Yerde yemek yemenin faydaları nelerdir?

Sandalyeler, dünya çapında günlük hayatımızın önemli bir parçasını oluşturan keşiflerden biri. Günümüzde insanlar yalnızca çalışırken değil aileleriyle vakit geçirirken ve hatta yemek yerken de sandalyelerle hep iç içe yaşıyor.

Ancak geçmiş yüzyıllarda insanlar yemek yerken yerde otururdu. Günümüz dünyasının gelişmiş ülkelerinde çok yaygın bir durum olmasa da geleneksel kültürlerde yerde oturarak yemek yemek hala önemli bir yere sahiptir.

Dünyanın birçok ülkesinde hala kültürel önemini koruyan bu kadim gelenek bilimsel olarak ispatlanmış bir takım faydaları da beraberinde getirmektedir.

Yerde Yemek Yemenin Faydaları
Yerde Yemek Yemenin Faydaları

İşte yerde yemek yemenin faydaları:

1. Oturmalı Yoga Hareketleriyle Aynı Faydaları Sağlar

Yerde yemek yemek aslında bir tür yoga hareketinin benzeridir. Sukhasana, Swastikasana veya Siddhasana adı verilen yoga hareketlerinin faydaları yerde yemek yemek ile de elde edilebilir.

Bu oturma pozisyonları basit görünmesine rağmen, bilinçli bir şekilde uygulandığında sağlığa birçok faydaları bulunmaktadır.

Sukhasana (bağdaş kurma oturuşu) hareketinde omurga dik ve göğüs açık durumda rahat bir şekilde oturulur. Bacaklar bağdaş kuracak şekilde konumlandırılır. Omuzu dairesel hareketlerle döndürmek veya boyun esnetmek gibi üst gövde egzersizleri için bu oturuş son derece idealdir.

Dengeli bir Sukhasana oturuşu rahat, ancak bilinçli bir zihin ve vücut durumu sunmaktadır. Bu oturuş kas gerginliğini hafifletmekte ve çakraları da açmaktadır.

Özetle Sukhasana oturuşu ile oturup yemek yiyerek aynı anda birden fazla fayda görebilirsiniz.

2. Sindirimi kolaylaştırır

Sindirim Problemleri
Sindirim Problemleri

Yerde yemek yemenin faydaları arasında bir diğeri ise bağdaş kurarak yemek yemenin sindirimi kolaylaştırmasıdır.

Yerde yemek yerken yemeklere uzanmak için yapılan öne ve geriye doğru hareketler karın kaslarının sindirim sıvılarını salgılamasını kolaylaştırmaktadır. Bu sindirim sıvılarının salgılanması sindirimin daha düzenli olmasına yardımcı olmaktadır.

Ayrıca bu pozisyonda oturmak alt omurgaya basınç uygulayarak sakinleşmeye ve rahatlamaya da yardımcı olur. Kaslardaki gerginliği hafifletir ve tansiyonun normalleşmesine yardımcı olur.

Tüm bunlar bir araya geldiğinde yerde yemek yerken tüketilen yiyeceklerin sindirimi kolaylaşmaktadır. Sindirimin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi sağlıklı bir vücut için çok önemlidir.

3. Ömrü Uzatır

Yerde otururken destek almadan yerden kalkma hareketini sıklıkla yapmak daha uzun yaşamanızı sağlayabilir.

2012 yılında European Journal of Preventive Cardiology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre yerde otururken destek almadan yerden kalkma hareketi ile ortalama ömür beklentisi arasında olumlu bir ilişki bulunmaktadır.

Araştırmaya katılanların yaşı 51-80 arasında değişmektedir. Bu araştırmaya göre yerden kalkma hareketi önemli ölçüde esneklik ve vücut kuvveti gerektirmektedir. Bunlar da yaygın kazaları, yaralanmaları ve düşmeleri engellemeye yardımcı olmaktadır.

Yerde oturan bir kişi destek almadan yerden kendi başına kalkmakta zorlanıyorsa, sonraki 6 yıl içerisinde ölme riski 6.5 kat daha yüksektir.

4. Kuvveti ve Esnekliği Arttırır

Yerde yemek yemenin faydaları arasında bir diğeri bağdaş kurarak yerde oturmanın vücudun daha güçlü ve esnek olmasına yardımcı olmasıdır.

esneklik
esneklik

Bu oturma pozisyonu kalçaları, dizleri ve ayak bileklerini esnetir. Omurga, omuzlar ve göğüste esnekliği arttırır. Bunlar belirli hastalıkların riskini azaltmaktadır.

Kuvvet ve esneklik kamburlaşmadan ayakta durmanızı ve sırtınızı incitmeden ağır nesneleri kaldırmanızı sağlar. Diğer yandan saatlerce bir sandalyede oturmak bel bölgesinde güçsüzlüğe ve ağrıya da neden olmakta, karın kaslarını zayıflatmakta, kalçalarda sertleşmeye, esneklik kaybına ve ağrıya nede olmaktadır.

5. Doğru Vücut Postürünü Destekler

Postür
Postür

Doğru postür özellikle sırt ve boyunda olmak üzere belirli kas ve eklemlerdeki aşırı gerginlik ve baskıyı engellemek için önem taşımaktadır.

Yerde yemek yemenin faydaları arasında bir diğeri ise yerde bağdaş kurarak yemek yerken vücudun otomatik olarak doğru bir postür kazanmasıdır.

Yerde bağdaş kurarak otururken omurga genişler, omuzlar arkaya itilir ve böylece sırt düz bir konum kazanır. Bu oturuş yanlış postür nedeniyle ortaya çıkan tüm ağrı ve acıları yok etmeye yardımcı olacaktır.

Diğer yandan günün önemli bölümünde sandalyeye oturup masaya doğru eğilerek çalışmak vücutta postür bozukluğuna yol açar ve sırtın alt tarafında zayıflamaya neden olur.

6. Kan Dolaşımını Hızlandırır

Kan Dolaşımı
Kan Dolaşımı

Yerde yemek yemenin faydaları arasında bir diğeri kan dolaşımı sistemi ile alakalıdır.

Yerde otururken kalpten vücudun geri kalanına daha kolay kan pompalanır. Diğer yandan sandalyede otururken ayaklar kalp hizasından çok daha aşağıdadır. Ayrıca yerde yemek yemek kalp üzerindeki fazla baskıyı da azaltmaya yardımcı olur.

Kan dolaşımının iyileşmesi halinde vücuttaki tüm organlar doğru bir şekilde işlev görebilmek için ihtiyaç duydukları temel besin maddelerini alabilir. Kan dolaşımı problemleri yaşayan kişilerin yerde yemek yeme alışkanlığı kazanması önerilmektedir.

7. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kilo Vermek Almak zayıflamak
Kilo Vermek Almak zayıflamak

Yerde yemek yemenin faydaları arasında bir diğeri de kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Yapılan araştırmalara göre yerde yemek yemek zihin ve vücut üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Bu da kişinin yemeklere daha iyi odaklanmasına yardımcı olarak aşırı yemeye engel olmaktadır.

Bunun nedeni akciğer-mide sinirinin yerde yemek yerken sinyalleri daha etkin bir şekilde iletmesidir. Akciğer-mide siniri sinyalleri mideden beyine ileten, böylece beyine midenin dolu ya da boş olduğu bilgisini veren sinirdir.

Ayrıca bu konumda oturmak daha yavaş yemeye yardımcı olmaktadır. Bu da mide ve beyninize tokluk hissini algılaması için yeterince zaman kazandırmaktadır.

Yerde yemek yemenin faydaları arasında sayabileceğimiz bir diğer yararlı bilgi ise yer sofrası hazırlarken yapılan eğilme ve kalkma hareketlerinin karın ve bacak kaslarını çalıştırmasıdır.

8. Aile Bağlarını Kuvvetlendirir

Yerde yemek yemek aile bireylerinin birbirleriyle bağlantı kurmasının en güzel yollarından biridir.

Aile Bağları
Aile Bağları

Yerde yemek yerken herkesin aynı hizada ve birbiriyle çok yakın olması iletişim kurmayı kolaylaştırır. Aile bağlarınızı kuvvetlendirmek için günde en az bir öğün yerde yemek yemek faydalı olacaktır.

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_img

Related articles

Kolonoskopi Nedir? Neden Yapılır? Ne Kadar Sürer? Öncesi ve Sonrası

Kolonoskopi sağlık görevlisinin (genellikle gastroenterolog) kalın bağırsağın iç kısmını görmesini sağlayan prosedürdür. Kolonoskop adı verilen dört ayaklı, uzun,...

Selülitleri Yok Eden Egzersizler ve Hareketler

Selülit cildinizi portakal kabuğu gibi pürüzlü ve çukurlu gösteren bir problemdir. Selülitin nedeni cilt yüzeyinin altındaki yağ hücrelerinin...

Kahve İçenler Buraya! Kahvenin İçmenin Faydaları Sandığınızdan Fazla

Bir fincan kahve içmeden uyanamayanlardan mısınız? Kahve güne başlamak için harika bir fikir gibi görünüyor, peki sağlığınız için...

Kolesterolü Düşüren Yiyecekler Nelerdir? LDL Düşüren Süper Yiyecekler

LDL düzeyinin yüksek olması tıbbi olarak hiperkolesterolemi ya da yaygın adıyla yüksek kolesterol adı verilir. Yetişkin bireylerin yaklaşık...