Zeytin Yaprağı Ekstraktı Faydaları Zeytin Yaprağı Ekstresi Neye İyi Gelir? Yararları

1
1495
zeytin yaprağı ekstraktı ekstresi faydaları

Zeytin yaprağı ekstraktı sağlığınız için çok faydalı bileşenler içerir. Zeytin yaprağı ekstraktı faydaları özellikle içindeki “oleuropein” adı verilen kimyasaldan ileri gelmektedir. Zeytin yaprağı ekstresi faydaları arasında tansiyonu düşürmesi, kalp sağlığına olumlu katkı sağlaması ve uçuk gibi viral enfeksiyonlarla mücadele etmesi yer almaktadır.

Zeytin yaprağı ekstresi mantar enfeksiyonlarında doğal bir antibiyotik ve bağırsak kurdu tedavisi amaçlı olarak da kullanılabilir. Zeytin yaprağı ekstresi toz veya sıvı halde satılabilmektedir. Ayrıca zeytin yaprağının faydalarını görmek için zeytin yaprağı çayı da tüketilebilir.

Zeytin yaprağı ekstraktı nedir?

zeytin yaprağı ekstraktı ekstresi Zeytin yaprakları ve zeytin Olea europaea L. Olarak bilinen zeytin ağacından elde edilir. Zeytin ağacı temel olarak Akdeniz ve ılıman iklimlerde yetişmektedir.

Zeytin yaprakları gümüşsü yeşil renktedir ve boy olarak 10 cm’e kadar uzayabilir. Zeytin yaprağı hasat edilip kurutuldukta sonra toz haline getirilir veya sıvı içinde bekletilerek faydalı bileşenlerinin açığa çıkması sağlanır.

Zeytin yaprağı ekstresi antioksidan özellikleri olan bir çok polifenolik bileşen içermektedir. Zeytin yaprağı içerisindeki temel fenolik antioksidanlar hidroksitirosol, oleuropein ve luteolin-glukosit olarak sayılabilir.

Araştırmalar sıcak su ve etanol kullanılarak antioksidan ve anti-enflamatuvar özelliklere sahip hidroksitirosol bileşeninin ortaya çıkarılabileceğini tespit etmiştir. Zeytin yaprağı ekstresinin aktif maddesi oleuropein adlı kimyasaldır. Bilimsel araştırmalar oleuropein ve hidroksitirosol kimyasallarının vücutta kolaylıkla emildiğini göstermiştir.

Zeytin Yaprağı Ekstresi mi, zeytin yağı mı?

zeytinyağı olive oilYapılan bazı araştırmalar zeytin yaprağı ekstraktının zeytinyağına göre daha yüksek bir antioksidan potansiyeli taşıdığını göstermiştir. Araştırmalara göre zeytin yaprağı ekstraktındaki fenolik bileşenler zeytinyağına göre daha güçlü ve çok daha yüksek yoğunlukludur.

Zeytinyağının antioksidan özelliklerini arttırmak için sızma zeytinyağının içerisine zeytin yaprağı ekstraktı eklenebilir.

Zeytin Yaprağı Ekstraktı Faydaları

Zeytin yaprağı ekstresi faydaları özellikle içindeki oleuropein, apigenin-7-glukosit, luteolin-7-glukosit ve hidroksitirosol kimyasallarından ileri gelmektedir. Yazımızın devamında bu kimyasallar sayesinde zeytin yaprağı ekstraktı kullanımı ile kardiyvasküler hastalık riskinin nasıl düşürülebileceğini de bulabileceksiniz.

Zeytin yaprakları geleneksel olarak bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve vücudun zararlı organizmalarla mücadele etmesi için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

1 Zeytin Yaprağı Ekstraktı: Antibakteriyel ve Mantar Önleyici

bakterilerZeytin yaprağı ekstraktı faydaları arasında ilk sırada çok çeşitli antimikrobiyel özellikleri yer almaktadır. Frontiers in Microbiology dergisinde 2017 yılında yayınlanan bir araştırmada zeytin yaprağı ekstresi içerisindeki oleuropein maddesini tedavi edici özellikleri incelenmiştir. Oleuropein çok çeşitli tıbbi kullanım alanlarına sahip güçlü bir antimikrobiyel maddedir.

Mantar Önleyici Özellikleri

Zeytin yaprağı ekstraktı mantar önleyici ve tedavi edici özelliklere sahip olan hidroksitirosol gibi polifenoller (doğal antioksidanlar) içermektedir.

Yapılan bir araştırmada zeytin yaprağı ekstresi içerisinde bulunan hidroksitirosol bileşeninin Candida Albicans mantar zincirine karşı etkili olduğu tespit edilmiştir.

Antibakteriyel Özellikleri

Zeytin yaprağı ekstresi tıbbi kullanım alanları üzerine yapılan bir araştırmada zeytin yaprağı ekstraktının antibakteriyel etkileri vurgulanmıştır.

Örneğin, zeytin yaprağı ekstraktından elde edilen özler Staphylococcus aureius, E. Coli ve Salmonella typhimurium gibi bakteri zincirlerine karşı güçlü bir etkiye sahiptir. Zeytin yaprağı ekstresi üzerine çalışan araştırmacılar bunun doğal iyileştirici bir etki olduğunu tespit etmiştir. İshal, cilt hastalıkları ve idrar yolu enfeksiyonları da bu tedavi edici etkilerden fayda görmektedir.

Yapılan araştırmalara göre zeytin yaprağı ekstresi mide ülserinde de antibakteriyel etkiye sahiptir. Mide duvarında ülsere neden olan H.pylori enfeksiyonlarını gidermek için zeytin yaprağı ekstresi kullanmak yararlı olacaktır.

2 Zeytin Yaprağı Ekstraktı ve Antiviral özellikleri

uçuk herpesUçuk ve diğer viral enfeksiyonların tedavisine destek olmak için de zeytin yaprağı ekstraktı kullanabilirsiniz. Zeytin yaprağı ekstraktı içerisindeki tıbbi bileşenler çeşitli viral solunum yolu enfeksiyonları ve rotavirüs enfeksiyonlarının tedavisinde yararlı olmaktadır.

2007 yılında yapılan bir araştırmada zeytin yaprağı ekstresi sıvı formda verildiğinde deneklerde HSV-1 virüsünde antiviral etki gözlenmiştir.

Herpes simplex virüs-1 olarak da bilinen HSV-1 virüsü uçuk ve iltihaplı kabarcıklara neden olur. Antiviral özellikleri sayesinde zeytin yaprağı ekstresi uçuk, grip, nezle gibi viral enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaktadır.

3 Zeytin Yaprağı Ekstraktı Tansiyonu Düşürür

tansiyon ölçümü erkekİçeriğindeki yüksek polifenoller sayesinde zeytin yaprağı ekstraktı tansiyonu düşürmek için kullanılabilmektedir.

2017 yılında yürütülen bir araştırmada zeytin yaprağı ekstresinin tansiyon düşürücü etkisi vurgulanmıştır. Araştırmada 136 mg oleuropein ve 6 mg hidroksitirosol verilen hastalarda tansiyon ve enflamasyonda düşüş gözlenmiştir.

Yapılan bir başka deneyde günde 500 mg zeytin yaprağı ekstraktı kullanan yüksek tansiyon hastalarında en az Captopril kadar güçlü bir etki gözlenmiştir. Captopril dünyada yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan popüler ilaçlardan biridir. Zeytin yaprağı ekstresi kullanılan 8 hafta sonunda büyük tansiyon 11.5, küçük tansiyon 4.8 olarak gözlenmiştir.

4 Zeytin Yaprağı Ekstraktı Kalbi Korur

kalp sağlığı heart healthZeytin yaprağı ekstresi kalp sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Yapılan araştırmalara göre zeytin yaprağı ekstresi içerisinde bulunan oleuropein ve hidroksitirosol maddeleri kalp üzerinde terapötik etkiye sahiptir. Bu kimyasallar kalp kasını güçlendirerek kalp sağlığını korur.

Ayrıca oleuropein nitrik oksit miktarını da arttırır. Nitrik oksit kan akışını hızlandırarak tansiyonu düşürür. Zeytin yaprağı ekstresi kullanımının kardiyovasküler sistem üzerinde anti-enflamatuvar etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.

5 Zeytin Yaprağı Ekstraktı Parazitleri Öldürür

Zeytin yaprağı ekstraktı doğal yollarla belirli parazit hastalıklarını tedavi etmeye yardımcı olur. Zeytin yaprağı ekstresi içerisindeki yüksek miktardaki fenolik bileşenler Leishmania Major gibi bazı parasitler üzerinde toksik etkiye sahiptir. Bu parazit enfeksiyonu cilt ülseri ve enfeksiyonlarına yol açabilir.

2017 yılında yapılan bir araştırmada zeytin yaprağı ekstresi antiparazitik etkileri incelenmiştir. 4 haftalık tedavi sonrasında layşmanyaz parazit enfeksiyonu belirtileri ortadan kalkmıştır. Araştırmacılar zeytin yaprağı ekstraktı içerisindeki fenolik bileşenlerin bu parazit enfeksiyonlarında önemli etkileri olduğu sonucuna varmıştır.

6 Zeytin Yaprağı Ekstraktı ve Diyabet

diyabet şeker hastalığı kan şekeri ölçümüZeytin yaprağı ekstraktı kapsülleri diyabet hastaları için de çok faydalıdır. Zeytin yaprağı ekstresi içerisindeki terapötik bileşenler kan şekerini düşürür ve oksitadif stresin etkilerini azaltır.

Örneğin, PLoS dergisinde yayınlanan bir araştırmada zeytin yaprağı ekstresi ile diyabet tedavisinin desteklenebileceği belirtilmiştir. 51.1 mg oleuropein içeren zeytin yaprağı ekstresi takviyeleri ile diyabet hastalarında insülin hassasiyeti arttırılmıştır. 8 haftalık takviye süreci sonunda kan şekeri stabilize olmuş ve lipid kan değerlerinde düşüş görülmüştür.

Yapılan bir başka deneyde oleuropein maddesinin antioksidan etkisi sayesinde oksidatif stres ile ilgili komplikasyonlarda azalma sağlanmıştır. Ayrıca zeytin yaprağı ekstresi anti-hiperglisemik etkiye sahiptir. Araştırmacılar oleuropein maddesinin oksidatif stres ile ilgili diyabet komplikasyonlarının önlenmesine yardımcı olacağını belirtmiştir.

7 Zeytin Yaprağı Ekstraktı Zayıflatır mı?

Zeytin yaprağı ekstraktı metabolizmayı hızlandırarak ve kan yağlarını parçalayarak kilo vermenize yardımcı olabilir. Zeytin yaprağı ekstresi obezitenin vücuttaki olumsuz etkilerini de azaltmaya destek olur.

kilo vermekSıvı formda zeytin yaprağı ekstraktı kullanan insanlar üzerinde yapılan bir araştırmada zeytin yaprağı ekstresi takviyesi ile aşırı kilolu hastalarda insülin hassasiyetinin arttığı ve tansiyonun düştüğü gözlenmiştir. Katılımcılara günlük 20mL zeytin yaprağı ekstraktı verilmiştir. Deneyin sonunda obezite ile alakalı enflamatuvar belirtilerde azalma sağlanmıştır.

Yapılan bir diğer araştırmada narenciye meyvesi ekstraktı içeren doğal bir ürün ile birlikte zeytin yaprağı ekstraktı kullanımı sonucunda yağ metabolizmasında iyileşme görülmüştür.

Fareler üzerinde yapılan bir araştırmada zeytin yaprağı ekstresi takviyesi ile obezitenin azaltılabileceği tespit edilmiştir. Deneyde iki grup fareye yüksek yağlı besinler verilmiştir. Yağlı besinler ile birlikte zeytin yaprağı ekstraktı verilen farelerde daha az kilo alımı görülmüştür.

8 Zeytin Yaprağı Ekstraktı Beyni Güçlendirir

beyin sağlığıZeytin yaprağı ekstresi içerisindeki bileşenler serbest radikalleri yok ederek bilişsel gücü arttırır. Zeytin yaprağı ekstraktı faydaları üzerine yapılan bir araştırmada oleuropein maddesinin beyin koruyucu etkileri vurgulanmıştır. Birçok araştırma oleuropein maddesinin antioksidan etkileri sayesinde Alzaymır ve demans gibi bilişsel bozuklukların yavaşlatılabileceğini göstermiştir.

9 Zeytin Yaprağı Ekstresi Kemikleri Korur

ayak kemik röntgen doktorZeytin yaprağı ekstresi içerisindeki polifenoller kemik erimesini önlemeye yardımcı olur ve kemiklerde ağrı ve enflamasyonu azaltır.

Araştırmacılar zeytin yaprağı ekstraktı içerisindeki hidroksitirosol, tirosol ve oleuropein gibi maddelerin anti-enflamatuvar etkisini göstermiştir. Yapılan klinik bir deneyde zeytin yaprağı ekstraktı kemik yoğunluğunun azalmasını önlemiştir. Zeytin yaprağı ekstresi takviyesinin anti-enflamatuvar etkileri kalsiyum emilimini arttırmıştır. Ayrıca kemik iliğinin korunduğu gözlenmiştir.

Araştırmacılar zeytinyağı veya zeytin yaprağı ekstresi tüketen menopoz dönemindeki kadınlarda kemik erimesinin önlenmesine yardımcı olunabileceğini belirtmektedir.

10 Artrit

Zeytin yaprağı ekstraktı takviyesi kullanan yaşlı kişilerde antioksidan etki sayesinde eklem ağrıları azaltılabilir.

Zeytin yaprağı ekstresi üzerine yapılan klinik deneylerde yüksek düzeyde oleuropein içeren takviye ürünlerin kireçlenme belirtilerini azaltabileceği belirtilmiştir. Zeytin yaprağı ekstraktı kullanımı ile eklemlerdeki kolajenin azalma hızı düşürülmüştür.

Hidrotiroksol içeren 50 mg zeytin yaprağı ekstraktı dizde kireçlenme görülen hastalarda ağrıyı hafifletmiştir. Yapılan 4 haftalık deneyde gece ağrıları ve yürürken ağrı hissi önemli ölçüde azalmıştır.

11 Zeytin Yaprağı Ekstraktı Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

meme kanseri breast cancerZeytin yaprağı ekstresi belirli kanser türlerinin gelişmesini önleyen birçok antioksidan içerir. Kanser tedavisinde zeytin yaprağı ekstraktı kullanımı ile ilgili araştırmalarda olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Örneğin, zeytin yaprağı ekstresi içerisindeki yüksek polifenol konsantrasyonu sayesinde kanser tedavisinde büyük bir potansiyele sahiptir. Ayrıca araştırmacılar zeytin yaprağı ekstraktı takviyesinin zeytin yağında bile bulunmayan kanser önleyici bileşenler (luteolin ve apigenin) içerdiğini belirtmektedir.

Klinik deneyler zeytin yaprağı ekstresi içerisindeki güçlü ontioksidanların pankreas kanseri, göğüs kanseri, prostat kanseri, kalın bağırsak kanseri ve lösemi gibi kanser türlerini önlemeye veya hafifletmeye yardımcı olabileceğini belirtmiştir.

Zeytin Yaprağı Ekstraktı Yan Etkileri

Genel olarak zeytin yaprağı ekstresi toz, sıvı veya çay şeklinde satılır. Bunlar kullanıma uygun, güvenli ürünlerdir. Ancak günlük dozaj ile ilgili mutlaka üreticinin talimatlarına uyulmalıdır.

Zeytin yaprağı ekstraktı tansiyonu ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olur. Bu nedenle diyabet veya hipertansiyon ilaçları kullanan kişiler zeytin yaprağı ekstresi kullanmadan önce doktora danışmalıdır.

Ayrıca polen alerjisi bulunan kişilerin zeytin yaprağı ekstresi kullanımına karşı alerjisi olabilir.

Zeytin Yaprağı Ekstraktı Dozu Kaç Olmalı?

zeytin yaprağı ekstraktı ekstresiZeytin yaprağı ekstraktı için belirlenen bir dozaj yoktur. Bazı araştırmalarda yüksek tansiyon için günde iki kere 500 mg zeytin yaprağı ekstresi kullanıldığı belirtilmiştir.

Bazı başka çalışmalarda artirit ve kireçlenme ağrısı için günde 2 kere 50 mg zeytin yaprağı ekstraktı kullanımı önerilmiştir.

Zeytin yaprağı ekstresi üreticileri sıvı formda satılan bu ürünlerin günde 3-4 kere bir bardak suya birkaç damla damlatılarak kullanılmasını tavsiye etmektedir.

Bazı zeytin yaprağı ekstresinin kullanım talimatlarında ise yarım bardak suya 1 yemek kaşığı ekstrakt eklenerek kullanılmasını önermektedir.

Kaliteli Zeytin Yaprağı Ekstraktı Nasıl Seçilmeli?

Zeytin yaprağı ekstresi satın almak istediğinizde yüksek kaliteli ürünler kullanılması önemlidir. Zeytin yaprağı ekstraktı içeren kaliteli takviye ürünlerinde her bir kapsüldeki oleuropein miktarı belirtilmiş olmalıdır. Bazı kaliteli ürünlerde her kapsülde %25’e kadar oleuropein bulunabilir. Ayrıca kaliteli ürünlerde takviye içindeki hidrotiroksol miktarı da belirtilir.

Ayrıca zeytin yaprağı takviyesi alırken içerisinde çok miktarda katkı maddesi ve ucuz dolgu maddesi bulunmadığından emin olunuz.

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

zeytin yaprağı çayıElinizde zeytin yaprağı varsa evde zeytin yaprağı çayı hazırlayabilirsiniz. Bunun için zeytin yapraklarının ilaçlanmamış, doğal yapraklar olmasına dikkat ediniz.

Zeytin yapraklarını ağaçtan toplayın. Topladığınız zeytin yapraklarını yaklaşık 65 derecede fırında kurutabilirsiniz.

Yapraklar kuruduğunda elinizle parçalayın ve çöplerini ayıklayın.

1 yemek kaşığı zeytin yaprağını bir bardak sıcak suya ekleyerek 10-15 dakika bekletin ve süzün. Bu çayı günde 3 kere içebilirsiniz. Çay acı gelirse balla tatlandırabilirsiniz.

kalp

Siz de zeytin yaprağı ekstresi konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

1 Yorum

  1. Zeytin diyince zaten akan sular duruyor faydasi o kadar çok ki çekirdeğinden yapragina kadar faydalı bir bitki. Hele yapraginin bir çok faydasi olması beni şasirtti. Bilgiler için tesekkur ederim

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here