Zerdeçal Maskesi ve Zerdeçalın Cilde Faydaları

0
5445
Zerdeçal Maskesi
Zerdeçal Maskesi

Zerdeçal maskesi birçok Asya ülkesinde kullanılmaktadır. Zerdeçal Çin ve Hindistan geleneğinde önemli bir yere sahiptir ve Ayurveda tıbbının önemli bir parçasıdır. Güney Asya’da zerdeçal maskesi gelinlerin düğün hazırlıklarının en önemli adımlarından biridir. Zerdeçal maskesinin gelinleri düğün gününde pürüzsüz ve ışıltılı gösterdiği bilinmektedir.

Zerdeçalın Cilde Faydaları

Zerdeçal deride pigment artması yani hiperpigmentasyonun etkilerini tersine çeviren, cilde ışıltı katan özellikler taşıyan inanılmaz bir bitkidir. Zerdeçal antibakteriyel ve antienflamatuvar özellikleriyle vücuda hem içten hem dıştan birçok fayda sağlayan kürkümin isimli fitokimyasal maddeyi içermektedir.

zerdeçal turmericKürkümin (zerdeçalın etken maddesi) cilt tahrişini azaltan, yanıkları tedavi eden ve güneş yanığı ağrılarını hafifleten etkin bir bileşendir. Kürkümin yaraların da iyileşme sürecini hızlandırır. Hatta kürkümin maddesinin cilt kanseriyle mücadelede etkili olduğu bilinmektedir.

Örneğin, “Bitkisel Tıp: Biyomoleküler ve Klinik Hususlar” isimli kitapta zerdeçalın lokal uygulamasının cilt tömürlerinin sayısını azalttığı belirtilmektedir.

Zerdeçalın faydaları hakkındaki araştırmalar zerdeçalın cilt tonunu açan etkili bir bitki olduğunu tespit etmiştir. Araştırmalar zerdeçalın etken maddesi olan kürkümin maddesinin ciltte melanin üretimini için önemli bir bileşen olduğunu göstermektedir.

Yapılan diğer araştırmalar kürkümin maddesinin yaraların iyileşmesini hızlandırdığını ve ağrıyı azalttığını göstermektedir. Moleküler Histoloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre kürkümin yanıklardan kaynaklanan yaraların iyileşmesini önemli ölçüde hızlandırmaktadır.

zerdeçal turmericBununla birlikte zerdeçal akne, egzama ve sedef hastalığı için de etkilidir. Zerdeçal iltihabı ve yüzdeki kızarıklığı azaltmakta, cildin iyileşmesini hızlandırmaktadır. Zerdeçal, içeriğindeki antioksidan özellikleriyle cilt yenilenmesini hızlandırmak için kullanılmaktadır. İnce çizgileri ve kırışıklıkları gidererek cilde daha genç bir görünüm kazandırmaktadır. Ayrıca zerdeçal ciltte kızarıklık ve kabarıklıklarla karakterize edilen rozasea isimli cilt hastalığına iyi gelmektedir.

Fitoterapi Araştırmaları Dergisi’nde zerdeçalın cilde faydaları hakkında yayınlanan araştırmaları göre zerdeçal atopik dermatit, sedef ve akne belirtilerini hafifletmektedir. Kürkümin takviyeleri cilt sağlığı için terapötik faydalar sunmaktadır. Araştırmalara göre zerdeçal cilt tonunu açmakta, ciltteki koyu renkli lekelerin görünümünü azaltmaktadır. Ayrıca zerdeçal cilt hücrelerinde aşırı melanin üretimini bastırmaya yardımcı olmakta ve cilt tonunu açmaya yarayan kozmetik ürünlerinin de içinde kullanılmaktadır.

Zerdeçal maskesinin hazırlanması oldukça kolaydır. Zerdeçal maskesi nemlendirici, cilt yüzeyini yenileyici ve kızarıklığı azaltıcı özelliklere sahiptir. Cilt rengini açar, taze ve temiz bir görüntü kazandırır. Bu özellikler zerdeçal maskesi içerisindeki diğer bileşenlere de bağlıdır. Zerdeçal maskesi yapımı için kullanılan diğer malzemeler bal ve yoğurttur.

Balın Cilde faydaları

bal honeyBal insanoğlunun bildiği en eski yiyeceklerden biridir ve yüzyıllardır yalnızca bir besin kaynağı olarak değil, tıbbi amaçlarla da kullanılmaktadır. Balın cilde faydaları arasında akneyi tedavi etmesi, sivilce izlerinin görünümünü azaltması, yara izlerini geçirmesi ve genel olarak cilt görünümünü iyileştirmesi yer almaktadır.

Balın cilde faydaları arasında aynı zamanda balın antibakteriyel ve antiseptik özellikleri de yer almaktadır. Bal akne ve sivilceleri iyileştiren, güneş yanıklarından kurtulmaya yardımcı olan antioksidan özelliklere sahiptir. Antioksidanlar cilde zarar veren serbest radikalleri yok eder. Toksinlerin cilde zarar vermesini engelleyerek cildi korur.

Balın cilde faydaları bununla da bitmiyor. Bal su moleküllerini çekip tutarak ve bakterileri yok eden özelliklere sahiptir. Zerdeçala benzer şekilde balın tıbbi özellikleri de onu yaraların iyileşmesi için harika bir ürün haline getirmektedir.

Balın antibakteriyel, antienflamatuar ve antioksidan özellikleri göz önüne alındığında tüm cilt problemlerini tedavi etmede en iyi doğal içeriklerden biri olması şaşırtıcı olmayacaktır. Ancak burada her zaman çiğ ve tercihen organik bal kullanılması gerektiği belirtilmelidir. Marketlerde satılan balların içerisinde şeker veya başka katkı maddeleri olabilmektedir. Organik bal cildinizin ihtiyaç duyduğu tüm iyileştirici özellikleri taşımaktadır.

Yoğurdun Cilde Faydaları

yoğurt yogurtBirçok kişi kuru ve sert cildi yumuşatmak ve cilt tahrişini azaltmak için laktik asit içeren losyonlar kullanmaktadır. Aslında yoğurt doğal bir laktik asit kaynağıdır. Cildi temizleyip aydınlatarak cildinizi kurutmadan bakım yapar.

Süt de laktozu parçalayan bakteriye bağlı olarak inek sütünde bulunan laktik asidi içerir. Yeni sağılmış süt laktik asit içermez. Çünkü laktik asit bakterilerin girişinden kısa bir süre sonra birikmektedir.

Süt
Süt zerdeçal maskesi içerisine ekleyebileceğiniz içeriklerdendir.

Tayvan’da yapılan bir araştırmaya göre laktik asit içeren ürünlerin cildi aydınlattığı görülmüştür. Melanin üretimini etkilemenin yanı sıra laktik asit bakterileri yok eden antibakteriyel özelliklere sahiptir. Yapılan diğer araştırmalar sütteki laktik asitin ve glikolik asitin ciltte hiperpigmentasyon belirtilerini azalttığını göstermektedir.

Zerdeçal Maskesi Nasıl Yapılır? Ev Yapımı Zerdeçal Maskesi

Birçok zerdeçal maskesi tarifi bulunmaktadır. Ancak aşağıda en kolay zerdeçal maskesi tarifini bulacaksınız.

Zerdeçal Maskesi Malzemeleri

  1. 1 çay kaşığı zerdeçal
  2. 1 çay kaşığı organik bal
  3. 1 çay kaşığı doğal yoğurt (veya süt)

Zerdeçal Maskesi Hazırlama

Zerdeçalı küçük bir kase içerisine koyun. Balı ve yoğurdu ekleyin. Zerdeçal maskesinin yoğunluğunu ayarlamak için içerisindeki yoğurt ya da süt miktarını ayarlayabilirsiniz. Ancak cildinizde sabit duracak yoğunlukta bir maske olmasına dikkat ediniz. Zerdeçal leke yapabilir. Bu nedenle yüzünüzden damlamayacak şekilde hazırlamalısınız.

Zerdeçal Maskesi Nasıl Uygulanır?

Yüzünüzü yıkayın ve tüm makyajınızı temizleyin. Saçlarınız uzun ise arkadan toplayın. Kullanmadığınız bir giysi kullanarak leke problemini ortadan kaldırabilirsiniz.

Hazırladığınız zerdeçal maskesini tüm yüzünüze uygulayın. Zerdeçal maskesi özellikle göz altlarına uygulanmalıdır. Çünkü zerdeçal kan damarlarının daralması nedeniyle oluşan göz altı morluklarını azaltmaktadır.

Tüm yüzünüze zerdeçal maskesi uyguladıktan sonra geriye hala zerdeçal maskesi kaldıysa bunu buzdolabında birkaç gün saklayabilir ve daha sonra kullanabilirsiniz. Bal buzdolabında donar. Bu nedenle bir sonraki sefer kullanırken maskenin içerisine biraz süt veya yoğurt ekleyerek yoğunluğunu ayarlayabilirsiniz.

Yüzünüze uyguladığınız zerdeçal maskesi kuruyana kadar bekleyin. Zerdeçal maskesi yaklaşık 20 dakika içerisinde kuruyacaktır. Daha sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın ve temiz bir havlu ile nazikçe kurulayın.

Zerdeçal maskesi yüze birkaç günde bir uygulanmalıdır.

Zerdeçal Maskesinin İçerisine Eklenebilecek Diğer Malzemeler

Daha önce bahsedildiği gibi bu maskenin çok çeşitli versiyonları bulunmaktadır. Aşağıda zerdeçal maskesi içerisine ekleyebileceğiniz bazı başka malzemelerden söz edeceğiz.

Limonlu Zerdeçal Maskesi

Yukarıda bahsettiğimiz zerdeçal maskesi tarifine birkaç damla limon ekleyebilirsiniz. Limon suyu içerisinde C vitamini ve sitrik asit bulunur. Bu içerikler cildi dezenfekte eder ve fazla yağı temizler. Limon içerisindeki doğal asit cilt yüzeyini yeniler ve cildi aydınlatır. Pürüzsüz bir görünüm kazandırır.

Limonlu Zerdeçal Maskesi
Limonlu Zerdeçal Maskesi

Cilt tonunu açmak için kullanılabilecek doğal içerikler arasında limon ön sıralarda yer almaktadır. Araştırmacılar limon özünün cilt tonunu açan kozmetik ürünlerinde kullanıldığını belirtmektedir.

Dikkat etmeniz gereken husus limonun cildi kurutabileceğidir. Limon suyu kullanmaya karar verirseniz limonlu zerdeçal maskesi uygulamasından sonra nemlendirici kullanmayı unutmayın.

Çay Ağacı Yağlı Zerdeçal Maskesi

çay ağacı yağı tea tree oilZerdeçal maskesi karışımının içerisine akne veya sivilce tedavisi için birkaç damla çay ağacı yağı ekleyebilirsiniz.

Çay ağacı yağı antibakteriyel özelliklere sahiptir ve akne ve sivilcelerdeki bakterileri öldürür.

Antienflamatuvar özellikleriyle kızarıklığı ve iltihabı azaltır. Çay ağacı yağı ciltteki fazla yağı temizleyerek akne belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

Zeytin Yağı veya Avokado Yağı ile Zerdeçal Maskesi

zeytinyağı olive oilKuru bir cildiniz varsa yukarıdaki zerdeçal maskesi karışımı içerisine yarım çay kaşığı zeytinyağı, avokado yağı, tatlı badem yağı veya jojoba yağı ekleyebilirsiniz. Bu doğal yağlar cildinizi besleyecek ve nemlendirecektir. Bu yağlar cildi tahrişten ve enfeksiyondan kurur, kuru ciltlere iyi gelir, yaşlanma ve yorgunluk belirtilerini azaltır.

Zerdeçal Maskesi Ciltte Renk Bırakır mı?

Zerdeçal maskesi ciltte geçici olarak renk bırakabilir. Özellikle beyaz tenli kişilerde ve zerdeçal maskesini yüzünde uzun süre bekleten kişilerde geçici de olsa renk kalabilmektedir.

Zerdeçal maskesi uyguladıktan sonra ciltte kalan rengi azaltmak istiyorsanız, maskeyi duruladıktan sonra şeker ve yağ ile ovalayabilirsiniz. Bunun için eşit miktarda şeker ve zeytinyağı gibi doğal bir yağı karıştırın. Dairesel hareketlerle yüzünüze masaj yaparak uygulayın. Suyla durulayın.

Zerdeçal Maskesi Alerji Yapar mı?

Zerdeçal ve bal bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilmektedir. Bu alerjik reaksiyonlar arasında kurdeşen, kontakt dermatit, cilt kızarıklığı, kabarcık, kaşıntı ve şişme yer almaktadır.

Zerdeçal maskesi kullanılmadan önce cildin küçük bir bölümünde deneme yapılmalıdır.

Kaynaklar


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here