Yerleşme Kanaması Kaç Gün Sürer? Implantasyon Kanaması Nedir?

1
144200
Yerleşme kanaması kaç gün sürer?
Yerleşme kanaması kaç gün sürer?

Yerleşme kanaması (implantasyon Kanaması) uzun sürmez. Hatta bazı kadınlarda yerleşme kanaması fark edilmeyecek kadar kısa sürebilir. Yerleşme kanamasının süresi birkaç saat ile birkaç gün arasında değişebilir. Bu yazımızda yerleşme kanaması kaç gün sürer konusunda ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağız.

Birçok kadında implantasyon (yerleşme) kanaması veya akıntı hamileliğin ilk gözle görülür belirtisidir. Yerleşme kanaması döllenen yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi sırasında oluşur. Ancak, implantasyon (yerleşme) kanaması semptomlarının adet öncesi semptomlara benzemesi nedeniyle implantasyon (yerleşme) kanaması adet döneminin başladığı şeklinde yorumlanabilmektedir. Ayrıca hamilelik belirtisi olarak yerleşme kanaması her kadında görülmeyebilir. Bu kadınlarda hamilelik genellikle regl kanamasının olmamasından anlaşılmaktadır.

Yerleşme kanaması ile adet başlangıcı arasındaki farkı anlamak için yerleşme kanaması kaç gün sürer sorusunu cevaplandırmamız önemlidir. Yerleşme kanamasının süresi hafif vajinal kanamanın ciddi bir sorundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını da anlamamıza yardımcı olur.

Yerleşme Kanaması Nedir? Yerleşme Kanaması Nasıl Anlaşılır?

Yerleşme kanaması iç çamaşırında görülen küçük, pembe, pas renkli akıntı şeklinde gerçekleşir. Yerleşme kanaması döllenen yumurtanın rahim duvarına (endometrial) yerleşmesi sırasında gerçekleşir. İlişkiden yaklaşık 10-14 gün sonra yerleşme kanaması olur.

Hamilelik vakalarının yaklaşık dörtte birinde hafif implantasyon (yerleşme) kanaması oldukça kısa sürmektedir.

Yerleşme Kanaması Kaç Gün Sürer?

Yerleşme kanamasının süresi kadından kadına değişir. Hamilelik belirtileri her kadında aynı olmadığı gibi, yerleşme kanamasının süresi de her kadında aynı değildir.

Yerleşme kanaması birkaç saat sürebileceği gibi birkaç gün de sürebilir. Yerleşme kanamasının süresi rahimden gelen kanın miktarına bağlı olarak değişecektir.

Yerleşme kanamasının süresi birkaç günden fazla olmamalıdır. Yerleşme kanamasının 2 günden uzun sürmesi nadir bir durumdur.

Yerleşme kanamasında gelen akıntı miktarı, adet döneminde veya adet öncesinde gelen akıntıdan çok daha azdır. Hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız ve birkaç gündür devam eden vajinal kanamanız varsa bir sorun olup olmadığını anlamak için doktora gitmeniz en doğrusudur. Hamilelikle bağlantılı bir kanama en fazla 2 gün sürecektir.

Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur?

Hamile kalmak isteyen kadınlar ilişkiden sonraki günlerde hamilelik belirtilerini gözlemlemeye başlar. Adet döngüsü her kadında farklı olduğundan, yumurtlama günleri ve hamile kanamasının süresi de farklıdır.

Yerleşme kanaması ilişkiden kaç gün sonra olur?
Yerleşme kanaması ilişkiden kaç gün sonra olur?

Yerleşme kanaması şu şekilde gerçekleşir:

 1. Adet kanamasından yaklaşık 2 hafta önce vücudunuzda yumurta üretilir.
 2. Hormonlar salgılanır ve rahim duvarı kalınlaşıp yumurtanın oraya yerleşmesi için hazır hale gelir.
 3. Yumurta yaklaşık 24 saat boyunca fallop tüpünün içerisinde bir sperm tarafından döllenmeyi bekler.
 4. Döllenme başarılı şekilde gerçekleşirse yumurta fallop tüpünden ayrılmadan önce bölünmeye başlar.
 5. Yumurta rahim duvarına yerleştiğinde implantasyon (yerleşme) kanaması gerçekleşir.

Hamileyseniz ilişkiden sonraki 2. Gün ile 12. Gün arasında hafif implantasyon (yerleşme) kanaması görebilirsiniz.

Yerleşme kanamasının zamanı hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Yerleşme Kanaması ve Akıntı

Bütün kadınlarda, adet kanamasının başlamasından önce süt beyazı renginde bir akıntı görülür. Kısa süren yerleşme kanaması durumunda ise bu akıntıda artış gözlemlenebilir. Hamilelik boyunca yaşanan akıntı miktarı değişebilir, ancak hamileliğin son zamanlarına doğru akıntının hacmi ve kalınlığı artabilir.

Bazı durumlarda hamilelikte kahverengi akıntı görülebilir. Hamilelikte az bir miktar kan kaybı normaldir. Bu da kahverengi akıntı şeklinde ortaya çıkabilir. Ancak hamilelikte farklı renkte ve kokuda akıntı gerçekleşmesi halinde doktora başvurulmalıdır.

Yerleşme Kanaması ve Adet Kanaması Arasındaki 5 Fark

Bir veya iki gün süren hafif lekelenme ya da kanamanız varsa bunun yerleşme kanaması olup olmadığını anlamanın basit yolları vardır. Peki implantasyon (yerleşme)kanaması ile adet kanaması nasıl ayırt edilebilir?

yerleşme implantasyon kanaması nasıl anlaşılır?

1 Yerleşme Kanamasının Süresi

Yerleşme kanaması kısa sürer, hatta birkaç saat içerisinde bitebilir. Yerleşme sırasında rahimden çok az miktarda kan gelmesi nedeniyle yerleşme kanamasının süresi oldukça kısadır.

Diğer yandan adet kanaması çok daha uzun sürer. Adet kanamasının ortalama süresi 3-5 gün arasıdır. Ancak bazı kadınlarda adet kanaması, tıpkı yerleşme kanamasında olduğu gibi 2 gün de sürebilir.

2 Akış

Kısa süreli yerleşme kanaması ile adet kanaması arasındaki en büyük farklardan biri yerleşme kanamasının oldukça hafif olması, hatta bazen hiç gerçekleşmemesidir.

Adet döneminde kaybedilen kan bundan biraz daha fazladır.

Adet döneminde “normal” durumlar kadından kadına göre değişir. Hafif, orta ve hatta ağır geçen adet kanamalarının hepsi normal kabul edilir.

3 Akıntı Rengi

Yerleşme kanamasının rengi de hamileliğin başlayıp başlamadığını anlamanın yollarından biridir. Adet kanaması kırmızı renklidir ve adet döneminin sonuna doğru koyu kahverengi hatta siyah renge dönüşebilir.

İmplantasyon (yerleşme) kanaması genellikle parlak kırmızı renkte değildir. Açık pembe veya koyu kahverengidir.

yerleşme implantasyon kanaması rengi

Hem implantasyon (yerleşme) kanaması hem de adet kanamasında kahverengi kan vücudun oksitlenme nedeniyle kahverengiye dönen kanı atmasından kaynaklanmaktadır.

4 Zamanlama

takvim zamanlama timingYerleşme kanamasında kanamanın zamanı da hamileliği tespit etmede yararlı olabilir.

Ancak zamanlamaya bakarak kanamanın nedenini anlayabilmek için adet düzensizliğinin olmaması gerekir. İmplantasyon (yerleşme) kanaması yumurtlamadan sonraki 2 hafta içerisinde meydana gelir. Adet kanamanız düzenli ise kanamanın adet döneminden mi yoksa hamilelikten mi kaynaklandığını anlayabilirsiniz.

5 Pelvik Ağrı

Yerleşme kanaması ile adet öncesindeki adet sancısı arasında da fark vardır. Sancı, döllenen yumurtanın rahim duvarına yapışması sırasında, oldukça hafif bir şekilde gerçekleşmektedir. İmplantasyon (yerleşme) kanaması sancısı adet sancısına çok benzer, ancak çok daha kısa süreli ve hafiftir.

Yerleşme Kanaması İle İlgili Merak Edilenler

Birçok kadının implantasyon (yerleşme) kanamasının süresi ve belirtileri ile ilgili aklında birçok soru vardır. Bu bölümde implantasyon (yerleşme) kanaması ile ilgili merak ettiğiniz soruları cevaplıyoruz.

Yerleşme kanaması her zaman kısa mı sürer?

İmplantasyon (yerleşme) kanaması olduğunda bunun çoğunlukla 48 saatten fazla sürmeyeceğini söyleyebiliriz. Ancak implantasyon (yerleşme) kanaması her kadında görülmez. Kadınların üçte birinde yerleşme kanaması olmamaktadır.

Yerleşme kanaması 3 günden fazla sürebilir mi?

İmplantasyon (yerleşme) kanaması 3 günden fazla sürmemelidir. Uzmanlara göre yerleşme kanaması en fazla 2 gün sürer. Ancak hamileyseniz hamileliğin ilk üç ayı boyunca normal lekelenmeler yaşayabilirsiniz. Hamileliğin ilk dönemlerindeki bu hafif kanama genellikle endişe verici bir durum değildir.

Yerleşme kanaması ağır mı geçer?

Hayır. İmplantasyon (yerleşme) kanaması asla ağır geçmez. İmplantasyon (yerleşme) kanaması açık pembe renkte veya koyu kahverengi olabilir. Tehlikeli değildir ve 1-2 gün içinde yok olur.

Kanama hamileliğin sonuna kadar devam edebilir mi?

Evet. Hamileliğin ilk üç ayı boyunca hafif bir şekilde vajinal kanama gerçekleşmesi normaldir. Hamilelik boyunca bebeğe ve anneye zararlı olmayan birçok hafif kanama gerçekleşir. Bazen pelvise yönelik kan akışının artması, ya da genital bölgedeki küçük sıyrıklar kanamaya yol açabilir.

Ancak yine de hamilelikte gördüğünüz tüm kanamalardan doktorunuza bahsetmeniz gerekmektedir.

Yerleşme Kanaması Hakkında Hatırlamanız Gerekenler

İmplantasyon (yerleşme) kanaması hamileliğin başlangıcında, 1 veya 2 gün sürer ve bu şekilde tamamen normaldir. Bundan daha uzun süren, daha ağır geçen kanamalar implantasyon (yerleşme) kanaması olmayabilir ve doktora danışılmalıdır.

Hamileliğin ilk haftalarında hafif bazı kanamalar gerçekleşebilir. Bunlar da aynı şekilde normaldir.

Hamilelikte tehlikeli bir duruma işaret eden kanamalar şunlardır:

 • Düşük: Düşük durumunda şiddetli sancı ve vajinadan gelen doku artıkları görülür.
 • Dış Gebelik: Dış gebelik embriyonun rahim dışına yerleşmesi anlamına gelen, hayati tehlike yaratabilecek bir durumdur. Aşırı baş dönmesi ve çok şiddetli karın ağrısı dış gebelik belirtisi olabilir.

Yerleşme Olmadan Gerçekleşen Kanamanın Nedenleri

Yerleşme kanaması belirtileri görülüyor, ancak sonrasında adet kanaması gerçekleşiyorsa, bu hamile olmadığınız anlamına gelir. Peki adet kanamasından önce gerçekleşen ve implantasyon (yerleşme) kanamasından daha uzun süren kanamanın sebebi nedir? İşte olası cevaplar:

Stres

Aşırı fazla stresUzun dönemli duygusal ve psikolojik stres hormon  dengenizi bozabilir ve adet düzensizliğine yol açabilir. Uzmanlara göre stres adet düzenini etkilemekte ve adet kanamasından sonra lekelenmelere, adet kanamasının ağır olmasına ve hatta adet kanamasının hiç gerçekleşmemesine yol açabilir.

Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık kistleri aylık adet döngüsünün normal fonksiyonu olarak kabul edilir. Bazı durumlarda yumurtalıklardaki kistler olması gerektiği gibi görünmez ve sıvı ile doludur. Uzmanlara göre adet kanaması öncesindeki veya sonrasındaki lekelenmeler, karın ağrıları ve sırtın alt tarafında ağrı yumurtalık kistlerinden kaynaklanabilmektedir. Bu kistler yırtıldığında şiddetli karın ağrısı ve anormal vajinal kanama olur.

Vajinal kanamanın diğre sebepleri arasında rahim fibroidleri, rahim sarkması, menapoz ve tiroit hastalığı yer almaktadır.

Yerleşme kanaması tehlikeli midir?

Kanamanın belirtilerini anlayabilmek ve bunların ne kadar sürdüğünü tespit etmek için adet düzenini takip etmeniz önemlidir. İmplantasyon (yerleşme) kanaması geçicidir ve kendiliğinden durur. Elbette, hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, bunu tespit etmenin en iyi yolu hamilelik testidir. Ayrıca hamilelik başlar başlamaz sağlığınız için de bazı testlerin yapılması gerekmektedir.

doktor muayenesi

Hamilelik süresince beklenmedik ve anormal vajinal kanama her zaman doktora haber verilmelidir. Kısa süreli bile olsa hamilelikte olağandışı kanamalar düşük, servik problem, erken doğum, servik kanseri, enfeksiyon veya plasenta ayrılması belirtisi olabilir.

Hamileliğin ilk üç ayı içerisinde bir günden fazla süren tüm kanamaları doktorunuza bildiriniz. Hamileliğin ikinci ayı içerisinde kanama birkaç saatten fazla sürüyorsa yine derhal doktorunuza başvurunuz.

 

 

Yararlanılan Kaynaklar
 1. WebMD. Pregnancy symptoms.
 2. AmericanPregnancy. Cramping during pregnancy.
 3. UNC. New study establishes when pregnancy starts.
 4. MayoClinic. Symptoms of pregnancy.
 5. NIH. What are common signs of pregnancy?
 6. MayoClinic. Menstrual cramps.
 7. MayoClinic. Bleeding during pregnancy.
 8. Stress and the sensitive gut.
 9. Irritable bowel syndrome fact sheet.
 10. Pelvic inflammatory disease – symptoms.
 11. AmericanPregnancy. Understanding ovulation.
 12. CMDRC. Ovarian cysts.
 13. WebMD. Menstrual blood problems.
 14. WebMD. Bleeding during pregnancy.
 15. ClevelandClinic. Menstrual cycle.

Paylaş

1 Yorum

 1. Eşim 3 gündür acik pembe kanaması geliyor en son ilişkiye gireli 8 gün falan oldu adetine 5 veya 6 gün var sizce hamile olabilir mi lutfen yardim edin

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here