Yüzmek kaç kalori yakar? Yüzmenin Faydaları Nelerdir?

Hiç terlemeden 400-500 kalori yakmak mümkün mü? Söz konusu yüzme ise, evet! Sadece yarım saat yüzerek bile yüzlerce kalori yakabilirsiniz. Yüzmenin bu potansiyelini bir kez keşfettiğinizde kalori yakmak için ilk tercihiniz yüzme olacaktır. Bu yazımızda “Yüzmek kaç kalori yakar?” sorusunu cevaplandırmadan önce yüzmenin faydaları hakkında da kısa bilgiler vereceğiz.

Yüzme harika bir tüm vücut egzersizidir!

Yüzme tüm vücudu çalıştıran bir egzersizdir. Hem keyifli hem de sağlıklı bir egzersiz olan yüzmenin birçok faydası bulunmaktadır.

Düşük Etkili Kardiyo

Kalbinizi çalıştırmak için kardiyo egzersizlerini egzersiz rutininize eklemelisiniz. Yüzmek yüksek etkili aerobik veya dans egzersizleri gibi eklemlere fazla baskı yapmadan bunu gerçekleştirmenize yardımcı olur.

Kuvvet/Dayanıklılık Antrenmanı

Yüzmek, kardiyovasküler sağlığı iyileştirmenin yanı sıra kasları forma sokar ve kuvvet egzersizlerinde olduğu gibi kaslarınızı güçlendirmenize yardımcı olur.

Akciğer Kapasitesini Arttırır

Yüzme sporunda dayanıklılık düzeyiniz arttıkça akciğer kapasitesi de artacaktır.

Tüm Vücut Antrenmanı

Kelimenin tam anlamıyla bir tüm vücut antrenmanı olan yüzme neredeyse tüm kaslarınızı çalıştırır, sizi canlandırır ve enerji verir.

Diyabet, Kalp Hastalığı ve Felç Riskini Azaltır

Düzenli olarak yüzmek Tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve hatta felç gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

New York Times dergisinde yayınlanan bir yazıda yüzücülerin koşuculara göre daha antrenmanlı olduğu belirtilmiştir. Uzun mesafe koşan koşucularda mesafe ilerledikçe performans düşerken yüzücüler daha uzun süre hızlarını koruyabilmektedir. Yazıda aynı mesafede yüzen yüzücülerin, koşuculara göre %25 daha fazla kalori yaktığı belirtilmiştir.

1 saat yüzmek kaç kalori yakar?

Fitness rutininize yüzmeyi eklemek mi istiyorsunuz? Öncelikle 20 dakika, 30 dakika veya 1 saat gibi zaman aralıklarında yüzmenin yaktırdığı kalori miktarı hakkında bilgi edinmeniz yararlı olacaktır.

Ortalama 70 kilo bir kişi için 30 dakika yüzmek yaklaşık 223 kalori yakılmasını sağlayacaktır. Dolayısıyla 1 saat yüzmek yaklaşık 446-450 kalori yakmaktadır. Bu değerler yalnızca orta düzeyde yüzme için geçerlidir. Kelebek yüzme ,kurbağalama yüzüş gibi teknikler daha fazla kalori yakmanızı sağlayacaktır.

Yüzme mi yoksa yürüyüş mü daha fazla kalori yakar?

Eşit süre olarak değerlendirirsek saatte 5 kilometre hızla yürümek yaklaşık 149 kalori yaktırırken, aynı sürede yüzme 223 kalori yaktırmaktadır. Saatte 7 kilometre hızla yürüseniz bile yüzmekten daha az kalori yakarsınız.

 Haftada 2-3 gün en az 30 dakika yüzün!

Daha fazla kalori yakmak için her gün 2 saat yüzmeniz gerekmiyor. Haftanın birkaç günü sadece 30 dakika yüzerek haftalık fiziksel aktivite hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Dünya Sağlık Örgütü 18-64 yaş arasındaki yetişkinler için haftada en az 150 dakika egzersiz önermektedir.

Herkes farklı şekillerde yüzmeyi sevmektedir. Peki kurbağalama yüzme veya serbest yüzme ne kadar kalori yakıyor?

Yapılan araştırmalar 30 dakika sırt üstü yüzmenin 298 kalori, kelebek yüzmenin ise 409 kalori yaktığını göstermektedir. Aşağıdaki tabloda çeşitli yüzme stillerinin yaktığı kaloriler görülmektedir.

 Daha fazla kalori yakmak için karma stil!

En iyi sonuçları almak için farklı stillerde yüzebilirsiniz.  Havuzda geçirdiğiniz zamanı optimize etmek için farklı kulaçlarla farklı hızlarda yüzebilirsiniz. Uzmanlar serbest stil, sırt üstü yüzme, süratli yüzme ve soğuma yüzüşü stillerini bir araya getirerek 22 dakikada 270 kalori yakabileceğinizi belirtmektedir.

Yüzerken Kalori Hesaplama

Kısa kulvarlı havuzlar genellikle 25 metre, uzun kulvarlı havuzlar genellikle 50 metredir. Olimpik havuzlar da genellikle 50 metre uzunluğundadır.

  • Uzun kulvarlı bir havuzda 1000 metre yüzmek için atılması gereken tur sayısı 20,
  • Kısa kulvarlı bir havuzda 1000 metre yüzmek için atılması gereken tur sayısı 40,
  • Uzun kulvarlı bir havuzda 1 mil yüzmek için atılması gereken tur sayısı 32,
  • Kısa kulvarlı bir havuzda 1 mil yüzmek için atılması gereken tur sayısı 64’tür.

Peki bir havuzda 20 tur attığınızda kaç kalori yakılır? Unutmayın, bu yüzme stilinize ve hızınıza bağlı olarak değişecektir. Diğer bir deyişle 1000 metre veya 20 tur yüzdüğünüzde kaç kalori yaktığınızı hesaplamak için yüzme mesafesi ve hızını takip etmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki hesaplamayı dikkate alınız:

X = tur sayısı

X turda yakılan kalori = X * 1 tur yüzmenin süresi (dakika olarak) * yüzme stilinize göre dakikada yakılan kalori miktarı

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Kesin Sonuç Veren En Etkili Karın Egzersizleri

Doğru karın ve göbek egzersizlerini yaparsanız mükemmel karın kasları her zaman mümkündür. Bugün size mükemmel karın kasları için...

Metabolizmayı Hızlandıran Yoga Hareketleri Detaylı Anlatım

Hergün yoga yapmak sağlığınız için son derece faydalıdır. Yoga vücut, zihin ve ruh arasındaki Birliği güçlendirmeye yardımcı olan...

Çok Etkili Kalça Büyütme Egzersizleri

Doğal bir şekilde şekilli kalçalar ne yazık ki çok az kadının şansıdır. Bu yüzden kalça büyütme egzersizleri size...

Selülitleri Yok Eden Egzersizler ve Hareketler

Selülit cildinizi portakal kabuğu gibi pürüzlü ve çukurlu gösteren bir problemdir. Selülitin nedeni cilt yüzeyinin altındaki yağ hücrelerinin...