulantısı problemini engellemek için yavaş yiyin.
 • Baharatlı, yağlı ve kremalı yiyecekler gibi sindirimi zor yiyecekleri tüketmemeye çalışın.

Yemekten sonra mide bulantısı tehlikeli midir?

Yemekten sonra mide bulantısı genellikle ciddi bir hastalığın belirtisi değildir. Ancak bazı durumlarda yemekten sonra mide bulantısı ile birlikte aşağıdaki belirtiler ortaya çıkıyorsa doktora başvurmanız gerekebilir:

 • Göğüs ağrısı,
 • Şiddetli karın ağrısı,
 • Baş dönmesi ve bayılma,
 • Yüksek ateş,
 • Boyun tutulması,
 • Kanlı veya yeşil renkte kusma.

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Tanya Nedir? Tenya Belirtileri – Tenya Nasıl Düşürülür?

Teya insanlarda ve hayvanlarda görülen bir tür parazit enfeksiyonudur. Tenya yassı kurt veya yassı bağırsak paraziti olarak da...

Mide Ülseri nedir? Tedavisi, Ameliyatı, İlaçları, Doğal ve Bitkisel Çözümler

Gastrik ülser olarak da bilinen mide ülseri mide duvarında ağrılı yaralar olmasıdır. Mide ülseri bir tür peptik ülser...

Karın Guruldaması Canınızı mı Sıkıyor? Karın Neden Guruldar?

Karın guruldaması gün içerisinde herhangi bir anda ortaya çıkan bir semptomdur. Karın guruldaması genellikle sindirim ile ilgilidir, ancak...

Crohn Hastalığı Nedir? Belirtileri, Türleri, Tedavisi Hakkında Her Şey

Crohn hastalığı bir tür iltihaplı bağırsak hastalığıdır. Yapılan araştırmalar Crohn hastalığının nasıl başladığı, genelde kimlerde görüldüğü veya en...